PDA

Zobacz pełną wersję : oddychanie



Double
06-02-2014, 14:10
O 21coś tam oglądałam na national geographic-z braku innych ciekawszych-zajęć jakis bzdurny film o "współczesnych smokach". Tam powiedziano, że warany posiadają "niezwykłą zdolność do równoczesnego oddychania i biegania". Nigdy się nie zastanawiałam nad fukcjonowaniem organizmu jaszczurki podczas biegu - faktycznie biegają nie oddychając...??

ŁŁŁsy
06-02-2014, 14:15
Też oglondałem ten film, i kiedyś był o nas w szkole hodowca o opowiadał o tym że biega z waranem a do poruwnania dał nam legwan kótry jak ucieka zwsze musi sie zatrzymać aby pobrać powietrze.

Virus
06-02-2014, 15:45
Wiekszość gadów nie oddycha podczas biegania ale za to osiągają wieksze predkości na krótkich dystansach ta zdolnośc przydaje im sie do ucieczki przed potencjalnym wrogiem. Gady te zatrzymują sie przeważnie co pare minut by nabrac powietrza. Jest dużo ksiązek i programów na ten temat.

AGAM
07-02-2014, 02:10
a co do oddychania to ja tez mam pewien dylemat bo jak robiliśy w szkole wystawe, to jeden dzieciak się zapytał jak scynk oddycha pod piachem :/ i nie wiedziałem jak :/ Przecierz one mają w sumie całe ryjki pod piachem, a jest on na tyle sypki że na pewno nie pozostaje żadna przestrzeń wolna po wkopywaniu się... :/

Double
07-02-2014, 06:19
tez sie nad tym zastanawialam, jak one oddychaja..a moze nie oddychaja pod piaskiem..???

Guttata
07-02-2014, 06:34
Możliwe, że na jakiś czas tak jak legwany zielone spowolnią pracę serca i to powietrze, które mają w płucach wystarczy im na dłuższy czas.

AGAM
07-02-2014, 08:38
tylko że scynki poza piachem spędzają tylko kilka godzin albo i mniej w ciągu doby a pozostały czas spędzają z nosem w piachu. ja przynajmniej nie obserwowałem nigdy żeby scynk sie wynurzał dla zaczerpnięcia powietrza :/ Pewnie są jak to ktoś ładnie ujął w poscie o drewnojadach beztlenowcami :D hehe

Pituophis
07-02-2014, 12:52
Przepuszczalność piasku, zwłaszcza suchego, jest na tyle dobra, że można przezeń oddychać, zwłaszcza, że zwykle jaszczurki psammofilne mają tarczki nasalne tak ukształtowane, żeby ziarna podłoża nie dostawały się do pyska i nosa.
Większość jaszczurek wykorzystuje do wentylacji płuc mięsnie międzyżebrowe i rzeczywiście podczas biegu oddychanie jest u nich trudniejsze. Warany jako jedyne posiadają przeponę, zresztą u nich w ogóle wiele cech odbiega od "typowych gadzich".

42d3e78f26a4b20d412==