PDA

Zobacz pełną wersję : Martwicowe zapalenie skóry (choroba pęcherzykowa)



pppppp
06-01-2012, 03:00
Pytanie dotyczy dr Zajączkowskiego ale może ktoś miał gada, którego leczył z tej przypadłości.
pytanie jest takie :
Co mogę jeszcze zrobić aby przyspieszyć leczenie?
a Boas jest leczony enroflokacyną (zastrzyki przez 10 dni),
dwa razy dzienie smarowany spirytusem i psikany chitopanem oraz podaję
raz dziennie kompleks witamin A-D3, terrarium w którym przebywał spryskałem spirytusem i naświetlałem UV przez 24 godziny.
Wąż jest w sterylnym terrarium, bez podłoża, nie ma basenu, misek z wodą a temp w granicach 26-31C w zależności od pory dnia
acha czy jest w Polsce wydana książka: Choroby węży, gadów itp?

Fryta
07-01-2012, 14:55
gdzie można znaleźć więcej danych na temat tej choroby? Nie widzę jej w sekcji "zdrowie" (a może źle szukam).

Jarek Zajączkowski
08-01-2012, 03:01
Choroba pęcherzykowa (Blister disease) nie została opisana w dziale "zdrowie" ponieważ należy do grupy schorzeń o nieznanej etiologii. Jej pojawienie i rozwój przez nielicznych autorów wiązany jest z zbyt dużą wilgotnością w terrarium, zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej, zaburzeniami hormonalnymi (?). Poszukiwania czynnika zakaźnego jak dotąd nie przyniosły efektu (herpes?).
Leczenie:
1. zmiejszenia wilgotności w terrarium.2.
2. dezynfekcja zmian przy pomocy jodyny (Betadine) lub pioktaniny.
3. osłona antybiotykowa (np. Baytril)
4. istnieje możliwość delikatnego przekłucia 1-2 pęcherzyków jednorazowo (nie więcej!) - przekłuwania można kontynuować co 2-3 dni.
Książka jest ale niestety jedyna i to taka sobie :((
Czy możesz mi podesłać zdjęcia zmian?

Jarek Zajączkowski
08-01-2012, 03:37
W sprawie wiedzy - lepiej buszować w sieci :))

pppppp
08-01-2012, 07:34
zdjęc nie mam jak teraz zrobić, a wężyk jest pod opieką wet . Jana Mazura z Jeleniej (jedyny obcykany w gadach w tym mieście) a jaki jest tytuł i wydawca tej książki?

Jarek Zajączkowski
08-01-2012, 13:27
Serdeczne pozdrowienia dla doktora (dawno się nie widzieliśmy)
Książka: Shawn P., Messonnier : "Powszechnie występujące choroby gadów i ich terapia" Wydawnictwo Sigma

pppppp
19-01-2012, 04:07
wężyk już wyleczony (dzięki panu Mazurowi) a książeczkę już zdobyłem ale więcej w niej o legwanie niż o wężu ale zawsze coś DZIĘKUJĘ !!

42d3e78f26a4b20d412==