PDA

Zobacz pełną wersję : Agama błotna co to jest?



dido
27-06-2014, 13:48
mam pytanie mam agame i ona ma 8cm ciałka i 21cm ogona i chciał bym sie dowiedzieć jak jest to morzliwe czy to samiec czy samiczka bo chciał bym kupić drugą sztuke do pary ale wrazie niechce mieć 2 samców pilne!!!

Pituophis
27-06-2014, 13:56
Nie bardzo rozumiem o co chodzi w pytaniu. Po długości ciała i ogona nie określi się płci, chyba, że to będzie olbrzymi samiec. Poza tym u takiego maluszka na rozpoznanie płci o wiele za wcześnie.

dido
27-06-2014, 14:19
tak ja wiem ale chce mieć parke a podałem wymiary poto by morze ktoś doświadczony stwierdził czy da sie określić płeć w tym wieku o tych wymiarach a wiem o tym że na rozmnazanie za wcześnie

tokaga
27-06-2014, 14:24
Jest stanowczo za wcześnie zarówno na rozmnażanie jak i określenie płci.

dido
27-06-2014, 14:25
o rozmnażaniu nawet nie myśle ja chce mieć tylko samca i samiczke i dlatego bym chciał wiedzieć co mam :)

dido
27-06-2014, 14:33
mam pytanie czemu ten gatunek agamy zamyka czasami jedno oko a za pare dni drugie i moja robi to dosyć często raz mi wpadło coś do oka jak szlifowałem i pojechałem do okulisty by mi to wyją wruciłem od okulisty w opatrunku na oku lewym patrze na agame a miałem ją dopiero 2gi dzień a ona zamkneła lewe oko i zaczołem sie z dziewczyną śmiać ze mnie naśladuje ale widze że robi to dośyć często tak muś być czy to morze być jakiś problem z oczami wiem że czasami wpadnie jej do oka troszke torfu ale zawsze jak zobacze to wyćągam patyczkiem do uszu zawilżonym przegotowaną wodą :())))

Lukas_d2005
27-06-2014, 15:02
Jak już było mówione - w tym wieku nie da się określić płci. Mozna by to teoretycznie kreślić badaniem DNA ale chyba cię na to nie stać (bez urazy oczywiście) ;)
Jeśli ci zależy to możesz dokupić drugą sztukę,jesli oczywiście masz odpowiednio duyże terrarium , bo jeśli masz mniejsze niż podane w opisach tcp o błotniakach to raczej nie ma sensu dokupywanie drugiej żeby sobie przeszkadzały a nawet uszkodziły.
Teoretycznie dwa młode samce przed osiągnieciem dojrzałości płciowej kiedy to można już jako tako rozróżnić płeć nie wykazują do siebie szczególnej agresji lecz są wobec nich raczej obojętne.

dido
27-06-2014, 15:14
no teraz mam terra o wymiarach 50cm na 40 na 50 a teraz bende robił 100cm na 45 na 60cm dl.sze.wys

dido
27-06-2014, 15:25
mam też pytanie mam tą agame prawie miecha i niemam uvb i w sklepie też raczej nie było wrazie gdyby zachorowała na krzywice to czy jak zamontuje uvb to czy jej przejdzie i jak rozpoznać krzywice!!!

dido
27-06-2014, 15:43
a i kupuje świetlówke za jakiś czas bo teraz troszke z kasą krucho i kupuje 5.0 zoomed i mam mocowanie ze statecznikiem 13w a świetlówka ma 15w czy coś sie morze stać ze świetlóką

Pituophis
28-06-2014, 00:52
Jak będziesz miał samca i samicę, to one pomyślą o rozmnażaniu:), ale tylko wtedy, kiedy będą w dobrej kondycjii. Przez ponad miesiąc pierwsze zmiany krzywicze mogły się już pojawić. Kup świetlówkę jak najszybciej! Agamy blotne są wrażliwe i dosyć podatne na odwapnienie, zwłaszcza młode.

czester87SnK
28-06-2014, 03:24
zgadzam sie z Pituophis miesiac to kupa czasu:/
a pozatym krzywica zawsze zostawia stały slad po sobie jak narazie niemasz swietlowki to wystawiaj go w terrar na słonce podawaj witaminy pozdrawiam i powodzenia

tokaga
28-06-2014, 03:47
Wystawianie terrarium na słońce mija się z celem:
1- Zbytnio wzrośnie temp. w terrarium i agamy się "upieką"
2- szkło nie przepuszcza UV
Jak już to woliera (z siatki) ale najłatwiej będzie kupić świetlówke.

jaszczur
28-06-2014, 04:41
Co do płci to jak twoja agamka dorosnie to polecam Ci te zdięcia na dole http://www.terrarium.fora.pl/viewtopic.php?t=3 , a co do śwoetlówki to jak najszybciej ją zakup. Polecam www.ogon.pl świetlówka UVB (5%) lub nawet (8%). Co do terrarium o wym. 100cm na 45 na 60cm dl.sze.wys. któr będziesz robił to jest stanowczo za małe dla pary doroslych agam.

Pituophis
28-06-2014, 04:45
Zamykanie jednego oka, tego od strony opiekuna, to objaw stresu i chęci odizolowania się.

brevis
28-06-2014, 05:42
Raczej nieda się określis płci w tym wieku- o wiele za mała:)
No i z tą świetlówką tzreba będzie cos koniecznie zrobić bo błotniaki są szczególnie wrażliwe na niedobór UVki.

jaszczur
28-06-2014, 06:21
płeż da się określic jak twoja agama będzie miała mniej więcej 40cm.

dido
28-06-2014, 07:10
dzięki za rady naprawde mi pomogliście co do tegoo terra to wiem że za małe dla parki pużniej mam zamiar robić 2m dłu 80cm szer i przynajmniej 150cm wys ale morze i więcej NAPRAWDE DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)))))))))))))))))))))))))))))))))))

dido
28-06-2014, 07:15
Pozdro dla was i waszych ZWIERZAKÓW !!! :)))

Lukas_d2005
28-06-2014, 13:00
Wiesz ja się tylko zastanawiam po co chcesz wydawać tyle kasy na trzy terraria??
Nie kupuje drugiej agamy bo potem może się okazać że są tej samej płci i też będziesz miałą koszty.
Twój błotniak przeżyje czasową niewygodę w małym terra, ważne żeby miał UVkę,odpowienie edzenie,witaminy i wapno ;0 ja bym proponował nawet się ciut zaporzyczyć a od razu kupić większe terra które będzie już docelowe a nie robić takie pośrednie chyb że to konieczne bo to ostateczne jest w odległym terminie.
Więc proponuję żebyś narazie dała sobie spokój z zakupem drugiej agamy tylko zajęła się tą :) A potem jak urośnie i będzie można odróżnić płeć i będziesz miaął odpowiednie terra dokpu partnera i będzie git ;)

brevis
28-06-2014, 13:13
Nom, albo odrazu duże i szybkę wstaw pomiędzy ścianki. Takie dwa w jednym. Rozumiesz oco chodzi?

jaszczur
29-06-2014, 02:30
Kupowanie od razu dużego terrarium nie jest dobry rozwiązaniem, ponieważ w zbyt dużym mała agamka może zdziczeć itp. Terrarium powinno rosnąć razem z agamką.

dido
29-06-2014, 18:17
teraz już robie terra 200l mam pytanie co do uvb ona sie z 5sec rozgrzewa i naposzątku dziwnie tak sie nawet nie umiem tego określić tak jak by nią trząchać jak jak by była włoczona morze to być przez to bo lekko nią 2razy walnołem w trzonek od młotka i niewiem czy to moja wina czy to tak jest no i niestety jest na zewnątrz terra bo w sirodku sie nie zmieści i jest nad siatką wsumie i nad pułeczką jakieś 30cm no i świetlówka ma 15w a statecznik ma 13w tylko zastanawiem sie czy promienie dochodzą witaminy dostaje wibowit o smaku waniliowym wsypałem do pojemniczka vibowit wrzuciłem świerszcza potrząchałem troche zrobił sie biały i dałem agamie i co ile dni mam tak robić

jaszczur
30-06-2014, 03:00
To ile świetlówka się rozgrzewa zależy od oprawek. Świetlówka musi być oddalona od jaszczurki maksymalnie 30cm nie może być poza terra , gdyż promienie UVB nie przechodzą przez szybę. Co do vibovitu to nie jest on najlepszy dla gadów, ja daję vibovit do baseniku raz na tydzień. Lepszymi witaminami są witaminy dla gadów firmy sera, poza tym dobrze jest też posypać co jakis czas pokarm pyłkiem kwiatowym.

dido
30-06-2014, 13:14
a jak naj bliżej morze być świetlówka w terra od jaszczurki wiem że nie dalej niż 30cm a nie bliżeej niż

jaszczur
01-07-2014, 01:42
Jak najbliżej. Świetlówka 15w nie jest w stanie opażyć jaszczurki.

dido
01-07-2014, 08:29
Aha czyli 15cm wystarczy by zamontować w terra... . Mam pytanko zrobiłem sobie wczoraj z żarówki energooszczędnej zasilanie do UVB schemat jest na www.terrarystyka.com.pl w dziale Technika , i zrobiłem wszystko dokładnie i jak sprawdzałem na zwykłej świetlówce (żeby nie uszkodzić UVB) to działa ale jak wyłącze przyciskiem i dotykam beżpośrednio świetlówki jakieś 3cm od początku świetlówki tam gdzie białe szkiełko to bardzo delikatnie sie siwieci ale nie wyciągałem z kątaktu a jak wyciągne to tego niema czy to morze zaszkodzić świetlówce czy ja coś źle zrobiłem

42d3e78f26a4b20d412==