PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z waranem stepowym...



scadia
07-01-2014, 22:53
Mam smoka, ktory ma okolo 4 lat i od jakiegos czasu (pol roku) ma problemy z wyproznianiem sie...bylismy juz z tym u weta i w zasadzie nie poradzil nam nic ciekawego (bylismy u kilku, bo niestety w Katowicach niewielu sie choc troszke zna na tych zwierzakach). Teraz od czasu do czasu z pokarmem podajemy odrobine olejku (nigdy nie pamietam jego nazwy) i podczas spacerow po domu jakos sobie zawsze ulzy...(niestety - nigdy do baseniku). Od pol roku zaczal bardzo tyc, wiec calkowicie zmienilismy mu terrarium i dostarczylismy mu maxymalna ilosc ruchu poza nim (jego ulubione zajecie: wspinac sie po moich ulubionych jeansach na moja glowe ;) ). Jednak w terrarium ciagle nie robi nic oprocz spania...dawniej lazil po calym, wpisal sie do zarowy, kombinowal ktoredy by tu uciec...a teraz tylko lezy albo po prostu spi...:( Pocieszal mnie fakt, ze zawsze mial swietny apetyt ale w ciagu ostatnich dni nie chce patrzec na jedzenie i to mnie juz calkiem zaniepokoilo...:( Ma piekny kolor ciala (bo zauwazylam, ze jak cos z nim bylo nie tak to wyskakiwaly mu na ciele plamy) - teraz nic nie ma. Poradzcie, co moze oznaczac jego apatia? A moze znacie jakiegos dobrego weta od smoko w Katowicach i okolicach?

Pituophis
08-01-2014, 12:04
Co waran dostaje do jedzenia, ile i jak często? W jakich warunkach jest trzymany(wielkość terrarium, temperatura)?

tomm_1
08-01-2014, 12:26
witam. ja mam pyt ale nie na temat!!! gdzie kupiles warana od jakiegos hodowcy czy ze sklepu?? pozdrawiam

scadia
08-01-2014, 23:04
Warana mam u siebie ponad 2 lata. Temperatura jest "przepisowa" ;), terrarium duze, oswietlone grzewcza zarowka i swietlowka, pod kafelkami kabel grzewczy. Terra jest wypelnione piachem do terrariow. W srodku duzy basenik, mnostwo miejsca do lazenia, wspinania sie (wsadzony specjalny konar do wspinania sie). Mala jakby grota kamienna, w niej i obok niej miejsce gdzie sie moze schronic od ciepla. Wieczorami spryskiwanie ciepla woda (bardzo to lubi). Co do jedzenia to zauwazylismy, ze w zasadzie jest wszystkozerny ;) Ale od nas dostawal glownie serduszka drobiowe (po usunieciu tych malych tluszczykow) i myszki od znajomego ze sklepu zoologicznego. Czasem do jedzenia dodajemy mu witaminy dla jaszczurek albo po prostu vibovit. Jak zauwazylismy, ze zaczyna nam tyc poradzono nam ograniczym mu jedzonko do 1 raza w tygodniu i wiecej ruchu. I rzeczywiscie szybko zaczal odzyskiwac dobra forme. Do tego jest na tyle oswojony ze spokojnie mozna go wypuszczac, zeby sobie chodzil po podlodze (pomieszczenie jest dobrze ogrzane, zeby si enie przeziebil). Zawsze wszystko bylo ok...:(

scadia
08-01-2014, 23:06
Kupilam go w sklepie zoologicznym w Auchan (duzy sklep zoologiczny, uwazam ze pracownicy tam sa swietni, czesc z nich ma jaszczurki w domach) ponad 2 lata temu.

scadia
08-01-2014, 23:17
A co do temeratury to myslelismy na poczatku, ze moze to przez zime, ze ma za mala temp. w terrarium (zeszle zimy bylo wszystko w porzadku). Jako ze terrarium jest duze oprocz kabla grzewczego sa dwie grzejace zarowki i myslelismy, ze moze to one za slabo grzeja, wiec zostaly wymienione (to sa te zarowki z serii dayglo, heatglo - nie pametam nazwy firmy). Obecnie sa wymienione na inne z tej samej serii, ktore polecil nam Pan w sklepie. Obecnie teperatura wynosi ok. 31-32 st.

Pituophis
11-01-2014, 08:28
W jednym miejscu terrarium temperatura powinna dochodzić do 34-36 stopni. Karmić rzeczywiście tylko co 5-7 dni, i to nie "do oporu". Raczej nie dawać żadnych ciętych mięs, podrobów, itp., tylko myszy, a także owady(sporo owadów, w naturze to większość diety).
Trudno powiedzieć, dlaczego on nie je, zresztą to w ogóle u gadów najmniej specyficzny objaw, jaki tylko może być. Być może po prostu postanowił zrobić sobie głodówkę, bo był karmiony regularnie. Może ma troszkę za zimno. Może to samica, i właśnie przechodzi owulację. Podejrzewam, że wszystko będzie OK.

42d3e78f26a4b20d412==