PDA

Zobacz pełną wersję : Brodacz - problem z tylnymi nogami



rakowiak
13-06-2014, 06:32
Jakiś czas temu kupiłem Agame Brodatą w zoologicznym. Na początku była bardzo spokojna, jednak nie spojrzałem czy porusza nogami. Po jakimś czasie zauważyłem, że jest spokojna tylko zjednego powodu. Poprostu nie porusza tylnymi nogami a ogon jest taki sflaczały. Porusza się czołgając, na pożywienie wogóle prawie nie poluje. Karmie ją świerszczami i mączniakami posypanymi witaminami wkładając jej do pyszczka. Co robić ?

Jarek Zajączkowski
13-06-2014, 07:50
Prawdopodobnie uszklodzenie kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Proszę o tel....

rakowiak
13-06-2014, 09:58
Ja bym to wykluczył, bo nie miała by wogóle czucia w ogonie i łapach, a posiadaj. Czasami porusza nogami, ale to rzadko. Możliwe, że w zoologicznym się tego nabawiła. Znajoma powiedziała mi, że może to byc spowodowane brakiem wapnia. Czy jest to możliwe ? I czy jest w Częstochowie jakiś normalny weterynarz.

Pituophis
13-06-2014, 13:52
Czy od początku nie poruszała tylnymi nogami? Co jadła w sklepie? Czy miała tam UV i czy ma świetlówkę UV u ciebie? Czy w obrębie przednich nóg też są jakieś zmiany? Czy ma miękką szczękę? Jak wygląda język?

rakowiak
13-06-2014, 14:46
Czy od początku nie poruszała tylnymi nogami?

Jak pisałem wcześniej nie zwracałem na to uwagi. Bo sądziłem, że jest zdenerwowana i dlatego się nie porusza, dopiero po jakiś 3-5 dniach odkryłem, że ma problem z poruszaniem.

Co jadła w sklepie?

Świerszcze.

Czy miała tam UV i czy ma świetlówkę UV u ciebie?

W tej chwili jeszcze nie ma UV, musze zamówić przez internet, bo w Czestochowie nie ma 8.0 :/ W zoologiku na 99 % nie miała swietlówki.

Czy w obrębie przednich nóg też są jakieś zmiany?

Problem jest tylko z tylną częścią ciała.

Czy ma miękką szczękę?

Szczęke ma raczej twardą, nie sprawdzałem ;-)

Jak wygląda język?

Język ma różowiutki. Sądze, że wygląda normalnie.

Pituophis
13-06-2014, 15:32
W ciągu kilkunastu dni u młodej agamy brodatej bez UV może dojść do nieodwracalnej krzywicy! W tej chwili trzeba zamontować świetlówkę! Objawy wskazują na niedobór wapnia, i to poważny. Prawdopodobnie warto by było podac glukonian wapnia w zastrzyku, albo jakiś preparat doustny, np. Calcium Panthotenicum Polfa, ale dawkę powinien ustalić weterynarz. Trzeba działać szybko!

Nazar
14-06-2014, 01:38
MOim zdaniem jest to Bardzo zaawansowana krzywica!!!!
Dzialaj blyskawicznie, choc boje sie ze juz moze byc za pozno

Jarek Zajączkowski
19-06-2014, 06:06
Z czuciek to nie koniecznie jest tak jak napisałeś. Bywa tak, że w ograniczony sposób jaszczur może wykonywać ruchy łapami. To może wykluczyć tylko RTG. Osłabienie mięśni na skutek hypokalcemii to jedna z możliwych przyczyn choć obejmuje nie tylko tylne łapy. Inna to brak witamin z grupy B. Tak czy inaczej powinieneś pokazać gada lekarzowi. Jeśli to będzie potrzebne możemy przeprowadzić telekonsultacje w sprawie np. uzgodnienia rozpoznania, dawek leków itp.

42d3e78f26a4b20d412==