PDA

Zobacz pełną wersję : Szyszkowiec - dwa pytania



Dorcik
27-08-2011, 04:26
Czy szyszkowiec powinien być ogrzewany?
Po czym poznać, że szyszkowiec jest w ciąży?
Kupiłam szyszkowca 3 miesiące temu i jest... gduby. Wiem, że to samiczka, ale czy to możliwe, że jest grubsza z... przejedzenia? (choć nie karmię jej często - jest głodna to je)
dorota.s@plusnet.pl

dr Robert
27-08-2011, 04:33
To chyba jasne, ze musi mieć ciepło. Pochodzi ze srodkowej lub południowej części Afryki (zależy co to za gatunek), więc chyba jest tam ciepło. Szkoda, że tak późno przyszło Ci to do głowy.
Nie za bardzo rozumiem tekstu "choć nie karmię jej często - jest głodna to je" bo pierwsza część wypowiedzi przeczy drugiej. Tzn. je kiedy chce bo stale ma dostęp do pokarmu, czy też nie karmisz jej często (czyli je rzadko, a nie kiedy chce). Objawem ciąży u szyszkowców jest to, ze samica jest gruba, powinna więc jeść często i musi dostawać masę wapnia, aby młode były silne i nie padły po porodzie.

gadzio
28-08-2011, 07:39
Dr Robercie - jak często szyszkowce rozmnażają się ?
Raz w roku, a może kilka razy...
Pozdrawiam
Gadzio.

dr Robert
28-08-2011, 08:28
Raz w roku. To zwierzęta żyworodne, więc wysiłek energetyczny związany z ciążą jest duży, samica nie dałaby rady kilka razy w roku. Większość z 30 gatunków szyszkowców żyje na półkuli południwej, w związku z tym gody występują w czasie naszej jesieni, a ciąża kończy się na początku zimy. Samice kupowane jesienią są często w ciąży, która trwa 2-3 miesiące, nieraz dłużej.

gadzio
29-08-2011, 14:35
Dziękuję za informacje...
Przy okazji - szyszkowce są chronione - wymagany CITES - o czym często zapominają sprzedawcy w mojej okolicy (Rzeszów)...

42d3e78f26a4b20d412==