PDA

Zobacz pełną wersję : pokarm dla jemena (10-12cm)



wh6fxe
09-05-2014, 15:32
jak w tamacie. jakie duze swierszcze a jakie duze karaczany dla kamka 10-12cm z ogonem??

Majcher
10-05-2014, 00:18
proste takie zeby zmiescil do pyska, ja karmiłem takimi 1,5cm, pozatym muchy moga byc.

wh6fxe
10-05-2014, 06:33
no ale muchy chyba nie maja wartosci odzywczych ktore sa potrzebne kamkowi?? ile much bym musial dawac dziennie??

Majcher
10-05-2014, 06:52
kazdy pokarm trzeba wzbogacac odpowiednio witaminami, a much stanowia dobry zapychacz

wh6fxe
10-05-2014, 07:06
no tak....... ale nie mozna kamka karmic TYLKO muchami?? musza byc oprocz tego swierszcze lub karaczany?

hatiras
10-05-2014, 12:05
Człowieku! Przecież jest lato, nie prościej i lepiej dla kameleona wyjść na łąkę?
hatiras

wh6fxe
10-05-2014, 12:36
Wyjsc na lake zlapac jakiegos zarobaczonego swierszcza itp a pozniej podac go kamkowi. Ja pytam poniewaz napewno zaloze hodowle swierszczy badz karaczanow i sie zastanawiam w jakiej wielkosc pokarm musze sie zaopatrzyc zanim uzyskam pokoleni9e z mojego howu:).

hatiras
10-05-2014, 12:44
Demonizujesz... Kameleony wymagają urozmaiconej i bogatej diety. Żywienie ich tylko świerszczami, przy urozmaiceniu muchą czy karaczanem uważam za bezmyślne i krzywdzące dla zwierzęcia. Ale jeżeli uważasz, że ewentualne odrobaczenie stanowi jakiś problem... zostań przy jednostajnej diecie. W końcu to takie wygodne...
hatiras

tokaga
10-05-2014, 12:45
"Wyjsc na lake zlapac jakiegos zarobaczonego swierszcza" heheeh powodzenia, owady z łapanki są bardzo zdrowym urozmaiceniem pokarmu.

RobertM
10-05-2014, 12:55
Sorry, ale trudno nie reagować jak się takie rzeczy tu wypisuje. Książek, publikacji na temat kameleonów nie czytacie, a bierzecie się za ich trzymanie ?! Czy sądzicie, że świerszcze, karaczany czy inne bezkręgowce w hodowli są pozbawione pasozytów ? Naprawdę ? Myślę, że nie mniej niż bezkręgowce z łąki, czyli tak naprawdę w stopniu bliskim zera. Większość pasożytów tych bezkręgowców nie jest jednocześnie pasożytami gadów !!! To nie Afryka, żyjemy w Polsce ! Wartość odżywcza, a przede wszystkim tzw. "enrichment" środowiskowy, pokarmowy nieporównywalny.

Kameleony to jaszczurki które wyjątkowo szybko nudzą się jednym typem pokarmu, potrzebują urozmaicenia, wzbogacenia diety o różne gatunki. Tylko tzw. "plankton łąkowy" jest w stanie zapewnić.

Różne gatunki pasikoników, much, motyli, pająków, czasem nawet pluskwiaków to ogromne źródło różnych substancji odżywczych, gdyż ciała tych zwierzatek są pełne witamin zjadanych wraz z roślinami, liśćmi czy pyłkiem... To się nawet nie da porównać ze świerszczem na płatkach owsianych i marchewce ! Z kameleonami nie robiłem doświadczeń, ale u młodych jaszczurek właściwych te karmione pokarmem z hodowli bez dodatku wapnia krzywiły się po 2-3 tygodniach, a karmione "planktonem" z łąki rosły doskonale, pomimo, że w ogóle przez miesiące nie dostawały wapnia !

Drugi aspekt to ten wzbogacający, zaspokajający potrzeby polowania, wyboru, słowem zapełniający czas kameleonom, Smutne jest życie zwierzaka, który wie, że może dostać co najwyżej jeden, dwa gatunki które stale zna. Wie to każdy, kto obserwował z jakim zacięciem kameleony wyszukują owady ubarwione zielono. Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, aby pozbawiać je tej przyjemności. Różnorodność kształtów, barw, działa na kameleony ożywczo. Zresztą nie tylko na kameleony. Należy jedynie żałować, że ten typ pokarmu jest w naszym klimacie dostępny tak krótko.

wh6fxe
10-05-2014, 13:05
ALe ja nie mowie ze dieta bedzie ciagle taka sama bedzie opierala sie na jednym typie pokarmu ale beda tez urozmaicenia.

P.S. nie lubie ludzi "wiedzacych co ja mysle i co zrobie badz jak postepuje.".

Adamek
10-05-2014, 14:06
nikt niewie ale można sie domyśleć słuchając że chcesz karmic kamka samymi muchami. Moje zimą jak nie mam dostępu do planktonu oprócz świerszczy dostawały karaczany owoce mączniaki szarańcze drewnojady oczywiscie mączniak i drewnojad w malych ilościach) i kilka innych. Teraz praktycznie jedzą plankton łąkowy (nie podarują nawet owocowki ) :P Pamiętaj o witaminnach i wapniu no i UV :]

RobertM
11-05-2014, 00:05
Dieta oparta tylko na bezkregowcwch z hodowli nie będzie tak różnorodna jak na bezkręgowcach z łąki bo po prostu liczba gatunków, które się do tych celów hoduje jest ograniczona... Dlatego zachęcam wszystkich do zbierania "planktonu łąkowego". Jedynym warunkiem jest posiadanie czerpaka entomologicznego i silnych rąk do "zamiatania" łąki.

RobertM
11-05-2014, 00:08
wh6fxe:
"no tak....... ale nie mozna kamka karmic TYLKO muchami?? musza byc oprocz tego swierszcze lub karaczany?"

Ten post na pewno świadczy o chęci zapewnienia ogromnej różnorodności pokarmowej. Warto czasem poczytać co się samemu pisze.

Adamek
11-05-2014, 01:21
A gdzie mozna kupic taki czerpak bo mój prowizoryczny zaczyna sie rozlatywać

wh6fxe
11-05-2014, 01:24
To pitanie o tyhc muchach to bylo zdziwienie na posta ktorego napisal jakis tam poprzedni autor postu bo zrozumialem ze mozna karmic kamka samymi muchami a zae troche jzu zwierzatek mam to wiem ze muchy to malo wartosciawy pokarm z tad moje pytanie. Napisalem takze ze zamierzam (jzu mam) hodowle swierszczy (z 2 gatunki) oraz karaczanow (tez 2 gatunki) do tego maczniaki ktore chyba kazdy posiada i muchy ktorych osobiscie nei lubei podawac zwierzaka. Tak wiec jak bys czytal troszke bardziej ze zrozumieniem to nie wypisywal bys teraz glupot.


Pozdrawiam dziekuje za odpowiedzi (niektorych forumowiczow). Temat mozna zamknac bo zaraz zrobi sie offtopic.

RobertM
11-05-2014, 02:10
Cieszę się, że masz trochę zwierzatek, ale nie pouczaj ludzi o pasożytach bezkręgowców z łąki o czym nie masz pojęcia :). Ja miałem w życiu blisko 150 gatunków gadów i wiem co piszę.

Też miałem czerpak własnoręczny, ale wytrzymał 2 czy 3 lata. Czerpak kupiłem w Czechach i jest świetny, służy mi od lat, jest wygodny, lekki i wytrzymały. Zdarzało się wielokrotnie, że przez nieuwagę "zmiatałem" bezkregowce z kłujacych ostów czy krzaków dzikich róż i nic się nie stało (dzięki dodatkowej osłonie na worku).
Był dość drogi (ok. 100-110 zł), ale warto było kupić. W dłuższej perpektywie to się opłaca, w końcu dzięki niemu można przez blisko pół roku mieć bezpłatny pokarm z łąki. W Polsce o takiej samej konstrukcji, ale nieco innym kształcie i w cenie 95 zł jest do kupienia na:
http://entomon.pl/products.php?catid=15&parent=1&b=0

Adamek
11-05-2014, 03:14
Widze że niezłe wykonanie jednak niepokoi mnie jak z takiego czerpaka wyciągac owady wkońcu po przeczesaniu łąki jakoś trzeba przenieść owady do pudełka następnie do terra. Myślalem ze będzie dłuższa siatka i na dole wąższa co znacznie ułatwiło by sprawe. Wydaje mi sie że z tego czerpaka owadu poprostu odfruną.
I jeszcze jedno pytanie: do czego sluzy Parasol entomologiczny ?

RobertM
11-05-2014, 03:40
Tak naprawdę to na tym zdjęciu trudno zobaczyć ja się kończy sama siatka, widać raczej tę tkaninę osłaniającą. Musiałoby być zdjęcie z boku, ewentualnie można dopytać. podejrzewam, że kończy się tak, że "plankton" zbiera się na końcu, w końcu siatka pisze, że siatka entomologiczna, ale można dopytać sprzedających. Ja mam siatkę okrągłą, wiec kończy się równowmiernie i jest dość długa. Wydaje mi się, że w Krakowie jest jeszcze jakaś firma sprzedająca siatki. Myślę, że na bezkręgowcach można założyć oddzielny wątek. Owadziarze powinni wiedzieć.

Czerpakiem w dość energiczny sposób "zamiata się" łąkę, bezkręgowce gromadzą się na dnie, po czym ściska się dłonią powyżej tej końcowej części, tak aby zwierzaki nie uciekły. Przystawia słowik i wciska do niego wszystko co się zebrało na dnie czerpaka, dbając o to, aby tkanina dotykała do brzegów słoika. Oczywiście zamknięcie słoika też trzeba zrobić umiejętnie i szybko. Przy wprawnym zrobieniu tego niewiele owadów ucieknie.

Taki słoik ze wszystkim (głównie będą tam nasiona, źdźbła, listki itp.) umieszcza się w lodówce, aby w niskiej temperaturze bezkręgowce stały się powolne. Gdy się oziębią wrzucam całą zawartość na talerzyk w terrarium (wentylacja w terra musi być z drobnej siatki), a kameleony polują. Po kilku godzinach nasiona, trawy i inne niejadalne dla kamków rzeczy zmożna zabrać z terra i wyrzucić. Nie ma obawy, że zimne owady zaszkodzą kameleonom, może się tak zdarzyć w przypadku dużych owadów. Np. dorosłego pasikonika zielonego nigdy nie wrzucam do terra zimnego, gdyż potrzebuje on kilku minut na ogrzanie swego sporego ciała. Natomiast małe bezkręgowce ogrzewają się bardzo szybko i zanim kameleon je złowi i połknie zdążą stracić "lodówkową" temperaturę. "Plankton łąkowy" można trzymać w lodówce jedną dobę, jeśli dłużej większość owadów ginie z powodu wody, która skrapla się na ściankach słoika.

RobertM
11-05-2014, 09:14
Mam tę firmę z Krakowa. Trzeba wejść do Mr. Butterfly. Podobno najlepsze czerpaki w PL, cena 122 zł. Jak się zniszczy siatka to można dokupić samą siatkę.

http://voodoo.pl/

Adamek
12-05-2014, 01:34
Ale niestety z tego co widze to do czerpaka za 122 zl czeba jeszcze dolupić teleskopową rączke za coonajmniej 96 zl bo te krótsze to sie nie nadają. Pisze że komplet za 122 zł to rama + siatka :(

RobertM
12-05-2014, 01:40
Ja mam u siebie zwykły kij (jak do narzędzi ogrodniczych), ale nie wiem co to za końcówka jest w tym czerpaku z voodoo. Może waro dopytać.

avabela
12-05-2014, 12:27
a ja kupiłam za 3,50 taki mały czerpak jak na muchy albo do podbierania ryb i tez nim spoko sie łowi

RobertM
13-05-2014, 01:50
No tak, tyle, że z taką siateczką dla ryb to musiałbym chyba cały dzień biegać. Jeżeli jest dobre, bogate w bezkręgowce środowisko to czerpakiem entomologicznym można złowić b.dużo owadów w bardzo krótkim czasie.

42d3e78f26a4b20d412==