PDA

Zobacz pełną wersję : dyfonizm płciowy



Adamek
09-01-2014, 02:34
wie ktoś jak sie rozpoznaje płeć u gekona płaczącego chodzi mi o ten gatunek dorastający do 9 cm i rozmnażający sie dzieworodnie

gadzion
09-01-2014, 02:53
hehe terz sie przyłączam do tematu bo mam gekona około 9cm moze mniej bo jets ruchliwy ma na 100% wiencej niż 4cm

MATYLDA
09-01-2014, 03:44
Chyba dymorfizm........

dr Robert
09-01-2014, 03:47
Dyfonizm płciowy czyli, jak rozumiem, wydawanie różnych dźwięków (fonia=dźwięk) przez samce i samice nie może dotyczyć gatunku dzieworodnego, bo skąd miałyby się wziąć samce. Jeśli rozmnaża się dzieworodnie to samców nie ma, ale oczywiście w grupie są samice alfa, które zachowują się bardziej dominująco i "męsko". Samice alfa wydają głośniejsze dźwięki niż pozostałe, przypominające powtarzające się ćwierkanie, samice beta wydają natomiast zwykle pojedyncze i cichsze "ćwiekanie".

MATYLDA
09-01-2014, 03:55
o sorki wiec to nie o to chodzilo :)

Adamek
09-01-2014, 04:15
ale słyszałem że z jaj złożonych przes samice klują sie i samice i samce jednak samce sa bezpłodne i "do niczego" nie potrzebne :]

dr Robert
09-01-2014, 04:15
Ja nie wiem o co chodziło. Pierwszy raz spotykam się z tym terminem, ale po rozbiorze słów "dyfonizm płciowy" wynika, że to może oznaczać właśnie to o czym napisałem. Może chodziło o dymorfizm płciowy, ale nie wiem.

gadzion
09-01-2014, 04:17
chodiz o to jak rozpoznać płec u ghekona płaczącego !! :)
pozdawim prosze nam pomóc :)

Adamek
09-01-2014, 04:31
chodzi o to jak odróżnić samca od samicy- tak tródno sie domyślić ?

dr Robert
09-01-2014, 04:58
No to trzeba było tak od razu :). Ja tu odgaduję jakieś nowe terminy (ale ciekawe), a tu chodzi po prostu o dymorfizm płciowy.
A więc najpierw o tym co "w środku":
Istotnie w populacjach dzieworodnych zdarzają się populacje hybrydy, przy czym hybrydogenetyczne "samice" są podobne do normalnych (nie-hybrydów) i zdolne do rozmnażania, natomiast samce mają słabo rozwinięte gonady (jajniko-jądra) i słabo rozwiniete męskie drogi wyprowadzające nasienie (nasieniowody), ale mają dobrze rozwiniete jajowody (czyli przypominają samice).
Natomiast hemipenisy mogą wyglądem być podobne do samczych lub mniejsze.

Natomiast co do cech zewnętrznych to chyba są różnice podobne jak u wielu innych gekonów; zapewne u tych z wykształconym dobrze hemipenisami będzie widoczne zgrubienie u nasady ogona. Poza tym powinny być pory udowe oraz brak "worków na wapno" po obu stronach szyi.
To piszę z głowy, musiałbym sprawdzić czy tak jest w istocie bo samca tego gatunku nie widziałem, a dostępu do literatury w tej chwikli nie mam.

Adamek
09-01-2014, 05:36
ok wielkie dzięki bo słyszałem że dużo jest tych samców no i chciałem wiedzieć jak odróżnić płeć, ponieważ chce kupić kilka samic no a niestety samce w hodowli nie są potrzebne :(

42d3e78f26a4b20d412==