PDA

Zobacz pełną wersję : Terrarim dla L1



TylerPL
13-05-2013, 12:30
Słyszałem że najlepsze dla L1 jest pojemniczej na mocz, albo po kliszy. Ale jak je urządzić...? Słyszałem że niezbędna jest jakaś kryjówka i poidełko (byle nie za głębokie by się pajączek nie utopił). Jak to w końcu zagospodarować? Ktoś mówił że najleprzym poidełkiem jest naparstek (taki od szycia) ale czy w nim się pająk nie utopi? W końcu jest on dość głęboki jak dla L1. I czy nie można takiego malucha dać do dużego terrarum? Słyszałem że się gubią, ale czy nie jest to bezpieczniejsze? I jeszcze czy takie opakowanie po kliszy czy pojemniczej na mocz się przykrywa aby pająk nie wyskoczył czy trzyma się odkryte? I w jaki sposób mieżyć wilgotność? Higsometr (czy jakoś tak) nie wejdzie do tak małego pojemniczka. I jeszcze może jakiś własne sugestie lub spostrzeżenia będziecie pisać. Za każdy post będe bardzo wdzięczny! Jak macie zdjęcia takich małych "terrariów" to przysyłacie na frycha@poczta.onet.pl

P.S. Jeszcze nie mam pająka i będe kupował Smithi dopiero po wakacjach, jak już niegdzie nie będe wyjeżdzał...

Pozdrawiam!!!

Sojkas
13-05-2013, 13:00
Uspokoj sie.
Dla pajaka L1 naparstek to basen, nie poidelko.
Moze wstrzasne toba, ale takiego malucha wsadzasz do wypelnionego do polowy wilgotnym torfem coco pojemnika po kliszy, umieszczasz we wlasciwej temperaturze i pajak jest szczesliwy.
Pojemnik zakryty, bo ci pajak ucieknie :) Tylko o wentylacji nie zapomnij.

PS> Polecalbym jednak, zebys kupil wiekszego na poczatek, bo sie naczekasz, zanim do wiekszego terra go wsadzisz, a ciebie, widze, rozpala potrzeba urzadzenia terra.

Nephentes_Hybrida
13-05-2013, 13:02
A więc : Takiego małego pajączka nie dawaj do dużego terrarium, bo będzie miał kłopoty ze znalezieniem pokarmu. Wilgotnośc mierzysz na oko (o_O), tak żeby podłoże nie było przesuszone i za mokre. Przy takim małym ptaszniku nie ma potrzeby dawać poidełka. Jak spryskasz ścianki to coś sobie tam liznie :P. Pojemnik po kliszy ( na mocz ) oczywiście musi byc przykryty, ale oczywiście winien mieć dziurki na powietrze. No to chyba tak mniej więcej odpowiedziałem na pytania.

Krzysztof.W
13-05-2013, 14:49
Tak jak chłopaki mówili, dla pajączka L1 w zupełności wystarczy pojemniczek po kliszy fotograficznej przykrywce robisz kilkanaście dziurek igłą,( jak zrobisz za duże dziurki to pajączek ci ucieknie ) wsypujesz do tego pojemniczka około 7 mm - 1 cm torfu - lub coco gruntu ugniatasz palcem, lekko z wyczuciem zwilżasz to podłoże tylko uważaj żeby to wszystko nie było za bardzo mokre. Na koniec umieszczasz tam pajączka i codziennie, lub co 2 dzień systematycznie doglądasz i co jakiś czas karmisz maleńkimi mączniakami, pinkami, drobnymi muszkami i innymi maleńkimi owadami. Jak pajączek będzie miał za wilgotno dostanie grzybicy, jak za sucho podwinie nogi pod siebie i umrze.

Polecam ci na początek kupić i poćwiczyć sztukę opieki i systematyczności na Brachypelme vagans, albo Brachypelme albopilozum, to tanie pajączki i w sam raz dla początkującego.

No i na koniec przeczytaj http://terrarium.com.pl/forum/faq/ptaszniki.php

Krzysztof.W
13-05-2013, 14:51
Tak jak chłopaki mówili, dla pajączka L1 w zupełności wystarczy pojemniczek po kliszy fotograficznej w przykrywce robisz kilkanaście dziurek igłą,( jak zrobisz za duże dziurki to pajączek ci ucieknie ) wsypujesz do tego pojemniczka około 7 mm - 1 cm torfu - lub coco gruntu ugniatasz palcem, lekko z wyczuciem zwilżasz to podłoże tylko uważaj żeby to wszystko nie było za bardzo mokre. Na koniec umieszczasz tam pajączka i codziennie, lub co 2 dzień systematycznie doglądasz i co jakiś czas karmisz maleńkimi mączniakami, pinkami, drobnymi muszkami i innymi maleńkimi owadami. Jak pajączek będzie miał za wilgotno dostanie grzybicy, jak za sucho podwinie nogi pod siebie i umrze.

Polecam ci na początek kupić i poćwiczyć sztukę opieki i systematyczności na Brachypelme vagans, albo Brachypelme albopilozum, to tanie pajączki i w sam raz dla początkującego.

No i na koniec przeczytaj http://terrarium.com.pl/forum/faq/ptaszniki.php

TylerPL
14-05-2013, 00:01
Wielkie dzięki. FAQ przeczytałem już 2-3 dni temu. A co do gatunku to chyba jednak kupie smithi, są bardzo ładne, a jak na razi tylko zaczynam i to będzie prawdopodobnie mój jedyny pająk... Chce żeby był bardzo ładny... A co do wielkości to jeszcze zobaczę. Zamierzam kupić na allegro - większość pająków przezywa transport - ale zwykle są to Nimfy II, L1 i L2, więsze rzadko się trafiają, a ja się zastanawiam naj jakimś L5, L6. Ale może patrzenie jak z L1 roście i przeobraża się w dużego dorosłego ptasznika jest o wiele ciekawasze. I wydaje mi się że pojemnik na mocz jest lepszy bo jest ciut większy, i ma chociaż trochę prześwitujące ścianki...

Kaśka
14-05-2013, 03:18
Pozdrawiam.
Ja mam 4 kędziorki, które mam od nimfy II, G. Rosea L3 od L1 i Smithi nimfa II.
Dopóki były nimfami to trzymałam je w pudełkach po kliszy z włókniną kokosową na dnie i wilgotną chusteczką oczywiście, co jakiś czas w razie potrzeby spryskując.
L1-L3 trzymałam w pudełku na mocz z grubszą warstwą włókniny kokosowej ( moje uwielbiają się zakopywać) kryjówki zrobiłam z rozciętych korków od wody i napojów, oczywiście spryskiwanie jest niezbędne. Karmione tylko pinką.
L4 w pojemnikach, w których można kupić świerszcze pod spodem wilgotne papierowe ręczniki a na wierzchu włóknina kokosowa. Ręczniki po to, że te pojemniki maja większą powierzchnie parowania wiec podłoże szybko wysycha. Kryjówki z odciętej dolnej części pudełka po kliszy z wyciętym wejściem. Karmione Białymi robakami.

Moje pajączki nie mają żadnych poidełek i pojemniki z pajączkami stoją na terrarium z gekonami lamparcimi mają wiec cieplutko.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.

TylerPL
14-05-2013, 03:55
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i mam jeszcze pytanie jak szyko te pajączki rosną (jak często mają wylinke) czy im starsze tym poźniej itp. A jeszcze co do ręczników papierowych, czy one nie gniją? I w końcu jak się dorosłe pająki trzyma w dużym terrarim to powieżchnia parowania też jest duża a nie stosuje się ręczników.
I jeszcze czy ktoś kupował pająki na allegro? Czy są zdrowe i czy warto?

NeuThroN
14-05-2013, 07:53
Na alegro warto dobra sprzedawczynia jest "szarai" kumpel kupil i przyszla cala i zdrowa :):)

TylerPL
14-05-2013, 10:47
Czy dla L4 czy L5 może być jeszcze pojemniczej na mocz?

Krzysztof.W
14-05-2013, 11:19
Jeśli może się w nim swobodnie poruszać to jeszcze tak.

TylerPL
14-05-2013, 11:26
Ale ja nie chce męczyć mojego małego pajączka w jakimś więźeniu! Ja chce mu dać dużo swobody ruchów! Małe pajączki nie mogą być trzymane w terrarum bo nie znajdą porzywienia, ale znowu trzymanie L4-5 w pojemniczy o wymiarach pająka (tak żeby się nie mógł prawie odwrócić to też chyba męczarnia...
Kiedy można je przenieść do terrarum zrobionego z akwarium o wymiarach 44x24x25 (dł/sz/wys)? I czy jeśli będzie za duże to mogę kupić mniejsze... Na razie hoduję rybki, ale niedługo przeniose je do większego akwarium i w tym chce hodować pajączka

Kaśka
14-05-2013, 12:56
1. To daty wylinek moich kędziorków jak widzisz są rozbieżności w przerwach miedzy jedną a drugą wylinką w moim przypadku zależy to tylko i wyłącznie od ilości zjadanego pokarmu każdy z nich je inaczej jeden zje zawsze a inny lubi zrobić sobie czasem przerwę.
1 – L4– 18.06.2004
L3– 25.05.2004
L2 – 03.05.2004
L1 – 11.04.2004
2 – L4 – 22.06.2004
L3 – 27.05.2004
L2 – 04.05.2004
L1- 11.04.2004
3 – L4 – 20.06.2004
L3 – 30.05.2004
L2 – 04.05.2004
L1- 11.04.2004
4 – L4 – 22.06.2004
L3 – 30.05.2004
L2 – 02.05.2004
L1 – 11.04.2004
2. Papierowe ręczniki nie gniją, jeśli są, co jakiś czas wymieniane na świeże.
3. W dużym terra wstawiasz miseczkę z wodą, co dodatkowo zwiększa wilgotność po za tym ( tak mi się wydaje) starsze pająki nie potszebują już tak wysokiej wilgotności jak młodziutkie. Moja dorosła samica białokolanowego nauczyła się pić z miseczki, pomimo że ma dobrą wilgotność i ją spryskuje.
4. Ja białokolanówkę jak kupiłam to była już duża, bo L6 i od razu trafiła do terra docelowego.

TylerPL
14-05-2013, 23:46
Lecz wszystkie wylinki odbywają się średnio co niecały miesiąc. Tak? A strsze pająki np. L8 --> L9 też po miesiącu przechodzi? Słyszałem też że to zależy od ilości przyjętego pokarmu w tym czasie.

scream
15-05-2013, 09:24
Ja dzis kupilem ptasznika kedzierzawego L1 i mam pytanie, co do sposobu zywienia... Bo kupilem pinki (zywe) ale chyba sa zbyt duze jak na niego i nie wiem czy sobie z nimi poradzi, wiec czy nie lepiej pociac pinki na 2 czesci? czy on je tylko zywy pokarm? dzieki za odp!

TylerPL
15-05-2013, 11:43
Jako wędkarz wiem więcej o robakach. Jakie dokładnie kupiłeś? Pimki czy białe robaki? Rożnica jest taka że pimki są dużo mniejsze od białych roabaków gdyż są używane jako zanęta na ryby (dodaje się je do zanęty), a białe robaki stosuje się jako przynęte i są znacznie większe od pimek. A czy można przekroić takowego robaka na pół to nie wiem... Ogólnie jak go przekroisz to się "wyleje"... :)

scream
15-05-2013, 12:03
dzieki za odp.
a jakie robaki kupilem?
pinki - w takim pudeleczku, i tam sa czerwone i biale robaki, nie wiem czym sie roznia, bo sa tej samej wielkosci :))

TylerPL
15-05-2013, 23:59
Otóż tak. Nie karm pająka tymi czerwonymi robakami gdyż są one sztucznie barwione! Nie wiem jaki to ma wpływ na pająka, ale ja wolał bym nie ryzykować. A są to te same robaki, więc nie może być różnicy w wielkości

pac
16-05-2013, 04:34
to lekka glupota dawac pajaczka L6 do duzego terra..

TylerPL
16-05-2013, 05:31
Czmu głupota? Właściwie to już mam zamiark kupić terrarium o wymirach 20x20x20 - chyba będzie w sam raz dla L4-5. Tak mi się wydaje, jeśli macie inne sugestie to proszę pisać i nie mówić że jestem głupi bo nie znam się za bardzo na tym... Piszę to co mi się wydaje

Gryfel
16-05-2013, 06:41
czlowieku trzymaj go w tym co dostales czyli pewnie pudelko po kliszy a jak bardzo chcesz go gdzies przeloyc to sa takie malenkie sloiczki po zurawinie sam takie stosuje i sa dobre ale dla l1 chyba raczej klisza pozdrawiam

TylerPL
16-05-2013, 09:02
Przecież napisałem że dla L5!!! A nie dla L1 z tematu!!!

Legu
18-05-2013, 15:56
dobre dobre

scream
19-05-2013, 12:08
mam pytanko:
od niedawna mam ptasznika i dwa dni temu zagrzebal sie w torfie i jak na razie nie widzialem, zeby sie gdziekolwiek poruszal... czy on przechodzi wylinke? (w sumie zanim sie zakopal to byl bardzo niespokojny i chodzil po calym "terrarium") jesli tak, to jak dlugo bedzie tam siedzial? thx

Kaśka
20-05-2013, 02:34
Moje kędziorki prawie cały czas siedzą zakopane nie musi wiec oznaczać to wylinki one po prostu lubią się zakopywać. Moje przed wylinka robią się całe ciemnoszare prawie czarne i wtedy wiem na pewno, że będą liniały poza tym kilka dni przed wylinka przestają jeść. Co do nerwowości to moje od L1 do L3 były całkiem szybkie i próbowały uciekać a teraz czyli L4 stały się spokojne wolniejsze jeden tylko już wyczesuje włoski łobuziak : )

bartekc5
30-06-2013, 06:48
a co do allegro to polecem sprzedawce ''wienio62'' sam u niego kupowałem spoko gosc

42d3e78f26a4b20d412==