PDA

Zobacz pełną wersję : Młody kameleon Jemeński - Pomocy



filip_gd
29-12-2013, 11:30
Witam
Mam młodego jemena - od około tygodnia, po 4 dniach od przyjazdu dostał UVB, ma około 40% wilgotności w terrarium oraz temperature w granicach 30 stopni.
Mój problem polega na jego żwywieniu, kamek nie bardzo chce polować - po terrarium biega kolo 10 świerszczy zwykle jednak nie zwraca zbytnio na nie uwagi.
Widziałem jak polował 3 krotnie - z drugiej strony troche świersdzczy musiało ubyć - napewno zjadł więcej niż 3.
I tu najważniejsze pytanie - jak mam w niego wmusić witaminy?
Nie zdążyłem kupićspecjalnych witamin więc narazie mam vibovit junior + starte wapno. Jak wymieszam z tym świerszcze to zanim on je zje albo wogole nie zje to zdążą się otrząsnąć z vitamin.
Pytanie drugie - pojenie - zainstalowałem nakraplacz taki jak w kroplówkach - niestety kamek nie bardzo z niego kożysta - chyba nawet nie zjżał do tej części terra.
Kiedy podsuwam mu pokarm pencetą to boji się i odsuwa.
Może macie jakąś metodę na wspomniane problemy.
pozdr

Adamek
29-12-2013, 12:26
kup w aptece zakraplacz i dawaj mu nim wode możesz dac do wody witaminny ale woda z witaminami nie może leżec - codziennie nowa, więc za dużo nie mieszaj. Brak apetytu może być wywołany brakiem wody kamek nie nauczy odrazu sie pić z kroplowki podaj mu wode bo sie odwodni !! Chociaż jesli przez tydzień nie pil to może byc już jakis początek odwodnienia :(
Wg mnie jak zacznie pobierac wode to i za świerszczami będzie gonił :) jakiej jest wielkości ?
I jeszcze jedno kup mu witaminy bo vibowit dla kamków nie jest dobrym wynalazkiem... a już napewno nie dla młodych

Emade
29-12-2013, 12:41
Witam

Taki mały kameleon może mieć problemy z polowaniem, jeżeli wcześniej był karmiony z pudełka (a pewnie był), co za tym idzie, możesz mu podawać świerszcze w pudełku - podkładać pod nos, jak będzie chciał zjeść to ok, jak nie to nie - czasem w pudełko musisz popukać troszkę aby świerszcze się poruszały. Takiego karmienia jest kilka zalet, np kameleon przyzwyaczaji się do Twojej ręki, oraz spokojnie możesz posypać świerszcze witaminami i mieć pewność że jak je zje to razem z witaminkami :)
Drugą sprawą są mączniaki, są to małe robaczki, można je kupić w sklepach z gadami, są bardzo bogate w wapno i możesz mu je dawać, tylko je musisz trzymać w lodówce aby nie przekształciły się w coś w stylu moli =)
Co do wilgotności to jest stanowczo za mała - musi być w granicach 60%-70%, kameleony lubią zlizywać wodę z liści, inną sprawą jest miseczka z wodą - kameleony, gdy jest cisza i spokój podchodzą do takiego wodopoju i piją (sam widziałem)
To chyba wszystko.

Pozdrawiam,
Emade

Adamek
29-12-2013, 13:03
wtrące sie co do mączniaków są one ciężko strawiane więc nie powinno sie ich podawac częściej niż raz na tydzień :)

filip_gd
29-12-2013, 15:52
Zakraplacz mam
Mam kamka wziąść w łape i mu wcisnąć nakraplacz do gęby żeby pił:)??
Nakraplacz mam podłaczony do kroplówki i kapie w terrarium do miseczki.
Nie pije jednak z tego wynalazku. Staram sie opryskiwać terrarium wodą ale też nie pije zbyt dużo...

filip_gd
29-12-2013, 16:02
Co do karmienia z pudełka nie jestem pewny czy sie boji czy jest najedzony ale napewno nie jest zainteresowany. Raczej ucieka. Próbowałem przymusowego pojenia z nakraplacza i niestety niewie że ma pić:)
Tylko się chłopak zestresował i zbrązowiał:)

dr Robert
30-12-2013, 00:49
W żadnym wypadku branie na ręce i pojenie !!! Z kameleonami nigdy nic na siłę !!!Jeżeli kameleon nie reaguje na szybko spadające krople to znaczy, że nie chce pić ! Proponuję tylko spryskiwać 2x dziennie terrarium (rośliny) i dalej eksperymentować z kroplami spadającymi na liść i do miseczki. Można zwiększyć tempo spadania liści bo akmeleony reagują na to. Jeśli jest lękliwy to trzeba się oddalić od niego, bo zamiast na krople patrzy się na obserwatora ! Może też pić gdy nikogo przy nim nie ma. To typowe, że kameleon w nowym otoczeniu nie pije kilka dni.
Tak samo stale biegające świerszcze wcale nie działają na kameleona pobudzająco. lepiej dawać 1-2 świerszcze w obszernej miseczce posypane wapnem.

Emade
30-12-2013, 02:38
Poza tym może to być jeszcze stres po zmianie otoczenia. Zapewne za kilka dni wszystko wróci do normy. Jedno co możesz sprawdzić to czy kameleon ma kolory takie jak powinien mieć (pastelowe/zielono-jasnobrązowe), jeżeli ma to nie masz się czym przejmować :)

filip_gd
30-12-2013, 06:10
No dziś zmieniam taktykę.
Musiałem wczoraj wypic 2x kieliszki wina żeby móc zasnąć przy tym ćwierkaniu w terrarium:) Chyba ze 3 świerszcze nadawały...
Dziś wyłapie świerszcze i wsadze do miseczki tak żeby nie uciekały.
Ustawie też wodę żeby szybciej kapała.
Co do kolorów to w załączniku jest fot tylko teraz jest bardziej pastelowo zielony - bo wtedy grzebałem w terrarium i troche zbrązowiał.
Mam nadzieje że chłopka się rozkręci, będę musiał coś też zrobić z nawilżaniem bo mam foggera ale kurcze słabo nawilża...

dr Robert
30-12-2013, 07:01
Przypuszczam, że wilgotność jest dobra, tylko higrometr do kitu. Fogger u jemena ? Zbyteczny zakup - to nie zwierzak z tropikalnego lasu deszczowego :). Podejrzewam nawet, że przy fogerze wilgotnośc jest bardzo duża i stąd kameleon nie ma ochoty na picie.

Emade
30-12-2013, 09:46
filip, mam ten sam problem ze świerszczami :) najgorzej jak zwiewają i po pokoju taki łazi =) rodzice sie śmieją że mam mistrza w łapaniu świerszczy o 3 w nocy :P

Gadzinka
31-12-2013, 11:16
1. Sprawdź dokładnie jaką masz wilgotność !!
2. Kameleon jest u ciebie krótko,zostaw go w spokoju,bo zwierzak jeszcze się nie zaaklimatyzował,nie zaglądaj co chwile do terra i nie grzeb w nim ciągle
3.Na razie karm go z pudełka
4.Jeżeli dalej kameleon nie będzie pił,to spryskuj terrarium raz,dwa razy dziennie,będzie miał możliwość zlizania kropel później(moźe pić,jak tego nie widzisz)
5. Na razie go nie bierz na ręce,niech ma maximum spokoju!! Pozwul mu się zaaklimatyzować

PS.Jeszcze jedno. Jak duże ma teraz terrarium??

filip_gd
31-12-2013, 12:15
80wys 70 szer 30 gł
pozdr

42d3e78f26a4b20d412==