PDA

Zobacz pełną wersję : Początkujący



raven_czarny
15-05-2013, 14:16
Jakiego gada z terrarium i wyposarzeniem wybrac do 500zl(ewentualne zestawienia mile widziane :->)

DEXiu
15-05-2013, 14:37
raven nie żebym cię chciał zniechęcić czy cuś ale proponuję na początek... jakieś dwa miesiące spędzić wyłącznie nad literaturą. Ja mażę o regiusku już od ROKU a jeszcze nie mam zwierzaka i się dokształcam.

darkinvaider
15-05-2013, 15:15
"raven nie żebym cię chciał zniechęcić czy cuś ale proponuję na początek... jakieś dwa miesiące spędzić wyłącznie nad literaturą. Ja mażę o regiusku już od ROKU a jeszcze nie mam zwierzaka i się dokształcam."----------> dokładnie dobrze powiedziane,sprawdz jakie masz warunki w stosunku co do wielkosci terra,mowisz o sumie pieniedzy ktoras podejzewam chcesz wydac na poczatku,ale hodowla zwierzaka wymarzonego tez pozniej kosztuje ,wez pod uwage pozywienie(w zaleznosci od gatunku roslinne lub np swierszcze)wymiane swietlowki ,zakup witaminek itd.... a jezeli juz mialbym cos poradzic -to polecam agamy brodate na poczatek,sa fascynujace(mam 2,na poczatku mialem jedna,ale dopiero jak mam dwie to naprawde widze bardzo ciekawe zachownia z ich strony;)))) i mysle ze w 500zł sie zmiescisz spokojnie z wyposazeniem terra i zakupem gadziny lub dwoch maluszków. pozdrawiam

MareQ
15-05-2013, 15:17
tak z ciekawości - jak duże masz terra dla dwóch brodaczy?

darkinvaider
15-05-2013, 23:40
tak z ciekawości - jak duże masz terra dla dwóch brodaczy?

80/40/50 to na poczatek,jak podrosna to bede musial zminic na wieksze,bede budowal z osb i szkła.

maziumi
16-05-2013, 01:12
moim zdaniem daj sobie na razie spokój jeśli jeszcze nic o tym nie wiesz i faktycznie sięgnij do literatury . Moim zdaniem jeśli naprawdę chcesz mieć te terrarium to kup sobie ale małe 30/30/30 i na początek zachoduj coś małego np . patyczaki (niedrogie i też efektowne w wyglądzie) I dopiero przy nich nabierz doświadczenia i cierpliwości.
Pozdro dla wszystkich

Arrow
16-05-2013, 03:40
eh nie ma co po co ma kupowac niech se poczyta .... jak mnie to denerwuje, jest wiele latwy w hodowli gadow i nie widze podstaw zeby sobie nie sporbowal, oczywiscie czytac musi ale ... bez przesady

czekasz rok na regiusa ... ja nie widze zadnej filozofi wiekszej w trzymaniu tego weze - co Cie powstrzymuje ?

kup sobie sredniej wielkosci terra do tego gekona lamparciego nie bedzie mial problemow a i gad sie oswoi, licz sie z tym ze koszt utrzymania (samo wyzywienie) to tygodniowo jakies 10-15 zl, raz na jakis czas pudlo witaminek, co 6-8 mc nowa swietlowa chociaz akurat przy lampartach wydaje sie byc zbedna, no ale nie zaszkodzi

mysle ze 500 zl starczy Ci na fajne terra dla lampartow - goroco polecam, swiete gady :D

no i poczytaj sobie konkretnie o tym gatunku - nie koniecznie przez 2 miesiace ;)

Atrax Robustus
16-05-2013, 05:21
Ja to dopiero przesadzilem... Byl sobie maly gowniarzyk, ktory bardzo chcial miec zbozowke... troche poczytal...(i to z ksiazek przyrodniczych, a nie poradnikow) i rodzice mu kupili weza... Bylo to 7 lat temu, a ten gowniarzyk nadal hoduje tego weza - i ja jestem tym gowniarzykiem :D

W kazdym razie teraz stukam sie w glowe, jak widze, jak duzy blad zrobilem kupujac weza bez zastanowienia. Wiem, ze bez przygotowania, hodowla weza jest dosc ciezka i Tobie tez bedzie ciezko, jak nie wglebisz sie w literature. Moj waz jest zdrowy i trzyma sie dobrze, ale pomyslec, ze jeden glupi blad (o ktory wtedy bylo latwo) i nie mialbym go.

Dlatego ludzie dobrze Ci radza, poczytaj najpierw duzo, pozniej kup i urzadz terrarium, na koncu kup zwierzaka od zaufanej osoby.

DEXiu
16-05-2013, 07:02
Arrow ano to mnie powstrzymuje, że chciałbym żeby gadzinka "żyła długo i szczęśliwie" a nie mordowała się nad każdym moimj głupim błędem. Po tym roku studiowania literatury i materiałów z internetu myślę że posiadam dostateczną wiedzę aby zapobiec takim "genialnym" pomysłom jak wsadzenie mu skałki grzewczej, świetlówki UV za nie wiem ile czy wreszcie hodowania, powiedzmy, boasa i regiusa w jednym i tym samym terra, już nawet niekoniecznie o wymiarach numer większych od pudełka zapałek.

DEXiu
16-05-2013, 07:08
A już pomijam fakt, że ostatnie dwa-trzy miesiące spędziłem na planowaniu terra, kompletowaniu potrzebnych materiałów i sprzętu (najdłużej to mi zajęło czekanie na sprzęt zamówiony w sklepie internetowym) i wreszcie na budowaniu. Ogólnie sklecałem to dość długo ale to tylko dlatego że mogłem pracować tylko jeden lub dwa dni w tygodniu a i tak nie całe, bo miałem kupe nauki i egzaminy za pasem, co znacznie wydłużyło czas konstruowania bo np. jak w sobotę skleiłem terra to w niedzielę mogłem co najwyżej skręcić i nic więcej. Malowanie trzykrotne też zajęło mi te dwa-trzy dni (czyli dwa tygodnie) itepe itede

Arrow
16-05-2013, 07:34
no i dobrze DEXIU ale do wniosokow, ktore wymieniles ie trzeba dochodzic rok, co do budowy terra to tak juz jest ze zawsze czegos barkuje(najczesciej czasu) i sie dowleka :D, i trwa to dlugo ale tez nie przesadzajmy :)


najlepsza lektura sa fora, whcodzi si ena odpowiedni dzial i czyta to zastepuje cala literature swiata, znjadziesz tu posty banlne, czasem glupie ale one tez czegos ucza

na wszytsko jest [ptrzebny czas ale nie piszcie ze 2-3 czy rok, mozna zaczac od budowy terra z czasem duzo czytac i wszytsko zamknie sie (przy dostaaktu kasy) w kilka tygodniu a pozniej to juz tylko obserwacja i nauka u siebie :)

Gerald
16-05-2013, 09:15
a ja cały czas jak widzę takie posty zachodzę w głowę czy ktoś odwiedza stary i zapomniany dział "ARTYKUŁY", i jeżeli ktoś niewie kompletnie jakiego kupić gada, czemu nie przeczyta kilku artukułów DLA POCZĄTKUJĄCYCH, a jeżeli ktoś się już na jakiegoś zdecyduje to czytać o nim jak najwięcej, szukać stron w google na ten temat i kupować :)

raven_czarny
16-05-2013, 11:33
Z kasa nie ma problemow tyle ze narazie tylko tyle na koncie ;)

Dzieki za posty

DUCH
01-06-2013, 17:39
Może ci się wydaje, że nawijają ci ludzie o literaturze zamiast podać konkretny przykład, ale to prawda. Ja przez blisko rok planowałem, zestawiałem, czytałem, a jak kupiłem parke legwanów to popełniłem kategoryczne błędy w oswajaniu i chyba zraziły się do mnie na dobre, bo po dwóch miesiącach nie widać postępów w oswajaniu. To nie takie proste jak się wydaje. Ja nigdy nie należałem do cierpliwych, a od konfortu i samopoczucia twoich pszyszłych zwierzaków zależy jak jest z tobą. Polecam na początek znane gatunki. Agama brodata, legwan zielony. Zwierzak kosztuje 100, 150zł. Małe terrarium też, ze stówe. Najdroższa jest rzarówka. Taka z uva i uvb kosztuje 200zł. Większość ludzi ma świetlówki ale taka z zamocowaniem kosztuje 150zł. Niektórzy montują zwykłe tanie kwarcówki które też dobrze działają, a ich z wierzaki dobrze się chowają- max 50zł, nie wiem dokładnie, ale chyba ktoś kiedyś wspominał o 15zł, ale nie dawaj temu wiary. Lama grzewcza, w zasadzie od 20zł. Podłorze z tropicala-6 litrów-8zł i to na początek wystarczy. Termometr-15zł, chyba że zamontujesz jakiś zwykły tani. Witaminy dla gada 15zł. Korzeń- samemu można znaleźć i wrzucić do piekarnika. Do tego, miska na wode, kable, oprawy, jakiś przedłurzacz, gwoździe, siatka na osłone na rzarówke- niby wszystko tanie ale troche tego będzie. Po najmniejszej lini oporu to wychodzi 300-400zł ale tego się chyba nie uzyska i na dłuższą mete to nic, bo terrarium szybko będzie potrzebne większe, ziemie trzeba wymieniać co pół roku, a dobrzeby było gdybyś miał jakąś rezerwe finansową na weta, albo jak rzarówka strzeli. Moje dwa legi z drogą rzarówką i dużym terrarium kosztowały ok 1000zł więc wiesz ile to trzeba wydać, żeby mieć coś na dłuższy czas. Jeszcze jedno co możesz zrobić, żeby wyszło taniej to szukać na forum ogłoszeń "oddam legwana", "sprzedam terrarium za grosze"
Legwany się dłórzej i ciężej oswajają niż agamy ale są roślinorzerne i to na przestrzeni lat jest atutem, bo oswajasz raz a karmisz zawsze. W razie czego pisz i niepopłnij żadnego błedu tak jak ja.

Karzdy był kiedyś początkujący.

42d3e78f26a4b20d412==