PDA

Zobacz pełną wersję : Sposoby oświetlania terra nocą



DEXiu
05-06-2013, 13:24
Tak się właśnie zastanawiam nad zamontowaniem u mojego regiuska jakiegoś nocnego oświetlenia bo w dzień to go raczej nie widuję (chyba oczywiste dlaczego) więc chciałbym go chociaż nocą poobserwować jak buszuje. No i tu mam dylemat. NightGlo są ponoć bardzo nietrwałe i pociągną góra miesiąc-półtora. Promienników tych co świecą na czerwono też raczej nie chce bo one dość grzeją co u mnie byłoby dość niekorzystne (za wysoka temperatura zwłaszcza teraz - w lecie). I tak sobie myślę czy można zastosować jako alternatywę dla NightGlo najzwyklejszej w świecie niebieskiej lub czerwonej żarówki o małej mocy. I tu kolejny dylemat. Niebieskie żarówki imitują światło księżyca więc raczej nie będą zakłocały cyklu dobowego. Inna sprawa z czerwonymi. Ponoć węże nie widzą czerwonego światła ale skąd taka pewność?

Paweł J.
06-06-2013, 04:04
A nie możesz zainstalować takiej zwyklej żarówki czerwonej z elektrycznego?

Hari
06-06-2013, 04:04
Najlepiej kup malą czerwoną zarowke E14 25W za pare zł i sprawdz czy przeszkadza Twojemu wezowi. Ja mam taką u gekona i nie przeszkadza mu w ogole.

DEXiu
06-06-2013, 11:54
No właśnie o to mi chodzi, że jak kupię czerwoną żarówkę to niby jak to stwierdzić czy przeszkadza czy nie przeszkadza? Przecież nie wcielę się w niego czy cuś. Myślę nad trzema opcjami: zwykłą żarówką o małej mocy ale NIEBIESKĄ (tu mam pewność że nie będzie zbyt przeszkadzać bo nawet jak wężyk będzie ją widział to pomyśli że księżyc), żarówką typu BlackLight ale nie jestm pewien jak to działa i na czym w zasadzie polega to "czarne światło", a trzecią opcją jest mała świetlóweczka jednowatowa taka jak w ofercie Biofila.

Hari
06-06-2013, 15:18
Dowiesz sie po tym czy np. wychodzi chetnie po zgaszeniu swiatla w pokoju mimo, ze w terrarium sie pali. albo po przelączeniu dziennego oswietlenia na noce. Byc moze waz zacznie sie wygrzewac pod tą zarowką (to tez znak ze mu nie przeszkadza i nie ploszy go jej swiatlo)

MaciejTCA
07-06-2013, 03:41
hmm to moze ja sie dolacze do pytania, mianowice czy sa dostepne niebieskie swietlowki wlasnie do nocnego oswietlania terra ? chodzi mi o samo swiatlo go temperatura w nocy jest odpowiednia..
ps. mam Boa C.

pozdrawiam

DEXiu
07-06-2013, 10:19
W Biofilu mają (lub mieli) miniaturowe 1-watowe świetlówki 9kolor ponoć niebieski). Zobacz na Biofil POLECA (http://www.biofil.pl/biofiles.php?d=polecamy&jezyk=pl)

DEXiu
07-06-2013, 10:49
Ostatnio "odwiedziłem" gadzinkę późno w nocy i zabrałem latarkę świecącą na czerwono. Wężykowi to za bardzo chyba nie przeszkadzało bo buszował wesoło po terra i dopiero jak mnie zobaczył (czy może raczje wyczuł) przestał się ruszać i gapił się na mnie :)

micgekon
10-06-2013, 11:48
Czwrwone światło stosuje się od lat i nie przeszkadza ona gadom.Jak one widzą tego do końca chyba nikt nie wie. A żarówki widziałem (czerwone) nawet 15W więc w dużym terrarium nie podniosą one temperatury

42d3e78f26a4b20d412==