PDA

Zobacz pełną wersję : Kameleon POMOCY ciąg dalszy ... :(



filip_gd
09-01-2014, 17:00
Witam
Od około 2-3 tygodni mam kameleonka - jest młody i bardzo płochliwy.
Niestety od około 2 tygodni nie jestem w stanie podać mu witamin ani wapna.
I tu pytanie czy jeśli Kamek nie dostaje wapna a ma świetlówkę ReptiGlo 8 to jest to problem poważny?
Posypywanie świerszczy proszkiem nic nie daje - nie je ich odrazu albo nawet 2-3dni po wpuszczeniu.
Zainstalowałem kroplówke w terrarium - nie widziałem żeby z niej pił ale kiedyś kiedy skończyła się woda oblizywał rurkę z której ona leci więc myślę że pod moją nieobecność znalazł sposób na picie. Postaram się dolewać witamin do wody i kupic wpano rozpuszczalne. W odchodach łatwo dostrzec skrystalizowany mocz tylko nie jestem pewny czy może nie zlizuje wody z liści - jeśli tak to podawanie w nich witamin będzie bardzo utrudnione. Macie jakiś inny sposób?
Kamek nie je świerszczy odrazu, raczej później - jak mnie nie ma - widziałem jak poluje jakieś 4-6 razy ale do terrarium wpuściłem już chyba 30świerszczy i żadnego a biega góra 4-5 więc napewno je je. Martwie się trochę o jego apetyt, ile powinie jeść.
Kupiłem dziś elektrolity ExoTerra, postaram się mu jakoś je dawać może poprawi się mu apetyt.
Naczytałem się dużo o niedoborze wapna i zacząłem się bać o jego zdrowie - jak dobrze ze gekony jedzą jak dzikie wszystko co się tylko rusza:)
Na wszystkie próby podania mu czegoś z pencety reaguje ucieczką czasami ciemnieje.
Popsuł mi się fogger i pytanie jak utrzymać długo wilgotność powyżej 40% - mam na podłożu substrat a w nim kabel, codziennie spryskuję terra 3-4 krotnie, mimo to wilgotność wacha się w granicach 30-40%.
Jego kolor to zwykle jasna pastelowa zieleń,
Może macie jakieś rady co do wyżej wymienionych problemów
POZDRAWIAM

dr Robert
09-01-2014, 17:17
Wilgotnością się nie martwić, bo 90% higrometrów nadaje się do śmieci. Spryskiwać 2-3 razy dziennie i to wystarczy. Żadnych foggerów, kameleon jemeński to nie jest gatunek z tropikalnych lasów deszczowych, skąd w ogóle taki pomysł ! Świetlówka UVB to nie wapno, ona tylko powoduje produkcję wit. D, a ta z kolei wpływa na dobra wchłanialność wapnia.

Nadmiar świerszczy w terrarium wpływa zniechęcająco na kameleona (w nocy mogą go poza tym podgryzać !). Podać 2-3 w miseczce (np. typu popielniczka czy coś podobnego) i tam też kawałeczki sepii oraz starta sepia na pył - kameleon polując na nie zawsze trochę na języku liźnie wapnia. Kameleony czasem same zjadają leżącą sepię. W żadnym wypadku nie stosować wapna rozpuszczalnego typu musujące ! Gady nie piją "napojów gazowanych" ! Warto pamiętać, że wapno to tylko dodatek, a nie jeden z pokarmów. Ja swoim 3-miesięcznym daje wapno 2 razy w tygodniu (dzień postu, a potem cały biały od wapnia świerszcz).
Gdy chodzi o witaminy to wystarczy gdy świerszcze są dobrze karmione, różnymi owocami, warzywami. Ewentualnie obtoczyć czasem świerszcza.
Elektrolity są dla odwodnionych zwierząt, nie zaszkodzą, ale wątpię aby ten był odwodniony jeśli ma spryskiwane terra i jeszcze kroplówkę.
Jeśli jest dziki to trzeba więcej przebywać w pobliżu terra, ale bez siłowego brania na ręce bo wtedy z powrotem następuje silny stres i "zdziczenie". Niestety kameleony wychowywane pojedynczo są moim zdaniem dużo bardziej dzikie niż w grupie. U mnie spośród czterech osobników, 3 piją z pipetki, spośród tych trzech jeden pije też z miseczki (kapie tam wodą z góry) a jeden tylko z liści (największy dzikus).

Silent_Dragon
10-01-2014, 02:25
Witam
dr Robert ma racje - wiekszosc higrometrow (szczegolnie z Exo Terry jest za przeproszeniem do dupy), poniewaz sam tydzien temu wymienialem - mialem go u chwytnic i pokazywal 50%,a jak mi dali nowy to w ciagu 30 min. juz bylo 80 % wiec wilgotnoscia sie nie martw tylko patrz na oko :) A reszte to Dr Robert Ci powiedzial :]
Pozdrawiam

filip_gd
10-01-2014, 14:27
Witam
Jakby problem rozwiązał się sam, przynajmniej w części.
Dziś kamek pożarł 3 optoczone wpanem i witaminam świerszcze.
Zrobiłem mu kilkudniową głodówkę i chyba będę tak robił co jakiś czas.
Mam jeszcze pytanie sepia sepia sepia...co to i jak to się kupuje - ja starłem wapno dla ptaków w proszek i tak im to podaje.
Pytanie numer 2 kamek jak chodzi to rzesie mu sie czasami ktoras z nóg - czy mam to potraktowac jako objaw niedoboru wapna czy raczej jako cos normalnego.
Poprostu gdy poluje wyglada jak by nie był pewny czy chce isc:)
Dodam że przestraszony ucieka bardzo poprawnie:):)
Co do witamin mam reptimineral dla drapieżników.
Będę starał się podawać elktrolity ale raczej trudno je zaaplikować bo są w płynie.

xol
13-01-2014, 12:14
To "trzęsienie" to tak jakby się cofał w pół kroku? Jeśli tak to spoko, kamki tak chodzą, szczególnie właśnie jak polują albo są niepewne w nowym otoczeniu.

42d3e78f26a4b20d412==