PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie początkującego - pilna sprawa



Neoghost
24-01-2014, 23:52
Mam od 3 dni parkę anolisów zielonych i teraz jest zong :(
Gady sa cały czas brązowe - ciemnobrązowe, mimo temperatury nie przekraczającej 30 C (wacha sie pomiędzy 22-28) wilgotność też raczej w normie, W terrarium jest wiele zielonych,naturalnych roślin, Oswietlenie 2 swietlówki, podłorze torf kokosowy, Pokarm świerszcze bananowe okolo 5 szt. na dzień, wielkość anolisów okolo 15 cm raz w tygodniu dostaja (przynajmniej według sprzedawcy w sklepie) witaminy z JBL`a terravit Jeden z gadów chyba przechodzi wylinke gdyż od początku głowy do oczu jego skura wyglada jakby zaczeła odchodzic (to są porównania z węzami - z tąd mogą byc niedokładne) mogę na priva przesłac fotki.
Zwioerzaki przesiaduja cały czas na tylniej scianie i nawet za świerszczami nie zabardzo ganiaja - w przeciwieństwie do gekona którego wczesńiej miałem.
Co mam zrobić, jakie mogą byc tego zachowania objawy, co robie nie tak, jakie inne informacie są wam potrzebne żeby rozpatrzyć moejgo posta.

Pilnie czekam na wszystkie opinie
Proszę pomóżcie

Bocieq
25-01-2014, 01:20
3 dni to troche mało n aklimatyzacje ... daj im troche czasu zeby sie przyzwyczaiły do nowego terra . Nie stersuj ich nie zaglądaj za czesto do terrarium - poprostu daj im duzo spokoju. Zobaczysz ze po jakims czasie zmienią swoj kolor na zielony i bedą aktywne :)

Neoghost
25-01-2014, 01:49
Być może zwłaszcza że od przedwczoraj miałem poważna awarię światła i co chwila coś musiałem poprawiać,spaliła mi sie zarówka a zamiennik doprowadzil do zbytdużej temperatury w ciągu 20 minut działania.
Jednak przeraziłem sie opisem na stronie www.terrarystyka.com.pl gdzie napisano że zmiana koloru gada może mieć związek z chorobą. Sklep w którym zakupiłem gada nie jest chyba najlepszym sklepem co sie okazalo po zakupionym gekonie spijajacym wode przez 2 h po wpuszczeniu do terrarium (jak wielbłąd po 2 miesiacach na pustyni) :)))
Z tąd moja pańka i natychmiastowy post.

AGAM
25-01-2014, 02:55
U mnie w dużym terra, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością i ze sporą ilością roślinek, składające jaja trio anolisów jest prawie cały czas brązowe, a trzymany osobno chory samiec jest stale zieloniutki (roślinki też ma). Zauważyłem też że anolisy robią się zielone kiedy się stresują - zawsze kiedy je musze złapać w celu przeniesienia zielenieją. Tak więc nie wiem czy to do końca prawda że kolor świadczy o stanie zwierząt (w tym przypadku oczywiście). Nie wiem od czego to dokłądnei zależy, ale jeśłi anolisy są aktywne i jedzą to nie musisz się przejmować.

Bocieq
25-01-2014, 03:09
Moze to jest częśc kamuflażu ? :P robią sie zielone zeby wtopic sie w tło zielonych roślin...

Neoghost
25-01-2014, 05:37
ale u nie w terrarium jest prawie na maxa roslin, nie ma ich tylko pod promiennikiem gdyz tam rośliny są palone (to zrozumiałe)
A informacie o chorych anolisach zmieniających kolor zaczerpnolem z tej strony
http://www.terrarystyka.com.pl/opisy.php?id=20030415204229&level=20020702211157

AGAM
25-01-2014, 05:58
ja mam już pare miesięcy anolisy. Kopulują, składają jajka, są katywne i dobrze jedzą. Do tego sa brązowe. Nie przejmuj się o ile jedzą i są aktywne.

Neoghost
25-01-2014, 09:20
No to zobaczymy.
Wczoraj wrzuciłem do nich 10 świerszczy dzisiaj rano przynajmniej jednego widzialem.
Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, nie jestem pewien ale wydaje mi sie ze sprzedawca zrobil mnie w jajo i pod pretekstem sprzedaży parki (samiec + samica) sprzedał mi parke (2 sztuki) zgadnijcie jakie ?
Wydaje mi się że są to samce ale nie bendę ich łapac i sprawdzać żey ich nie stresowa dodatkowo.

AGAM
25-01-2014, 12:44
nie trzeba łapać. Jeśli sa dojrzałe powineneś zauważyć różnice w ksztgłowy. U samca jest ona bardziej masywna i jakby podobna do krokodylego łba. Poza tym gdyby to były dwa samce to pewno oba popisywałyby sie przed sobą swoimi czerwonymi gardzielami.

Neoghost
25-01-2014, 14:12
no i tu zong
Gady maja okolo 15 cm wielkosci nie popisują się ale jeden siedzi w srodku terrarium a drugi gad w rogu, pozatym był u mnie kolega który ma większe doswiadczenie i stwierdził że chyba to są dwa samce. A ja dopiero sie uczę terrarystyki i z tąd te pytania.
PS
Jest teraz godzina 22:28 i gady juz spią ale jeden z nich (chyba dominujący) jest cały ładnie zielony jak na fotografiach

AGAM
25-01-2014, 23:38
moje też zielenieją na noc. Nie wiem na prawde od czego dokłądnie ta barwa zalezy (wiadomo, że od odświetlenia, nastroju, stanu zdrowia, otoczenia, ale nie wiadomo co tutaj decyduje). W każdym razie ja mam anolisa któa zdecydowanie nie jest w dobrym stanie i jesstale zielony i 3 anolisy, które są w super stanie i są przez większość czasu brązowe (często jedynie wokół oczu są zielone). Kolory te są jednak bardzo żywe i widać wyraźnie wzorki. Bardzo ciemny brąz jest silnego stresu.

Neoghost
26-01-2014, 03:20
w takim razie daje sobie spokuj
Gady jedzą, dzisiaj nawet przy mnie zrobiły sobie polowanko, spijają wode z kamieni, są chyba ruchliwe, a jak cos jestem zmuszony zrobic w terrarium to nawet wskakują na renkę. To chyba dobre oznaki.
A jeszcze jedno.
Jak często karmisz swoje anoliski i jaką dawke świerszczy im podajesz na jednego osobnika - ja swoje karmie co 3 dzień i daje okolo 5 swierszczy na osobnika - świerszcze wielkości glowy anoliska :) (tylko takie narazie mogę dostać) i raz na tydzień wsadzam im 10 świersczy wymieszanych z terravitem z JBL`a. Morze to jest mój błąd

Neoghost
26-01-2014, 03:21
i Jeszcze jedno. Przepraszam za moje błędy ortograficzne, staram sie z tym walczyć ale bez automatycznego słownika ciężko.

AGAM
26-01-2014, 05:45
ja nie karmie zbyt regularnie. Czasem wkładam pojemnik z pinkami i robie w nim małą dziure także muchy po przekształceniu wylatują i wtedy przez dni anolki mają obfitą wyżerke. A jak karmie z pensety to średnio co 3-4 dni po kilka sztuk owadów, aż przestaną się nimi interesować.

Neoghost
04-02-2014, 00:39
No i wielka tajemnica się rozwiązała - prawie
Wsadziłem do tarrarium duuuużo roślin - tak wiele ze nawet dna terrarium nie widać i moje anolisy sa juz nie brązowe ale zółto- zielone a jak widza papu to sie stają intensywnie zielone :)))
A po wsadzeniu lampy UVA zaczeły sie gody i prawie codziennie moj samiec kombinuje z samiczką (co wcale mnie nie martwi) :)))

42d3e78f26a4b20d412==