PDA

Zobacz pełną wersję : moja agama zjadła podłoże



KRYZYS
27-01-2014, 10:06
tak jak w temacie, moim agamka zasmakował żwirek, poskubaly go trosze, potem zwir wymienilem na piasek i tez go poskubaly :(((((

co im teraz moze byc, zaczopuja sie??

agamki maja ok 20 cm!!


~~LIŻ BENY??!!~~


POZDROOOOOOO

Dragonsong
27-01-2014, 11:06
Jeśli załatwiają sie normalnie to nic sie nie martw- nic im nie jest, tylko zmień podłoze na np; kostaczki kokosowe (te największe co się do pyska nie mieszczą)

KRYZYS
27-01-2014, 11:10
no wlasnie nie wiem czy robia QPE bo to dzisiaj sie stało :(

a jak by jej nie robiły to co wtedy, lewatywa????


~~LIŻ BENY??!!~~


POZDROOOOOO

micho
27-01-2014, 11:11
Jeżeli zjadły tego piasku niewiele to nawet im to dobże zrobi, ale jeżeli łyknęły tego więcej to już jest to dla nich niebezpieczne. Ale nie martw się na zapas i dokładnie obserwój pupila. Jeżeli będzie miała kłopoty z wypróżnianiem się to zgłoś się do weterynarza!!!

KRYZYS
27-01-2014, 11:29
hmmm wszyscy polecaja koste kukową, a ja słyszałem ze sie nie nadaje, i lepszy jest żwirek badz piasek.
zdania sa podzielone, jak z agamami bedzie wszystko oki to zostawie im piasek, a jak nie to sie cos wymysli :)


~~LIŻ BENY??!!~~


POZDROOOOOOO

Ciapek_anolis
27-01-2014, 12:47
zwirek to ostatnia rzecz którą dałbym agamie na podłże. Jesli dostanie sie choc niewielka ilość do przewodupokarmowego to moge byc problemy i t spore..

micho
27-01-2014, 13:03
Nie wiem z kąd masz takie inforacje kryzys ale są to bzdury!!! Dla Agam piasek albo żwirek to rzeczywiście najgorsze rozwiązanie!!!

Dragonsong
27-01-2014, 13:33
zasięgnijcie rady wetów - oni powiedzą co gadowi może zrobić żwirek. P
iasek u niektórych się sprawdza - jesli bropdacz go nie je jest ok ale żwirku naprawde w terra nie moze byc - poprostu stanowi za duże ryzyko.

KRYZYS
27-01-2014, 13:39
bede musiał kupić kostke bukową!! :)
a co sadzicie o włoknie kokosowym pomieszanym z torfem!!

aaa jesli agamą nic nie bedzie, to mogę zostawic piasek, czy zmienić????


~~LIŻ BENY??!!~~


POZDROOOOOOO

Konrad Romanowski
27-01-2014, 13:47
Cytuje Mich: "zasięgnijcie rady wetów - oni powiedzą co gadowi może zrobić żwirek." Powiedz gdzie w polse znajduje sie pozadny weterynarz, ktory zna sie na gadach, a nie tylko na psach i kotach??


Lepiej zmien na cos innego ten piasek, bo jednak wlokno kokosowe bedzie leprze (byle duze)

Double
27-01-2014, 13:48
wmuś w agamkę kilka kropel ciekłej parafiny (kazda apteka, pare złotych) - to ją przeczyści i ułatwi wypróżnienie, a na pewno nie zaszkodzi.

co do podłoża - to zależy też od danego osobnika - ja całe życie trzymam swojego
agama na piasku i żwirze i nigdy mi go nie jadł.

KRYZYS
27-01-2014, 13:52
double, ta parafine mam dac jak moje agamki nie beda mogł zrobic kupy!! czy odrazu tak dac...?????


~~LIŻ BENY??!!~~


POZDROOOOOOOO

Ciapek_anolis
27-01-2014, 14:04
stary jest mnóstwo dobrych wetów którzy znaja sie wspaniale na gadach.
a jesli chodzi o piasek i żwirek to ja posiadam piaseki mój agam go nie je, jesli nawet zje małe ilości to nic sie nie stanie, gorzej jak zje go wiece. Jesli chodzi o zwirek to wystarczy mała ilosc by przyzporzyć agamie problemów ze zdrowiem (powaznych)

Double
27-01-2014, 14:26
jesli jestes pewny, ze zezarla kamyk, dla pewnosci podaj jej ta parafine dopyszcznie (pare kropel pipetką)

Pituophis
28-01-2014, 00:14
A gdzież to mnóstwo gadzich lekarzy:)?? Na wybrzeżu żadnego nie ma...

Dragonsong
28-01-2014, 02:19
Jest jeden weterynarz do którego mam zaufanie i do którego w razie problemów wysyłam zwierzęta- dr Piasecki z Wrocławia.

Co do pytania Kryzysa: jeśli Twoje agamki piasku nie jedzą to może on być w terrarium. Co do parafiny - podałabym ją dopiero w przypadku zaczopowania -0 wczesniej nie ma sensu - po co stresowac gada.

"Lepiej zmien na cos innego ten piasek, bo jednak wlokno kokosowe bedzie leprze (byle duze)"
chyba chodzi raczej o kosteczki z tegoż włókna- samo włókno w "luźnej" postaci (takie do namaczania) stosuje sie w terrariach tropikalnych i w suchych będzie pylić. Niektórzy mieszają to luźne włókno z piaskiem i wtedy jest dużo lepiej.

(trzeba coś zrobić z tymi nazwami bo zawsze te kosteczki mieszają się z tymi sztabkami włókna do namaczania)

KRYZYS
28-01-2014, 07:27
jak narazie moje agmki nie zrobily QPY, jak nie zrobia jej do wieczora to bede musial parafine kupić!! aaa jak na parafina je przeczysci to wtedy nie beda odwodnione????


~~LIŻ BENY??!!~~


POZDROOOOOOO

Ciapek_anolis
28-01-2014, 08:20
zanim podasz parafine to weź jaszczura włóz do miski z ciepłą woda i wymasuj mu brzuszek.Zostaw na jeden dzień i zobacz czy nie zrobi Boba.a dopiero póxniej mysl o parafinie

KRYZYS
28-01-2014, 08:39
oki, a jaka ta woda ma miec temperature??!! i jak długo ja w niej zostawic, ma byc sama woda, czy wsawic jakis kamien zeby wyszła??!! bo moge ja włozyc do miski z grzalka akwarystyczna!! moze byc????


Ciapek_anolis, w profilu jest moje GG jak możesz to sie odezwij!!



~~LIŻ BENY??!!~~



POZDROOOOO

KRYZYS
28-01-2014, 09:37
oooooo jest jedna QPA, mam 2 agamki, i teraz pytanie która ja zrobiła!! nie pomagalem agamie przy jej robieniu :] wiec chyba jest oki !! :)


~~LIŻ BENY??!!~~



POZDROOOOOOO

micho
28-01-2014, 09:43
Apropo weterynarzy ro w starszych wątkach wyszukałem paru weterynarzy z Lublina od gadów, których ludzie sobie chwalą. Jeżeli jesteś z Lublina albo okolic albo w ogóle jest ktoś zainteresowany to podaje adres wątku:

http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=110&i=63&t=33

Gdanszczanka
30-01-2014, 09:39
W gdyni w redłowie dr.wet. Hajdo:)

Gdanszczanka
30-01-2014, 09:42
Jest!!! A wet z naszego Oliwskiego parku zoo? Albo dr. z Redłowa?

KRYZYS
31-01-2014, 03:01
z agamami jest oki, robią QPE :) !!


~~LIŻ BENY??!!~~


POZDROOOOOO

gregory
01-02-2014, 11:01
myślę żew to co Ty mówisz to są usłyszane i podawane dalej bzdury. Jeśli tak jest to w naturalnym środowisku agam maja kostkę kokosową???!!! Zastanów się.
Moją agamę trzymałem na kostce, kostce bukowej, żwirku ale najnepiej moja podopieczna czuje się na komieniach piaskowca przyklejonych do płytek i to wszystko uzupełnia zwykły piach. Piach z czasem się ubija, Łatwo jest sprzątać i żarcie nie chowa się.

Dragonsong
02-02-2014, 10:30
Bzdurą to niestety nie jest. Tak sie składa, ze na wolnosci brodacze mają bardzo zróżnicowaną dietę i nie występuje u nich zjadanie podłoża - jest to zachowanie występujące w niewoli. Jeśli zwierzak je piach nie wolno tego w terrarium zostawić i chyba każdy kto choć troche pomyśli powinien to zrozumieć. Sama miałam u jednego malucha piasek vita sand - nie jadł więc nie było problemu - zmieniłam po jakimś czasie bo niestety szybko zaczynało to smierdzieć.

Sprawa ze zwirkiem wygląda tak - jest on ostry podczas przełykania może poukszadzać układ pokarmowy i zacząć zalegać w tymze układzie- konsekwencje są raczej znane.

42d3e78f26a4b20d412==