PDA

Zobacz pełną wersję : Mlode po 2 miesiacach od pierwszego porodu ....



KaczmarP
10-12-2013, 04:17
Witam


W polowie listopada w dziale przykrych doswiadczen opisywalem narodziny martwych szyszek, jakie bylo moje ogromne zaskoczenie gdy dzisiaj w terra znalazlem kolejne dopiero urodzone mlode. W opisie odstepy miedzy mlodymi podane sa max 1 dzien a tu po 2 miesiacach kolejne mlode ....

dr Robert
10-12-2013, 16:41
To mnie nie dziwi. Martwe młode i taki odstęp może świadczyć o problemach z cyklem owulacji u samicy lub/i przebiegiem ciąży. Ale najważniejsze, że maluch żyje i może wszystko wróci do normy.

KaczmarP
11-12-2013, 01:00
Witam


Troszeczke zle napisalem ale to mlode tez bylo martwe. Panie Robercie jaka mogla byc przyczyna taki komplikacji ciazy ??? Wszystkie mlode byly normalnie rozwiniete i duze.

dr Robert
12-12-2013, 16:42
Nie wiem, przyczyny mogą być różne. Jeśli młode były już rozwinięte (pokryte normalnie brązową skórą tak jak dorosłe) to warto w takiej sytuacji sprawdzić czy kości nie są miękkie - nacisnąć od przodu pyszczek czy szczęki są twarde, powinny być twarde, a nie uginać się pod palcem. Jeśli są miękkie to przyczyną może być za mało wapnia w organizmie samicy. To się bardzo często zdarza u jaszczurek jajorodnych; z jaja nie wychodzą młode, a po rozkrojeniu całe, często pięknie ubarwione, martwe młode z kompletnie miękkimi szczękami. Wapnia zgromadzonego w środku jaja nie starczyło do pełnego rozwoju (u żółwi jest inaczej bo wapno jest brane ze skorupki jaja w czasie inkubacji). U żyworodnych też może się zdarzyć, że wapnia jest za mało i wtedy samica "rozdziela je" między siebie i młode. To takie najprostsza i dość często spotykana przyczyna, ale oczywiście może ich być dużo więcej i być bardziej skomplikowane i trudne do zdiagnozowania.

42d3e78f26a4b20d412==