PDA

Zobacz pełną wersję : Zaparowana szyba



AleksanderIII
17-05-2013, 06:35
Mam problem bo w moim terrarium mam ciągle zaparowane szyby, i boję się żę może być zbyt wysoka wilgtność (powinna być 60) oto wymiary terra i otworów wentylacyjnych:
Wysokość 28 cm, długość 45 cm, szerokość 30.
W pokrywie 10 rzędów po jedenaście dziórek o średnicy 4 mm, z przodu nad szybami 2 rzędy po 20 dziurek też 4 mm, i jeszcze także z przodu z obu stron szyby po bokach (z karzdej strony 3 rzędy po 10 dziórek 3 mm.
Czy może być to wina ziemi do kwiatów jako podłoża (tymczasowo), a może jeszcze gips na ścinkach nie wysechł (3 dni).

reed
17-05-2013, 07:15
To chyba wina wszystkiego po trochu.
Ale wentylacji też masz chyba za mało, najlepiej (IMHO) jest wstawić perforowaną blachę ALU, można sobie wtedy regulować wentylację.

maziumi
17-05-2013, 09:07
To wina małej ilości dziutek przynajmniej połowa powierzchni górnej części (przykrywki) powinna być przykryta przez dziurki . Nie usuwaj dziurek w innych miejscach poprostu dodaj więcej na pokrywie.

VENATOR
18-05-2013, 08:57
Z tego co sie domyślam to nowe terra dopiero co urządzone (3dni) poprostu wsypałeś wilgotne podłoże włączyłeś oświetlenie i/ lub ogrzewanie i (pomijając wywody na temat praw fizyki) to normalny stan rzeczy według mnie powinieneś poczekać jeszcze kilka dni aż warunki w terra się ustabilizują (podłoże przeschnie) i dopiero wtedy gdy nadal będzie coś nie tak "regulować" ogrzewanie, oświetlenie itd.. Wiem ja też zawsze nie mogę sie doczekać aż w dopiero co zrobionym terra zamieszka nowy lokator ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych sprawach po wykonaniu terra musi ono dobrze wyschnąć i wywietrzeć potem zakładamy ogrzewanie, oświetlenie sypiemy podłoże i dekorujemy. Kiedy jest juz wszystko gotowe to ustawiamy w upatrzonym miejscu, włączamy i ... czekamy co sie dzieje ale nie kilka minut czy godzin ale czasem nawet kilka dni sprawdzamy temp. max i min w dzień ,w nocy wilgotność w razie potrzeby robimy notatki (bardzo przydają sie na przyszłość przy budowie kolejnych terra) i dopiero gdy jesteśmy pewni że np. ostre słonce świecące przez okno nie nagrzeje nagle powietrza w pokoju powodując automatem wzrost temp w terra do takiej temp która upiecze nam zwierzaka możemy go tam "zameldować".

Co do ziemi do kwiatów to ... kiepsko , to nie jest najlepszy pomysł nawet tymczasowo (w takiej ziemi są różne paskudy takie jak np. roztocza , grzyby itp nawet wyprażenie jej w piekarniku nie załatwia sprawy bo często znajdują sie w niej resztki nawozów, jakaś folia i inne zanieczyszczenia które po podgrzaniu mogą uwalniać toksyczne związki bo często taka ziemia (kupowana w hipermarkecie w ładnym kolorowym woreczku powstaje w wyniku kompostowania odpadów)

Nikomu nie polecam tego podłoża nawet do hodowli świerszczy.

Napisz dla jakiego zwierzaka to terra chętnie pomogę jestem na GG 2135288

Pozdrawiam Venator

42d3e78f26a4b20d412==