PDA

Zobacz pełną wersję : System zraszający w terrarium



SNAKES
31-08-2011, 00:55
Cześć wszystkim!

Wczoraj skonczyłem i próbnie uruchomiłem po raz pierwszy, system zraszający w jednym z moich terrariów. Działa naprawdę super, dysze dają piękną mgiełkę i znacznie podnosi się wilgotność. Do tego mój wąż, który zawsze chował głowę przy spryskiwaniu nie zwraca na "deszcz" uwagi:-)
Dzisiaj dalsza część prób i podłączenie całości to timera elektronicznego - dam znać jakie wyniki:-)

Samodzielnie wykonany, z dostępnych w handlu elementów kosztował mnie ok. 200zł (łącznie z pompką i wszystkimi przewodami).

W najbliższym czasie wrzucę u siebie dokładny opis z rysunkami i zdjęciami - muszę je tylko dobrze zrobić:-)
Myślę, że to może zainteresować większość terrarystów borykających się z problemem wilgotności w terrarium.

Pozdrawiam wszystkich

Moby_
31-08-2011, 02:24
Cze !!!

A można go "jakoś" zrobic zeby sam sie wlaczal co jakis czas ???

pozdrawiam

SNAKES
31-08-2011, 02:33
Cześć,

można, właśnie dzisiaj będę to rozwiązanie testował:-)
Dam znać jak to wszystko chodzi - ale po pierwszych testach jestem entuzjastycznie nastawiony:-)
Mój caninus zresztą też:-)

Pozdrawiam

Nika
31-08-2011, 05:31
Czekam z niecierpliwością na dokładny instruktaż :) Borykam sie bowiem aktualnie z rozwiązaniem problemu wilgotności w dużym terra dla legA

Viking
31-08-2011, 06:39
Ave !

Ja w swoim terrarium myślałem nad takim rozwiązaniem, że podłączę pompkę do włącznika czasowego - woda zasysana z dużego zbiornika z wodą będzie pompowana rurką, na której co powiedzmy 20 cm będzie umieszczona końcówka zraszająca i to wszystko...

Jestem bardzo ciekawy jakie rozwiązanie wykorzystał SNAKES !!!

Poza tym w moim terrarium będzie wodospad więc nie wiem czy zraszacz w ogóle będzie potrzebny.

Pozdrawiam
Viking

[RED-689]
31-08-2011, 11:03
I to juz jest cos. Sam kiedys kombinowalem cos z Silicon'em i doszlismy do wniosku ze najlepiej taki system zamowic w ''pewnym niemieckim sklepie''. U mnie troszke przystopowalo z budowa terrarium/vivaterrarium pod drzewolazy ale nie powiedzialem jeszcze tutaj ostatniego slowa i z mila checia tez zobacze zdjecia i opis twojej konstrukcji.

pepre
31-08-2011, 11:44
ja z kolei kupilem takie mini zraszacze firmy Gardena dostepne w kazdym ogrodniczym/budowlanym. wkreca sie je do rurki ktora plynie wode. rurka z kolei jest zakonczona "termiantorkiem" wiec nie ma odplywu i powstaje cisnienie. jednak taki system bardzo mi przypomina zwykle zraszanie terrarium, z tym ze z automatyzowane. jednak niezbyt wiem jak by to to zrobic by samo sie wlaczalo czy wylaczalo... bo wydaje mi sie ze takie minutowe (minimum ile mozna nastawic na elektrycznym timerze do ktorego bedzie podlaczona pompka) zraszanie, strasznie moze niewielkie vivarium przemoczyc.

[RED-689]
31-08-2011, 14:06
By samo sie wlaczalo czy wylaczalo jest jeszcze najmniejszym problemem. Podlaczenie samej pompki do taimera (elektronicznego a nie elekrycznego.. mala roznica-dokladnosc a w cenie juz az takich roznic nie ma) i po wszystkim. Problem jest tego typu ze faktycznie masz racje ze ''przemoczysz'' terrarium bo.... twoje dysze beda dawac za duze krople wody i po minucie moze nie ale na pewno po trzech bedziesz mial wszystko jak ciuchy po praniu bez wykrecania heh :-) Dla mnie wyznacznikiem dobrej dyszy jest taka ktora mozna bezproblemowo podlaczyc na min. 5 min.

zelik
31-08-2011, 16:17
Witaj :)

Tez z niecierpliwoscia czekam na projekt i fotki ale powiedz mi skad wzioles dysze z czego je wykorzystales ???

Pozdrowionka

[RED-689]
31-08-2011, 20:43
Zle pytasz (tzn. pytasz mnie a chyba nie mnie powinienes pytac..). Co do odpowiedzi to masz ja w pierwszym poscie kolegi :-)
Dodac moge tylko tyle ze takie dysze ze sklepow ogrodniczych laczone z pompami z tychzesamych miejsc nie beda dawac mgly ale deszcz i to calkiem nie maly :)

SNAKES
01-09-2011, 01:02
Cześć,

zaręczam - to nie kwestia dysz. Najważniejsza jest pompa - normalne pompy w ciągu minuty przetłoczą kilka litrów (albo więcej) wody, żeby stworzyć odpowiednie ciśnienie aby dysze dawały mgiełkę. A to zaleje nawet duże terrarium.

Już pracuję nad opisem i robię zdjęcia - w weekend powinien być materiał gotowy.
Pozdrawiam wszystkich

[RED-689]
01-09-2011, 09:01
Mysle (musial bym to widziec..) ze albo sama pompe da sie odpowiednio stuningowac (moze membrany..) albo moze inne podanie napiecia. Cos z sama pompa dalo by sie cos napewno zrobic. A jezeli juz masz ''zle'' dysze nie zrobisz nic.... Mam gdzies na kolejnych CD kilka namiarow na sklepy, testy etc. Moze tez poszukam.

adampl
03-09-2011, 01:09
Skoro mowa o problemie utrzymania wysokiej wilgotności w terra.
Mam swój sposób. Działa w terra z liśćcami u mnie (nie wiem czy zda egzamin u węża czy żabki).

1. biorę 5-litrową butlę po wodzie mineralnej
2. kładę na boku i ścinam jedną ściankę
3. wsadzam do butli 10W grzałkę akwarystyczną
4. zakrywam otwór po wyciętej ściance firanką
5. wstawiam butlę do terra (na boku, otwór ku górze)
6. wlewam wodę i podłączam grzałkę

Woda się nagrzewa i szybko paruje. Terra mam częściowo zakryte szybką. Wilgotność ok. 85-90%.

Może nie jest tak efektowne jak system SNAKESa, ale dla potrzeb straszyków starcza. Pozatym jest tanie. :)

Pozdrawiam:

Drutus
03-09-2011, 02:09
Podobnie działa kufeta z wodą postawiona na piasku, a pod tym wszystkim np mata grzewcza lub kabel grzewczy.
P.s. Co domiernika wilgotności to przed zainstalowaniem go w terra powinno się go jakoś wyzerować, czytałem gdzieś albo słyszałem, że w wilgotną ścierkę na jakiś czas i co dalej ??

Jonko
03-09-2011, 05:56
Przez przypadek znalazlem super drobna dysze, ktora daje idealna mgielke. Doktorka kazala zakupic ustnik do inhalatora i pozyczyla inhalator (cora miala cos wdychac) inhalator to zwykla pomka ale ustni to jest odlot. Nie wiem jak dlugo y zraszal np. 0,5 l wody ale 10 ml troche mu zajelo. Mgielka jest idealne. Cos z tym zrobie.

SNAKES
03-09-2011, 09:59
Cześć,

w niedużym terrarium to naljepszy sposób:-)
Każdy system spryskujący będzie dawał za dużo wody w takim terrarium.
Jednak w terra o kubaturze rzędu 1 metra sześciennego, który trzeba ogrzać, niestety nie sprawdza się to. Tzn. zbiornik musiałby mieć naprawdę dużą powierzchnię - bliską powierzchni podłogi:-)

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==