PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania o bradacze ;)



Lukas_d2005
30-05-2014, 14:03
Zdecydowałem ! kupuje agamkę brodatą :) Lecz niestety jestem zmuszony zadac wam pare pytań w związku z nią gdyż w necie mimo wszystko nie ma za wiele :/

1.Na jaki czas starczyłoby małemu osobnikowi 10-12 cm terra 80x40x45 ? Docelowe
terra będzie miało od 100x40x50 do 120x50x50 (myślę że coś pomiędzy ;)
2.Co jaki czas i czym najlepiej jest karmić takiego osobnika ?
3.Jak mam zrobić z kablem grzewczym? Czy mam go przykryć płaskim kamieniem
żeby się mogła wygrzewac?
4.Widziałem posty żeby dla agamy stosować na podłoże substrat kokosowy,a ja
chciałbym zrobić terra z piaskiem czy może być?
5.Czy agamce nie zaszkodziłoby czasem w celach pokazowych naświetlenie terra
np czerwonąświetlówką lub niebiesko-fioletową ? Widziałem podobny efekt
bodajże w terra u bazyliszków. Oczywiście agama będziew miała świetlówkę UVB
na stałe ;)

Chyba wszystko. Może jeszcze jakieśrady przedzakupowe? A i ta którąwidziaem (zdawała się być w dobrym stanie - brak krzywicy,niewychudzona,niezbyt osowiała) była po 90 zł . Wiem że normalnie kosztują ok 75 zł i nie wiem czy lepiej byłoby ją wziąć z miejsca i szybko zawieżć oraz zaoszczędzić jej telepania czy kupić od chodowcy przez neta (np Gadzinka ma) i kurierem,jak myślicie ?

tokaga
31-05-2014, 01:06
1. Myśle że kiedy osiągnie około 30 cm to tera będzie się jej robić zbyt ciasne, najlepiej terrarium docelowe będzie właśnie 120x50x50 (albo jeszcze większe)
2. Młode powiny być karmione codziennie, odpowiedniej wielkości owadami (pokarmem roślinnym raczej nie będzie zainteresowana)
3. Kabel grzewczy może powodować poparzenia, lepiej dać silną żarówe.
4. Brodate (a zwłaszcza młode) często jedzą piasek co może mieć przykre konsekwencje.
5. Raczej nic nie powinno się stać, ale lepiej żeby miała światło o "naturalnej" barwie (oczywiście UVb 8.0% obowiązkowo)
Lepiej zapłacić troche więcej i mieć 100% pewność że nic przykrego się nie wydarzy podczas przesyłki.

Lukas_d2005
31-05-2014, 02:28
Więc jakie mam dać podłoże? Jako karmówkę dawałbym jej świerszcze i może od czasu do czasu mączniki. Czy mam je posypywać jakimiś witaminami i jeśli tak to jakie możecie polecić? A no i jaka to ma być żarówka ? Jakiś specjanlny promiennik dla gadów ?

tokaga
31-05-2014, 06:25
Kostka bukowa. W miesiącach letnich warto połapać "planktonu" na łące. Podawanie witamin jest konieczne (zwłaszcza młodym) np. Reptilvite. Lustrzanka lub jakaś "zwykła" żarówka emitująca ciepło.

Gadzinka
31-05-2014, 14:59
1. Docelowe terrarium powinno mieć minimum 60 cm szerokości. Sama agama będzie miała ponad 50 więc to logiczne ,że musi być większe.
2.Malucha karmi się raz dziennie,nawet 2 razy dziennie. Dopiero gdy osiągnie wielkość 30 cm,można zacząć karmić co dwa dni.
3.W ogóle nie montuj kabla grzewczego.agamie nie jest potrzebny
4.Odradzam piasek,zwłaszcza dla malucha.Jeśli zje go za dużo może się zaczopować,a to może się nawet skończyć śmiercią.
5.Nie zaszkodzi,ale zwłaszcza w nocy jest to bezsensowne.Agama śpi i nie ma co obserwować.W dzień musi mieć promiennik zwykły.

PS.Widzę,że mnie wymieniłeś. Decyzję od kogo kupisz podejmij sam. Ja wysyłam tylko PKP a to jest dodatkowy koszt 25 zł, ale zwierzaki zawsze docierały całe i zdrowe.
Bez względu na to ,od kogo i gdzie kupisz agamkę,upewnij się,że była trzymana w należytych warunkach,miała dostęp do promieniowania UVA i UVB,że nie ma żadnych deformacji kości,szczęki,ogona,palców.Często agamki,gdy są trzymane w zbyt dużych grupach podgryzają się,zwróć uwagę czy ma końcówkę ogona i wszystkie palce.Żadnych ranek, obrzęków i ropni. Brzuch nie powinien być wzdęty. Agamka powinna reagować na zmiany otoczenia, powinna mieć w miarę jasne ubarwienie(ciemne oznacza stres lub złe samopoczucie).Najlepiej jest też wybrać agamkę ruchliwą, u której nie zaobserwowaliśmy nietypowego poruszania.

Pozdrawiam

Lukas_d2005
01-06-2014, 00:26
Aha dzięki ;) U agamy nie było żadnych defromacji miała wszystkie kończyny i cały ogon,miała jasną barwę zdawała siębyć zainteresowana tym co sięwokół niej dzieje :)
A oprócz kostki bukowej jakiego innego podłoża moge użyć ,które jest łatwo dostępne na giełdach i sklepach zoologicznych??
Więc mam zrezygnować z kabla grzewczego i zamontować zwykłą 40 W ?

Gadzinka
02-06-2014, 07:20
Tak,z kabla nie montuj,tylko żarówka i świetlówka UV.
Kostka kokosowa,bukowa,kora(ale z zoologika),można też pomieszać te podłoa razem.

Lukas_d2005
02-06-2014, 07:58
Ok wielkie dzięki za pomoc,jużniedługo będęmiałśliczną małąa gamkę brodatą :)))

Borello
03-06-2014, 03:15
Witam,
Podlacze sie pod temat:)
A co zrobic jesli w nocy temp. spada ponizej 20stopni?? czy w takim wypadku na noc nie byl by najlepszy kabel??

Gadzinka
05-06-2014, 16:12
Jeżeli nie spada poniżej 17 stopni,to nic nie robić. Jeśli chcesz zamontuj kabel na 1/3 powierzchni terrarium,ale nie w środku,bo agama napewno się do niego dokopie.

42d3e78f26a4b20d412==