PDA

Zobacz pełną wersję : mały gekon gruboogonowy - kilka pytań



artunio
14-06-2014, 01:56
Mam pare pytań:
1. Co ile trzeba mu podawać witaminy i co ile wapno?
2. Co oprócz świerszczy, koników itd... jakieś owoce?
3. Co ile naświetlać małego gekona UVB? (i przez ile minut?)
4. Można małego (3 miesięcznego) gekona trzymac w terra na torfie?

tokaga
14-06-2014, 02:10
1. Co kilka dni do tygodnia.
2. To jest gekon owadożerny, żadnych owoców!!! Po co mu to. Owiele lepiej i zdrowiej jest nałapać na łące dzikich owadów.
3. Konieczne nie jest, ale napewno nie zaszkodzi, co kilka dni przez cały dzień.
4. Nie, to jest gekon pustynny, a torf w takich warunkach będzie pylił.

artunio
14-06-2014, 02:30
zadnych owocow? nic poza owadami? a jakies przeciery dla malych dzieci?

artunio
14-06-2014, 04:21
i co amiast torfu? mam go trzymac tak jak w zoologicznych? na papierze?

Ted
14-06-2014, 04:31
Bardzo wazne w podawaniu witamin jest dawkowanie. Na kazdym pudełku z witaminami, odzywkami jest podane jaką mozna dac dawke w stosunku do wagi jaszczurki. Niektóre witaminy mają mocne stęzenie i nie nadają się do wszytkich jaszczurek. Naprzykład - jedna kropla na 200 gram jaszczurki a ona wazy zaledwie 50 gram. Nie będziemy dzielic kropli na 4.

Proponuje ci stosowac takie witaminy i dawkowanie jakie ja stosuje. Mam tem "przepis" od doswiadczonego hodowcy a zarazem weterynarza specjalizującego sie w gadach. (Doktor Wilk)

1 raz w tygodniu calcium pantothenicum 0,1
2 razy witamina Reptimineral C firmy sera
3 razy w tygodniu sepia dla ptaków (zwykła bez dodatków)

kazdego dnia cos innego i najlepiej na przemian.

Podaje sie to przez pokruszenie witamin na proszek w jakims pudełku a potem wrzuc tam swierszcza i potrząsnij. Dla małego gekona proponuje jednego swierszcza z witaminami. Co do calcium i sepi nie ma ryzyka z przedawkowaniem.

Co do podłoza to proponuje abys zobaczył opis tego gekona, jest w opisie gatunków.

artunio
14-06-2014, 05:11
ok, a jakie jest to podloze dla gadow? moge go pare dni trzymac na papierze? spryskiwac papier?

Ted
14-06-2014, 05:33
podłoze do twojego to będzie albo z piasku (ale nie taki z piaskownicy tylko ze sklepu zoologicznego) albo wymieszaj piasek z ziemią, torfem.

Lepiej mu zrób podłoze, bedzie sie lepiej czuł a po co go niepotrzebnie stresowac. Mile widziamy jakis domek do gekona.

tokaga
14-06-2014, 06:45
hemitheconyxy podobnie jak eublepharisy moga jesc podloze, co moze miec przykre konsekwencje, dla mlodego pobrym podlozem bedzie papier: papierowy ręcznik, toaletowy (tylko nie gazeta, tusz jest toksyczny)

Ted
14-06-2014, 07:31
Co do podłoza, to jakbys sie wachał to posłuchaj tokaga, ja nigdy niemiałem gekona gruboogonowego i nie interesuje sie zbytnio tym gekonem

42d3e78f26a4b20d412==