PDA

Zobacz pełną wersję : UV



Jonesi
17-10-2011, 06:28
Kupilam dla moich szyszkowcow czeska zarowke UV firmy Terrasona, na ktorej jest napisane, ze to model T10 - pani w sklepie powiedziala, ze sa najlepsze i ze mam naswietlac nia szyszki godzine dziennie w poludnie. niestety sprzedawca w drugim sklepie nazwal ja "glupia baba" i stwierdzil, ze ta zarowka wystarczy godzina tygodniowo. komu wierzyc? jakos nie moge sobie wyobrazic, zeby godzina tygodniowo wystarczyla jaszczurkom. no chyba,ze mialabym ja potraktowac jako oswietlenie dodatkowe, a na co dzien kupic slabsza zarowke? na razie ustawilam oswietlenie na godzine dziennie. powiedzcie kto mial racje?

pupu
17-10-2011, 12:49
HHHYYYBBBAAAA ta babina ze sklepu ma racje
podam ci moja metode ktora stosuje z temperaturka:
jak autor pisze na jednej stronce ze jaszczorka ma miec 29stopni a na drogiej ze ma miec 27 to ja daje 28stopni z ta zarówka moze byc podobnie 24razy7=168h no i to na jakies pol to jest
84h i to na 7 to jest 12 czyli okolo 12 godzin tygodniowo[to jest sprawdzona metoda na temperature a nie na oswietlenie!!(rob jak chcesz)]nie jestem profesjonalista!!!!!, a czy masz opis i wymagania gekonka faldoskurego??

Cahir
17-10-2011, 19:18
Więcej informacji.
Jaką żarówkę, a może świetlówkę (NEC T10)? Jak wygląda, czy ma charakterystyczną bańkę (np. fioletowo-mleczną)? Jaką ma moc, ile procent UVA i UVB?

Cahir

Jonesi
18-10-2011, 00:59
ile procent UV A i B to nie wiem, ale i facet i babka mowili mi, ze najlepsze proporcje i jeszcze ma jakies wlasciwosci antybakteryjne, 25 W, T 10 a poza tym jest na niej napisane cos takiego (na opakowaniu oczywiscie): 285-650 NM, +/- 58 stopni C, banke oczywiscie ma fioletowo mleczna, podluzna na jakies 10 cm. niestety tylko tyle moge o niej powiedziec. i chyba sie przejde z opakowaniem do jeszcze jakiegos trzeciego sklepu i zobacze co tam powiedza. aha i nie uzywam jej ani jako ogrzewania ani oswietlenia (te sa osobno) tylko wylacznie jako zrodla UV dla zwierzakow.

KODZAK
21-07-2012, 13:59
mam pytanko też chciałbym kupić taką żarówkę ile za nia zapłaciłas i z jakiego miasta jesteś odpisz na email dejvid21@interia.pl lub tu napisz z góry dziekuję

dr Robert
22-07-2012, 04:15
UVB ma długość 290-320 nm, a więc lampa powinna pomagać w syntezie witaminy D3, która umożliwia wchłanianie wapnia. UVA to 320-400 nm - wpływa korzystnie na żywotność, apetyt, kondycję zwierząt. Niestety z opisu nie wynika jaki % emisji z tej lampy to UVB, jeśli zbyt duży, powyżej 8 % lampa nie powinna być stosowana cały dzień. Można zaryzykować np. codziennie po 2-4 godziny. Korzystanie z porad sprzedawców ze sklepów zoologicznych niestety nie gwarantuje otrzymania właściwej informacji. Może producent żarówki ma swoją stronę internetową z jakimiś danymi ? A na drugi raz warto kupować sprawdzone i dobrze znane, opisane źródła UVB (duży wybór np. w Colisie).

42d3e78f26a4b20d412==