PDA

Zobacz pełną wersję : czym najlepiej przykleic kamienie do OSB?



alek_one
07-07-2013, 11:35
robie scianke do terra tylko nie wiem za bardzo czym najlepiej przykleic kamienie o roznej wielkosci do OSB? jakims klejem, silikonem?!

pozdrawiam
Alicja

NeuThroN
07-07-2013, 11:50
Sylikonem akwarystycznym :)

alek_one
07-07-2013, 11:58
mam jeszcze dwa problemy:
1. czy jedna zarowka 60V starczy na ogrzanie terra o wymiarach 55x40x35?
2. co sadzicie o takim oswietleniu? nadaje sie do terra? (bo na ogrzewanie to sie raczej nie nadaje...) http://allegro.pl/show_item.php?item=30018328

pozdrawiam
Alicja

Arnie
07-07-2013, 12:00
nie 60V tylko 60W W-to waty czyli moc V to volty czyli napiecie
co do kamieni toja polecam jakis klej oparty na zywicy epoxydowej

alek_one
07-07-2013, 12:05
no rzeczywiscie pomyslilam V z W .... a co do zarowek to ile ich propomujesz na terra 55x40x35?

pozdrawiam

Arnie
07-07-2013, 14:22
nie tylko ty to mylisz ;)
a co do zarowki to sadze ze teorytycznie jedna ale trzeba wziasc pod uwage to ze ze zwyklej zarowki sa spore straty ciepla (ucieka do gory) u mnie zeby utrzymac komfortowa temp dla pajaka w slojiku 1.5L musiala sie prawie caly czas swiecic 25W a twoje terra ma troche wiecej :] uzyj jednej 60W(albo mniej) taka grzejaca z taki jak by zwierciadlem nie pamietam jak sie nazywaja :/ najlepiej podlaczona przez sciemniacz zebys mogla sobie tym sterowac

alek_one
07-07-2013, 14:32
dzieki za rade
jednak zmienilam zdanie, bo zarowka bedzie mi zajmowac troche miejsca w terrarium (a prawde mowiac nie jest one spore...) i bede musiala zrobic dodatkowa 'oprawke' do niej zeby gekon przypadkiem w jakis sposob sie nie poparzyl :|
mam terra dla jednego gekona lamparciego o wielkosci 55x35x40 i chce w tylna scianke zamontowac kabel grzewczy, tylko nie wiem o jakiej mocy ... terra bedzie ogrzewal wylacznie kabel (oswietlenie bedzie na diodach wiec nie wplywa ono na zmiane temp. http://allegro.pl/show_item.php?item=30029254 )
pozatym nie wiem za bardzo jak wmontowac ten kabel. Scianka bedzie sie skladac z plyty OSB do ktorej za pomoca silikonu akw. chce przymocowac kamienie (roznych wielkosci). Czy wystarczy zebym przymocowala kabel do OSB a nastepnie po prostu sylokonem ponaklejala kamyki?!

pozdrawiam

alek_one
07-07-2013, 14:52
pomylilam wymiary terra, ma ono 50x35x40

MuDvAyne
07-07-2013, 14:53
a ja wlasnie czekam na terra i scianke robie z kamieni przyklejonych zaprawa klejowa ;]

MareQ
07-07-2013, 15:40
odradzam ogrzewanie terra za pomocą kabla grzewczego, a już szczególnie jak ma to być jedyne źródło ciepła.
Jako ogrzewanie proponuje Ci (do takiego terra) zamontować żarówke 25W lustrzanke (ja taką stosowałem w terra o wymiarach 55/45/45 właśnie dla gekona lamparciego). Takie żarówki, w przeciwieństwie do tych okrągłych, zapobiegają utracie ciepła (chodzi o to, co pisałaś o tych okrągłych, że ciepło spitala z nich do góry).
Również, jeżeli zalezy Ci na miejscu, możesz zamontować dwie żarówki 15W (takie jak w lodówkach sie stosuje :]) Są one bardzo małe, a całkiem wydajne. Taką jedną żarówke zastosowałem w terrarium 40/25/25 z coleonyxem na pokładzie, i sprawdza sie w 100%, więc myśle, że dwie takie w Twoim terrarium tez bez problemu wykręcą porządane normy :) Pamiętaj tylko, że mimo tego, że Twoje terrarium nie jest zabójczych gabarytów, musisz zapewnić zwierzakowi zarówno cieplejsze jak i chłodniejsze miejsca, tak dla jaj :P

alek_one
07-07-2013, 15:54
no zeby zapewnic zwierzakowi cieplejsze i chlodniejsze miejsca specjalnie chcialam przymocowac kabel grzewczy (po prawej stronie bylby on przymocowany gesciej i im dalej tym kabel mialby coraz wieksze odleglosci pomiedzy soba) dzieki temu po prawej stronie terra byloby napewno cieplej ....
w terrarium chcialam dac oswietlenie na diodach, dlatego nie chce robic ogrzewania za pomoza zaworek poniewaz wtedy bedzie za jasno w terra :/ uparlam sie na te diody strasznie

dzieki za rade - Alicja

alek_one
08-07-2013, 03:11
hej,
a co do tych zarowek ktore mi proponujesz to chyba w moim przypadku lepiej by bylo jakbym zamontowala normalne 2 zarowki po 15W. Zarowki chce umiescic na sciance tylnej na wysokosci 25cm (jedna po lewej druga po prawej stronie scianki, beda one oczywiscie odpowiednio obudowane tak zeby gekon sie nie poparzyl) a od gory terra bedzie oswietlane przez diody. Wiec chyba wlasnie lepiej zebym wziela normalne zarowki z ktorych cieplo bedzie tez uciekalo do gory, czy myslisz ze moze jak umieszcze jedna zarowke (zalozmy po lewej stronie scianki na wysokosci 25cm) 25W lustrzanke to tez bedzie ona ogrzewac gorna czesc terra ?

pozdrawiam
Alicja

PS przypominam ze mam terra 50x35x40 (dl x szer x wys)

DEXiu
08-07-2013, 03:25
Po pierwsze odradzam takie "wynalazki" typu ogrzewanie 100 % kablem a oświetlenie LEDami.
Po drugie absolutnie NIE MONTOWAĆ kamieni na ściance silikonem (bo jeśli są większe niż kciuk to poodpadają szybciej niż powiesz "gekon") ani na kleju (żywicy) epoksydowej (szkodliwa - niektóre nawet wysoce toksyczne). Jeśli się uparłaś na te kamienie to użyj tak jak napisał MuDvAyne zaprawy klejowej do płytek podłogowych (polecam Atlas). Jeśli chcesz pod to kabel grzewczy to najwyżej 25 - 50 W rozłożony pod 1/2 lub 2/3 ścianki (tak żeby przynajmniej 1/3 ścianki była nie ogrzewana) zatopiony w tej zaprawie klejowej, z tym że jesli z kabla zrezygnujesz możesz użyć zwykłego Atlasa, natomiast jeśli kabel zamontujesz to powinnaś użyć kleju Atlas Plus. Taki klej powinien dobrze trzymać się deski ale dla pewności (i lepszego rozkładania ciepła) lepiej najpierw do ściany przymocować metalową siatkę i dopiero na siatkę kładziesz klej w kleju zatapiasz kabel i kładziesz kamienie. Mimo wszystko jednak chyba będzie lepiej jeśli użyjesz słabszego kabla (25 W) i jednej żarówki lustrzanki (czyli takiej pokrytej od góry sreberkiem) 40 lub 60 W podłączonej przez ściemniacz elektryczny - polecam żarówki OSRAM o kącie padania światła 30 stopni ale za to dających o 20 % więcej światła. Taki typ żarówek jest zdecydowanie lepszy gdyż większość ciepła jest kierowane w dół a następnie ciepłe powietrze unosi się pod sufit czyli terra jest równomiernie ogrzane i masz punktowe źródło ciepła dla gekusia.

MareQ
08-07-2013, 03:28
wiem, ale posłuchaj: ogrzewanie wyłącznie od dołu jest zupełnie (przepraszam, że tak mówie) beznadziejnym pomysłem. Wiem, że ludzie stosują kable grzewcze, żeby podnieść temperature o 2-3st. Ale podniesienie jej z pokojowej (ok.21-23st, czasami ma sie więcej ;) do 33st jest lekką przesadą. Poza tym widziałaś kiedyś żeby słońce świeciło komuś od dołu...? Ja tez nie. Pamiętaj, że w terrarium staramy sie naśladować warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, a więc między innymi źródło ciepła które bije od góry, a nie od dołu.

alek_one
08-07-2013, 03:30
dzieki wystzkim za rade, rozwialiscie moje wszelkie watpliwosci ! :) jeszcze raz dzieki

pozdrawiam
Alicja

DEXiu
08-07-2013, 06:28
MareQ ==> Weź poprawkę, że powiedzmy w Afryce czy południowej Azji słońce ogrzewa ziemię i skały (ogólnie podłoże) i to ciepło promieniuje w nocy więc jest ciepłe tak jak w przypadku używania kabla grzewczego.

MuDvAyne
08-07-2013, 14:12
no kamienie i podloze sie nagrzewa ale bez przesady nie przez cala noc ..... pusteynne terenyw nocy so okropnie zimne wiec to dlugo nie pociagnie a kamienie i podloze w terra zostanie nagrzane prze 12 h naswietlania zarowka i zostaje przez jakis czas cieple i z czasem staje sie chlodniejsze tak jak w naturze

DEXiu
09-07-2013, 05:16
I jeszcze taka sprawa że tam jest cieplejszy klimat, więc jak do choinki macie zamiar osiągnąć w terra 25 stopni podczas gdy na zewnątrz jest powiedzmy 15? Promiennikiem? To chyba jeszcze lepszy pomysł niż z kablem. Bo przecież w nocy księżyc też grzeje :>

MuDvAyne
09-07-2013, 14:43
hmm to zalezy od mieszkania ...ja mam ok 25 stopni w domu teraz ... a w zime grzeje kaloryfer ....to jzu zalezy od poszczegolnego domu ;] ale watpie zeby ktos mial 15 stopni :P

42d3e78f26a4b20d412==