PDA

Zobacz pełną wersję : Identyfikacja jasczurki



cudak10
10-06-2014, 00:25
Zona znalazla na dzialce jaszczurke i oczywiscie ja wziela do domu.
Prosze o pomoc w identyfikacji. jaszczurka ma okolo 4-5cm

Banza
10-06-2014, 00:32
niebardzo widać jej dokładnie, ale przypuszczam, że jest to jakiś płaz zamieszkujący podmokłe tereny, lepiej wypuść ją tak skąd ją wziołeś

Pituophis
10-06-2014, 01:16
To nie żadna jaszczurka, tylko traszka zwyczajna( Triturus vulgaris). Jest pod ścislą ochroną. Wypuścić natychmiast w miejscu znalezienia.

Lukas_d2005
10-06-2014, 01:57
Tak jak koledzy mówie WYPUŚĆ JĄ JAK NAJSZYBCIEJ a narazie dobrze zwilż (spryskaj) pojenik w którym ją trzymasz bo traszki sąściśle związane z wodą i musząmieć stale wilgotrną skóre kiedy są na lądzie.
A i tak nawiasem mówiąc :twoja żona ją wzięła? Większość kobiet jak wyluka niepuszyste pełzające zwierze to je traktuje z kapcia :d

brevis
10-06-2014, 02:28
Troche kiepska fotka ale podejrzewam że to jest traszka zwyczajna(Triturus vulgaris), wypuść ją jak najszybciej ponieważ jest pod ochroną. Narazie póki niemożesz jej wypuscić zapewnij jej dużą wilgotność poprzez częste spryskiwanie i możesz jej włożyć basenik z wodą. Nawet niepróbuj jej hodować- nieuda ci się.

cudak10
10-06-2014, 10:56
Jutro ja wypuszcze na dzialce.
Moja zona lubi egzotyczne zwierzeta, hodujemy ptaszniki ostatniego nawet sama kupila.
Nawet oglada ze mna mecze

Lukas_d2005
10-06-2014, 11:10
Ekhem brevis ja napisałem niemal to samo czytaj poprzednie posty ;)
Cu8dak, pozazdrościć takiej żonki :P:P:P

Nazar
10-06-2014, 13:01
NIe wiem po jakiego grzyba ja zabierales z tej łąki... PO to zeby sie dowiedziec co to????

Bez sensu

Morgan
10-06-2014, 13:35
To najprawdopodobniej lądowa forma traszki zwyczajnej lub grzebieniastej - w każdym razie jednej z tych dwóch z cała pewnością, w tym okresie płazy te opuszczają zbiorniki i przechodzą na lądowy tryb życia. Jeśli chcesz trzymać ją w domu proponuję pojemnik z wilgotnym piaskiem, wieloma kryjówkami, roślinami i płytkim zbiornikiem wodnym. Jeśli natomiast pragniesz zwrócić jej wolność wypuść płaza o zmroku, najlepiej umieszczając go pod kamieniem, koniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie jakiegoś małego, najlepiej nie zarybionego zbiornika. Proponuję to drugie rozwiązanie, gdyż pomijając kwestię, iż wszystkie nasze gatunki traszek są chronione, muszę koniecznie nadmienić iż krajowe traszki są możliwie najbardziej niewdzięcznymi gatunkami płazów do hodowli w domu - bardzo często zdarza się że ich formy żyjące w wodzie w niewoli szybko chudną, aby móc wydostać się ze zbiornika hodowlanego każdą, nawet najdrobniejszą szczeliną. Efekt: znajdujemy potem za wersalką, szafą czy tapczanem zaschnięte zwłoki, można by wręcz rzec "posągi w marszu" - płazy z racji swej delikatnej skóry są bardzo wrażliwe na brak wody i po prostu wysychają na wiór.
Pozdrawiam.

cudak10
10-06-2014, 13:59
Poprostu zona chciala sobie ja hodowac, ale jutro ja wypuszcze tam gdzie ja znalazla.
Dzieki za wszystkie odpowiedzi

maziq
13-06-2014, 09:25
Na terenie Polski znajduje się 3 gatunki jaszczurek : jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna i padalec zwyczajny - wszystkie są pod prawną ochroną gatunkową więc nie można hodować ich w terrarium.

42d3e78f26a4b20d412==