PDA

Zobacz pełną wersję : jestem początkujacy i prosze o pomoc



Marsel
28-05-2014, 06:21
tak jak w temacie chce zaczac przygode z terrarystyka i planuje zakup gekona:

1.zastanawiam sie nad trzema gatunkami (lamparci, toke, gruboogoniasty) - ktory najlepszy do terrarium o wymiarach podanych nizej?.

2.czy mozna trzymac pojedyncze osobniki czy tylko parami?

3.czy terrarium o wymiarach 60x28x32cm (dlugosc/szerokosc/wysokosc) wystarczy?

Lukas_d2005
28-05-2014, 06:35
Toke odpada potrzebuje większego terra. Gruboogonowego i lamparta w takim terra po jednej sztuce ,dla pary za małe. Takie jest moje zdanie :) To tefo terra kup sobe parke albo trio tureckich (zapłacisz tyle co za jednego lamparta ,może ciut drożej ) a będą miały bardzo dobre warunki.

Marsel
28-05-2014, 06:44
dziekuje za szybka odpowiedz

a czy jeden gekon gruboogoniasty dobrze by sie czul w terrarium o takich wymiarach???

Marsel
28-05-2014, 06:54
a jesli odradzacie mi lamparta lub gruboogoniastego na rzecz parki lub trojki gekonow tureckich to chcialbym dowiedziec sie czy one dadza sie oswoic i czy ich hodowla nie sprawia duzo wiecej problemow niz lampart lub gruboogoniasty.

do jakiej wilkosci dorastaja tureckie??

wh6fxe
28-05-2014, 07:14
nie sprawia wiekszych problemow. z oswajaniem to jest tak, ze da sie oswoic ale nie az w takim stopniu jak lamparta lub gruboogonowego.
turek rosnie do okolo 10cm.

_aron_
28-05-2014, 07:28
Ja odradzam oswajania tak małego gatunku gekona ponieważ na początku będzie to dla niego ogromny stres a i tak nie masz 100% pewności, że go oswoisz.

M.I.R.A.S.
28-05-2014, 07:29
Do takiego terra kup coleonyx'y (coleonyx mitratus, coleonyx elegans) .
Tureckich w zadnym wypadku nie oswoisz , sa poprostu za dzikie i za delikatne do takich rzeczy.
A co do lamparta w takim terrarium...( wiem że zaraz ktoś się zacznie pluć ;) )ale ta jaszczurka, jakby nie patrząc rośnie do 23-25cm więc przy szerokości terrarium 28cm nie miałaby za dużo miejsca.Poprostu to moja sugestia.

Gruboogonowy rośnie chyba trochę mniejszy więc myśle że ten się tam będzie dobrze czuł.

Lockdown
28-05-2014, 07:32
Popieram Cie M.I.R.A.S. , i wątpie że ktoś sie bedzie pluć bo na prawde 28 cm szerokosci dla lamparta bądz gruboogonowego (a nie gruboogoniastego:P) bedzie za malo bo ledwo co się obruci!
Parka Elegansów będzie jak znalazł w takim terra bodajże..

dr1zzt
28-05-2014, 07:48
Zrob troszke wiecej miejsca i daj sobie takie 60x40x40, dla parki hemitheconyxow wystarczy w zupelnosci. Przy dobrym urzadzeniu dla parki lampartow rowniez :)

Marsel
28-05-2014, 08:05
sorki za tego gruboogoniastego :P

postanowilem jednak zakupic mlodego (ok 11 cm) groboogonowego gdyz na doroslego osobnika mnie nie stac a po drugie mam za male terrarium jak wynika za waszych wypowiedzi. jak podrosnie to wsadze go do jakiegos z przynajmniej 45 cm szerokosci.

mam jeszcze pytanie odnosnie podloza dla gruboogonowego, bo wiele postow jest o tym jak gekon zapycha sie zjedzona sciulka.

a takze jak rozwiazac problem z kryjowkami? czy jedna zrobic na tzw wyspie ciepla a druga na innym koncu terrarium?

czy polozenie kabla grzewczego na dno, nastepnie przykrycie go plytkami ceramicznymi (terakota) a dopiero podlozem to dobre rozwiazanie??

i w koncu czy konieczne jest stosowanie oswietlenia dziennego i nocnego czy tez samo dzienne wystarczy?

sorki za tyle pytan, ale jestem poczatkujacy (tzn dopiero planuje zakup gekona) i chcialbym zapewnic zwierzakowi jak najlepsze warunki.

The_Answer
28-05-2014, 11:42
Pytasz sie nas tlumaczac sie tym ze jestes poczatkujacy. W takim razie dlaczego nie sluchasz naszych rad?? Dla gruboogonowego jest to troszke male lokum. Kup sobie mniejsze gatunki

42d3e78f26a4b20d412==