PDA

Zobacz pełną wersję : Gekon lamparci i szyszkowiec w jednym terra



Pajęczarz
12-11-2011, 08:45
Czy można trzymać gekona lamparciego i szyszkowca w jednym terra? Oba są jeszcze małe. Czy może grozi to śmiercią któregoś z gadów? Jeszcze nie są razem - chcę dopiero kupić szyszkowca, ale nie będę miał dla niego osobnego terra.
Dzięki za odpowiedź! Pozdrowinka
Mateusz

expo
12-11-2011, 10:29
a jak duze jest owe terrarium - chodzi przede wszystkim o wymiary podstawy. pozdrawiam.

snaak
12-11-2011, 11:59
szyszka to zwierze dzienne a gekon nocne w dzien jak gekon spi to szyska bedzie go budzic a wnocy gekon szyszke ale nigdy nie trzymalem tych zwierzat razem ale z mojego dosiwdczenia wynika ze nie warto mieszcac gatunow

Pajęczarz
13-11-2011, 10:58
Na razie nie jest za duże, ok. 50x25 cm, ale będzie większe - planuję coś w rodzaju 70-80x40 cm. Na pomysł hodowli ich w jednym "pokoju" wpadłem dlatego, że żyją one w praktycznie identycznym biotopie i mają bardzo podobne wymagania.
Dzięki!

Pajęczarz
13-11-2011, 11:05
Dzięki! Jak wskazuje mój nick hoduję ptaszniczki i dopiero zaczynam zabawę z gadami. Sądziłem, że skoro w naturze żyjąw podobnym biotopie, to w terra też będą się dobrze czuły razem, nie wziąłem pod uwagę tego, że są aktywne w innych porach.
Przy okazji zadam Ci jeszcze kilka pytań:
1. Na razie mam jenego lamparcika i chcę dokupić drugiego. Nie wydaje mi się, żeby ten był z powodu samotności jakiś niezadowolony, ale może w parze czułby się nieco lepiej? Na razie rzadko wychodzi z kokosa, chyba, że jest głodny
2. Nie mam jeszcze UV - planuję zakup w najbliższym czasie. Czy jest ono niezbędnie konieczne (terra stoi w zacienionym miejscu i nie ma szans, żeby je przestawić), jaką lampę radziłbyś mi kupić i jak często jej używać.

Dzięki za re!
Pozdrowionka!

snaak
13-11-2011, 13:09
hej ja narazie nie ma uv podaje regularnie witamin wtym d3 a latam wystawiam na slonce wiec co do lampy nie doradze cie ale mam szyszki juz prawie od 3 lat i zadna nie ma krzywcicy ale jak bedziesz mial duze terarium dobrze urzadzone to nie powinny bardzo sobie przeszkadzac

cromat
14-11-2011, 08:46
1)Mozesz kupic jeszzce jednego geka nic sie nie stanie napewno bedzie ciekawiej a po za tym polecany jest chów ich w haremach.
2)W dzien musi miec zwykla zarówke jak masz male terra wystarczy 15 w
a jezeli wieksze stopniowo podwyzszac lampke siwec przez 10-12 godzin zapalaj gddy idzesz do szkoly gas jak idzesz okolo 18-20. UV nie jest obowiazkowa ale przydaje sie poniewaz geki przyswajaja wapno i vitamine d3 i nie ma problemu z krzywica jezeli juz kupisz naswietlaj 1-1.30 dziennie.

Pajęczarz
15-11-2011, 12:30
Już nie chodzę do szkoły ;-))))
OK, dzięki!
Miłej hodowli w 2003!

Alicja
15-11-2011, 14:36
Z tą witaminą d3 zdania są podzielone. Gdzieś na forum dr Jarek pisał, że literatura weterynaryjna podaje, że gady nie przyswajają D3 z pokarmu. Inni uważają, że przyswajają ale słabo. Natomiast przedawkowanie może powodować komplikacje zdrowotne, dlatego jeśli się podaje, trzeba stosować się wskazań hodowców lub weterynarza co do dawek.

U dziennych jaszczurek najlepiej stosować UV, szczególnie u młodych. Profilaktyka krzywicy to jedno, autorzy piszą jeszcze o wpływie takiego światła na wybarwienie i żywotność gadów. Jest jeszcze aspekt oświetlenia - terraria są z reguły niedoświetlone. Szczególnie dla jaszczurek pochodzących z silnie nasłonecznionych otwartych przestrzeni terr powinno być silnie oświetlone. Świetlówka ma ten plus, że mocno oświetla terr.

Dla nocnych jaszczurek UV nie ma aż takiego znaczenia ale i one wychodzą czasem wygrzać się na słońcu. Myślę, że krótkie seanse z Ultravitalux im to zastąpią. 10-15 min dziennie.

42d3e78f26a4b20d412==