PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka no kilkanaście pytań :))



Drutus
31-08-2011, 15:21
Witam wszystkich terrarystów. Jestem początkującym gościem, potrzebuję pilnie pomocy i porad w sprawie budowy i zagospodarowania dużego terra dla Warana stepowego. Gada mam już prawie rok i terra obecne 80/50/50 już jest za małe. Ostatnio zamiast wybrać się na zlot do Wrocławia dołożyłem kaskę i zamówiłem szafki pod przyszłe terra. Szafki stoją już w domu, a kaska na terra jest już odkładana. Terrarium będzie miało wymiary dł 250cm, szer 90cm, wys 90cm. Będzie to terrarium drewniane, zajmie mi pół pokoju a dostęp do niego będzie możliwy tylko z przodu. Sama drewniana konstrukcja myślę, że nie stwarza żadnych kłopotów.
1. Pierwszy problem to drzwiczki (przód terra)
a) Przednia szyba czy ma być dzielona na dwie części i przesówana na szynach jak do tej pory?
b) Czy może jedna szyba na zawiasach na dole i otwierana do dołu lub zawiasy na górze i szyba otwierana do góry w tym drugim przypadku tak jak w barkach tyle, że do góry z teleskopami po bokach??
c) Następna koncepcja to dwie szyby i otwierane na boki na zawiasach jak zwykła szafka, ale ten pomysł jakoś mi wogóle nie pasuje.
d) Jest jeszcze jedna koncepcja ale bardzo nietypowa mianowicie: W bokach terra zrobione od wewnątrz rowki pionowo takie prowadnice, szyba wstawiana od góry następnie w szybie po obu stronach w górnych rogach nawiercone dziury, od tych dziur specjalne linki jeden lub dwa haki wbite w sufit bloczek pod sufitem linki przez ten bloczek na drugim końcu linek ciężarki odpowiednie. Ale ten pomysł to istna gilotyna.
e) Można jeszcze zrobić przód z plexi, ale w Castoramie mają tylko najdłuższy wymiar 200/100cm.
2. Oświetlenie i temperatura.
Na takiej długości ile zastosować żarówek i jakiej mocy. Myślałem o 2 promiennikach ciepła , 3-4 zwykłych lustrzankach np60w i jednej jarzeniówce z promieniami uvb. Wszystko podłączone do regulatorów czasowych aby rano włanczała się najpierw jedna żarówka np od lewej strony po jakimś czasie dołanczała do niej druga żarówka aby w południe świeciły wszystkie trzy plus jeden promiennik. Po godzinie np trzeciej znowu od lewej zaczynały by gasnąć i aż na wieczór zostawał by tylko promiennik z prawej strony. To jest taka moja obecna wizja więc proszę na mnie nie krzyczeć tylko podpowiedzieć plusy i minusy jakieś rady. Taki cykl swietlny mógł by może wymusić na moim Worenie przemieszczanie się w terra w cieplejsze miejsca ??? Co myślicie o żarówce o nazwie Kwoka to chyba taka mocno grzejąca, czy zdała by tu egzamin, chyba jest prądo żerna ? Jeszcze jedno czy promienniki mają różne odcienie wiem , że czerwony, czy gady nie widzą tego światła , bo słyszałem że spoko przy tym zasypiają. Jaką jarzeniówkę zastosować o jakiej mocy i parametrach.
3. Wentylacja
Zastosuję dwa paski siatki aluminiowej przez całą dł terra 250cm i szerokie na jakieś 5-10cm. Tak jak w szklanych terrariach jeden pod sufitem w tylniej części, a drugi przy np szynach od drzwiczek.

Przepraszam was bardzo ale jest już 23.31 i mi się oczy zamykają a to dopiero pierwsze pytania. Więc następne zadam w innym poscie. Mam nadzieję , że was nie zanudziłem. Przepraszam za błędy.
Drutus i Waran stepowy.

SNAKES
01-09-2011, 01:55
Dam Ci jedną na razie radę - później spróbuję napisać coś więcej.
Do kontroli temperatury użyj ściemniacza elektrycznego - żarówki grzewcze możesz do niego podłączyć i w ten sposób płynnie będziesz mógł regulować temperaturę w miejscu do wygrzewania się.

Jeśli chodzi o podłączenie wszystkiego w taki sposób aby żarówki włączały się po kolei - też nad tym myślałem, ale będziesz musiał kupić kilka timerów i po jakimś czasie (tygodniu, dwóch) wszystko Ci się rozreguluje:-)) Problem w tym że timery nie są zbyt dokładne - u mnie jest różnica na poziomie 5 min. miesięcznie, a to sporo:-)))

Pozdrawiam

Drutus
01-09-2011, 07:07
Może te timert elektroniczne będą dokładniejsze. Piszesz , że się rozregulują to znaczy że po jakimś czasie nie będą np co pół godziny się włanczać tylko jeden p-o pół a drugi za 20min a 3 za 40 min ??zamiast co pół ??

Drutus
01-09-2011, 07:23
Zresztą moim skromnym zdaniem nie jest to tak ważne czy wytworzą się między poszczególnymi żarówkami jakieś małe różnice, w końcu nikt z tego strzelać nie będzie :)
P.s. Czekam na opis twojego zraszacza.

SNAKES
01-09-2011, 07:40
Hej,

różnice nie są takie straszne - około 5 minut miesięcznie.
Zastanawiam się tylko czy to nie jest "armata na muchę":-)
Waran nie zauważy różnicy jeśli chodzi o światło, natomiast ciepło wzrasta i spada zdecydowanie wolniej, co jest bardzo korzystne. Jeśli w terrarium masz sporo kamieni - nagrzewają się i stygną dość długo (w niektórych przypadkach trwa to 2-3 godziny) - i o taki efekt chodzi.

Generalnie, zalecam raczej zastosowanie większej ilości żarówek podłączonych pod ściemniacz - jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Kiedy jedna się przepali, temperatura nie spada gwałtownie.

Jeśli chodzi o drzwiczki - polecam dwie szyby przesuwane. Tak jest najwygodniej. Pozostałe rozwiązania są dość kłopotliwe. U mnie, kiedy próbowałem zrobić otwierane drzwiczki okazało się, że zawiasy się po kilku minutach wyginają, powstało naprężenie i cała tafla pękła - dlatego odradzam, zwłaszcza przy tak dużych rozmiarach.

Pozdrawiam

SNAKES
01-09-2011, 07:46
Odradzam plexi - bardzo łatwo się rysuje i wygląda potem kiepsko. Myślę że waran porysowałby szybę błyskawicznie.

Jarzeniówkę - polecam Repti-Glo 8.0, o mocy 30W. Ma około 90 cm długości i doskonale oświetli takie terrarium. Możesz zastosować tą świetlówkę nie na środku - w ten sposób stworzysz trochę cienia waranowi.

Nie matrw się, jeśli będzie spędzał, czy spędza sporo czasu w chłodnej części - w ten sposób reguluje sobie temperaturę i jeśli w chłodnej części temperatura nie jest zbyt niska wszystko jest OK. Dla przykładu mój pyton od dwóch tygodni spędza większość czasu w najchłodniejszym miejscu w terrarium. Po prostu nie potrzebuje teraz tyle ciepła.

Pozdrawiam

Drutus
01-09-2011, 08:04
Drzwiczki prawie na 100% będą przesówane i tak jak piszesz plexi odpada. Ta jarzeniówka ma wszystkie potrzebne parametry uva i uvb ?
Opisz mi działanie promienników. Z wysokości 80cm jaki obszar będą nagrzewać, ponoć dają wąski strumień światła. Czy są różnej mocy i np dzienne i nocne ?

Adrian Furman -AdN-
01-09-2011, 08:41
hej Drutus...mam ten sam problem ci Ty. tez teraz sobie kupuje terra (juz jest zamówione) tylko jest troche mniejsze, 150/60/50. Wyczytalem w opisie warana ze nie potrzebyje on promieni uv. dlatego kupuje 2 jarzeniowki o dł 120 cm zwykłe po 45 zł z obudowa (sa tansze od 1 swietlówki) nie wiem czy to dobrze dlatego prosze o opinie (jeszcze nie kupilem), do tego chcialbym kupic gdzies kamien grzewczny (probowalem sam zrobic i powiem ze nie jest tak prosto jak sie wydaje i nie wiem jakiej mozna uzyc grzałki do ogrzania tego kamienia (te akwarystyczne 5 i 10 W chyba sie przepalą jak nie beda zanurzone w wodzie...prosze o opinie) hej Drutus a z czego zrobiles schronienie dla warana (zeby wyglodalo estetycznie i bylo funkcjonalne?) jeszcze sie odezwe...

Lestat
01-09-2011, 08:58
Adrian to popelniasz błąd warany potrzebuja Swietluwek promieni UVA UVB. !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sa zwierzetami o typowej aktywnosci dziennej i uwielbiaja kąpiele sloneczne, pozatym potrzebne jest to do zapewnienie odpowiedzniego metabolizmu i trawienia , tymbardziej ze sa to typowo miesozerne gady. Bez swietlowki , po jakims czasie bedzie mial waran zapuchniete oczy, metne spojowki, problemy z wylinka a w rezultacie moze nabawic sie krzywicy. Wiec SWIETLOWKA UVA UVB jak najbardziej TAK.

Adrian Furman -AdN-
01-09-2011, 09:23
ale czytales opis warana? jest na tej stronie pisze tam ze nie potrzeba....ze dobrze jak jest ale nie obowiazkowe...sam juz nie wiem, a co na to Drutus?

Drutus
01-09-2011, 09:37
Swietlówki Uva i Uvb są potrzebne waranowi tak jak napisał Lestat widziałem w sklepie w Smoku w Wawie małego nilowego z krzywicą, tragedia. Oprucz tego posypuję martwe myszy preparatem(reptimineral C) firmy SERA. Co do kamienia grzewczego to bym sobie darował bo w przyszłości gad będzie troszkę duży więc jaki głazior musiał byś ogrzać ale może inni mają inne zdanie ja mam matę grzewczą pod piaskiem właśnie zmieżyłem temperaturę piasku 40C nie wiem czy nie za gorący ?? Ale gdy nie stoi tam kufeta z wodą to Woren często się tam wyleguje. W dużym terra będę miał może jakiś głaz dość dużu na który skieruje np. promienniki ciepła ?? Schronienie miał na początku gdy był mały z donniczki a teraz się tam nie mieści i całymi dniami się wyleguje na konarze lub piachu nawet jak coś robię w terra to nie zwraca uwagi na mnie. W nowym terra pomyślę nad częściowym schronieniem.
P.s. Chciałem wysłać z załącznikiem ale coś mi nie wychodziło.

SNAKES
01-09-2011, 10:02
Cześć,

ta świetlówka ma wszystkie potrzebne parametry - UVA i UVB. Zdecydowanie polecana.
Jeśli chodzi o promienniki, jest tak:
PIŁA - dają najbardziej równomiernie rozłożone ciepło, ale z relatywnie najwyższej mocy.
OSRAM - więcej ciepła z tej samej mocy, ale bardziej punktowo.
PHILIPS - najwięcej ciepła, ale najbardziej punktowo.

Osobiście używam PHILIPS'ów i OSRAM'ów, wkręconych w oprawkę "FOTO" z IKEA - aluminium, ładnie odbija ciepło. Oprawka leży na siatce od góry terrarium.
Jeśli chcesz zastosować żarówki wewnątrz, są bardzo fajne żarówki PIŁY, 60W przeznaczone do sufitów podświetlanych (mają większą "bańkę" niż zwykłe) - dają bardzo równomiernie rozłożone ciepło.

W tak dużym terrarium byćmoże będziesz potrzebował 4 lub 5 - wtedy będziesz miał lepiej rozłożoną temperaturę, ale musisz ją dokładnie zmierzyć i zastosować ściemniacz, żeby nie przegrzać gada.

Pozdrawiam

mark0wy
01-09-2011, 10:07
Gdzie lepiej jest umieszczac zarowki w czy nad terrarium?
Pozdrawiam
Mark0wy

Drutus
01-09-2011, 10:11
W moim przypadku będą w terra przymocowane do sufitu tylko trza tak dekoracje zrobić aby gad nie miał możliwości się zbliżyć i popażyć.
Snakes Czy ten ściemniacz to inaczej Timer ?? czy coś zupełnie innego ??

mark0wy
01-09-2011, 11:41
No wlasnie i dlaczego akurat sciemniacze sa takie dobre i jak je stosowac?

SNAKES
01-09-2011, 12:06
Cześć,

ściemniacz to coś zupełnie innego. Kupisz go w sklepie elektrycznym, służy do ściemniania światła - w naszym przypadku służy do zmniejszania ilości ciepła jakie emituje żarówka. Koszt, około 40-80zł, zależnie od sklepu
Największa jego zaleta to fakt że działa płynnie - tzn. masz potencjometr, którym regulujesz ilość światła i ciepła. W ten sposób możesz bardzo dokładnie wyregulować temperaturę w terrarium.
Całość musi być i tak podłączona do timera, jeśli chcesz żeby włączała się automatycznie.

Jeśli chcecie, zrobię zdjęcia mojego układu elektrycznego i umieszczę w sieci - będzie łatwiej.

Pozdrawiam

Trębik
01-09-2011, 14:22
SNAKES umiesc na sieci te sieci elektryczne jak mozesz

42d3e78f26a4b20d412==