PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżcie mi z tymi świetlówkami, PROSZĘ...



Double
26-04-2012, 12:27
Składam powoli sprzęcior na parkę szyszkowców. Wszystko już zaplanowane, cacy, tylko wciąż mam ogromny problem ze światłem dla nich. W OGÓLE się nie łapie, jaką powinnam kupić świetlówkę, czy mam kupić to i UV (pani w sklepie powiedziala mi, ze ta zabaweczka kosztuje kilkaset zlotych! co jest?!?!?!), czy samo UV, czy może wystarczy kupić samą świetlówkę, jeśli tak, to ilu watową (nie mam pojęcia), czy kupić tez kabel grzewczy, bo slyszałam, że powinien być. Też słyszałam, że UV stosuje się tylko przez jakiś kwadrans w parę dni w tygodniu, jak jakieś lekarstwo, a teraz na zagranicznych stronach czytam, że kilkanaście godzin dziennie, czy jest jakaś różnica miedzy UV a UVB....
Dlatego proszę Was, żebyście mi Z PRAKTYKI opisali, co wy stosujecie w swoich terra dla szyszkowców (bądź podobnych małych, pustynnych jaszczur), ile wat potrzeba na jakie rozmiary terra, co z tym całym UV i kablami... (chcę posadzić w terra rośliny, a boję się, że kabel w podłożu je załatwi). Cena sie nie liczy, chcę tylko, żebym miala naprawdę odpowiedni sprzet dla szyszek. Thanks from mountain - Double

Hari
26-04-2012, 12:56
Przez parę minut to naswietla sie OSRAM Ultravitalux (300W), są to drogie żarowki i raczej nie stosuje się ich wewnątrz terra, a do naswietlania wyciąga sie zwierzaka i funduje mu się prażenie z odleglosci ok. metra.;) Alternatywą są własnie swietlowki, np. ReptiGlo 5.0 lub 8.0 (ten numer to % wydzielanego promieniowania UVB). Powinna sie palic caly dzien. Jej zywotnośc to od poł roku do roku. Pozniej przestaje emitowac UVB, mimo, ze nie widac roznicy "na oko" w swieceniu. Dla dobra gada nalezy ją wymienic na nową. Koszt takiej świetlowki to ok 50zl. Wazne, zeby własnie byla specialnie dla gadów (emituje UVA i UVB). UVB, jest szczegolnie wazne, poniewaz pomaga wytwarzać w skórze witamine d3 niezbędną do zapobiegania krzywicy i w ogóle wiele dobrego robi gadzinie ;)
Sama swietlówka nie dostarczy Ci dużo ciepła, dlatego tutaj poleca się promienniki ciepła (ceramiczne lub żwrowki lustrzanki). Mozna dodac na noc np. kabel grzewczy. Nie hoduje szyszek, wiec nie wiem jakie one tam mają wymagania co do temp. w nocy, a nie chce mi się sprawdzać. Wszystko zalezy od tego jakiemasz terrarium, jaką w nim temperature, jaką temp. w pokoju itd. Ja np na noc gekonowi zapalam czerwoną słaba zarowke, a jak jest cieplej w nocy, to w ogóle nie dobrzewam mu tarra.

jw
27-04-2012, 02:44
Z tą ceną, którą podała ci sprzedawczyni to lekke przesada. Wystarczy jak kupisz świetlówk np. ReptiGlo, które występuję w kilku wersjach: 2.0, 3.0. 5.0. i 8.0. Ta ostatnie jest przeznaczona dla "Smoków" pustynnych o dużym zapotrzebowaniu na UV (np. agam brodatych). Świetlówki te mają różne długości, tak więc dobierasz sobie ją do długości terra. Pamiętaj, że musi być w środku terra!! Ja praktykuję taki sposób, że świetlówka przyklejona jest silikonem do szkła i zajmuje ok. 2/3 długości zbiornika. Pozostałe 1/3 długości doświetlane jest promiennikiem punktowym o świetle "dziennym" również Repti.Glo o mocy 60 - 75 watt ( w zależności od pory roku i temperatur w terra.
Mocowanie do świetlówki proponuję byż zrobił sam - wyniesie cię to mniej niż 50,-PLN (dławik, starter i trochę kabli i mocowanie świetlówki).
Powodzenia!

jw
27-04-2012, 02:52
Aha, pamiętaj, że śietlówki powinny być wymieniane co 6 - 8 miesięcy.
Pozdrawiam

Double
27-04-2012, 06:27
dzieki wam! juz mam pojecie jako takie ;-) a czy kable grzewcze nie zabiją roślin, które chcę posadzic w terra? (taki kabel będę włączać tylko na noc)

jw
27-04-2012, 08:45
Pamietaj o tym, ze na pustyniach (i nie tylko tam) w nocy nastepuja znaczne spadki temperatury. W moich terra kable grzeją w takich porach aby osiągnąć efekt akumulacji i oddawania ciepła przez podłoże (piasek, kamienia) - "słońce" nagrzewa podłoże od mniej wiecej południa lub wczesnego popołudnia), a podłoże oddaje ciepło do pierwszych godzin nocnych - zegar odcina kabel około 22 - 23 godziny, podłoze jeszcze jest ciepłe i utrzymuje temperaturę przez ok. 1 - 2 godzin. Potem nastajue zimna pustynna noc. Poranek jest też ustawiony w ten sposób, że najpierw "wstaje słoneczko" (promiennik na start), po 1 godzinie startuje świetlówka i na końcu kabel.
Jeżeli chodzi o roślinki, to nie wsadzaj ich przypadkiem bezpośrednio do podłoza gdyz zachwieje to całym "mikroklimatem". Muszą być w pojemnikach, albo specjalnie przygotowanych pod wystrój terra, albo w zwykłych doniczkach gustownie i z głową zamaskowanych.
Trzymaj się

Double
27-04-2012, 12:53
ile mniej więcej kosztuje zegarowy regulator ciepła?

Double
27-04-2012, 13:00
dzieki wielkie, Jw, będe robić tak jak ty robisz :D bo to faktycznie najsprytniejsze. a o ktorej wylaczasz swietlówę i UV?

Double
27-04-2012, 13:02
dzieki wielkie, Jw, będe robić tak jak ty robisz <:D bo to faktycznie najsprytniejsze. a o ktorej wylaczasz swietlowe i UV?

Black
27-04-2012, 17:47
Zegar kosztuje od 15zl. znalogowy w OBI, CASTORAMA itp. do 60zl elekt.

Double
28-04-2012, 03:10
eee, to taniocha :D

jw
30-04-2012, 03:44
Dla gadów pustynnych dzień "słoneczny" powinien trwać ok. 14 godzin. U mnie światełko pracuje do około 22 godziny.
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==