PDA

Zobacz pełną wersję : Polskie Jaszczurki



ŁŁŁsy
08-02-2014, 10:09
Mam kilka pytań.Kiedyś jak nie miałem jeszcze dojsca do kupna jaszczurek, sam łapałem wie że jest to nielegalene, ale nie w tym rzecz choci. Miałem jeszczorek żywordną L.vivipara złapałem ją kiedy była w ciąży i zamist urodzic młode znisła jajka które wykluły sie po 2 miesicach-czy to noramlne i nie pomyliłem sobie gatunku.

Czy jaszczurka murkowa L.muralis niektóre źródła opisują że żyje w Polskich górach???

Czy przed II wojną światową cze wcześniej w Polsce moglły wystepować inne gatunki jaszczurek???

Czech jaszczurka zielona jest pospolita??? i nie jest pod ochroną???

Wszystkie Polskie płazy są pod ochroną słyszałem że jeden chyba nie.

Guttata
08-02-2014, 10:42
Więc jaszczurka, którą złapałeś, i która zniosła jajka, to była lacerta agilis, czyli jaszczurka zwinka, jestem tego więcej niż pewien, jaszczurka murowa nie występuje w polsce, czy przed II wojną w polsce występowały inne gatunki tego nie wiem, ale wątpię, jaszczurka zielona {lacerta viridis} w polsce jest bardzo żadka, występuje na małym obszarze, oczywiście tak jak wszystkie polskie gady jest pod ochroną, na ochronie płazów się nie znam, więc niech wypowiedzą się inni.

RobertM
08-02-2014, 10:52
1. Prawdopodobnie pomyliłeś gatunki i miałeś zwinkę, a nie żyworódkę. Chociaż istnieją jajorodne populacje jaszczurki żyworodnej - w Pirenejach, na pograniczu francusko-hiszpańskim oraz kilka lat temu odkryte populacje jajorodne w górach Słowenii. Drugie wyjście, że się nie pomyliłeś i wtedy byłoby to nie lada odkrycie !!! Sprawdź koniecznie w internecie lub w książkach czy to nie była zwinka. Dla nieodświadczonej osoby obie samice mogą wydawać się podobne, ale zwinka jest znacznie, znacznie większa, masywniejsza. Jeśli to była jednak żyworódka proszę o sygnał na maila.

2. Jaszczurka murowa nie występuje w Polsce, a najbliższe stanowiska są daleko od polskiej granicy (południe Słowacji).

3. Przed II wojną światową w Polsce występowała jeszcze jaszczurka zielona (Lacerta viridis), w dolinie Dniestru, na terenach należących dziś do Ukrainy.

4. W Czechach jaszczurka zielona (Lacerta viridis) jest gatunkiem rzadkim i jest pod ochroną. Najbliższe stanowiska od strony Czech są ponad 100 km od naszej granicy, w rejonie Pragi, ale przede wszystkim na południowych Morawach.

5. Wszystkie gatunki polskich płazów i gadów są pod całoroczną ochroną. Reguluje to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237)

ŁŁŁsy
08-02-2014, 11:10
Nie mogła do być jaszczurka zwinka gdyż miałem samce a samce nie były zielone tylko bardziej wybarwione od samic i nie mają zieleni.i żyją u nas tylko w grupach, czego nie widzałęm w innych rejonach.Niektóre i nich mają jednolity kolory bez rzadnych szlaczków ale mogą być osobniki nie dojrzałe półciowo.I jajka były zniesione pod korą. a dla porównania muj kolega złapał około 1km dalej i były to żyworudki, zaras po zniesieni jaj były mlode jaszczóreczki.

tokaga
08-02-2014, 12:36
hmm zwinki też bywają jednolicie brązowe, a i melanistyczne bywają

mispushupek
08-02-2014, 23:57
zielone ja widziełem duzo w bieszczadach

Poldek
09-02-2014, 03:20
jest to możliwe że żyworódka może składać jaka szczególnie jak w terrarium jest wysoka temperatura.Żyworodność u jaszczurek jest cechą przystosowawczą do życia w chłodniejszym klimacie więc jak w terrarium była wysoka temp to jaszczurka mogła złożyć jajka na krutki czas przed wykluciem małych

adas_0
09-02-2014, 11:59
a więc j zielona jest pod och roną i jest rzadka , j zyworodna CZASEM sklada jaja
nie jest pod och roną z trawna i okresowo z wodna.

Plutoo
10-02-2014, 02:08
„Wszystkie gatunki polskich płazów i gadów są pod całoroczną ochroną. Reguluje to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237)” – to jest fragment posta dr Roberta. No i co ty na to adas_0 ??

tokaga
10-02-2014, 02:33
a więc j. zielona (L.viridis) była zaopserwowana w polsce tylko raz w południowej części Śląska Cieszyńskiego (przynajmniej tak mi się wydaje)
j. żyworodna- populacje występujące na południu składają jaja i jest pod ochroną tak jak wszystkie gady i płazy

ŁŁŁsy
10-02-2014, 02:36
to wiem.i nawet wiem gdzie złapać jeszczurke zieloną jestem z tych terenów.

RobertM
10-02-2014, 03:45
Jaszczurki zielonej w Polsce nie ma, a opisane stanowisko z Śląska Cieszyńskiego z 1968 roku nigdy nie zostało potwierdzone, choć potem było penetrowane przez wielu herpetologów. Tam zresztą nie ma odpowiedniego środowiska dla tego gatunku. Byłem na stoku, gdzie miała rzekomo występować, a tam spotkałem tylko zyworódki, paprocie, podmokłą łąkę. To jest środowisko którego w Europie Środkowej jaszczurka zielona unika, a nigdy nie występuje razem z żyworódką. Samce jaszczurki zwinki są powszechnie mylone z jaszczurką zieloną. Może ktoś wypuścił tam kilka zielonych i stąd doniesienie (podobnie jak zaskrońce rybołowy na stawach koło czeskiego Cieszyna).

Ciekawych rewelacji się dowiaduję na temat jaszczurek, człowiek bada je od lat, a tu takie sensacje, o których nie wiedział :))))))
Jaszczurka żyworodna z żyworodnych populacji nie złoży w terrarium jaj ponieważ nie wytwarza w ogóle osłonek wapiennych, młode przychodza na świat osłonięte błonami i po chwili się z nich uwalniają, ale to nie są jaja. Natomiast żyworódki z populacji pirenejskich czy słoweńskich, które są jajorodne, składają normalne jaja, z których po inkubacji wylęgają się młode.
Żyworodność u jaszczurki żyworodnej jest przystosowaniem do życia w chłodnym klimacie, ale w aspekcie ewolucyjnym, a nie w życiu osobnika. Jajorodne żyworódki nawet po wywiezieniu za koło podbiegunowe nie staną się żyworodnymi, co najwyżej nie będa w stanie się rozmnożyć i zginą.

LukaszImielowski
12-02-2014, 06:12
No wlasnie, to nie jest jak z neotenią u aksolotlów, że masz 2 osobniki z tego samego miotu, jednego wychowasz w srodowisku jododajnym, drugiego w odwrotnym i bedziesz mial jednego w postaci larwalnej a drugiego w doroslej. Tu chodzi o ewolucję.

42d3e78f26a4b20d412==