PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka pytań na temat Kameleona Jemeńskiego



malin
23-05-2014, 08:28
Mam zamiar kupić Kameleona Jemeńskiego i chciałbym zadać kilka pytań na jego temat:
1. Czy dla samca wystarczy mi terrarium o wymiarach wys.120/dłg.70/szer.60cm?
2. Czym je ogrzewać i jak oświetlać?
3. Z czego powinna być ściółka?
4. Jak często i jak dużo jedzą młode i dorosłe osobniki?
5. Jak często zraszać teren?

Pozdrawiam!

brevis
23-05-2014, 08:39
1. Tak, ale dużo lepiej jak będzie 120dł, 70szer, 100wys.
2. Świetlówki i żarówki- proste
3.Torf, możesz pomieszać (jak ja) torf z włóknem z korą.
4.Kameleony wogóle duzo jedzą, no dorosłe więcej od młodych, ale i tak dużo.
5.Wyczujesz, ściółka powinna byc cały czas wilgotna a resztę bedziesz miał na higrometrze, i jak spadnie wilgotność to spsikasz:) Aha możesz dać do terra taki fajny wodospadzik, exstra wygląda i podwyrzsza wilgotność, a pozatym stymuluje do picia.

brevis
23-05-2014, 08:41
Aha...
I niezapomnij o dobrej wentylacji

avabela
23-05-2014, 09:40
wymiary masz spoko nie trzeba większych to chyba ze masz zamiar potem dokupić wiecej kamyków do podłoża to najlepiej torf z piaskiem zmieszać pół na pół oświetlenie to kwoka energo może być druga i repli glo oczywiście spryskiwac najlepiej 2 razy dziennie

Adamek
23-05-2014, 10:04
1. Wymiary jaknajbardziej OK niewiem po co brevis chciał zmniejszyć wysokość :/
2. Do ogrzania może być zwykła żarówka i oczywiście świetlówka UV
3. Ścółka to obojętne co: torf, włukno kokosowe itp. Kamki i tak prawie nie schodzą na ziemie, jedynie jak samica jaja znosi :]
4. Kamki powinny jeść codziennie i pochłaniają ogromne ilości świerszczy. Bez wlasnej hodowli karmowej zimą czeba kilkadziesiąt złotych na żarcie wydac :]. Latem nie ma problemu - jest plankton łąkowy :]. Moje dorosłe na dzień potrafią zjeść nawet po ponad 10 swierszczy dorosłych :)
5. Wg mnie zraszanie nie musi być tak częste choc to moje zdanie. Ważne by mieć pewność że kameleon pije wode z jakiegos mechanizmu kapiącego :]

Majcher
23-05-2014, 11:58
ja z brevisem nie moge sie zgodzic ze dobre jest mieszanki wlokna z kora i koksem. jest ten pomysl po maksie do bani-sam go kiedys zastosowalem i niestety moj kamyk lubil jesc korę i pojedyncze wlokna kokosowe. jak kora nic zlego nie spowodowala to pojedyncze wlokno kiedys spowodowalo ze stolczyk mojego kamka zawisl z jego dupki na takim wloknie. na szczescie po mojej interwencji nic sie nie stalo kamkowi ale podloze zmienilem na zwykly kokos- brykiety
ogrzewanie u mnie wyglada ze mam 2 zarówki 40 w i 25 w dzieki czemu moge utrzymywac odpowiednia temperature wlaczajac jedna badz druga badz obydwie w zimne dni.
ktos tu tez pisal ze kamek moze pochlaniac przeszlo 10 swierszczy dziennie-pamietaj aby nie dawac mu tyle ile on by chcial bo moze ci sie roztyc, a wogole w przyrodzie zwierzeta zazwyczaj nie najadaja sie na umor- to tylko czlowiek umie tak sie narzerac i pozniej widac jak sie tocza po ulicach szafy pieciodrzwiowe (przepraszam wszystkich urazonych grubciow tym stwierdzeniem) wiec dawaj mu tak 5-6 swierszy na dzien

Majcher
23-05-2014, 12:06
a zapomniale moj kamyk jeszcze jest mlody ale gosc od ktorego kupowlem mowil ze doroslego kamka karmi raz na dwa dni mysim oseskiem

Adamek
23-05-2014, 13:28
Majcher to teraz ja sie z tobą nie zgodze :]
Niewiem czy dobrze zrozumiałem ale ten hodowca daje kamkowi tylko oseski ? Jeśli tak to szkoda slów :/ Kameleony są owadożercami. Oseski powinny stanowić tylko urozmaicenie nie częsciej niż raz w tygodniu.
A co do karmienia kameleonów to świerszcze i muchy nie są tuczące można dawać do woli. Co innego oseski mączniaki drewnojady mole i inne karmówki od których kameleon może wpaść w otyłość. Ja dawałem całą zime dużo świerszczy i żaden kamek na tym nie ucierpiał :] a samica w ramach podziekowania zniosła mi jaja :P:P:P

malin
23-05-2014, 23:37
Dziękuje za wasze odpowiedzi. Chiałem się jeszcze zapytać jak go karmić jak jest młody:]? I czy na wystarczyłaby oświetltnie świetlówką UV i żarówką 40W lub 25W? (nie wiem jaka bylaby lepsza:]). Z góry dziękuje.

Majcher
24-05-2014, 01:48
ja mam zamontowane takei puudelko do ktoprego wrzucam swierszcze a z ktorego one nie sa wstanie wyjsc, a zarowke jak juz to 40 W bo terra z taka wentylacja ciezko jest rozgrzac a najlepiej miec dwie i w zaleznosci od temperatury w pkoju wlączyc jedna badz druga- mam troche nieszczelne okna i zima musze miec obydwie wlaczone

Adamek
24-05-2014, 03:43
Ja mam UV i żarówke 60W. Widze że jestes tu początkujący więc niestety kamki moga ci troche probkemu sprawić. Kup na początek łatwiejsze w hodowli jaszczurki np gekony lamparcie agamy brodate itp. Nie mówie tego ze zlośliwości ale naprawde są dość tródne w hodowli.
Przypomniała mi sie teraz scena z gieldy gdzie była jakas rodzinka. Matka kupiła dwojgu dzieciom po kameleonie jemeńskim :( dzieci miały max 4 lata :(. A ta tozmowa... "ty jesteś chłopczyk to masz samczyka..." :/ ciekawe czy kameleony jeszcze żyją bo jak usłyszałem co gadali na temat diety to zwątpiłem :(

brevis
24-05-2014, 05:58
No tak, sorry. Wypaliłem z tym podłożem:( Aha ktoś opisywał taką sytuacje że jego samiczka kameleona chciała złożyć jaja, i jak schodziła na ziemie i chciała wykopać jamę to się zaplątała we włókno, czy jakoś tak. W każdym razie znalazł ją ledwo żywą :/
Adamek- bez obaw, myślę że jak poczyta i zrozumie oco chodzi to da sobie radę:)
A z tą rodzinką to nic niemogę powiedzieć, poprostu słowa stoją w gardle:(:(

Majcher
24-05-2014, 06:07
ja tez uwazam ze da sobie rade, jesli jest osobą która wie ze kamyk to jest to co naprawde chce miec to zapewni mu godziwe warunki- ten post pokazuje ze tak chce zrobic bo nie zadawal pytan w stylu- jak hoduje sie kamki czy cos tylko wiedzial czego nie wie a co jest nie zbedne a tych odpowiedzi nie ma w opisach gatunkow co uwazam jest ich duzym minusem, a najlepiej to niech znajdzie kogos (doświadczonego hodowce) ktory go przeprowadzi przez wszelkie trudnosci i bedzie mogl zwrocic do niego z roznymi pytaniami- ja tak robilem

Adamek
24-05-2014, 06:31
O tym włuknie to pisałem ja ale samica podczas kopania nie zaplątała sie (ciekawe jak sie ma w włukno kokosowe zaplątać / ) ale włukno to nie spełnia się w kopaniu jamy na jaja :]

malin
24-05-2014, 08:10
Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Wiem, że kameleon jak dla początkującego może sprawiać kłopot ponieważ np. w jedzieniu są bardzo wybredne, ale myśle, że jak wszystko dobrze przygotuje to będzie mu u mnie dobrze.

Adamek
24-05-2014, 09:00
W jedzeniu ? Jednak nie wiesz dużo o kamkach :) One sprawiają kłopot z pozywieniem z powodu ilości jakie zjadają. Problemem jest pobieranie wody, wentylacja terra, no i brak żarcia. Zimą to ostatnie może porządnie szarpnąć za portfel bez hodowli świersczy :P. Należy pamiętać o różnorodności jedzenia, nie same świerszcze i mączniaki ;P

brevis
24-05-2014, 09:33
No tak malin, musisz poczytać ale i tak w ciebie wierze:))
Aha, bagatelizowanym problemem jest utrzymanie roślinek- radzę zastanowić się czy "dam radę utrzymać roślinki", to jest bardzo ważne<tak>

Adamek
24-05-2014, 11:04
Własnie najlepiej sztuczne rośliny ! Niewiadomo dokładnie czy żywe nie szkodzą kameleonom w jakimś stopniu. Jeśli już jesteś uparty to nie powinny to być rośliny z kwiaciarni a jeśli były nawożone to powinny przejśc 4-6 miesięcy kwarantanny w czystej od nawozów ziemi ale polecam sztuczne rośliny szczególnie wiszące wyglądają lepiej niż wiele żywych :]

Majcher
24-05-2014, 17:42
ja jestem zwolennikiem zywych roslin natomiast, gdzies w necie jest lista roslin niewskazanych dla gadow. a na temat czy zywe czy stuczne to bym spekulowal- ja jestem zwolennikiem zywych

Adamek
24-05-2014, 23:59
Jeszcze nikt nie badał dokładnie wpływu żywych roślin na zdrowie kamka. Zrozumcie że to nie są rosliny występujące w naturalnym środowisku kameleonów. W archiwum tego forum znajomy wkleił wypowiedź Kena Kalisha (jeden z największych kemeleoniarzy) i tam opisane dokładnie jest jak powinna wyglądać kwarantanna i jakie jest ryzyko

RobertM
25-05-2014, 03:20
Dyskusja na temat roślin jest:
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=11&i=14665&t=14589#reply_14665

Ja, podobnie jak Ken Kalish, od ponad 15 lat, czyli od czasu gdy zacząłem trzymać kameleony, używam tylko żywych roślin nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na inne czynniki o których w przytoczonym wątku można przeczytać.

malin
25-05-2014, 12:36
Czytałem na forum, że świetlówka UV ma zasięg to 30-40cm. Czyli jeżeli długość mam terrarium 60cm a świetlówke chce mieć na bocznej ścianie to musze mieć dwie? I jeszcze ile bym wydał mniej więcej na rośliny do niego?

Adamek
25-05-2014, 12:59
świetlówke daje sie na sufit :] Kamek to nadrzewny gad więc nie ma problemu

malin
25-05-2014, 13:47
Dzięki, pozostaje jeszcze odpowiedź na drugie pytanie, czyli ile mniej więcej wydam na rośliny?

brevis
25-05-2014, 13:58
Hmm, no wiesz zależy jakie rośliny byś chciał. Ciężko mi coś zaproponować. Zależy jakie są ceny roślinek u ciebie- u mnie w Lublinie to są strasznie drogie:(
Pochódź po kwiaciarniach i popatrz na ceny, skomponuj ładnie, oblicz ile ci potrzeba sztuk danej rośliny i dodaj:))
Powodzenia!

malin
25-05-2014, 23:31
Chciałem kupić takie roślinki co się ładnie wiją np. na bambusie konarach, tylko nie wiem jak się nazywają i czy nie są trujące dla kamka. A właśnie, nie wiecie czy mogę mu tam wrzucić granata(rośline :))

Adamek
26-05-2014, 02:26
Pisałem już nie w kwiaciarni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W tych kwiatach są same nawozy. 100% że kamek będzie podgryzał rośliny a jeśli będą pryskane to sam se odpowiedz co będzie

brevis
26-05-2014, 04:04
Kamek bedzie podgryzał rośliny????
A to z jakiej racji? On jest owadożerny i wątpie żeby coś im robił. :/

RobertM
26-05-2014, 04:49
Proponuję brevis, abyś zanim coś napiszesz użył funkcji szukaj i przejrzał to forum bo o podgryzaniu roślin przez kameleony nie tylko jemeńskie było już milion razy.

42d3e78f26a4b20d412==