PDA

Zobacz pełną wersję : zbożówka



kolo1987
31-05-2013, 16:00
jak umieścić otwory wentylacyjne w terrarium dla węży zbożowych??(na jakich szybach i na jakiej mniej więcej wysokości)
czy sama żarówka wystarczy do ogrzewania terrarium??
jak tak to w jakim miejscu na 'suficie' ją umieścić??
zapomniałbym terrarium 100x40x40 całe bez przedniej ściany z płyt OSB 12mm,

xav_setherial
31-05-2013, 17:01
Wywyierć otwory w suficie z tyłu lub na tylnej ściance u góry i dodatkowo z przodu na dole. Inny sposób to wywiercenie otworów w bocznej ścianie u góry i w naprzeciwległej u dołu. Chodzi o to, żeby ciepłe zużyte powietrze ulatywało górą, a z dołu dolatywało świeże. Jeśli chodzi o ogrzewanie to odpowiedniej mocy żarówka wystarczy do ogrzania terra (gdzieś tak 60 lub 80 W), dodatkowo możesz użyć odpowiednio zabezpieczonych kabli grzewczych, zbożówy uwielbiają kopać, więc mogą się natknąc na nieosłonięty kabel i poparzyć. Ale używanie kabli nie jest konieczne. Żarówke umieść w ten sposob, aby ogrzewała bardziej jedną stronę terra, to spowoduje, że amplituda temperatur w terra będzie większa i węże będą mogły wybrać sobie miejsce, w którym temperatura bardziej im pasuje.

pozdrawiam

popekjr
01-06-2013, 06:21
nie kupuj kabla grzewczego, nie ma sensu. tak jak xav napisal one lubia kopac i moga sie poparzyc. kabel grzewczy jest niewskazany gdzies tak przeczytalem i sam sie do tego stosuje. zarowka o mocy 40W w zupelnosci wystarczy i umiesc ja ok. 25-28 cm od jednego z bokow. takie ogrzewanie wystarczy zbozowce w zupelnosci, zadnych kabli grzewczych.

xav_setherial
01-06-2013, 17:03
popejkr, to fakt, że kable grzewcze nie są wskazane u zbożówek, ale dobrze osłonięte, tak, żeby wąż nie miał możliwości ich bezpośrednio dotknąć, nie niosą ze sobą żdnego ryzyka. W sumie to kolo 1987 nie będzie ich potrzebował, żarówa wystarczy, ale ja podchodzę do wystroju terra w ten sposób, że dodatkowe ogrzewanie regulowane będzie dość pomocne, chociaż prawda, do zbożowek kable nie są potrzebne, dodatkowy koszt

popekjr
02-06-2013, 02:23
masz calkowita racje. ale po co bawic sie z kablem grzewczym- zabezpieczac, betonowac,czy zasypac gresem, badz przykrywac ceramika. calkiem niepotrzebna zabawa. tez chcialem kiedys kabel wsadzic zbozowka ale jak pytalem co trzeba zrobic i uslyszalem odp. to mi sie odechcialo :D. skoro wiadomo ze nie jest konieczny to nie ma sensu sie bawic w kabelki.
pozdrawiam xav :)

aldarin
02-06-2013, 10:24
dobrym rozwiązaniem jest kamień terrarystyczny (taki duży, płaski). można umieścić kabel w cz. terra, a potem przygnieść go kamieniem i wąż będzie od niego odgrodzony. można też kupić dobry kabel. gorący jest tylko przez chwilę, dopóki nie ma odpowiedniej temp., a potem jest chłodny (albo mój po prostu nawala:) )
pozdrawiam
adn

popekjr
03-06-2013, 16:05
nie kupuj kabla. nie ma sensu.

romcio
04-06-2013, 09:39
".. gorący jest tylko przez chwilę, dopóki nie ma odpowiedniej temp., a potem jest chłodny.." :D :D :D Aladrin skoro Twoj kabel jest chlodny to po kij Ci on w terra skoro nie grzeje??? A na poważnie to b.mozliwe ze cos z nim nie tak (z kablem)

PS. Ja stosuje kabel przysypany piachem i przykryty gresem oraz żarówke (halogena) Kabel podłączony do termostatu (ust. na 23st.) załącza sie w nocy gdy temp. jest za niska.

Pozdrawiam

kolo1987
04-06-2013, 10:13
a jak utrzymać w nocy odpowiednią temperature nie używając kabla??
słabsza żarówka??

romcio
04-06-2013, 13:12
Wg. mnie kabel jest tu najodpowiedniejszy i wcale nie musisz sie bardzo "bawic" z zamontowaniem go.
Na temat innego sposobu sie nie wypowiadam bo sam takiego nie sprawdzalem

aldarin
06-06-2013, 11:03
hehe, on podgrzewa do danej temp, a potem stygnie, dopóki temp. nie opadnie, i wtedy znowu grzeje. mam taką nadzieję, przynajmniej.......

42d3e78f26a4b20d412==