PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie + UV dla zbozowki



Katerina
13-08-2011, 14:46
Hej,

Zaczelam juz kompletowac sprzet do terrarium dla zbozowki. Kupilam zarowke Hagena day glo 50W bo sprzedawca powiedzial mi, ze daje promieniowanie UV. Tylko ze informacji po naszemu nie ma a po angielsku jest niewiele (prawie nic). Zdazylam sie juz zorientowac ze ta zarowka glownie grzeje. Powiedzcie mi prosze czy czy ta zarowka + mata grzewcza to nie bedzie zaduzo dla zbozowki (terra 80x40x45 - dl/szer/wys) i czy rzeczywiscie daje ona wystrzajaca ilosc promieni UV?
1. Jesli nie wydziela ona UV w niezbednej ilosci do wytworzenia wit.B przez gada, to jaka zarowke powinnam do tego kupic?
2. Pomijajac promienie UV, czy ta zarowka mi sie wogole przyda - tzn. czy sama mata nie wystarczy i powinnam dodatkowo zamontowac ta zarowke? Czy moge isc do klepu i zrobic awanture, ze wcisneli mi kit i zadac zwrotu kasy?
3. Jeli jednak powinnam ja sobie zatrzymac to gdzie ja zamontowac? Na zewnatrz terra czy wewnatrz? Jesli na zewnatrz to boje sie ze nie spelni swojej grzeczej roli albo ze terrarium peknie z goraca (terrarium szkalne). Jesli wewnatrz to czy gadzina sie nie poparzy? Ewentualnie jak ja zabezpieczyc?
4. Jak regulujecie temperature w swoich terrariach zeby nie dopuscic do przegrzania pupilka?

Podpowiedzcie mi cos prosze, bo czuje ze gubie sie w tym troche?

Z gory dziekuje i pozdrawiam,
Katerina.

BartekB
14-08-2011, 10:08
Hej!
Dzisiaj kupiłem i zamontowałem żarówkę, o której piszesz. Jestem z niej od kilku godzin zadowolony:) Widać po gadach wzrost aktywności.
Myślę, że rozwiązanie, które proponujesz jest OK. ale zrób najpierw próbę. Niech będzie gradient temperatur, żeby mógł wybrać optymalną dla siebie w danym momencie.
Co do UV na opakowaniu jest napisane, że wytwarza promienie UVA, to za mało. Powinna jeszcze dawać UVB. Przejżyj archiwum na głównym forum, tam jest więcej o tym. UV jest niezbędne do syntezy witaminy D a nie B:)
Powieś żarówkę wewnatrz! 30 - 40 cm nad np płaskim kamieniem,gdzie będzie sie wygrzewać, +/- w 1/3 dł terra.
Powodzenia!

piotr
15-08-2011, 01:22
Zawiodłaś mnie :-)),
- miałaś hodować pończosznika. Mielibyśmy o czy pogadać.

P.

Katerina
15-08-2011, 12:38
Zgadza sie, witaminke D (zle mi sie wcislo ;).
Co do UV to archiwum forum jak i grupy pl.rec.zwierzaki.terrarium przekopalam juz chyba na wszystkie mozliwe sposoby, zakupilam rowniez madra literature i niestety nie wiele na ten temat znalazlam :(moze zle szukalam). W sklepach internetowych widzialam mnostwo swietlowek UV. od takich wytwarzajacych 2% UVB do takich po 8%. UVA wiekszoc wytwarza w okolicy 30%. No i teraz pytanie, ile UVB potrzebuje moj wezyk? Poza tym chyba wolala bym zarowke niz swietlowke (lampke z zarowki jeszcze sobie sama zrobie ale oprawe do swietlowek... :(( ) Sprzedawca w sklepie (w SMOKu) pokazywal mi taka zarowke na duzy gwint. Byla koloru niebieskiego i lekko podluzna. Powiedzial ze to UV. Widizeliscie cos takiego? Dobre to jest?

Jak zwykle z niecierpliwoscia czekam na dalsze wskazoweczki.

Pozdrawiam,
Katerina

Katerina
15-08-2011, 12:41
No coz moge Ci powiedziec :)
Nie zmienia to jednak faktu ze chetnie wymienie doswiadczenia (jak juz takowe bede miala) i pogadam o wezach mimo iz moj bedzie troche innego gatunku :)

Pozdrawiam,
Katerina

wojciech
15-08-2011, 16:11
To są dobre żarówki . Mówi się że wystarczy zwykła , normalna żarówka do hodowli zbożówek...
Ale pewnie taka jaką nabyłaś jest lepsza .
Moja sugestia jest taka : umieść tę żarówkę w jednym końcu terrarium a drugi koniec zostaw bez ogrzewania .Pozwoli to przejść wężowi do chłodniejszej części gdy będzie mu za ciepło
ALE jeśli w domu nie panuje u Ciebie mróz to taka żarówa może być za silna - sprawdź to ZANIM WPUŚCISZ TAM WĘŻĄ Temp. na podłożu pod żarówką nie może przekroczyć 32 - 33 stopnie.
Drugi kraniec terrarium MUSI być chłodniejszy o kilka stopni.Mam podobnej wielkości terrarium i taka żarówka jest u mnie za silna.
Co do maty to chyba trochę przesadziłaś... Najpierw sprawdź ile stopni jest w nocy w terrarium . Jeśli jest chłodniej niż 20 - to analogicznie postępuj czyli włącz matę w jednym końcu zbiornika a reszta musi być chłodniejsza BO UPIECZESZ ZWIERZĘ !!!! Pamiętaj że w zwykłych sklepach elektrycznych są żarówki o mniejszej mocy np 30 40 W. Pomyśl i o takich !
Pozdrawiam
Napisz jak Ci poszło.

reed
16-08-2011, 01:10
Jezeli dana zarowka jest za silna/za mocno grzeje , to mozesz zastosowac sciemniacz do oswietlenia.
Ja takowy stosuje, w zaleznosci od temteratury zewnetrznej, "podkrecasz" sciemniacz aby uzyskac zadana temperature, zawsze tez mozna zastosowac termoregulator akwariowy, koszt niewielki (u nie 24,50 zl) a znakomicie sie sprawdza w terra. (jeszcze go nie zainstalowalem, ale kolega ma takowy i jest "zadowolniony" :) )

Katerina
16-08-2011, 01:43
> To są dobre żarówki . Mówi się że wystarczy zwykła , normalna
> żarówka do hodowli zbożówek...
> Ale pewnie taka jaką nabyłaś jest lepsza .
Tylko obawiam sie ze jest za mocna

> Moja sugestia jest taka : umieść tę żarówkę w jednym końcu
> terrarium a drugi koniec zostaw bez ogrzewania .Pozwoli to
Taki tez mialam zamiar :)

> przejść wężowi do chłodniejszej części gdy będzie mu za ciepło
> ALE jeśli w domu nie panuje u Ciebie mróz to taka żarówa
> może być za silna - sprawdź to ZANIM WPUŚCISZ TAM WĘŻĄ Temp.
Wiem, ale dzieki za przypomnienie :) Obiecuje ze przetestuje na wszystkie mozliwe sposoby zanim zamelduje tam gada.

> na podłożu pod żarówką nie może przekroczyć 32 - 33 stopnie.
Cenna uwaga (chodz w niektorych zrodlach podaja ze moze byc nawet 35 stpni). Ale zanotowalam :)

> Drugi kraniec terrarium MUSI być chłodniejszy o kilka
> stopni.Mam podobnej wielkości terrarium i taka żarówka jest u
> mnie za silna.
> Co do maty to chyba trochę przesadziłaś... Najpierw sprawdź
> ile stopni jest w nocy w terrarium . Jeśli jest chłodniej niż
> 20 - to analogicznie postępuj czyli włącz matę w jednym końcu
> zbiornika a reszta musi być chłodniejsza BO UPIECZESZ
> ZWIERZĘ !!!! Pamiętaj że w zwykłych sklepach elektrycznych są
> żarówki o mniejszej mocy np 30 40 W. Pomyśl i o takich !
No wlasnie celem zakupu nie byla zarowka grzewcza tylko UV ale sprzedawca dal mi ta i dlatego po zorientowaniu sie co to za sprzet padlo moje pytanie czy mam zwrocic (i awanturowac sie ze sprzedawca) czy mimo wszystko zostawic bo sie przyda. Natomiast mata to byl wybor celowy bo uznalam ze lepiej bedzie zrodlo ciepla zainstalowac na zewnatrz, zeby gadzina nie miala okazji dostac sie na nie i oparzyc. Wydawalo mi sie ze im mniej sprzetu elektrycznego, w srodku tym bezpieczniej dla zwierza (dobrze mysle czy plote glupoty?). Oczywiscie mata nie jest na cala powierzchnie terrarium i gadzina na pewno bedzie miala miejsca nie ogrzewane.
No i teraz nie wiem, ktorego zrodla ciepla sie pozbyc bo jestem na 99% pewna ze obydwa to za duzo. Problem w tym, ze co zrodlo (a troche ich juz przekopalam) to podaja inaczej - jedne ze lepiej mate inne ze zarowke, jeszcze inne kamien... :/ Wolala bym pozbyc sie zarowki i w to miejsce zainstalowac UV. Co mi poradzicie?

Pozdrawiam,
Calkiem jeszcze "zielona" - Katerina.

reed
17-08-2011, 02:04
Nie wiem co Ci jeszcze odpowiedziec, zbozowka, ma mniejsze wymagania niz moj Boa, ja mam zainstalowana : zarowka+sciemniacz , kabel grzewczy i swietlowke UV Repti-Glo.
Nie wydaje mi sie zeby to bylo za duzo :)
Mysle ze u Ciebie tez powinno to zdac egzamin, duzo zalezy tez od temperatury otoczenia , jaka masz w pokoju z terra.

SNAKES
17-08-2011, 09:28
Pamiętaj, że to mata grzewcza jest nienaturalnym źródłem ciepła dla gadów (od dołu).

Proponuję zastosować ściemniacz do żarówki - pozwoli Ci to na płynną regulację temperatury w miejscu wygrzewania się gada.

Dodatkowo proponuję zastosować termostat do maty grzewczej - czujnik umieść w ściółce, żeby nie "przypiec" węża. Możesz umieścić czujnik termostatu wewnątrz terrarium nie w ściółce, ale chwilami mata może dość mocno ogrzać ściółke zanim termostat wyłączy grzanie, więc proponuję raczej zakopać czujnik w ściółce.

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo węża - lepiej zdublować system grzewczy i wykorzystywać po połowie możliwośći żarówki i maty niż ryzykować, że w przypadku przepalenia żarówki wąż nie będzie miał ogrzewania wcale.

Za to absolutnie zrezygnuj z kamienia - one mają tendencje do przegrzewania się i "smażenia" zwierząt.

Jeśli chodzi o UV - nie przejmuj się tym specjalnie. Węże zjadają ofiary w całości i nie ma potrzeby dostarczania im dodatkowej dawki promieni UV. Tzn. jeśli będzie - nie zaszkodzi, ale większość hodowców trzyma węże bez UV. Świetlówkę możesz zastosować jako dodatkowe oświetlenie - świetlówki typu ReptiGlo dają piękną, naturalną barwę światła - przez to węże wyglądają wspaniale.

Pozdrawiam

Katerina
18-08-2011, 13:02
Serdeczne dzieki za wszystkie rady i uwagi. Mam nadzieje ze dzieki temu uda mi sie stworzyc jak najlepsze warunki dla mojego gada.

Pozdrawiam wszystkich,
Katerina

42d3e78f26a4b20d412==