PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ogrzewać terrarium dla Agam?



micho
25-01-2014, 09:15
Tym razem moje zapytanie brzmi: Jak ogrzewać terrarium o wymiarach 200cmX100cmX200cm dla Agam Brodatych?

micho
25-01-2014, 09:19
Aha no i czy Agamki lubią się wspinać?

The_Answer
25-01-2014, 12:22
lustrzanki, swietlowki to chyba wystarczy a jak nie to kabel grzewczy badz mata
wspinac moja troche lubi szczegolnie po mnie:)

micho
25-01-2014, 12:45
A jakie są ceny takich mat i kabli? I czy są one bezpieczne? Bo wiem, że nie można używać kamieni grzewczych, bo jaszczurka może się poparzyć.

Ciapek_anolis
25-01-2014, 14:11
jesli chodzi o kable imaty to odradzam. lepiej nagrzac terra za pomoca lustrzanem a w nocy ewentualnie za pomca czerwonego promiennika.

M.I.R.A.S.
26-01-2014, 08:57
Do takiego terrarium zamontowałbym halogen 350W , 2-3 lustrzanki 60W i największą Repti glo 8.0 120cm . Pamiętaj że promieniowanie ze świetlówek Repti-glo dociera w odległości nie większej jak 30-40cm.

Dragonsong
27-01-2014, 04:00
wystarczy zamontować 2 - 3 lustrzanki. Ja w terra 160x70x70 mam jedną . Najważniejsze by zamontować je po jednej ze stron terra tak by w terra było zrożnicowanie temperatur.

Co do wspinania - często się wspinaja na jakieś konary, palik kokosowy czy matę natomiast na skałki czy płytki kamieniopodobne nie mają zamiaru włazić.


A tak przy okazji - bardzo fajne wymiary terra robisz ;)

micho
27-01-2014, 05:24
Dzięki. Ale jakbym np. jedną ścianę zrobił z piaskowca to co nie wchodziłyby na nią?

micho
27-01-2014, 06:11
A ile kosztowałoby mnie miesięczne użytkowanie trzech lustrzanek 60W i jednej Repti glo 8.0 120 cm(nie wiem jaką ma moc)?

Ciapek_anolis
27-01-2014, 08:46
na terrarystyka.com.pl
w dziale download jest program który umozliwia własnie sprawdzenie kosztów utrzymania jesli chodzi o prąd.
A co do wspinania do moj agam cały czas siedzi na sciankach i pod swietlówka sie wygrzewa, zadko schodzi na podłoże:)

djtommi
28-01-2014, 06:01
29,60zl kosztowalo by cie mieszecznie dzienne ogrzewanie takie jakie napisales.oczywiscie jeszcze mozesz dolozyc nocne ale to juz wieksze koszty tez beda

Dragonsong
28-01-2014, 06:17
micho wiesz co - 3 x 60W to bedzie raczej za dużo. Lepiej 2 x40 (jak bedzie za zimno to jeszcze jedna 40W. Chyba ze ogólnie masz bardzo zimno w domu.

micho
28-01-2014, 09:50
Nie mam raczej ciepłe mieszkanie ale tak też sądziłem, że 3x60W to przesada. I tak najpierw złoże terrarium i metodą prób i błędów dostosuje temperaturę i wilgotność, a dopiero potem wpuszczę jaszczurkę. Oczywiście najpierw będzie w trochę mniejszym na początku :) Aha i mam jeszcze pytanie: Czy do takiego terrarium wystarczy świetlówka Repti Glo 8.0 120 cm? A czy promieniowanie UV ma dochodzić w każde miejsce w terrarium, czy tylko do części oświetlonej(bo w terrarium ma być w połowie "zacieniowane" prawda?)?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

djtommi
28-01-2014, 10:46
zrozum pewna rzecz ;) promienie uvb z tej swietlowki dochodza na odleglosc 30cm od swietlowki wiec przy tak wysokim terra nie masz szans zeby one kiedy beda na ziemi otrzymywaly choc kawalek tych promini wiec radze w ogole zmniejszyc wysokosc bo i tak jej nie wykorzystaja a przy okazji taniej Ci wyjdzie ogrzewanie i promienie beda baridzje dochodzic ;)

Dragonsong
28-01-2014, 11:32
to nie jest najlepszy pomysł DjTommi - z tego powodu że wyższe terra umożliwia dostawienie wielu półek które zwiększają powierzchnię życiową zwierzaka.

Wg mnie wymiary terrarium (200cmX100cmX200cm) są poprostu rewelacyjne. Fakt promieniowanie UVB dochodzi do 30 cm od świetlówki UVB ale są bardzo proste sposóby by gady same przychodziły pod świetlówkę.

1. To terrarium umożliwia budowe wielu dodatkowych półek - jedna znich powinna być pod lustrzankami żeby brodacze miały gdzie się wygrzewać - one to uwielbiają i jest to naturalne - i nad tą półką szczególnie w dobrej odległości powinna się znajdowac świetlówka.

- można to rozwiązać jeszcze inaczej

2. świetlówka 120 cm będzie na środku sufitu - częśc konarów i półek bedzie umieszczona w bliskiej odległości od niej. Natomiast nad półką do wygrzewania się zamontowana będzie świetlówka kompaktowa 10%UVB zoomedsa (to jest taka poskręcana świetlówka wyglądająca jak żarówka energooszczędna którą montuje się do zwykłego gwinta od żarówki)

Gady instynktownie oprócz ogrzewania przychdzą pod UVB = szczególnie zauważyłam to u maluchów - moje bardzo często siedza pod tą świetlówką kompaktową.

Aha jedna rzecz - nie zamontuj tej kompaktowej zbyt blisko lustrzanek zeby sie nie przegrzała.

3. Rozwiązanie - sądzę że najwygodniejsze i najlepsze jeśli chodzi o UVB.
Power Sun firmy zoomeds - jest to rewelacyjna (i nienajtańsza niestety) żarówka emitująca promienie UVB - jeśli zamontujesz ją w terra promienie te dojdą do każdego zakątka w terrarium bez wyjątku. Stosuje się ją do terrariów mających powyżej 70 cm wysokości (ja mam taką u w terrarium o wys 130 cm i jest naprawde super).

Są dwie baaardzo ważne rzeczy jeśli chodzi o Power Sun
- zwierzeta NIE MOGĄ podejśc pod niego bliżej niż 30 cm (lepiej zachować jeszcze większą odległość)
- pod żadnym pozorem nie wolno jej włączyć po zgaszeniu przed upływem 15 min - bo to tą żarówkę wykańcza.

żarówka ta powinna emitować UVB przez 2 lata - nie jest tania (300zł) ale sprawuje się rewelacyjnie.

Aha - jeszcze jedna rzecz - jeśli zdecydujesz się na tą żarówk od razu zmniesz ilosć lustrzanek - Power Sun bardzo grzeje.

micho
28-01-2014, 11:56
Słuchaj Dragonsong bardzo Ci dziękuję za te informacje bo dostarczyłaś mi wielu nowych(i straciłaś trochę czasu - oczywiście pożytecznie ;)). Ale czy aby ja napewno dobrze zrozumiałem: Świetlówkę UV montuję na suficie. Miejsce do nagrzewania powiedzmy na wysokości 150 cm, a lustrzanki montuje na suficie(mogę tak?) i świetlówkę kompaktową(ale jak daleko od miejsca nagrzewania)? No i jak z zamontowaniem całego oświetlenia, bo wszędzie jest o żarówkach no ale te gwinty do nich to trzeba normalnie w elektrycznym kupić? A czy Agamy będą się chciały wspinać po ścianach z piaskowca? I jeszcze jakbyś miała możliwość to czy mogłabyś przesłać mi fotki swojego terrarium? Możesz na forum a jak chcesz to na maila: m0808@op.pl Jeszcze raz serdeczne dzięki!!!
Gorąco pozdrawiam!!!
P.S. To chyba jeden z dłuższych postów(o ile nie najdłuższy) w historii tego forum ;) - i dobrze!!!

Dragonsong
30-01-2014, 09:40
- jeśli chodzi o świetlówkę to sufit jest to dobre miejsce byleby gady mogły tak się dostać ;)
- miejsce do wygrzewania się możesz zrobić wszędzie - ale brodacze (przynajmniej te co znam ) zawsze wolą siedzieć wyżej (jest to zresztą naturalne i bezpieczniejsze ) dlatego lepiej zrobić półkę do wygrzewania się bądź półki - w takim terra masz naprawde duże mozliwości.
- lustrzanki też mozesz zamontować na suficie ale tutaj podobnie jak w wypadku UVB wazna jest odległość - tak by brodacze pod samymi lustrzankami miały te 35 - 38 st.
- jeśli chodzi o kompakta - może być blisko gadów - tak z 15 cm od gada (nawet mniej) może być - sama rura jest w świetlówce kompaktowej ciepła ale nie parzy - parzy tylko ta część w której jest mechanika.
- wszystkie kabelki i gwinty do żarówek kupujemy w sklepach elektrycznych bądz Castrorami, Obi czy innych takich. Kabelki kosztują z 7 zł, gwinty od 1,50 - 5 zł.
- moje agamy zwykle nie wspinają sie po piaskowcu - chyba że zobaczą na nim świerszcza. Natomiast po konarach, macie kokosowej, palikach kokosowych czy drabinkach zoomedsa często łażą.

Jeśli chodzi o fotki terrarium to znajdziesz je w 3 miejscach (niektóre się powtarzają)
- http://terrarystyka.com.pl/forum/album_search.php?mode=user&search=agata
- http://jaszczurkownia.terrarystyka.com.pl/terrarium.html tu są i fotki i opis całego terra
- http://gallery.pethobbyist.com/index.php?user=63930&cat=500

Bede w wakacje chciała dostawić jeszcze jeden segment do tego dwupiętrowego terrarium bo gady podrosły znacznie ostatnio i przydałoby im sie troche dodatkowego miejsca ;)

Aha z wystroju terra dla brodaczy nie bierz za dużego przykładu - póki co musi taki zostać ale potem chcę tam dodać trochę rzeczy ;)

Dragonsong
30-01-2014, 09:49
szkoda, że nie można edytować postu ale zapomniałam czegoś dodać -
podam Tobie linka do posta na innym forum w którym ktoś umieścił terraria suche z pięknym wystrojem - może się to Tobie przydać podczas prac (ja niestety nie potrafię zrobić tak pięknych rzeczy z terrarium - ale może coś podobnego uda mi się kiedyś zrobić ;)

http://terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16071

micho
30-01-2014, 09:57
Zaraz zaraz... czy strona jaszczurkownia.terrarystyka.com.pl (byłem na niej już wcześniej;)) jest Twoja? Czy to ty hodujesz Agamy Brodate, Agamy Błotne i Ameivy? Masz na imię Agata?
Napewno!!! To super, bardzo podobają mi się twoje terraria. Po wizycie na twojej stronie i wypowiedziach na moim forum doszedłem do wniosku, iż jesteś doświadczonym hodowcą! Bardzo by mi zależało by utrzymać z Tobą kontakt, bo w przyszłości (niedalekiej mam nadzieję) mam zamiar hodować Agamki Brodate!
Mój e-mail: m0808@op.pl
Numer GG: 5910285
Napisz do mnie to trochę poopowiadasz mi o hodowli!!!
Pozdrawiam!!!

micho
30-01-2014, 10:21
No rzeczywiście terraria są prześliczne!!! Ale mam jedno pytanie czy Agamy będą się wspinały po korku? i czy to jest dobre rozwiązanie?

Dragonsong
30-01-2014, 10:22
Tak to ja - dzięki za miłą opinię ;)

Wiesz co - lepiej poprostu napisz do mnie jak będziesz chciał się czegoś dowiedzieć 1254586 - tylko się przedstaw ;) zawsze jestem ukryta ;)

micho
30-01-2014, 10:27
Dzięki!!!

42d3e78f26a4b20d412==