PDA

Zobacz pełną wersję : Gekon lamparci + Gekon liścionogi = ???



Siema
26-05-2014, 08:55
Witam.N apoczatku mialem gekona murowego ( egipskiego).Bedac w warszawie w galeri mokotow kupilem gekona liscionogiego (Pan ze sklepu stwierdzil ze bda zyc razem bez najmniejszych problemow).I wyszlo z tego to ze murowy nie dawal jesc liscionogiemu.Sprzedalem tego murowego.Teraz kupilem do tego liscionogiego , gekona lamparciego.Jak narazie nie mam zadnychj problemow z nimi.Po prostu nie zwracaja na siebie uwagi.Czy one beda zyc w zgodzie i czy moge kupic do nich jeszce jakiego gekona albo agame?Jestem poczatkujacy i robie to co mi mowia w sklepach zooligicznych.Teraz pytam was bo juz raz mnie oklamano w warszawie.Chcialbym jeszce jakiegos trzeciego do nich , ale nie wiem czy beda z kims jeszce zyly w zgodzie.Czekam na wasza pomoc.

tokaga
26-05-2014, 09:10
Po pierwsze napisz jak jest temu liścionogiemu po łacinie bo z polskiej to nie kojarze, może Cosymbotus platyurus, generalnie nie łączy się gekona lamparciego z innymi, a inne które mi się kojarzą z nazwą liscionogie zamieszkują zupełnie inne środowisko.

wh6fxe
26-05-2014, 09:51
no generalnie to mozna laczyc lamparta z gruboogonowym. a co do liscionogiego to tez nie kojarze.

tokaga
26-05-2014, 10:02
No prosze a jednak Ptyodactylus hasselquistii, lampart go wkońcu przerośnie i zdominuje. Radze przenieść je do osobnych terrariów, lepiej trzymać parke czy nawet trio jednego gatunku. Z gekonem lamparcim nie powinno się łączyć żadnych innych gatunków, a podobny wygląd będzie stresował lamparta i gruboogonowego.

wh6fxe
26-05-2014, 10:13
do ilu cm rosnie Ptyodactylus hasselquistii??

The_Answer
26-05-2014, 11:20
lampartow nie powinno sie laczyc z zadnym innym gatunkiem, po nazwie liscionogi wnioskuje ze gatunek zyjacy w lisciach :) czyli juz inne srodowisko niz lampart, po tym poscie wydaje mi sie ze oba maja zle warunki, bron boze zadnych innych gatunkow, jak zobaczylem agame to sie zalamalem

tokaga
26-05-2014, 11:39
wh6fxe Ptyodactylus hasselquistii dorasta do około 15 cm.
Polska nazwa odnosi się do kształtu palców lego gekona jeżeli ktoś ma bójną wyobraźnie to mogą przypominać liście :)

http://www.gekkota.com/assets/images/PtyodactylusHasselquistii-ssp-Arabian.jpg

Co do warunków trzymania to dość podobne co lamparci.

KORSAKOW
26-05-2014, 13:08
tylko że bardziej prawidłową nazwą jeśli już zmuszamy sie do polszczyzny jest gekon wachlarzopalcy lub krąglopalcy (fan footed gecko)

RobertM
26-05-2014, 13:11
Łączenie go z lamparcim to nieporozumienie. Jest od lamparciego znacznie delikatniejszy w budowie i jest szansa na stałe prześladowanie, chyba, że terrarium jakieś ogromne (w co sądząc z tekstu wątpię).

Siema
26-05-2014, 16:56
no ten moj liscionogi wyglada bardzopodobnie.nogi ma identyczne.jedyne czym sie rozni to ogon.moj liscionogi ma inny ogon

Siema
26-05-2014, 16:59
terrarium ma 55 l. najpierw mialem tego liscionogiego i teraz kupilem lamparciego.ten nowy lamparciu jest od niego wiekjszy, ale jak narazie to wydaje mi sie ze w terrarium lepiej czuje sie ten co jest dluzej czyli liscionogi.lamparci jak widzi liscionogiego to idzie w inna strone

Przemq
26-05-2014, 19:00
to jest gekon liscioogonowy :)

http://terrarium.com.pl/uroplatus_phantasticus.php

tokaga
27-05-2014, 00:21
KORSAKOW dlatego nie lubie posługiwać się polskimi nazwami :)
Siema prędzej czy później lamparci zacznie nękać Ptyodactylusa, rozdziel je do osobnych terrariów.
Gdyby to był Uroplatus to długo by sobie nie pożył w terrarium pustynnym/stepowym.

brevis
27-05-2014, 12:20
Siema siema:))
MYślę że(jestem pewien) powinieneś rozdzielić oba gatunki, ja wogóle niejestem za trzymaniem 2 różnych gatunków w tych samych terariach. Lampart podrośnie i zje liścia:((

42d3e78f26a4b20d412==