PDA

Zobacz pełną wersję : Vittatusy



Gadzinka
07-01-2014, 14:37
Stałam się posiadaczką 2 Vittatusów. Przeczytałam o nich wszystko na stronach polskich i zagranicznych,ale może ktoś ma dla mnie rady np.dotyczące karmienia/żywienia ,oswajania,co lubią czego nie... coś z praktyki a nie opisów,które już znam na pamięć. Tylko błagam,niech się wypowiedzą osoby,które miały kontakt z tymi jaszczurkami i znają ich zachowania,a nie teoretycy(teorię znam :D )
Pozdrawiam

Guttata
10-01-2014, 05:28
Cieszę się, że stałas się posiadaczką vittatusów , będziemy wymieniać się doświadczeniami

- co do karmienia, gekony te jedzą baaardzo mało, prktycznie 5 - 7 świerszczy tygodniowo, najlepiej do terrarium wstawić wysoką szklankę i do niej dawać świerszcze, owady wtedy nie zgubią posypki i nie będą niszczyć terrarium {roślin, korka itp.}

_ co do "oswajania" to są agresywne gokoniki, ale z terrarium wyciągać je można, ja moją parkę wypuszczem na pokój, czasami nawet tam biegają kilka godzin {raczej nie biegaja, tylko siedzą obok siebie na ścianie}, możesz je oswajać, ale ja moim to daruję, wolę, żeby miały spokój, oswajać ich nie oswajam, ale czasami je wypuszczę albo któregoś dam sobie na rękę i czekam aż skoczy {czasami się długo przymierzają}
Jak tylko chcesz możesz je oswajać, ale to może je stresować i oswojenie vittatusów nie jest łatwe, potrafią piszczeć, gryźć.


- co lubią, a czego nie lubią No więc, nie lubią schodzić na dół terrarium, dla tego lepiej nie dawaj im miski na wodę, tylko codziennie wieczorem spryskaj im terrarium letnia wodą {ja tak robię i to sie sprawdza, gekon zlizuje krople z rattanu, szyb}, gekony lubią spać na tylnej stronie pnia rattanu, bambusa, lub na jakiejś gałęzi {to bardzo lubią, należy zadbać o to, aby w terrarium znalazły sie jakieś grube gałęzie, jednak rattan w terrarium tego typu wygląda duzo ładniej
Gekony lubią wysokie rośliny {mój samiec uwielbia spać na liściu} w terrarium z NATURALNYMI roślinami gekony będą się mogły ukryć.

Guttata
10-01-2014, 05:30
a tutaj jest mój opis :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEKON PASKOWANY (GEKKO VITTATUS)



Nazwa


gekon paskowany, gekon pręgowany {gekko vittatus} nazwa „czekoladowy” lub „żółtopręgi” jest niepoprawna, ponieważ z łaciny vittatus oznacza „paskowany” lub „pręgowany” np. Basiliscus vittatus.



Wygląd
Duży gekon, osiąga ok. 25cm , ale na prawdę zdarzają się większe. Od uszu biegną dwa białe paseczki, które przy końcu głowy łączą się w jeden grubszy pasek, kończący się u nasady ogona. Gekon posiada przylgi na łapach, dzięki którym potrafi wspinać się po najgładszych powierzchniach. Ogon stanowi ok. połowę długości ciała, jest w prążki biało-brązowe. Gekon nie ma powiek, zanieczyszczenia „zlizuje” swoim językiem.

Występowanie
Archipelag Indo - Australijski

Ciekawostki
Gekon późnym wieczorem uwielbia zlizywać krople wody ze ścian terrarium. Swoim własnym językiem wyciera sobie oczy i pyszczek. Najzabawniejsze według mnie jest linienie - gekon urywa sobie wylinkę, a później ją zjada, jednak nic nie dorówna ściąganiu sobie wylinki z łapek - gekon chwyta pyszczkiem za jeden palec, później ciągnie, z łapy schodzi cała wylinka, przypomina to zdejmowanie rękawiczki. Gekon potrafi chodzić po suficie, dzieje się to dzięki mikroskopijnych szczecinkom na każdym palcu {są ich miliony}. Gekon potrafi wydawać dźwięki, pewnego razy, gdy podlewałem rośliny w terrarium nie zauważyłem gekona, przez przypadek go mocno zlałem, ten skoczył na ścianę i dosłownie wydarł się na mnie, złapany czasami {płacze}.

Aktywność
Gekon jest aktywny późnym wieczorem i nocą, można obserwować go {tylko przy czerwonym świetle}, ale nie należy mu przeszkadzać.

Terrarium
Zbiornik o minimalnych wymiarach 40/40/60 - długość/szerokość/wysokość jest dobry dla pary. Najlepiej jeżeli przednie szybki są przesuwane na prowadnicach, ponieważ wtedy gekon ma mniejszą szansę na ucieczkę i lepiej obsługuje się terrarium. Jako element dekoracyjny można użyć rattan lub bambus postawiony pionowo w terrarium {najlepiej przykręcony do siatki wentylacyjnej}, jednak rattan jest ładniejszy w tego typu terrariach. Jako ogrzewanie używamy reflektorową żarówkę 25w, taka z pewnością wystarczy. Najlepszym podłożem będzie kwaśny torf, do którego rośliny będą mogły zapuścić swoje korzenie. Aby dno terrarium wyglądało ładnie dobrze jest na większą część zbiornika dać mech torfowiec, resztę dna można wysypać żwirkiem używanym w akwarystyce i położyć płaski kamień lub korzeń. Tylną ścianę powinno się okleić korkiem {nie należy go skubać, ponieważ gekony lubią płaskie powierzchnie} do którego można powbijać sztuczne roślinki, można też zrobić tzw. miskę {z korka na tylnej ścianie} do nasadzania epifitów, ważne aby w misce był cały czas wilgotny mech torfowiec. Tylną ścianę można zostawić pustą, albo wyłożyć pędami bambusa, jednak lepiej, jeżeli jest osłonięta, ponieważ gekon wtedy mniej się stresuje. Gekon musi znaleźć sobie kryjówkę. Nie kupujmy naziemnych "jaskiń" gekon i tak do niej nie wejdzie, lepsze są gęste, wysokie rośliny; szerokie gałęzie, za którymi gekon będzie mógł się ukryć lub dziuple wykonane z korka. Pamiętajmy, że im większe terrarium {oczywiście nie może być za duże, bo gekon wtedy nie znajdzie pożywienia} tym lepiej dla naszego zwierzaka. UWAGA! Nie należy zapomnieć o wentylacji.

Wilgotność

Wysoka, dla uzyskania takiej wilgotności należy codziennie wieczorem spryskać terrarium. W utrzymaniu takiej wilgotności pomaga mech torfowiec i naturalne rośliny. Dla ludzi zapracowanych pomocny będzie zraszacz automatyczny, ustawiony na spryskiwanie wieczorem {raz dziennie}.

Żywienie
Ulubioną potrawą gekona jest panchlora, łac. Panchlora nivea, jednak karaczany te potrafią uciec przez najmniejszą szczelinę terrarium. Podstawę diety mogą stanowić świerszcze {najlepiej bananowe} - są najmiększe i najruchliwsze. Świerszcze posypujemy preparatem witaminowym, nie puszczamy ich luzem w terrarium {potrafią zniszczyć naturalną roślinność} tylko wkładamy do wysokiej szklanki wkopanej w podłoże. Gekon bez problemu je tam znajdzie. Można karmić także planktonem łąkowym, ale ważne jest aby łapany był z dala od dróg. Gekony paskowane są tanie w hodowli, mój samiec je ok. 10 świerszczy {maksimum, zazwyczaj dużo mniej} tygodniowo. Można podawać miękkie owoce, z których gekony lubią zlizywać słodki sok.

Oswajanie
Gekonowi TRZEBA dać czas na zaaklimatyzowanie się. Gekon oswaja się do człowieka widząc go przez szybę terrarium. Po dłuższym czasie można gekona wyciągać {nie należy robić tego często, ani za długo}.
Gekon potrafi boleśnie ugryźć szczególnie nie oswojony osobnik, dla tego trzeba go umiejętnie łapać.

Rozmnażanie
Rytuał godowy – samiec przywołuje samicę na swoje terytorium {szczeka do niej}, samica „odszczekuje” jest to znakiem „udanego porozumiewania”, samiec gryzie samicę w kark i wchodzi na nią, samica podnosi ogon i samiec wprowadza do jej kloaki jednego z dwóch hemipenisów. Kopulacja trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Po kilku tugodniach przez skórę brzucha będzie można zauważyć 2 jajka. Samice lepią jaja w czterotygodniowych odstępach od 3, do 7 razy w roku. Jajek z terrarium nie usuwamy, ponieważ odrywając je z szyb można je uszkodazić, natomiast jajka zasłaniamy podziurawionym pojemniczkiem, aby dorosłe gekony ich nie zniszczyły. Młode wylęgają się po ok. 80 – 120, mają 8 – 9cm.


Uwagi

Ten gatunek gekona jest bardzo łatwy w hodowli, z początku może nie jeść , jest to normalne {gekon aklimatyzuje się}, po kilku dniach to minie. Jest to raczej agresywna jaszczurka, która nie zawaha się ugryźć, jednak da się ją przyzwyczaić do kontaktów z człowiekiem {sprzątania terrarium, ewentualnie wyjmowania z niego}. Wydaje się, że jest to gatunek „nie do złapania” jednak jest to gekon dużo wolniejszy od cosymbotus craspedotus, nawet nie wyskakuje z terrarium {jednak to się zdarza}. Odrywając gekona od ścianki terrarium należy uważać, aby nie uszkodzić mu łap. Poleca się hodowlę w haremach – samiec i 3 – 4 samice, można hodować w parach.

Opracował: Guttata
Bibliografia: Własne doświadczenia, rozmowy z terrarystami.
---------------------------------------------------------

42d3e78f26a4b20d412==