PDA

Zobacz pełną wersję : Stepniarka egipska (Acanthodactylus pardalis)-kilka pytań



mboinski
01-06-2014, 03:31
Witam

Mam kilka pytań dot. w/w jaszczurki:
1. W Polse dostępne są osobniki z hodowli czy z odłowu ?
2. Czy da się ją oswoić (może nie tak jak lamparciego ale żeby była przyjazna) ?
3. Czy potrzbuje specjalistycznej świetlówki ?
4. Jakiej wielkości terrarium potrzebuje ?
5. Czy one się wspinają ?
6. Czy mają lamelle (chyba tak się to pisze) ?
7. Czy są trudne w hodowli ?
8. Jakieś rady ?

Przepraszam że tak dużo ale chciałbym się dowiedzieć o tej jaszczurce jak najwięcej ponieważ rozważam zakup jej lub jaszczurki długoogonowej. Myślałem nad pająkiem ale wolę jednak jaszczurki.

tokaga
01-06-2014, 04:16
1. Raczej napewno z odłowu
2. Najwyżej tak jak anolisy.
3. Tak potrzebują, to jest gatunek pustynny o aktywności dziennej.
4. 50x30x30
5. Gatunek naziemny raczej się nie wspina.
6. Lamelle ???
7. Mi się raz rozmnożyły :)
8. Na Twoim miejscu wybrałbym długoogonowe (więcej informacji)

RobertM
01-06-2014, 04:45
Generalnie moge potwierdzić opinie tokagi, no może to terrarium za małe bo to gatunek szybko biegający, a wiec potrzebujacy trochę przestrzeni. U mnie grupka A.pardalis przebywała zwykle wraz z pochodzącymi z tego samego regionu, A.scutellatus i A. boscianus w terra 75x40x40 z piaskiem i kamieniami. Wymaga dość wysokiej temperatury, w lecie w dzień pod lampą do 40 stopni, w zimie wskazane łagodne zimowanie (15-20 stopni) przez 1-2 miesiące. Gatunek który niezbyt dobrze się aklimatyzuje i choć w naturze jest pospolity, w hodowli nazwałbym go problematycznym. U mnie prędzej czy później dostawały różnych ropni, co przy tak małych rozmiarach zwierzaka oznacza jego koniec. Pomimo kilku prób w ciagu ostatnich 15 lat nigdy nie udało mi się utrzymac ich przy życiu dłużej niż ok. roku. Młode miałem, ale też nie były zbyt długo żywotne. W Polsce importowane z Egiptu.

tokaga
01-06-2014, 04:53
No właśnie w sumie to mi się rozmnożyły kilka tygodni po kupnie, samica padła po zniesieniu, a z 2 jaj wylęgło się jedno młode które padło po około tygoniu :( samiec też padł po około roku

42d3e78f26a4b20d412==