PDA

Zobacz pełną wersję : felsumy proszę o pomoc!!!!!!!



pepito
02-04-2014, 06:45
Mam z nimi wielki problemw terrarium dużym terrarium,są 2 młodziutkie felsumy madagaskarskie.Mam je od ok.miesiąc i od ok 2tygodni jedna z felsum(ta większa)cały czas siedzi w ukryciu i prawie wogule nie wychodzi od tych 2 tygoni rzadko widziałem aby coś jadła.Co jest nie tak że się ukrywa??A druga(ta mniejsza)wszystko ok z nią chodzi łapie pokarm tylko dzisiaj rano zapaliłem światło i patrze na nią a ona taka siwa strasznie jakby przechodziła wylinke,po powrocie ze szkoły niebyła już siwa tylko bardzo ładnie ubarwiona (zieloniutka).Czy felsumy zjadają swe wylinki??i co jest nie tak żeta duża się chowa i niechce jeść??

Bocieq
02-04-2014, 09:29
Tak, felsumy zjadają swoje wylinki. A co do tego chowania sie ...hmmm moze za duze terrarium jak na takie maluszki ? nie moze pozywienia znalesc itp. ? No nie wiem

iczart
02-04-2014, 11:20
zjadaja wylinki, a jakze:) duze terrarium nie ma nic do rzeczy, to raczej kwestia dominacji. zaobserwuj, czy sie nie ganiaja i nie podgryzaja. musze miec sporo skrytek, by sie przed soba chowac w razie nieporozumien. pozdrawiam.

Adamek
02-04-2014, 23:47
Mój znajomy miał 2 felsumy w osobnych terrariach bo się biły (okazało sie i tak że była to parka :] ). Jedna z nich z dnia na dzień przestała jeść. Na nic wizyty u weta środki na pobudzenie apetytu. Zaczęła jeść PO KILKU MIESIĄCACH jak już myśleliśmy że jednak padnie z głodu. Zaczęło sie od tego ze zaczła zlizywać miód potem zjadła swierszcza a potem to już ogromne ilości świerszczy :)

pepito
03-04-2014, 01:35
są wdużym terra z ogromną ilośćiom skrytek jak nie wszędzie bambusy to roślinki.A niegryzom się.Ale wydajemi się to dziwne poniewarz na poczatku ta większa domonowała a teraz nagle taka zmiana??Ta większa(co się ukrywa)ma ok.9cm a ta mniejsza(ma ok 6cm) i z kąd taka zmiana mniejsza dominuje nad większom??

Bocieq
03-04-2014, 01:45
ee nie możliwe zeby ponad miesięczna felsuma miała 6 cm ?! moja jak miała miesiąc to miała prawie 9 cm :|

pepito
03-04-2014, 06:54
Sorry ja mam je od ok.3tygodni są młodziutkie ale niewiem jakiego są wieku dziś je mierzyłem i ta mniejsza co dominuje(ma ok8 cm)a ta większa co przedtem dominowała ma(10,5).Ale co mogło się stoć???Że nic nieje dziś prubowałem podać pokarm położyłem przed nią ok 10cm..Była zainteresowana.Już wychodziła aby wziąść pokarm(świerszcza)a tu mała skok adama małysz i luż ta mniejsza wcina:) go potem dałem jeszze raz ale reakcji brak:( Co jest przyzyną tego że tak się zmnieniła atfosmera w terra ??

adder
04-04-2014, 02:20
Proponował bym rozdzielenie tych szkrabów do mniejszych zbiorników.
No i napewno urozmaicić bardziej pokarm, to dużo daje zwłaszcza ze karmienie jednym i tym samym (a z tego co wnioskuje to podajesz im tylko świerszcze) jest niekompletnym źródłem pokarmu. Spróbuj dać im jogurt lub jakieś rozgniecione owoce (banan, jakiś dżemik od babci) ;) i nie zapominaj o witaminach i wapniu. jaszczureczki te mają bardzo szybki metabolizm i rosna w oczach. A czętą przyczyna ich apatycznego zachowania jest właśnie brak witamin.

tokaga
04-04-2014, 02:45
Napewno urozmaicenie diety pomoże ale nie o jogurt (chyba że w naprawde śladowych ilościach)

pepito
04-04-2014, 07:50
Mają urozmaicony pokarm nietylko świerszcze,muchy,pasi koniki, ćmy,dużo bo mam łąkę przed chatą a z miodem i owocami prubowałem lecz kładłem a one nawet się na to nie patrzyły.

adder
05-04-2014, 15:09
To dobrze że próbowałeś, ale za szybko zrezygnowałeś. Trzeba troche cierpliwości aby phelsumy skosztowały na Twoich oczach nowego przysmaku. Zresztą ja też na samym początku podawania jogurtu owocowego czy rozgniecionych owoców nie widziałem jak jaszczurki kożystają z nowego źródła pokarmu. Daj im chwile żeby mogły same zdecydować czy ten pokarm im odpowiada ;)
a odnośnie stwierdzenia tokaga - ja podaje phelsumom taki pokarm bardzo często (co 3 dni) już od dłużeszgo czasu. Jogurt jest pełnowartościową białkową substancją. Cukier mlekowy zawarty w jogurcie / tak zwana laktoza / jest łatwo przyswajalna przez organizm. Ze wzgledu na dużą zawartość wapnia , witamyny A i D jest znakomitym uzupełnieniem diety. Pomaga właściwie rozwijać sie jaszczurkom i uzupełniać braki wapnia w organiźmie spowodowane szybkim wzrostem.

RobertM
05-04-2014, 15:31
Doświadczenia wskazują, że felsumy dośc dobrze tolerują pokarmy typu jogurty, natomiast laktoza nie ma dla gadów żadnej wartości bo nie mają czym jej rozłożyć. Laktaza, enzym rozkładający laktozę jest typowy dla ssaków. Jogurt może być pokarmem dla felsum, ale raczej niezbyt częstym. Natomiast polecam wszelkie papki z owoców, najchętniej jedzą chyba banany (choć ze względu na niezbyt dobry stosunek Ca do P nie powinny być podstawą diety). Najlepiej robić mieszankę startych owoców z wodą i wapniem i pozostawić taką papkę na kilka godzin. Szybko uczą się korzystać z takiego "stołu". Teraz podstawą diety powinien być "plankton" z łąki.
W opisanym przypadku przypuszczalnie występują problemy związane z dominacją (może będą dwa samce), najlepiej zrobić więcej kryjówek i obserwować.

adder
09-04-2014, 02:56
Oczywistą sprawą jest iż oprócz ssaków w stadium noworodka i człowieka (jest jedynym ssakiem, u którego aktywność laktazy jest w ogóle zachowana po odstawieniu od piersi) żadne inne zwierzęta nie przyswajają laktozy. Jednakże jogurt jest nabiałem wzobogaconym o szczepy bakteri Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Bakterie te podczas procesu fermentacji powodują rozbicie dwucukru-laktozy. Dzięki temu procesowi cukier złożony przechodzi w postać cukrów prostych - glukozę i galaktozę - łatwo przyswajalnych.
Dodatkowo, niskie pH jogurtu powoduje, że wapń, fosfor i magnez przybierają formę jonową, co sprzyja ich wchłanianiu w jelicie.

42d3e78f26a4b20d412==