PDA

Zobacz pełną wersję : zwierzęta niebezpieczne - konsultacje



Jarek Zajączkowski
08-07-2013, 09:26
Zostałem upoważniony przez MOŚ do opublikowania propozycji "Listy niebezpiecznych zwierząt" których trzymanie w warunkach domowych ma być zabronione. Proszę Was o komentarze dot.interesującej nas grupy zwierząt.
Kogo dopisać, kogo skreślić i dlaczego. Być może uda się zbiorowym wysiłkiem wpłynąć na kształt prawa w Polsce. Wasze opinie przekażę do Ministerstwa.

Jarek Zajączkowski
08-07-2013, 09:31
GADY Reptilia

Krokodyle Crocodylia I Niebezpieczeństwo pogryzienia
Waran z Komodo Varanus komodoeansis I Niebezpieczeństwo pogryzienia
Helodermy Heloderma sp. I Jadowite
Pyton tygrysi Python molurus I Niebezpieczeństwo uduszenia
Pyton siatkowany Python reticulatus I Niebezpieczeństwo uduszenia
Pyton skalny Python sebae I Niebezpieczeństwo uduszenia
Anakondy Eunectes sp. I Niebezpieczne ze względu na możliwość uduszenia, utopienia
Zaskroniec wschodni Rhabdophis sp. I Jadowite
Boiga blandingi I Jadowite
Conophis lineatus I Jadowite
Mussurana Clelia clelia I Jadowite
Bomslang Dispholidus sp. IJadowite
Thelotornis sp. I Jadowite
Zdradnicowate Elapidae I Jadowite
Węże morskie Hydrophiidae I Jadowite
Żmijowate Viperidae I Jadowite
Grzechotnikowate Crotalidae I Jadowite

BEZKRĘGOWCE Invertebrata
Czarne wdowy Lathrodectus sp. I Jadowite
Tarantule Lycosa sp. I Jadowite
Skorpiony z rodziny Scorpionidae (wyłącznie z rodzajów Buthus i Centhruroides) I Jadowite
Atrax sp. I Jadowite
Ośmiorniczki Hapalochlaena sp. I Jadowite

nazer
08-07-2013, 09:49
a co jesli chodzi o slabo jadowite weze?? np trimeresurus stejnegeri/albolabris, czy vipera ursini. Nie mozna czegos wskorac by slabo jadowite weze mozna bylo trzymac w prywatnych hodowlach, po uzyskaniu wczesniejszego zezwolenia?? Jak wiemy wiele osob trzyma te weze a czaserm bardziej niebezpieczne, uwazam ze jesli mozna by je hodowac majac zarejestrowane co daloby mozliwosc kontrolowania ludzi ktore posiadaja takowe weze, a sprzedaz nielegalna by napewno zmalala.

koleś
08-07-2013, 09:55
crotalinae to podrodzina Viperidae, więc uważam że można skreślić ;)

Maikardaaion
08-07-2013, 10:04
Jak dla mnie nic dodac nic ujac :) (o bezkregowcach mowie pisze)
Moze malutkie zastrzezenia co do Lycosa sp. ale ze wzgledu na prawie absolutny brak w hodowli tych pajakow...

Ciesze sie, ze wreszcie jest inicjatywa, skorzystamy z tego wszyscy!!
Dziekuje Panie Jarku!

koleś
08-07-2013, 10:09
i uważam że można by jakoś spróbować wykreśli niektóre trimeresurusy. Z tego co wiem to skutki ich ukąszenia są porównywalne do ukąszeń niektórych pająków i uważam że można by je wykreślić, ale wole żeby zadecydowali o tym bardziej obeznani terraryści, to tylko sugestia

Awikularia
08-07-2013, 10:51
No wlasnie, Lycosa to troche takie dziwne, prawie niejadowite toto. No i nie wszystkie czarne wdowy sa az tak niebezpieczne... Czarna wdowa to nie tylko to z klepsydra na brzuchu.

Dark Raptor
08-07-2013, 10:56
Tu już jest coś w tym stylu:
http://www.finisz.pl/index.php?menu=6&tem=19&txt=51

Filip79
08-07-2013, 11:07
"Pyton skalny Python sebae I Niebezpieczeństwo uduszenia"

Co?????????????????????????????????? Pyton skalny ma być zabroniony? Jakie niebezpieczeństwo uduszenia? Wiadomo muszę zachować środki ostrożności ale bez przesady.
JESTEM ZA SKREŚLENIEM GO Z TEJ LISTY A JAK NIE TO ODSIEDZE SWOJE WE WRONKACH :-).

vorax
08-07-2013, 11:29
DZIWI MNIE DLACZEGO BUTHUS SKORO ANDROCTONUS JEST BARDZIEJ TOXYCZNY!!
ZRESZTĄ NIE BYŁO DOTYCHCZAS UDOWODNIONYCH PRZYPADKÓW ŚMIERTELNYCH ANI INNYCH SZKÓD SPOWODOWANYCH UKĄSZENIAMI SKORPIONÓW LUB TEZ PTASZNIKÓW.

Obcy
08-07-2013, 11:40
prawie wszystko co najlepsze zabronione....

vorax
08-07-2013, 12:16
jakoś przez to trzeba przebrnąć!
trza wziąść wszystko za i przeciw, zastanowić sie i podjąć decyzje!
i bez kłutni bo bedzie gorzej!!!!

micgekon
08-07-2013, 12:22
Przedewszystkim skreślić pytona tygrysiego wiem ,ze osobniki wyrośnięte mogą być niebezpieczne ale biorąc pod uwagę jego wielką popularność w naszym kraju należało by go skreślić inaczej zejdzie on tylko do "podziemia" terrarystycznego.
No i może trimki też dość popularne u nas może by się dało ( w co nie wierzę ) skreślić a dało by to możliwość wszystkim miłośnikom jadowitych węży mieć takowego w domu a było by to pod może jako taką kontrolą.

loktok
08-07-2013, 13:12
A ja sie zastanawiam gdzie ma ta anakonda kogos utopic w swoim basenie o glebokosci kilkunastu cm?? Zastanawia mnie tez czy na tej liscie powinna byc anakonda zolta ktora jest mniej agresywna i duzo mniejsza niz anakonda zielona. Co do jadusow to nie powinno byc zadnych wyjatkow.

dr Robert
08-07-2013, 13:23
Jarek, zdecydowanie spośród Crocodilia wyłączyć 3 najmniejsze gatunki (2 kajmany i 1 krokodyl):
z podrodziny ALLIGATORINAE:
Paleosuchus palpebrosus
Paleosuchus triogonatus
z podrodziny CROCODYLINAE:
Ostealemus tetraspis

Doświadczenia w Wielkiej Brytanii, gdzie zakazano hodowli wszystkich krokodyli (trzeba zezwolenia na ich trzymanie) wskazują, że wypadki z tymi małymi praktycznie się nie zdarzają, a zagrożenie jest mniejsze niż w przypadku psów czy kotów. Należy się też zastanowić nad często spotykanym kajmanem krokodylowym (Caiman crocodilurus), najczęściej trzymanego krokodyla na świecie i w Polsce. Nie słyszałem o żadnych wypadkach z tym zwierzęciem. W ogóle wbrew pozorom wypadków z krokodylami jest bardzo mało i moim zdaniem, tak jak w wielu krajach w ogóle nie ma potrzeby zakazów hodowli większość zwierzat terraryjnych za wyjątkiem mocno jadowitych węży. Umieszczenie w spisie krokodyli czy pytonów spowoduje, że będziemy mieli jedne z najbardziej surowych przepisów w tej dziedzinie. Ale jeśli już krokodyle muszą być to z wyjątkiem tych trzech gatunków !!!

dr Robert
08-07-2013, 13:24
literówka:
Paleosuchus trigonatus

Filip79
08-07-2013, 13:25
Loktok
Co rozumiesz pod pojęciem jadusów? Jadusami można nazwać wszystkie ptaszniki których jad (pewnych gatunków) ma większą siłe sprawczą w stosunku do człowieka niż wspomnianego powyżej trimeresurusa. Tego się po prostu nie da sprecyzować jedną "bzdurną" listą. W UE w większości krajów hodowla jadusów jest "obwarowana "pewnymi pozwoleniami itd ale niej jest zabroniona. W Polsce ludzie trzymaja takie krzyżówki psów że to przekracza ludzkie pojęcie a rejestracja jest tylko rasowych. Dlaczego litera prawa ma być tak surowa w stosunku do terrarystyki jesli do kynologii nie jest.

wezyki
08-07-2013, 13:42
ja jestem za tym rzeby z pytnonow zabroniony byl tylko Python reticulatus lub dozowolony po spelnieniu jakis tam rygorystycznych przepisow
anakonda zolta tez powinna byc trzmana bez problemu, zielona jak pyton siatkowany
ja osobiscie jestem za tym, zeby trimki mogly byc trzymane bez ograniczen a inne jadusy rejestrowane i po spelnieniu jakis tam norm, moze jakies szkolenia nt bezpeiczenstwa lub inne (niewiem ale mozna wziasc przyklad np z czech tam maja i polowa narodu niewymarla od ukaszenia

krokodyle tez powinny byc dozwolone

ptaszniki tez co do innych pajakow i skoriopnow nieznam sie na tyle rzeby zabierac glos

ps, warana z komodo chyba tez mozna wykreslic bo watpie czy ktos takiego ma??

ps2 wie ktos gdzie i za ile idzie takiego mlodego kupic :)

mark0wy
08-07-2013, 13:45
Lista jest spoko, trzeba by sie tylko zastanowic co do pytonow
Moze jednak zakaz jest sluszny, bo malo kto stwarza im odpowiednie warunki lokalowe. Choc nie jest to juz sprawa niebezpieczenstwa, tylko wyobrazni wlascicieli.

Bardzo sie ciesze, ze wszystkie jadusy sa nieleglane.

Pozdrawiam
Mark0wy

dr Robert
08-07-2013, 13:51
Rozumiem, że chodzi o rozporządzenie o którym mowa w ustawie o ochronie przyrody:
http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/ustawy/01.99.1079.shtml

"Art. 73. 1. Zabrania się hodowli i utrzymywania, poza ogrodami zoologicznymi i placówkami naukowymi prowadzącymi badania nad zwierzętami, a także cyrkami, zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w tym drapieżnych i jadowitych.
2. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, gatunki lub grupy gatunków zwierząt, o których mowa w ust. 1, wskazując kategorie zwierząt według stopnia zagrożenia dla człowieka, kierując się potrzebą przeciwdziałania sprowadzaniu, oferowaniu, nabywaniu i przetrzymywaniu zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w celu ochrony ludzi przed tymi zwierzętami. "

Rozumiem z tego zapisu, że nie bedzie czegoś takiego jak zezwolenie na trzymanie tych niebezpiecznych zwierząt poza wymienionymi instytucjami. Nie ma więc co wymyślać gatunków na które trzeba mieć zezwolenie, bo takich zezwoleń nie będzie. Ustwa jest uchwalona i chodzi o listę na której zanjdą się gatunki całkowicie zakazane. Wobec tego powinny się tam znaleźć tylko silnie jadowite węże i może niektóre też silnie jadowite pająki (tutaj pajęczarze podpowiedzą które).

Dark Raptor
08-07-2013, 14:22
Trzeba też pomyśleć nad płazami. Niektóre drzewołazy nie należą do "najprzyjemniejszych" przy bezpośrednim kontakcie...

nazer
08-07-2013, 14:35
Wlasnie popieram Filipa79, loktok powiedz dlaczego wylaczenie wszystkich jadowitych gatunkow wezy????? to moze wylaczyc wszystkie ptaszniki??bo z tego co sie orientuje kazdy z nich jest jadowity. I to jest to co mnie drazni jesli chodzi o jadowite weze to wiekszosc krzyczy NIE !!!!! Wedlug mnie dobrze by bylo wylaczyc te weze jadowite ktore nie zagrazaja zyciu czlowieka ( pomijajac alergikow), poniewaz bledem by bylo zamieszczenie wszystkich jadowitych wezy. Mysle ze wiele osob sie ze mna zgodzi.

loktok
08-07-2013, 14:58
Mialem na mysli weze i jaszczurki. Na pajakach sie nie znam wiec sie nie wypowiadam.

Fryta
08-07-2013, 15:04
No, sądząc po przedstawionej liście to już i tak wiele gatunków zostało wykreślonych (w porównaniu do starszych wersji). Nie można zakazać wszystkiego, nie wszystko powinno też być łatwo dostepne dla ogółu. Szkoda, ze nie ma tej opcji "dostępnych po spełnieniu określonych warunków". To zancznie ułatwiłoby pracę. Gatunki kontrowersyjny byłyby w tej grupie i byłoby ok.
Co do pająków to pewnie wielu "hodowcom" się naraże ale byłbym za włączeniem niektórych rodzajów: np Heteroscodra, Poecilotheria, Stromatopelma, i inne. Te pajaki w rekach niedoswiadczonego hodowcy mogą zrobić mu krzywdę (może nie zabić). Sam miałem do czynienia z 12latkami którym ktos sprzedał Stromatopelmę calceatum jako gatunek "doskonały dla poczatkujacych bo szybko rośnie". Zrezstą sam stałem się też posiadaczem kilku innych, też nienajspokojniejszych pajączków przyniesionych przez kilku innych przestraszonych, młodych klientów. W rękach nieodpowiedzialnego nastolatka (i nie tylko) taki pajak może być groźny!
no i czekam na obrzucanie błotem ...

Awikularia
08-07-2013, 15:04
Zaden ptasznik nie jest w stanie zabic zdrowego czlowieka. A niezdrowego moze zabic nasz kochana, rodzima osa. Pewnie zgodza sie ze mna prawie wszyscy, ze pajaki ptaszniki sa najmniej jadowite z osmionogow... Te najbardziej jadowite sa spoza rodziny - Atrax, czarna wdowa i kilka innych. Jak na liscie znajdzie sie jakis ptasznik, to bede ostro protestowac ;).

loktok
08-07-2013, 15:06
Juz o tym pisalem dlaczego jestem przeciwny trzymaniu jadowitych wezy i powtorze jeszcze raz.
1. Po pierwsze nie wierze w to ze ktos jest w stanie stworzyc takie warunki ze waz nie ucieknie, to jest zawsze kwestia czasu.
2. Jesli niektore gatunki sa grozne tylko dla alergikow, nie zmienia to faktu ze w bloku ktorys z sasiadow moze byc alergikiem, a osoba trzymajaca takiego gada powoduje dla tego sasiada zagrozenie (bo jadus moze ugryzc i doprowadzic do smierci tego sasiada, to samo sie tyczy pajakow, ktore uciekaja jeszcze czesciej niz weze :-)))))
3. Co do niebezpieczenstwa jadu poszczegolnych gatunkow, trzeba pamietac ze wazna jest nie tylko sila jadu ale takze miejsce ukaszenia (ukaszenia w glowe moga byc bardzo grozne, nawet gatunkow ktore sa podobno niegrozne)

Fryta
08-07-2013, 15:06
:)
no ja kilka proponowałem, nieśmiało :)

Awikularia
08-07-2013, 15:06
To, frytus, zakazmy takze hodowanie rotweilerow. Taki pies w rekach niedoswiadczonych moze narobic o wiele wiecej zlego, niz ptasznik.

Fryta
08-07-2013, 15:10
tak ale psa widzisz jak gdzieś sobie biega a pajaczki jak wiesz sama dobrze potrafią żyć w otoczniu niemal niezauważalnie. Wystarczy, że małe dziecko szukając piłeczki wsadzi rekę pod szafe, gdzie siedzi "zagubiona" przez nastoletniego sąsiada Heteroscodra i ... jak słuzba zdrowia dostanie na nowe karetki to może bedzie miała duuużo szczęścia.

Awikularia
08-07-2013, 15:11
I fajnie, zakazmy wszystkich pajakow. Brachypelm nie mozna sprzedawac, no bo sa chronione i wjezdza do domu policja. Zakazmy afrykanskich i azjtyckich i tez wjedzie policja, bo beda na liscie zakazanej. I w koncu nikt nie bedzie mogl miec zadnych ptasznikow, bo te pozostale beda praktycznie nie do zdobycia.... Widze, ze chcecie byc lepsi w tworzeniu listy, niz Unia Europejska :/ I tak Polska ma najbardziej rygorystyczne przepisy... Tak, tak, zakazmy trzymania wszystkich zwierzat egzotycznych. Papugi moga podziobac, zolw odgryzc palec, legwan sprac ogonem. Wszystkie sa potencjalnie niebezpieczne.... :/:/:/ Czy Polacy, kurde, musza byc w kazdej sprawie bardziej papiescy od papiez???

Awikularia
08-07-2013, 15:15
Tak, tak widze jak sobie biega... Tak sie sklada, ze przez psa bylam pogryziona, a przez pajaki jeszcze nie. I raczej skutki takiego ukaszenia beda lzejsze, niz pogryzienie przez tzw. grozne rasy psow...

Awikularia
08-07-2013, 15:18
Zgodnie z przepisami zaden gatunek pajakow nie jest zabroniony (w zadnym panstwie UE) a ty fryta, i tobie podobni chcecie byc lepsi????? Porazka i zenujace...... Jak tak to wszystko czytam, to nie chce mi sie w zadnej dyskusji na zaden temat zabierac glosu.........

EOT.

loktok
08-07-2013, 15:20
Co do rotwailera to jest on na liscie psow agresywnych, ale co z tego ze taka lista istnieje jak nic z niej nie wynika i tak kazdy moze sobie takiego psa kupic. A poza tym dotyczy to tylko psow rasowych, mieszancow juz nie dotyczy. Na temat pajakow sie nie wypowiadam, bo sie nie znam, ale sama Awi na wykladzie mowilas jak cholery latwo uciekaja :-)))))). I nie chcialbym zeby moj jakis sasiad hodowal jakiegos niebezpiecznego dla mnie, dla moich przyszlych dzieci, czy mojego psa pajaka. Bo kiedys moze mu uciec. Wiec te najbardziej jadowite, agresywne i grozne moze sobie odpuscmy. A licze na was ze wy jako znawcy uczciwie podejdziecie do tego problemu i odpuscicie niektore gatunki dla dobra ogolu spoleczenstwa.

loktok
08-07-2013, 15:24
Tak jak juz napisalem raz ale powtorze zakazane powinny byc weze i jaszczorki jadowite wszystkie a pajaki wybrane.

Fryta
08-07-2013, 15:25
nie chodzi o budowanie listy ze wszystkimi zwierzętami Avi. Wiesz myślę, ze nie to miałem na myśli. Chodzi mi o to by te, które mogą być naprawdę groźne rzeczywiście w jakiś sposób ograniczyć na rynku.
Brachypelm nie proponowałem i do tego na pewno się nie przyłączę. To spokojne gatunki, a to że sa chronione: to dodatkowy ich atut. Trzymając je chronisz gatunek, kupując - masz pewność, ze nie pochodzą z odłowu. Same plusy.
Wiesz kiedyś gdzieś czytałem taką statystykę z USA, że rocznie więcej jest groźnych wypadków z chomikami (niektórych to śmieszy ale głównie chodziło o ...zadławienia) niż równie groźnych wypadków związanych z hodowlą gadów. Chomików jednak nie zakazali. Kazde zwierzę może być potencjalnie groźne. Tu chodzi o to by zrobic listę tych, które realnie mogą być niebezpieczne (co nie oznacza zaraz smierci po spotkaniu z nimi).

Dark Raptor
08-07-2013, 15:29
Hej Awi trochę za ostro :))

Fryta ma trochę racji, brakuje czegoś takiego jak gatunki trzymane na specjalnych warunkach. Jeśli sprzedawca opycha dzieciakowi zwierzaka, którego ten nie powinien się dotykać to sorry, ale jak znam życie takie przypadki są bardzo możliwe.
Nie wiem jak taki dylemat rozwiązać, ale nie przesadzajmy w obie strony, pająk nie jest zupełnie bezpieczny, zwłaszcza w rękach nieodpowiedzialnej osoby. To tak jak z psami, są rasy (tu akurat gatunki bardziej/mniej niebezpieczne) i sporo zależy od właściciela - choć mechanizm trochę inny.
Nie chodzi tylko o śmierć, ale o różne powikłania. Właśnie dorwałem P. regalis i dopiero niedawno dowiedziałem się jakie ciekawe efekty może przynieść ukąszenie. Co dopiero dzieciak, który kupi sobie takiego pająka i nie sprawdzi nigdzie (bo np. nie potrafi lub nie ma informacji po polsku) jak dokładnie się z nim obchodzić i jakie są przeciwskazania, siła jadu itp.

Nie chcę zakazów hodowli pająków, bo je uwielbiam, ale muszę przyznać rację Frycie, że coś jest na rzeczy.

Awikularia
08-07-2013, 15:39
Taaaa, tylko sie powtorze. Skoro przepisy UE nie zabraniaja trzymania pajakow, to dlaczego, do jasnej anielki, chcecie byc lepsi od UE? Nie lepiej sie zajac tak naprawde legalnoscia Brachypelm? Tak, frytus, tak, sprobuj teraz sprzedac jakas Brachypelme bez wjazdu policji i nakazu przeszukania..... Widze, ze wszyscy na wszystko chca robic na hura.

Ja w takim razie zadam, aby na liscie gatunkow agresywnych byly agamy brodate (Pogona vitticeps), bo jedna z nich mnie kiedys ugryzla i mialam ciezkie powiklania. jest to zwierze wedlug mnie niebezpieczne.

Fryta
08-07-2013, 15:39
Nie chce być lepszy niż cała UE, ale UE tez nie jest nieomylna. Poza tym sama zuważ w jakim kierunku zmierza nasza polska terrarystyka: jakimi pająkami głownie handlowano 2-3-5 lat temu? Brachypelmy, Gramostolle, trochę Avikularii. Spokojne raczej gatunki. Teraz połowa niemal ofert to poecilotherie, heteroscodry, stromatopelmy, itp. Klient czesto kupuje bo pająk ładnie na fotce wygląda, a nie dlatego, że jest dobry dla poczatkujących. To nie wróży dobrze na przyszłość. Po pierwszym większym wypadku z pająkiem bedzie duża nagonka na pajęczarzy. Lepeiej więc chyba by to dotyczyło spokojnych gatunków a nie agresywnych. W końcu to odbije się na całym terrarystycznym swiadku.
A poza tym Avi zgadnij kto u nie w sklepie pyta o potencjalnie najgroźniejsze pająki (znając ich nazwy łacińskie, więc już conieco wiedząc na ten temat). Średnia wieku 12-14 lat. Cecha charakterystyczna: dres. Ja im nic takiego nie sprzedam, ale znam takich co chetnie obsłużą takiego klienta. A nie jest to chyba potencjalnie odpowiedzialny hodowca. Zwłaszcza jak się sam chwali, ze ma od pół roku albopilosę i już go 4 razy "dziabną". To co sie stanie jak w jego ręce wpadnie coś "mocniejszego".

Awikularia
08-07-2013, 15:43
W zwiazku z tym, ze jest wiecej takich pajakow to sie nasilily wypadki zwiazane z wymienionymi ptasznikami? Nie zauwazylam zmiany sytuacji sprzed kilku lat i teraz... Poza tym, powtorze, jest zakaz handlu Brachypelmami. Wiec ten gatunek odpada.... Doczytaj sobie przepisy na ten temat, nawet malutkimi literkami pisane....

Awikularia
08-07-2013, 15:45
To im kurde nie sprzedawaj, kto ci kaze? To znaczy, ze ma byc zakaz? Ja takim tez nie sprzedaje, wysluchujac przy tym bluzgow. Jak bedzie zakaz, to i tak mu wpadnie w rece i tak. Jakos nie zauwazylam spadku zazywania narkotykow, pomimo tego, ze jest zakaz :/

Mantis
08-07-2013, 16:05
Wiecie co w tej popieprzonej polsce będzie za niedługo można hodować pieski kotki i papużki nic więcej szkoda słów

loktok
08-07-2013, 16:23
Male sprostowanie do moich wypowiedzi, piszac o pajakach nie mialem na mysli tylko PTASZNIKOW ale wszystkie pajaki. I proponowane przezemnie zaostrzenia dotyczace pajakow maja dotyczyc gatunkow z rzedu pajaki.

vorax
08-07-2013, 16:24
eh
to ja powiem ze konia tez trzeba wpisać na liste bo ostatnio mojego ojca kopnoł w gębe, i miał liczne złamania :)
a co do pająków to skoro czepiacie sie tych zwierząt to moze trzeba podkreślić w ustawie ze mogą być posiadane te gatunki (agresywniejsze lub tez grożne) przez osoby pełnoletnie tylko??
ale osobiście sądze ze nie powinno sie zakazać trzymania rzadnego z ptaszników, bo nikt jak mi wiadomo w polsce nie odnotował przykrego zdarzenia po ukąszeniu tych ze zwierząt!

dr Robert
08-07-2013, 16:25
Z ustawy wynika, że nie będzie czegoś takiego jak lista gatunków dopuszczonych do hodowli prywatnych przy spełnieniu określonych warunków. Nie ma co porównywać tego z psami ponieważ tam nie ma zakazu (!) jest tylko obowiązek rejestracji takiego groźnego psa.

Przy bierności i niewielkiej liczebności środowiska terrarystów w Polsce mogą nam zafundować najbardziej restrykcyjne rozporządzenie na świecie ! Prawie wszędzie gdzie są takie zakazy nie są one tak bezwzględne, a więc jest możliwość uzyskania indywidualnych zezwoleń.
Tutaj tego nie będzie ! Dlatego jeśli taka lista ma powstać, a powstać musi bo taki nakaz daje ustawa to powinna zawierać tylko gatunki SKRAJNIE NIEBEZPIECZNE ! Zdecydowana większość gadów czy pająków jest dużo bardziej bezpieczna od psów i to wcale nie tych uznanych za niebezpieczne. Nie widzę powodu, aby osoba posiadająca warunki lokalowe nie mogła trzymać sobie krokodyli czy dużych pytonów. Jestem świeżo po lekturze świetnego artykułu o rozmnażaniu aligatora misisipijskiego w niemieckiej prywatnej hodowli. Oby takie warunki miały dla swoich zwierząt polskie ogrody zoologiczne. W Polsce są też ludzie mający takie warunki i nie uważam, aby potrzebne były zakazy trzymania zwierzat które choć w potocznym mniemaniu są "dziwne i niebezpieczne" tak naprawdę takie wcale nie są przy zachowaniu minimum rozsądku. Spis nie ma być przygotowany z myślą o idiotach, dresiarzach i szpanerach itp. bo wówczas w spisie powinny znaleźć się w pierwszej kolejności psy, koty, chomiki. Nie dajmy się zwariować ! Nie można pozwolić na rozporządzenia oparte na fobiach ludzi niezorientowanych w temacie.
Na stronie MŚ nie ma jeszcze projektu (do konsultacji), rozumiem więc, że to pierwsze przymiarki. Jeżeli jednak się pojawi jako projekt do konsultacji trzeba zorganizować akcję protestacyjnych listów, oczywiście jeśli będzie to spis bardzo restrykcyjny.

Awikularia
08-07-2013, 16:26
Na ptaszniki na zakazanej liscie (jak to brzmi) nie zgodze sie w zadnym wypadku, ale co do innych pająków i pajęczaków, to proszę bardzo, są one nieporówanie bardzie niebezpieczne niz ptaszniki:

rodzaje:
Atrax, Trechona, Macrothele oraz niektore z Barychelidae, Ctenizidae, Nemesidae oraz Actinopodidae. Takze Conothele sa dosc niebezpieczne. Do jadu tych pajakow nie umywa sie zaden pajak z Theraphosidae (czyli z ptasznikow).

dr Robert
08-07-2013, 16:30
Wpisywanie drzewołazów czy jakichkolwiek płazów jest bezzasadne. Nie znam przypadku zatrucia w Europie jadem Dendrobatidae. Wszystkie w Polsce ososbniki pochodzą z hodowli (czeskich zresztą głównie), a płazy te tracą właściwości trujące jeśli nie jedzą odpowiedniego gatunku mrówek.

small
08-07-2013, 16:30
Jarek Zajączkowski napisał(a):

> BEZKRĘGOWCE Invertebrata

> Czarne wdowy Lathrodectus sp. I Jadowite
> Tarantule Lycosa sp. I Jadowite
> Atrax sp. I Jadowite

Nie wiem za bardzo kto przyczynil sie do wlaczenia tych 3 rodzajow do listy zwierzat niebezpiecznych, ktorych trzymanie w warunkach domowych ma byc zabronione. Zapewne dla 'szefa' MOŚiu ;> pracowal sztab 'specjalistow' w tej dziedzinie. Lista dla mnie - amatora pajakow jest jak najbardziej smieszna...

Wlaczenie do tej listy rodzaju Lycosa jest dla mnie najbardziej niezrozumiale i chcialbym uslyszec czym sie kieruje sztab chcac zabronic hodowlii tego rodzaju w domq... Moze ktos ze sztabu uslyszal w telewizji o groznych tarantulach i postanowil zrobic z nimi porzadek... :S [ABSURD]

Co do rodzaju Latrodectus nie powiem pajaki te maja jad zdecydowanie bardziej toksyczny w porownaniu z rodzajem Lycosa, ale nie nalezy tez przesadzac. Trzeba miec 'szczescie', zeby zostac ukaszonym przez ten gatunek. Pajaki te zdecydowanie nie naleza do szybkich a wiekszosc przypadkow ewentualnych ukaszen konczy sie, krotka wizyta w szpitalu. W USA zyja w sasiedztwie tego gatunku i jakos nie probuja usuwac mimo, ze z mrowkami walcza od dawna... :> Nie nalezy zapominac, ze rodzaj Latrodectus obejmuje takze gatunki o zdecydowanie slabszej toksycznosci jadu niz krwiozercza telewizyjna Czarna wdowka - Latrodectus mactans. Chcialbym sie dowiedziec jak wiele osob rocznie w Polsce jest ukaszona przez pajaka z tego rodzaju...

Wlaczenie do tej listy rodzaju Atrax, no nie powiem, ze nie jest to pajak niebezpieczny dla zycia ludzkiego, ale przeciez przy odpowiednim doswiadczeniu i warunkach mozna prowadzic hodowle tego rodzaju.

Lista objela 3 rodzaje zdecydowanie jestem przeciwnikiem zakazu hodowlii jakiegokolwiek pajaka. Nie wspominajac o rodzaju Lycosa (LOL).
Propozycja jest bardzo nie przemyslana i gdyby ta ustawa weszla w zycie to naprawde przeskocze przez lade w Pewexie i poprosze o azyl ;P
Hodowla Lycosa bedzie zabroniona, ale pajaki z innych rodzajow, bardziej niebezpiecznych dla zycia bedzie mozna 3mac legalnie... :S Atrax zabroniony, ale inne rodzaje z rodziny Hexathelidae legalne. [KOLEJNY ABSURD]

Chcialbym uslyszec uzasadnienie ze sztabu czym sie kierowal chcac zabronic hodowli pajakow z tych rodzajow... ??? I czy maja jakakolwiek przyjemnosc wprowadzajac kolejne durne zakazy.

PS. a za ustawe i projekty znow sianko wpadnie bo ta 'S' klasa z zeszlego roku ma brzydki lakier... :/

loktok
08-07-2013, 16:32
Wszystko jest pieknie panie dr, do momentu jak sie zastanowimy kto ma decydowac czy dana osoba ktora kupuje tego krokodyla (oczywiscie duze gatunki realnie niebezpieczne) jest zapalonym terrarysta czy jak pan to ladnie nazwal idiota, dresem, szpanerem.

Diabolo
08-07-2013, 16:33
to moze zakaz sprzedawania pajakow dresom?;]

loktok
08-07-2013, 16:34
Prosze o precyzowanie czy piszac "pajak" mamy na mysli ptaszniki czy ogolnie rzad pajakow bo prowadzi to do wielu nieporozumien

Awikularia
08-07-2013, 16:36
I tutaj dr Robert wyjal mi z ust to, co tak bojowo pisze... Moze zbyt bojowo, ale jak slysze, ze biedny, 12-letni poczatkujacy dresiarz moze sobie zrobic krzywde trzymajac niebezpiecznego ptasznika, to mnie trzepie..... Az mi sie spac odechcialo.... Nie uchronimy wszystkich, to jest tak jak z papierosami i alkoholem. Niby nie sprzedaje sie osobom ponizej 18 roku zycia, a pelno pijanych dzieciakow mozna spotkac...

Uwazam, ze czesciowy zakaz, czyli trzymanie od 18 lat, to nie jest najlepszy pomysl. I popieram dr Roberta - na takiej liscie powinny znalezc sie TYLKO SKRAJNIE NIEBEZPIECZNE gatunki - a ptaszniki do takich nie naleza. Tu male wyjasnienie - czepiam sie ptasznikow, bo na innych zwierzetach sie nie znam, wiec nie bede sie wypowiadac. Dzialajmy rozsadnie, bo rzeczywiscie bedziemy miec najostrzejsze przepisy na swiecie.....

dr Robert
08-07-2013, 16:37
Pajęczarze zamiast krytyki przedstawcie może konkretną listę proponowaną do zakazu. Niekoniecznie musi być zakazany cały rodzaj, ale np. konkretne gatunki z danego rodzaju. Jak zrozumiałem Jarkowi chodzi o bardzo konkretne propozycje z uzasadnieniem.

Neo2
08-07-2013, 16:39
Mi ta lista stosunkowo odpowiada, ale jeśli ktoś wpisze na nią ktoregos z moich kochanych ptaszniczkow to kupie AK-47 wbiegne do sejmu i bede strzelał po wszystkich jak leci, jestem niepełnoletni wiec wsadzą mnie do psychiatryka albo do poprawczaka i za 15lat wyjde za dobre sprawowanie. Przynajmniej przyczynie sie 90% polskiego społeczenstwa i zostane bohaterem. :D

loktok
08-07-2013, 16:40
No awikularia napisala juz swoja liste

Neo2
08-07-2013, 16:44
aha na tej liscie co ktos podał:http://www.finisz.pl/index.php?menu=6&tem=19&txt=51 są podane "Pająki ptaszniki z rodzajów Pterinochilus, Caeratogyrus, Poecilotheria / II / Jadowite i agresywne" oby nie trafiły do tej listy co podał Pan Jarek Zajączkowski bo nie wytrzymam nerwowo.

Obcy
08-07-2013, 16:45
wedugł mnie lista dusicieli poza reticulatusem który naprawe jest duzy ( choc jeśli ktos ma warunki i doswiadczenie , to czemu nie) jest bezsensowna , i zastanawiam sie czym kierowali sie ludzie tworzący tą liste , z tego co wiem nikt od uduszenia przez węza nie zginał w polsce ostatnim czasie!!! co mogło by być powodem robienia takiej listy. Pozatym dusiciele stanowią raczej małe zagrozenie bo ataki kończące sie żle są naprawde zadkoscią , a zakaz taki powoduje ze polska bedzie daleko za innymi krajami takze w terrarystce w tym wypadku nie tylko daleko za zachodem ale też np za czechami :-) Wstyd !!!

vorax
08-07-2013, 16:49
zgodze sie z DR.ROBERTEM.
avi tez ma racje.
nie rozumiem tylko dlaczego mamy miec inne prawo nież unia europejska???
zna ktos odpowiedz?

Neo2
08-07-2013, 16:53
Bo Polska jest poj.... krajem, niedługo będziemy jak w wiezieniu. :/ Dobrze że mam możliwość i jak skończe 18lat i szkołe wylatuje do USA-tam jest o niebo lepiej w tej sprawie niz w Polsce a i z pracą jest lepiej.

nazer
08-07-2013, 17:04
Mowicie o pajakach, Awikularia napisala ze nie zdazylo sie by ptasznik zabil jakas osobe, a ze alergika moze zabic nawet osa. Fakt !!! tak samo jest np z trimeresurusami jednego jak ukasi trimek to mu lekko palec spuchnie inni pare dni sie pomecza w domu inni zas moga wyladowac w szpitalu. Ale nie sa to weze ktorych ukaszenie jest smiertelne. Nie mowie ze np zmija gabonska ma byc prawnie dostepna,ale nie rozumie po co wykluczac gatunki ktore nie sa az tak niebezpieczne. Pozatym jak napisales Loktok ze ucieknie i ze nikt nie zapewni odpowiednio szczelnego terrarium, powiedz uwazasz ze twoi sasiedzi by zareagowali inaczej nawet by nie wiedzieli co to jest tylko by byla panika. I jedyne co by chcieli zrobic to uprzykrzyc ci zycie. A co do glupoty ludzkiej to na to nic nie poradzi sie. Nie mozemy patrzec na to ze sa ludzie ktorzy szpanuja itp bo jesli o to by chodzilo to prawie zadnego gada by nie mozna miec. znam jedna osobe ktora kupila sobie guttate i wmawiala swoim znajomym ze ma bardzo agresywnego weza sprowadzonego z afryki. Ludzie lubia byc w centrum uwagi i chca sie prezentowac za pomoca przeroznych srodkow. Nie mowie ze weze te maja byc ogolnie dostepne w raz ze zgodami na ich posiadanie. Ale np po wykazaniu odpowiedniego pomieszczenia dla wybranego gatunku, zapewnieniu optymalnych warunkow, nie widze przeszkod by mozna starac sie o taka zgode. Loktok jeszcze jedno pytanie, czytales o jadzie trimeresurusow o ukaszeniach?? zgodze sie sa niebezpieczne te w glowem, szyje, plecy, ale te w reke - to praktycznie jedyna czesc ciala do ktorego dochodzi przy ukaszeniu w czasie prac w terrarium, i dla wiekszosci ukaszonych wystarczy pic czesto wapno duzo odpoczywac robic oklady jesli dojdzie do goraczki, niektorzy nawet nie musza pic wapna bo ukaszenie na nich nie wywiera praktycznie zadnych skutkow.

dr Robert
08-07-2013, 17:05
loktok napisał:
"Wszystko jest pieknie panie dr, do momentu jak sie zastanowimy kto ma decydowac czy dana osoba ktora kupuje tego krokodyla (oczywiscie duze gatunki realnie niebezpieczne) jest zapalonym terrarysta czy jak pan to ladnie nazwal idiota, dresem, szpanerem."

Nikt nie ma decydować. To wolny kraj. A kto decyduje dzisiaj o tym kto kupuje psa czy konia ? Ja uważam, że to zwierzęta porównywalne z ptasznikiem. Ja mam traumę na całe życie bo jako dziecko widziałem mojego brata pogryzionego przez psa. Boję się psów i musi minąć sporo czasu zanim przyzwyczaję się do jakiegoś konkretnego psiaka znajomych. I jakoś psów na liście nie ma, a według mnie być powinny. Nie widzę powodu, aby w Polsce były jakieś szczególne i wyjątkowe przepisy. W Polsce nie ma problemu ludzi pokąsanych przez ptaszniki, krokodyle czy uduszonych przez dusiciele. Jeżeli czytam "Crocodilia - niebezpieczeństwo pogryzienia" to chciałbym też przeczytać "Canis lupus familiaris - niebezpieczeństwo pogryzienia". A dlaczego tam nie będzie psa ? Ponieważ lobby hodowców psów by na to nie pozwoliło i tylko dlatego. Nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby znajdowały się na tej liście zwierzat, które komuś wydają się niebezpieczne.

W zeszłym tygodniu oglądałem też reportaż w niemieckiej TV o hodowli krokodyli w domu, zdjęcia dzieci karmiących dorosłe aligatory (dzieciaki w basenie razem z gadami). Co ciekawe w audycji po reportażu nikt się jakoś specjalnie nie oburzał, nie padały propozycje zakazów. Czasem mam wrażenie, że zakazami ktoś próbuje wychowaywać społeczeństwo, a skończy się to na "podziemiu hodowlanym". Zakazane powinny być tylko zwierząt naprawdę mocno jadowite i takie które jednocześnie mogą zagrażać osobom postronnym (już widzę te pędzące do sąsiada wielkie krokodyle marzące aby złapać go za dupę).

Obcy
08-07-2013, 17:24
skoro umieli podzielić dusiciele na 2 grupy to niech to samo zrobią z jadusami , węze o jadzie porównywalnym siła do jadu dozwolnych w hodowli ptaszników i skorpionów nie powinny byc zakazane

mazik
08-07-2013, 23:19
Jak najbardziej skreślić duże dusiciele łącznie z reticulatusem, a o tygrysich nie wspomnę.
Są to piękne i ciekawe węże, na jakiej podstawie mają być zakazane??
Nie ulegajmy fobbi i opowieściom rodem ze średniowiecza z którymi ponoć jako terraryści walczymy!!
Ile jest przypadków uduszenia , lub choćby dotkliwego pogryzienia przez te węże ???opierajmy się na faktach a nie na mitach!!!

Pozdrawiam i apeluje o opamiętanie się !!!
mazik!

amarc
09-07-2013, 00:27
Widzę dyskusja wdała się ostro. Przeglądając ją muszę stwierdzić, że dr Robert i Awikularia mają chyba najzdrowsze podejście. Jeśli dobrze ich zrozumiałem, to się z nimi zgadzam: jeśli ma być taka lista, to powinna zawierać TYLKO I WYŁĄCZNIE gatunki rzeczywiście niebezpieczne dla ZDROWEGO DOROSŁEGO człowieka, tzn. zagrażające życiu lub poważnym (szpitalnym) komplikacjom po "kontakcie".

Czemu mamy być lepsi od UE? A czemu mamy być gorsi od UE? W sumie już od jakiegoś czasu my to też UE. A UE to jedna wielka biurokracja. Jeśli państwa członkowskie mogą tworzyć wewnątrz Unii "swoje lokalne prawo" w pewnych dziedzinach, to nie znaczy, że trzeba na ślepo zżynać. Raczej ze zdrowym rozsądkiem i tak, aby "egzekucja" takiego prawa była najprostsza, jak to możliwe (a jak widać dookoła, u nas przeważnie prawo idzie w drugą stronę). Po co jakieś listy gatunków, które można trzymać, jeśli coś tam lub coś innego (zresztą, jak dr Robert wydedukował, taka lista w świetle naszego prawa nie ma racji bytu). Jeśli wymagane byłoby jakieś zezwolenie, przeszkolenie itp., to zainteresowane osoby i tak sobie takie coś zdobędą. A jak ktoś będzie bardzo chętny, to zakazane gatunki także zdobędzie, ale to już będzie ewidentnie jawne przestępstwo. Przykładów z psami i innymi zwierzętami "bezpiecznymi" już trochę było, więc nie będę ich tu powtarzał. Dlatego, jeśli ma być lista gatunków zakazanych, to TYLKO taka, jak napisałem powyżej. Inna byłaby istnym popadaniem w paranoję...

Pozdrawiam

loktok
09-07-2013, 01:08
Co do uciekania wezy to pamietajmy ze to nie sasiedzi maja wiedziec co ja mam za zwierze i ktore mi ucieklo, (w polsce widok weza w szafce kuchennej jest raczej rzadkoscia i u kazdego wywola panike), tylko ja. A jezeli ktos bedzie hodowal w domu jadowitego weza i on mu ucieknie to on jest odpowiedzialny za ewentualne skutki pogryzienia. Świat nie jets taki piekny i prosty ze tremki gryza tylko zdrowych i doroslych ludzi, ale w tewoim otoczeniu moga mieszakc osoby wrazliwe, male dzieci i osoby starsze, dla ktorych jad nawet trimeresurusa jest zabojczy. (zaraz napewno napiszecie o pszczolach, dla mnie to nie jest argument bo ta osoba jest na pszczoly czy osy narazona bo jest to naturalne zwierze w naszym klimacie i musi sie ich wystrzegac), ale nie ma zadnego obowiazku wystrzegac sie jeszcze jadowitych wezy ktore trzyma jej sasiad za sciana. A ktore jak wiemy czesto uciekaja wystrczy poczytac forum co krok pojawia sie post ze uciekl waz gdzie go znalezc.
Czy ja napisalem ze jad trimkow jest niebezpieczny dla kogos jak go ugryzie w palec, NIE, napisalem inne miejsca i sam to potwierdziles ze okolice glowy moga byc niebezpieczne.

Ta lista nie jest tworzona po to zeby zabronic wszystkiego ale po to zeby uniemozliwic przetrzymywanie w warunkach domowych zwierzat potencjalnie bardzo niebezpiecznych dla osob trzymajacych i otoczenia.

I dla swojego swietego spokoju powinnismy zrezygnowac z iektorych gatunkow, bo moze nam to przyniesc wiecej szkod niz korzysci a mianowicie jesli nawet zostana zezwolone niektore jadusy to kiedys dojdzie do takiego wypadku ze kogos pokasaja jak ucieknie i wtedy media zrobia odpowiedna sensace a swiat terrarystow zostanie napietnowany.


Co do krodyli i duzych wezy to nie wydaje mi sie ze powinny one byc zakazane, ale powiny na nie byc zezwolenia wydawane na podstawie spelnienia warunkow zapewnienia im odpowiedniego lokum. Te duze gady jak duze weze i krokodyle stanowia raczej tylko zagrozenie dla hodowcy, a to jego swiadomy wybor.


Nie wiem czemu na tej liscie jest waran z komodo jezeli jest on i tak nieosiagalny z powodow ochrony gatunkowej. A co do niebezpieczenstwa to jest jeszcze pare innych duzych gatunkow waranow ktore na liscie sie nie znalazly (i nie powinny znajdowac) a moga byc podobnie niebezpieczne.

phasmid
09-07-2013, 02:19
moim zdaniem lista taka jest potrzebna ale gat. niebezpiecznych dla zdrowego człowieka. Mimo to że powstanie zakaz hodowli pewnych gat. to zejdą one do tzw podziemia terrarystycznego. My hodowcy możey debatować nad gat kture wpisać na taką lista ale musimy pamietać że w rządzie zawsze znajdzie sie idjota który nie mając pojecia o zwierzętach usłyszy o jakimś gatunku jadowitym bądz w inny sposób niebezpiecznym i doda go do listy , w ten sposób my hodowcy utworzymy liste a politycy dodadzą inne gat od siebie i wyjdzie na jedno-nie będzie już co hodowac.
a może dodać całkowity zakaz prowadzenia pasiek- pszczoły są jadowite i z tego tytółu niebezpieczne.
Polska ma chory rząd a nie społeczeństwo a co sie robi z chorym organem- usówa.
pozdrawiam Phasmid

Bartekg
09-07-2013, 02:26
Odnośnie skorpionów znajdujących się na liście to jedna wielka pomyłka. Nie można uogólniać do rodzajów na niej wymienionych.

Jeśli na liście znajdą się skorpiony, powinny to być konkretne gatunki. Prawdziwie niebezpieczne są:
1. Androctonus australis (wiele wypadków śmiertelnych)
2. Leiurus quinquestriatus (wiele wypadków śmiertelnych)
3. Tityus trinitatis (wiele wypadków śmiertelnych)
4. Tityus serrulatus

Tu zaznaczam iż wypadki śmiertelne miały miejsce na terenach zamieszkiwanych przez ww gatunki. Nie spotyka się praktycznie doniesień o takich wypadkach w hodowlach amatorskich.

Jako potencjalnie niebezpieczne można wymienić również:
1. Androctonus bicolor aenas
2. Androctonus mauretanicus
3. Androctonus amoreuxi
4. Androctonus crassicauda
5. Buthus occitanus tunetanus
6. Centruroides elegans
7. Centruroides exilicauda
8. Centruroides infamatus
9. Centruroides limpidus
10. Centruroides noxius
11. Centruroides sculpturatus
12. Centruroides suffucus
13. Centruroides vittatus
14. Hottentotta saulcyi
15. Mesobuthus tamulus
16. Odontobuthus doriae
17. Tityus bahiensis
18. Parabuthus transvaalicus
19. Parabuthus villosus

Jeśli już jakieś skorpiony muszą znaleźć się na liście, to tylko wymienione na początku cztery gatunki.
Jeśli nie będzie na niej ptaszników, to i żadne skorpiony figurować tam nie powinny. Zaznaczam że o wiele łatwiej jest zabezpieczyć terrarium przed ucieczką skorpiona niż ptasznika czy węża.

CRIMSON
09-07-2013, 02:32
Zakazy.....zakazy....zakazy.

Po pierwasze zakaz trzymania jakichkolwiek gatunków działa na szkodę tychże
gatunków.Wszelkie utrudnienia w ich hodowli wpływają na zmniejszenie populacji.
Co w przypadku gatunków chronionych przynosi efekt odwrotny.
Po co zakazywać, żeby powstało podziemie terrarystyczne?
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest stworzenie listy gatunków niebezpiecznych których hodowla byłaby objęta obowiązkiem rejestracji.
Odpadłby problem nieodpowiedzialnej młodzieży i każdy odpowiadalby za siebie.
Zakazy nie prowadzą do rozwoju terrarystyki.
Gdzie tu logika zastanawianie się co jest bardzie niebezpieczne pająk ,wąż, pies ,czy koń, a może żaba.

nazer
09-07-2013, 03:22
Loktok rozumiem twoje argumenty ale powiedzmy na przykladzie Czech gdzie hodowla gatunkow jadowitych nie jest zabroniona, ludzie trzymaja weze o duzo niebezpieczniejsze niz trimeresurusy a jakos nie slychac w mediach o masowych pokasaniach bo takowe tam powinny byc. Wydaje mi sie ze rozsadne osoby zrobia wszystko by zminimalizowac szanse ucieczki takiego gada do minimum, a nie ostrozni i lekko myslni beda mieli to gdzies. Ale pytanie brzmi dlaczego maja cierpiec ci ostrozni?? przez glupote innych. Ja rowniez uwazam ze jesli na liste wejdzie za duzo zwierzat do ktorych sie przyzwyczailismy a ktore nie dokonca sa tak niebezpieczne to powstanie podziemne hobby, gdzie luzdie beda nadal trzymac te zwierzeta i poniekad nadal beda zagrozeniem dla swoich sasiadow. A jesli to bedzie legalne to bedzie mozna kontrolowac hodowcow i ewentualnych glupcow karac grzywna badz odebraniem zwierzaka. No ale coz czas pokaze jak to bedzie. Dobrze ze ta dyskusja sie toczy, przynajmniej nie bedzie nic narzucone od gory.

jUngel
09-07-2013, 03:39
porszę o wykreślenie Tygrysich bo i tak będe je hodować ! :]
legalnie czy też nie !

Ergo
09-07-2013, 03:50
Witam

Moze najpierw kilka słów skierowanych do LOKTOK, jako ze jest dosyc aktywna osoba w tej dyskusji. W zasadzie chcialbym powiedziec tylko tyle, ze lista ta nie jest tworzona po to by UNIEMOZLIWIC trzymanie zwietzat niebezpiecznych, jak argumentuje moj przedmowca, a jedynie chodzzi o usankcjonowanie tego zjawiska. NIe ma takiej sily i takiego przepisu ktory uniemozliwi cokolwiek. Takie sa realia.

Wspominalem kilkakrotnie na forum o tym, iz prawo nie jest tworzone dla mniejszosci spoleczenstwa, ani do ochrony osob w jakis szczegolny sposob wyroznionych tj na przyklad z alergia. Rozumujac w ten sposob nalezaloby zakazac hodowli pajakow i wezy wszystkich gatunkow.
Czlowiek "instynktownie" reaguje szokiem, starchem, lekiem na zwierzeta ksztaltem przypominajace weze. Juz male dzieci, ktore wczesniej nie mialy kontaktu z takim zwierzeciem reaguja strachem i ma to swoje uzasadnienie wynikajace z psychologii rozwojowej. Dlatego tez to zaden argument. Wybacz.

Wracajac do prosby pana Zajaczkowskiego...
Rzeczywiscie, rozwazania na temat ewentualnych obwarowan dotyczacych hodowli zwierzat jadowitych sa bezpodstawne gdyz ustawa nie dopuszcza takiej ewentualnosci, co swoja droga uwazam za najwiekszy minus tej ustawy.
Zaden przepis nie zmieni faktu, ze ludzie beda hodowali weze jadowite i nic tego nie zmieni. Pastwo pozbawilo sie jedynie kontroli nad tym kto, co i w jakich warunkach hoduje zwierzeta niebezpieczne. Jestem pewien, ze za jakis czas ktos sie ocknie i ustawa zostanie znowelizowana.
Nie trzeba siegac daleko, chociazby do naszych sasiadow z Czech - tam mozna hodowac zwierzeta jadowite, jednakze podlega taka hodowla kontroli i wymaga zezwolen. Mozliwa jest w wydzielonym zamykanym, szczelnym pomieszczeniu, terraria wymagaja podwojnej szyby przedniej i musza byc zamykane na klodke. Poza tym hodowla taka podlega czestym kontrolom... to tyle o sasiadach...

Mamy jednak co mamy i sadze ze nalezaloby zmniejszyc nonsensownosc tej ustawy w pewnych aspektach jednoczesnie zadawalajac ustawodawce...
Na liscie musza sie nalesc pewne gatunki, to nie ulega watpliwosci, gdyz nikt nie "przelknie" niczego skoro sie tak bardzo nad ta lista napracowal:-)

Wydaje mi sie, za nalezy zastanowic sie nad tym, po co sa regulacje prawne dotyczace hodowli, importu czy handlu zwierzetami?
Sadze ze pominawszy aspekt zainteresowania poszczegolnych osob poszczegolnymi gatunkami - a ten mi sie podoba, a ten jest super i chce go - warto pomyslec o tym, iz glownym powodem jest ochrona gatunkow. Aby to robic sensownie, nie mozemy zabronic ich hodowli w niewoli, gdyz w tej sytuacji beda odlawiane w duzych ilosciach ze srodowiska.
Z tego wlasnie powodu jestm za tym, aby usunac z listy
- Helodermy Heloderma sp.
Argument o "jadowitosci" jest pozbawiony sensu, gdyz albo zakazuje sie wszelkich zwierzat jadowitych i drapieznych albo zadnego. Moj tok myslenia nie bedzie popularny zwlaszcza dla hodowcow pajakow, wiec argumentujac skreslenie Heloderm z listy odniose sie raczej do ochrony gatunkowej. Jest to juz w tej chwili bardzo zadka jaszczurka i nalezaloby zadbac o to, by rozmanzac ja w niewoli a nie odlawiac ze srodowiska. Nie powinnismy takze pozbawiac sie mozliwosci hodowli trudnych i drogich gatunkow, gdyz w ten sposob myslac, bedziemy dalej rozmanzali popularne gatunki. Terrarystyka mam nadzieje ewaluuje, wiec zostawmy sobie otwarta furtke na przyszlosc. Poza tym specyficzny sposob wpuszczania jadu prze Helodermy powoduje, iz sa one w miare bezpieczne, duzo bezpieczniejsze od wiekszosci gatunkow wezy jadowitych.




Krokodyle Crocodylia
wnioskowalbym o usuniecie z listy z powodu malej popularnosci oraz stosunkowo duzych wymagan lokalowych. Niebezpieczenstwo ugryzienia dla osob postronnych minimalne, gdyz raczej trudno aby wydostal sie nie zauwazony. Uwazalbym raczej na psy sasiada.

Waran z Komodo Varanus komodoeansis I Niebezpieczeństwo pogryzienia
A niech zostanie glownie dlatego ze nie ma hodowcow tego gat w Polsce, nich cos maja...
Helodermy Heloderma sp. I Jadowite
ustosunkowalem sie wyzej

Pyton tygrysi Python molurus I Niebezpieczeństwo uduszenia
Pyton siatkowany Python reticulatus I Niebezpieczeństwo uduszenia
Pyton skalny Python sebae I Niebezpieczeństwo uduszenia
Takie samo prawdopodobienstwo uduszenia jak zadlawieniem sie pestka avocado - grozi raczej tylko tym co jedza avocado no i raczej o zadlawieniach pestka tego owocu nie slyszy sie zbyt czesto a wiec jest to problem marginalny.


Anakondy Eunectes sp. I Niebezpieczne ze względu na możliwość uduszenia, utopienia
Zwlaszcza utopienie jest zagrozeniem, Szkoda slow, jak wyzej.

Odnosnie wezy jadowitych to moze byc problem. Sugeruje, aby osoby zajmujace sie jadowitymi wezami poszperaly w Internecie i znalazly informacjie na temat toksycznosci jadu poszczegolnych gatunkow i zakazac smiertelnie jadowitych. Pozostale dopuscic do obrotu, gdyz ograniczy to w pewien sposob popyt na te najbardziej jadowite.


BEZKRĘGOWCE Invertebrata
Czarne wdowy Lathrodectus sp. I Jadowite
Tarantule Lycosa sp. I Jadowite
Skorpiony z rodziny Scorpionidae (wyłącznie z rodzajów Buthus i Centhruroides) I Jadowite
Atrax sp. I Jadowite
Ośmiorniczki Hapalochlaena sp. I Jadowite


Uwazam, iz nalezy wszystkie bezkregowce skreslic z tej listy. Jak rozumiem umieszczenie osmiorniczek mialo swiadczyc o doglebnej wiedzy i profesjonalizmie ustawodawcy, ale wydaje sie raczej smieszne. Nie slyszalem zeby osmiorniczki wedrowaly po bloku i atakowaly sasiadow, a jesli chodzi o wlasciciela jest zobowiazany do szczegolnej ostroznosci a to dzieki - miejmy nadzieje - dzieki jego swiadomosci co do tego jakie zwierze hoduje.

Dziekuje za uwage i pozdrawiam

ergo

loktok
09-07-2013, 03:53
Chce zauwazyc ze to bedzie dzialac w ten sposob ze nawet jak pozwoli sie na hodowle mniej jadowitych gatunkow to znajda sie osoby ktore beda chcialy hodowac gatunki grozniejsze bo uznaja ze trimki im nie wystarczaja, tak jak teraz nie wystarczaja ludziom weze niejadowite.

Nie wiem jak wyobrazacie sobie takie zezwolenia na hodowle, kto mialby je wydawac i w jaki sposob testowac te osoby a co dalej kto mialby to kontrolowac jak w tym kraju nie ma na nic pieniedzy. Na temat tego ze dalej ludzie beda je mieli nawet jak bedzie zakaz nie wypowiadam sie bo to juz jest inna sprawa i podlega pod kodeks karny.

Nie trzeba szukac w Czechach bo u nas doszlo do pokasania przez kobre w Krakowie, wszyscy ta historie znaja.

A tak na marginesie niech wszyscy zwolennicy jadusow zrobia swoja liste gatunkow jakie chcieliby widziec dostepne na rynku i jakie warunki musialaby spelniac osoba je kupujaca

Obcy
09-07-2013, 03:56
nic dodać nic ująć !!!

Ergo
09-07-2013, 03:59
Phasmid, pszczoly nie spelniaja warunkow ustawy, wiec nie ma ona zastosowania w ich przypadku.

Obcy
09-07-2013, 04:02
napewno gdyby te weze można było hodowac ,hodowca mógłby zapewnic im duzo lepsze warunki co zmniejszało by ryzyko ucieczki węza. Ja też jestem za pozwoleniem na hodowle gatunków słabo jadowitych bo tak jak ciagle jest tutaj powtarzane nie stanowią one większego zagrozenie niż pająki czy skorpiony

Ergo
09-07-2013, 04:02
Jak widzisz LOKTO, to co mowisz to zwykla demagogia. Nie ma sensu okreslac warunkow jakie miala by spelniac osoba ktora chce hodowac jadusy, gdyz nie ma takiej mozliwosci wg prawa w Polsce. Chyba ze na przyszlosc.

Bede upieral sie przy swoim, ze lepiej zezwolic hodowac mniej grozne gatunki niz zakazac wszystkie. Dla mnie korzysc jest oczywista. Na wiele osob sankcje karne nie zadzialaja, ale sa tez takie, zwlaszca mlodsze, ktore mimo wszystko zostaja pod kuratela rodzicow, ktore beda sie obawialy konsekwesncji a to jest jakies wyjscie , tak uwazam.

Jak wyobrazamy sobie zezwolenia i kwalifikacje osob? A tak samo jak na bron, prawo jazdy na samochod czy ciagnik siodlowy. To jest najmniejszy problem ustalic zasady.

Pozdrawiam
ergo

jUngel
09-07-2013, 04:02
kto co hoduje i tak bedzie to hodował i nie będzie zwracał uwagi na tą liste,
więc po co ja tworzyć??
kiedy będzie lista ostateczna opublikowana ??

Azazel
09-07-2013, 04:10
Wykreślić Eunectes Murinius, Eunectes notaeus , Python Sebae, Python Molurus Molurus i Molurus Bivittatus oraz Python Reticulatus.

loktok
09-07-2013, 04:11
Bardzo mi sie podoba twoj podpis

"Co cie nie zabije to cie wzmocni"

Moim zdaniem dobrze podsumowuje cala rozmowe

Nie wiem jak to wnioskujecie ze jezeli zabroni sie hodowli w Polsce to beda te gatunki odlawiane, my nie tworzymy listy dla calego swiata tylko dla Polski, gdzie indzieje te gatunki beda hodowane i dostepne w sprzedazy, jednakze proba wwiezienia takiego gatunku do Polski bedzie nielegalna.


Ta lista ma tez inne zadanie a mianowicie myslenie za innych ludzi, bo nie wszyscy sa tak odpowiedzialnymi hodowcami jak MY.

Ciekawa jest ta kwestia zezwolen i odpowiednich warunkow dot trzymania jadusow. Mysle ze jednym z warunkow powinno byc posiadanie waznej surowicy przeciw jadowi danego gatunku - to spowoduje ze wiele gatunkow stanie sie nie dostepnych i co wtedy znowu beda ludzie hodowac przemycone gatunki w piwnicach bo nie bedzie ich stac na to zeby co kilka lat kupic surowice za kilka tys. zl.

loktok
09-07-2013, 04:16
Niestety z pozwoleniami na jadusy to nie jest tak samo jak na bron czy samochod bo bron sama nie ucieknie a auto samo nie odjedzie i zrobi komus krzywde, a waz jest istota zywa i lubi uciekac.

Co do rodzicow to nie jest to tez odpowiedni argument bo najlepszym przykladem jest kol. Naczas ktory hodowal w domu bardzo niebezpieczne gatunki za przyzwoleniem rodzicow.


Jeszcze raz prosze przedstawcie liste gatunkow ktore powinny byc dostepne.

AGAM
09-07-2013, 04:17
Ja popieram porzedników... dusiciele nie sa przecież aż tak niebezzpieczne zwłaszcza taki np. P.m.pimbura... czy E.murinus, podobnie niektóre Vipera czy grzechotnikowate... No i też jestem za tym ze by z listy wykluczyć pająki i skorpiony a przynajmniej sprecyzować gatunki....

AGAM
09-07-2013, 04:19
A co z odjadowanymi jadusami??

Jarek Zajączkowski
09-07-2013, 04:50
LISTA DOSTĘPNYCH GATUNKÓW TO SPIS GATUNKÓW NIE OBJĘTYCH "LISTĄ ZAKAZANYCH".
CO NIE JEST ZAKAZANE JEST DOZWOLONE.

DEXiu
09-07-2013, 05:10
Wykreślić Pytona tygrysiego a przynajmniej birmańskiego (Python molurus bivittatus) i ewentualnie Anakondę żółtą (Eunectes notaeus) ale tą niekoniecznie. Wszystkie jadowite węże powinny na liście pozostać. Co do ptaszników nie interesuję się tym za bardzo więc nie zabieram głosu.

Ergo
09-07-2013, 05:16
WLasnie o to chodzi. Kazdy pisze tu o tym co zostawic lub nie biorac pod uwage tylko swoje upodobania.
A moze zachwac troszke obiektywizmu i zastanowic sie nad tym powaznie, Dexiu


Wg mnie jadusy odjadowane powinny zostac dopuszczone do obrotu gdyz jakby nie patrzec jadowite nie sa....

Obcy
09-07-2013, 05:19
po co komu surowica , mówimy o zezwoleniu na gatunki słabo jadowite !!

jUngel
09-07-2013, 05:24
Python reticulatus powinien wymagać specjelnego zazwolenia i powinien zostać na tej liście tak samo jak anakonda zielona (do duże i ciężkie węże)

daf
09-07-2013, 07:01
Nie no panie Grzegorzu nie przesadzajmy z tymi Poelicotheriami. ;)

mark0wy
09-07-2013, 07:02
Witam

To ja tez napisze kilka slow od siebie.

Na pajakach sie nie znam, ale popieram rozsadne glosy, ktore wskazuja na potrzebe zakazu posiadania tylko smiertelnie jadowitychm, ewentualnie tych ktorych ugryzienie moze wywolac ciezkie powiklania. Oczywiscie chodzi o normalanego zdrowego, doroslego czlowieka (Niemowle moze zabic kilka ukaszen pszczoly, nawet jesli nie jest uczulone). Prawo jest wspolnym mianownikiem i dlatego przepisy powinny byc generalne i abstrakcyjne.

Co do krokodyli, duzych waranow i dusicieli, to z jednej strony ograniczeniem powinna byc tu wyobraznia hodowcow a nie przepisy prawne, zwlaszcza jesli chodzi o pomieszczenia hodowlane, gdyz nierzadko sa on zupelnie nieodpowiednie.
Z drugiej jednak strony sila tych zwierzat jest olbrzymia i nierzadko do ich poskromienia potrzeba kilku doroslych mezczyzn. Inna sprawa, iz czesto zwierzeta hodowlane sa nieco mniej agresywne niz ich krewniacy pochodzacy z odlowu.
Jednak tworzac prawo nalezy myslec perspektywiczne, z jednej strony tak jak napisalem powyzej prawo powinno uwzgledniac przecietnego czlowieka (poza tym w przypadku tych gatunkow najczesciej ewentualnym poszkodowanym bedzie sam wlasciciel). Z drugiej strony statystyka mowi, ze na iles tam przypadkow zdarzy sie jedna tragedia. Mielismy pokaz dziennikarskiego belkotu, dotyczacego smiertelnie jadowitych albopilosum ;), wyobrazacie sobie co by sie stalo gdyby jakies nieostrozne dziecko pod nieobecnosc wlasciciela, weszlo do terrarium siatki jako podwieczorek???

Oczywiscie hodowla wszystkich zwierzat odbywa sie na zasadzie ryzyka, ale czy kazdy nabywca duzych pytonow zna ich potencjalne mozliwosci.

Sam nie wiem czy zakaz ma sens, tak jak nie wiem czy sens ma trzymanie 6 metrowego giganta w domu, ale de gustibus non disputandum est, byle te gusta nie byly niebezpieczne dla innych.

Jestem natomiast zdecydowanym przeciwnikiem legalnosci posiadania jakichkolwiek badz wezy jadowitych. Argumentow bylo i jest wiele, wystarczy poszukac w licznych dyskusjach prowadzonych na tym forum.

Oczywiscie sa gatunki jak przedstawiana wyzej trwoznica, co do ktorych mozna by dyskutowac. Ale raczej nie widze mozliwosci stworzenia jakiegos osobnego trybu wydawania zezwolen.

Pozdrawiam
Mark0wy

Diabolo
09-07-2013, 07:22
z dala mi od poecilotheri... one NIE MOGA BYC ZAKAZANE... one wcale nie sa takie grozne :> nie ma przypadku smiertelnego ukaszenia... juz bardziej agresywny zdaje sie murinus...

nazer
09-07-2013, 07:59
Widac ze MOŚ i ich nakazy, zakazy wcale nie pomagaja rozwojowi terrarystyki w polsce, chca nam przyciac skrzydla ile wlezie. Po wejsciu naszego "wspanialego" kraju do UE wielu z nas myslalo ze otworza sie nam drzwi do wielkiej Terrarystyki i co z tego ze sie otworzyly?? Jak nie za wiele bedziemy mogli miec u siebie w domu. Przeciez kazdemu ze zwierzat mozna cos przypisac co moze w jakis sposob byc niebezpieczne. Nierozumie ludzi ktorzy sie tak rzucaja by jedne skreslic a inne zostawic. Ludzie od wielu lat hoduja pytony tygresie i siatkowane, jeszcze nie slyszalem by w naszym kraju ktos zostal uduszony przez tego weza, a zostal?? jesli tak to pewnie sa to osoby do policzenia na palcach jednej reki. Z tego co wiem dorosly zdrowy Legwan zielony ma na tyle sily by uderzeniem ogona zlamac reke stojemu opiekunowi, hmm... mozna tez go uznac za zwierze niebezpieczne. Kazdy bedzie argumentowal swoje racje w inny sposob. Nie ma co sie przekrzykiwac wiekszosc z nas swoje argumenty podala i uzasadnila, zobaczymy co z tego bedzie. Mam nadzieje ze ta lista bedzie zrobiona z glowa i wiecej bedzie zmian na nasza korzysc.

BZYK
09-07-2013, 08:35
Jeszcze jedna rzecz o której nikt wcześniej nie wspomniał, co będzie jeśli powstanie ta lista a powstać musi. Co zrobić ze zwierzętami które staną sie nielegalne w dniu wejścia tej ustawy w życie a będą w prywatnych hodowlach, mi nasuwaja się tylko dwa rozwiazania a oba do bani a więc uspić lub oddać do ogrodów zoologicznych. Pierwsze dlatego że szkoda zwierząt a drugie dlatego że ogrody zologiczne nie sa z gumy, i juz widzę jak z radością przyjmują w swoje skromne progi zwierzęta z prywatnych hodowli. Pewnym rozwiazaniem mogą okazac się okresy przejsciowe, dobrze musza byc przemyślane jednak te zasady żeby nie prowadzić do nadużyć. dr.Zajaczkowski uprzejmie proszę o przekazanie również tej kwestii.

MIDO
09-07-2013, 08:38
Do pana bartkag uwazam ze na tej liscie powinien jeszcze byc A.australis i T.trinitatus ludzie i tak to hoduja i to sie nie zmieni.Jak skoncze 18 to wywalam z tej wsi tu jest jakies chore to prawo i jesli chodzi o chodowle zwierzat to sobie chomika kupie choc i przy nich jest niebezpieczenstwo ze ugryzie i tylko czekac az i tego bedzie zakaz hodowli:-)

pppppp
09-07-2013, 08:43
wszystkie węże jadowite jak najbardziej (nie porównujcie trimków z ptasznikami bo jesteście śmieszni, inne wymagania co do trzymania sprzątania i karmienia pająka a inne węża)
pytony no może poza siatką to pomyłka, to samo tyczy anakondy zótej,
reszta OK no może poza kajmanem ale o tym pisał dr robert

zuza
09-07-2013, 10:51
Witam !
Moim zdaniem z listy powinny zostać usunięte krokodyle - bardzo logiczną argumentację przedstawił wyżej dr Robert. Jestem również przeciwna zakazowi hodowania pytonów - teoretyczne ryzyko uduszenia nie jest wystarczającym powodem do zakazania hodowli tych zwierząt.

Obcy
09-07-2013, 14:02
chyba bedzie można trzymać do smierci bez możliwosci rozmnazania

Jawabuza
09-07-2013, 20:36
Ku..a mać Polska to jest na serio popier.....y kraj. Co robi waran na tej liście?!! Pokażcie mi hodowcę, co trzyma w mieszkaniu w bloku dorosłego warana buahahahahahahaaaaa. Czarna wdowa - za oceanem żyją z nimi w domach/mieszkaniach i nie maja żadnego zakazu hodowli- bo nie muszą hodować, żeby mieć, to samo z południowymi Włochami- czarne wdowy też tam są i co?? I są tak pospolite jak u nas krzyżak :))) A pozatym czarnych wdowów jest kilka/naście/set gatunków w tym parę gatunków co są niebezpieczne. Co do węży to się nie znam, lecz ktoś kto trzyma w mieszkaniu jakiegoś dużego dusiciela to musi raczej mieć jakieś pojęcie o jego hodowli. Co do ptaszników niech zakażą hodowli kątników bo jakotako też należą do tej podgrupy :)))) Skorpy- Proszę bardzo niech dodadzą do listy ale tylko te, które zabiły już paręset osób np. w afryce czy gdzieś tam. Pszczoły tez powinny się znaleźć na tej liście bo sa jadowite i już niejedną osobę zabiły i nie tylko w polsce :/ , Ośmiorniczka błękitna Hapalochaena maculosa- bez komentaża niech dołożą jeszcze KREWETKI- bo moża się udławić nimi i Ośmiornice OLBRZYMIĄ , gdyż może ucieć z akwarium i gonić kogoś po osiedlu, a na końcu wciągnie na ruszt kogoś rower albo jakiegoś KASZLA :))))). Stożki Conus sp. - non coments i do tego niech będzie jeszcze WINNICZEK, gdyż jedząc je można dostac zatrucia pokarmowego :))))))

DAJCIE MI KARABINEK SNAJPERSKI I SKOŃCZĄ SIĘ NASZE UDRĘKI, EWENTUALNIE JAKIŚ BOEING LUB MAŁA BOMBKA ATOMOWA :))))) I WIEJSKA PÓJDZIE Z DYMEM :)))

BZYK
10-07-2013, 03:28
Morski ślimak stożek to najjadowitsze stworzenie na tej ziemi, i porównywanie go z winniczkiem jest nie na miejscu.

mantid
10-07-2013, 04:22
dodał bym rodzaj Phoneutria są wredne aktywne i bardzo jadowite.

AGAM
10-07-2013, 05:58
No dobra ale stożek raczej nikogo nie użre póki mu sie ręki do akwarium nie włoży... to bądź co bądź tylko ślimak... już gorsze są meduzy morskie osy, ale one przecież też za nikim nie ganiają... wystarczy nie dotykać i tyle... to tak jaby zakazać palić ogień w kominku bo jak ktoś tam wlezie to sie spali...

Sojkas
10-07-2013, 07:07
Strrrrrrasznie bedzie w Polsce, zobaczycie.
Zwracam sie z wielka prosba do wszystkich ktorzy maja jakiekolwiek mozliwosci kontaktu z ministerstwem o uswiadomienie urzednikom, ze taka lista w polskich warunkach to GIGANTYCZNA pomylka. Przeczytalem dyskusje i mam tylko jedno pytanie :

- kto bedzie ocenial co za zwierzak siedzi u mnie w terrarium?

Rozumiem, ze ten problem jest juz rozwiazany i dziesiatki wyspecjalizowanych biologow tylko czekaja, by rzucic sie w wir pracy i identyfikowac, identyfikowac, identyfikowac......

Przeciez po wprowadzeniu zaostrzen w hodowli na 99,9% doprowadzimy do sytuacji, w ktorej istniec bedzie domniemanie winy, t.zn. kazde podejrzane zwierze bedzie zatrzymywane, a wlasciciel bedzie musial udowodnic, ze nie jest ono na liscie.
No a to jest dosc trudne, bo opinia wazna w swietle postepowania karnego, czy to administracyjnego, musi byc wydana przez osobe z odpowiednia wiedza, poparta "papierami". Ciekawe ile bedzie wypadkow zatrzymania "do wyjasnienia" P.imperatora? Chyba nie musze dodawac jaki to bedzie mialo wplyw na osobe, ktora zostanie w ten sposob potraktowana? Mozliwosci beda dwie :
- calkowicie zrezygnuje z terrarystyki
- zejdzie do podziemia

Lista, jesli juz musi byc, powinna byc jak najkrotsza i zawierac jedynie te zwierzeta, ktore sa _naprawde_ niebezpieczne. Reszta powinna byc dozwolona, a dopiero znowelizowana ustawa powinna zawierac ( IMHO ) odpowiednie przepisy, ktore dopuszczalyby do trzymania wszystkie gatunki zwierzat ( oprocz owej krotkiej listy ) po spelnieniu okreslonych warunkow ( wezmy przyklad z Czechow ).

Koncze jedna uwaga : nie osmieszajmy sie. Waran z Komodo na liscie? C'mon......
W takim razie gdzie zarlacz ludojad? Prawdopodobienstwo pogryzienia w Polsce chyba podobne. Poza tym ten gatunek jest chroniony CITESem i tam sa warunki obrotu i utrzymania go w niewoli.

PS> Ktos zainteresowany kupnem kilkudziesieciu ptasznikow? Jeszcze przed "Terrarystyczna Inkwizycja"? Tanio!

DEXiu
10-07-2013, 07:16
Hmm. Po głębszym zastanowieniu myślę, że zwierzęta jadowite (nie stanowiące jednak zagrożenia dla życia) powinne być dostępne, ale osoby hodujące (w sensie "trzymające w domu") takie zwierzaczki po prostu powinne być wpisywane do jakiegoś rejestru. Wówczas gdyby zaszła np. sytuacja w której zwierzak ukąsił kogoś i ten ktoś będzie w stanie rozpoznać co to za bydlę lub zanieść zwierzę do odpowiednich organów (niekoniecznie żywe) wtedy od razu będzie wiadomo: "Ocho, ukąsiła panią / pana taki a taki pajączek. Zobaczmy... tak, w pobliżu tylko pan XY ma takie zwierzę. Zaraz się tym zajmiemy." Oczywiście powyższa historyjka jest z cyklu SF bo nestety tutaj jest Polska ale pomarzyć dobra rzecz :))

BZYK
10-07-2013, 07:41
Lista musi być stworzona i to jak najszybciej, bo na razie przepis mówiący o ''zakazie hodowli jadowitych i niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka jest martwy, a nie ma nic gorszego jak martwe prawo.Można by również wykreślić ten zapis ale mogło by to doprowadzić do tego że będziemy hodować tygrysy w ogródkach. I właśnie nasunęła mi się jeszcze jedna kwestia dlaczego na liście nie ma kregowców wyższych.Czyli co krokodyla to nie można,nie ma problemu kupie sobie lwa albo tygrysa ich przeciez nie ma na liście,czyli mozna hodować. Należało by sie zastanowic co stwarza większe zagrożenie w przypadku ucieczki. I nie mówmy tu o tym że właściciel zadba o to żeby zwierze nie uciekło, bo wypadki się zdarzają. I jeszcze jedno pytanie który właściciel ma surowicę na jad węża którego posiada,przeciez on nie potrzebuje jak go pupil ugryzie w szpitalu napewno dobrze się nim zajmą.

Obcy
10-07-2013, 07:57
napewno są takze takei zwierzetqa , nas interesuje tylko strona terarrystyczna

Awikularia
10-07-2013, 08:00
Bzyk, powiedz mi, ile szpitali w Polsce (i Europie) ma surowice na np. wszelkie gatunki kobr tudziez tajpany?

BZYK
10-07-2013, 08:10
Źle się wyraźiłem,pisałem to żartem i to własnie chciałem powiedzieć że jakby kogos ugryzł jadowity wąż,to w szpitalu napewno mu nie pomogą,a jak nie tam to gdzie?

mark0wy
10-07-2013, 08:41
I szybciej lista powstanie tym lepiej, z tym ze jak juz powstanie, to pewnie ciezko bedzie ja zmienic.

Raczej nieprawdopodobna wydaje sie nowelizacja usatwy o ochronie przyrody i stworzenie jakiegos tryby posiadania za zezwoleniem niebezpiecznych okazow.
Tak wiec skupic sie trzeba na stworzeniu merytorycznie poprawnej listy.

No chyba ze jakas pikieta pod Sejmem :)

Z tym, ze nie wiem czy rozglos nie zaszkodzilby bardziej nizby pomogl.

Lista zamiast ograniczyc sie do niezbednego minimum, moglaby mocno spuchnac.

Pozdrawiam
Mark0wy

Bartekg
10-07-2013, 10:35
Do pana bartkag uwazam ze na tej liscie powinien jeszcze byc A.australis i T.trinitatus
MIDO, właśnie te, jak również dwa inne gatunki wymieniłem jako naprawdę niebezpieczne (przeczytaj dokładnie;) ) i właśnie te cztery(i tylko te) powinny znaleźć się na liście.
Pozostałe, potencjalnie niebezpieczne gatunki jakie wymieniłem nie stanowią tak dużego zagrożenia.

MIDO
10-07-2013, 10:58
Tak nieprzeczytalem dokladnie :) Te gatunki powinny sie znalezc na tej liscie.Nie wie pan czy mozna dostac Tityusa trinitatis w czechach ?

Bartekg
10-07-2013, 12:57
Tak nieprzeczytalem dokladnie :) Te gatunki powinny sie znalezc na tej liscie.Nie wie pan czy mozna dostac Tityusa trinitatis w czechach ?


Nie spotkałem się jeszcze z tym gatunkiem w handlu. No i mam nadzieję że nie spotkam. Po co to komu? Jest tyle ciekawszych gat. ;)

Wiciu
11-07-2013, 13:10
Wiem, że niewiele wskóramy bo urzędnicy będą chcieli wszystko co się da pozamieniać i poutrudniać pod pozorem „dostosowania” do przepisów obowiązujacych w Unii.
Jestem zwolennikiem pełnej wolnosci posiadania czego się chce ale wiem że tego nie da się zrobić, bo już jest stosowny artykuł ustawy i tylko tej nieszczęsnej listy brak.

Waran z Komodo a niech se będzie i tak nikt tego nie sprowadzi sobie do domu

Krokodyle I Niebezpieczeństwo pogryzienia. Te małe gatunki wymieniane przez Roberta do skreślenia z nieszczęsnej listy. Nie słyszałem o pokąsaniach przez Paleosuchusy, Osteolaemus czy kajmam krokodylowy są duże ale dla rozsądnego hodowcy nie stanowią zagrożenia większego niż np. Pit Bull. Inne gatunki to kwestia zastanowienia bo kto o zdrowym rozsądku te duże gatunki będzie trzymać.
Helodermy to bardzo drogie jaszczury (około 1500 $w USA) było parę pogryzień na przestrzeni kilkudziesiąciu ostatnich lat i tylko kilka śmiertelnych zejść (bo np. koleś w Meksyku trzymał sobie gada pod koszulą. Piękne jaszczurki do skreślenia z tej durnej listy!

Pyton tygrysi, Pyton siatkowany, Pyton skalny Niebezpieczeństwo uduszenia ten pierwszy chyba najpopularniejszy pyton wśród hodowców całej Europy rozmnażany od kilkudziesieciu lat i co ... i nikogo jak dotychczas nie zabił tzn. nie udusił (w USA w latach 1978 – 1990 zabitych zostało przez swoich dusicielowatych pupili 6 osób „mordercami” były wymienione gatunki – wnioski w ciągu 12 lat w ponad 300 mln. Społeczeństwie zdarzyło się 6 zgonów spowodowanych zaniedbaniem opiekunów a nie zwierząt). Wnioskuje o wykreślenie wszystkich wymienionych gatunków nikt nie ucierpiał i jak sądzę nie ucierpi (tzn. nie zostanie uduszony) ze splotów tych węży.
Anakondy Niebezpieczne ze względu na możliwość uduszenia, utopienia. Kogo ostatnio tzn. w ciągu ostatnich kilku dziesięciu lat te węże udusiły lub utopiły w hodowli... NIKOGO!!!. Anakonda żółta to w ogóle bezsens, bo jest mała i mniej agresywna od zielonej, a tak jest tak nie przyjemna w hodowli że znam tylko kilku jej hodowców w kraju, którzy nie zostali zaatakowani, uduszeni czy utopieni przez swoich podopiecznych. WYKRESLIC
Zaskroniec wschodni Rhabdophis, Boiga blandingi, Conophis lineatus, Mussurana, Bomslang, Thelotornis sp. Jadowite. Jadowite też są pszczoły, osy i inne żądłówki a te powodują więcej pokąsań i zgonów
Zdradnicowate, Węże morskie (już widzę oczyma wyobraźni wielkie akwarium o pojemności kilkutysięcy litrów morskiej wody w statystyczny polskim „M”), Żmijowate, Grzechotnikowate. No niestety tu jest problem bo to w wielu przypadkach śmiertelnie niebezpieczni pupile, a ostanie posty na forum maja niepozytywny wydźwięk. Jestem za dostępem do tych gatunków i ich hodowlą, ale z rygorystycznymi ograniczeniami. Ich propozycje pominę bo i tak z pewnością znajdą się na tej durnej liście podobnie jak wszystkie inne proponowane gatunki.
Bezkręgowce - tu moje zdanie jest też liberalne niech ludziska trzymają co chcą, byleby odpowiednio zabezpieczone, po odpowiednim przeszkoleniu i tylko osoby pełnoletnie.

Wiadomo, że „wpływ” takich konsultacji społecznych jest nikły, bo urzędnicy już dawno opracowali swoją listę, ale zawsze mogą mieć wymówkę że „konsultowali” to ze społecznością. Wprowadzane przepisy powinny mieć jakiś cel tu cel jest dość niejasny, bo czemu miały by służyć - ograniczeniu posiadania gatunków „niebezpiecznych”? Ochrony nas, hodowców przed naszymi podopiecznymi.
Jeżeli tak to proponuje dodać do listy oczywiście w innej ustawie „o ochronie właścicieli zwierząt „niebezpiecznych”) psa i kota – niebezpieczeństwo pokąsania i przeniesienia chorób odzwierzęcych, pszczół – jadowite, koni – możliwość pokopania, ugryzienia, papug, kanarków i innego ptactwa – groźba podziubania lub zadrapania chomiki myszki i inne gryzonie – niebezpieczeństwo pokąsania. Wystarczy, Wam urzędnicy, argumentacja jest oczywista chrońcie nas przed tymi potworami. Proponuję zawiązania inicjatywy obywatelskiej stworzenia ustawy chroniącej nas przed urzędnikami wymyślającymi durne przepisy. Bo jak na razie to wynika z tego, że przepisy są raczej by zabraniać i karać a nie ułatwiać nasze działania w celu rozwoju polskiej kulejącej mocno też terrarystyki (bo oczywiście nie można zapominać o tym, że na tej liście zakazanych gatunków znajdują się też ptaki, ssaki i inne obiektu naszej hodowli)

Bardziej „cywilizowane” terrarystycznie Czechy nie zakazują trzymania niebezpiecznych gatunków tylko ograniczyły je do rejestracji po spełnieniu odpowiednich wymogów;

Co zrobić z posiadanymi już gatunkami z listy, a niektóre nie podlegają rejestracji więc pozostają bez kontroli i tylko np. „troskliwy” sąsiad może nas zakapować. Nie wyobrażam sobie by wszystkie kilkaset (skromne szacunki) zarejestrowanych więc łatwych do wytropienia pytonów z listy przejęły ogrody zoologiczne a eutanazja ich (lub jakiegokolwiek zwierzęcia z listy) w imię przepisów mija się z celem ustawy (dla przypomnienia „o ochronie przyrody”). Proponowane kiedyś pozostawienie tych zwierząt u hodowcy do czasu ich naturalnego zgonu bez prawa rozmnażania i rejestracji przychówków może powodować mocne „zawirowania” szczególnie jeśli dotyczy to zwierząt z tej poronionej listy a nie podlegających rejestracji. Niestety Ministerstwo powinno szybko znowelizować ustawę i usunąć ten nieszczęsny zakazowy artykuł niestety dobrze wielmy że tak się nie stanie bo lepiej zakazać niż coś ułatwiać lub pomóc w reorganizacji.

snakeman
11-07-2013, 14:08
ale z tego co wiem, wszystkie tracą swoje toxyczne właściwości przy hodowli w terrarium, a te z odłowu chyba i tak nie są legalne :/ raczej na pewno :P

AGAM
11-07-2013, 14:43
mi najbardziej sie nie widzi ten zakaz co do skorpionów.... wystarczy takie cuś do słoika włożyś i już nie ma szans na ucieczke..... duże dusiciele i krokodyle zreszta też.... mi najłatwiej zrozumieć te małe i silnie jadowite gatunki węży bo to już dtrudniej upilnowac a i jak ucieknie to mzoe też sąsiadów powybijać - bo krokodyl raczej pod drzwiami nie ucieknie :/

jUngel
12-07-2013, 02:54
Wiciu ma rację, i tak urzędnicy zrobią swoje poprawki w tej liście, więc olejmy tą liste i hodujmy to co chcemy (tylko z rozwagą i pełną odpowiedzialnością)
i tak nie będą w stanie kontrolować tego co hodujemy.

stary
12-07-2013, 04:08
Pyton tygrysi Python molurus
Oczywiście żeby go wykreślić czeba być ostrożny ale bez przesady mam zamiar kupić go i napewno niech będzie z listy wykreślony:):):)

POZDRAWIAM

peper
12-07-2013, 05:09
przegiecie! ;// wykreslic morulusa! ale juz!

Bartekg
12-07-2013, 05:23
Lista przekazana do zaopiniowania przez PST jest jeszcze bardziej absurdalna. Różni się od listy zaprezentowanej przez dr Jarka dwoma gatunkami.
Zapraszam do umieszczania swoich sugestii http://www.pst.org.pl/forum/viewtopic.php?t=22

Marcin .P
12-07-2013, 07:31
morulusa i boa wykreślić !!

udszenia były ale nie w Europie :) i były kiedyś a nie teraz .

A poresztą urzędasy i tak zrobią co będą chciały :/

Mike
12-07-2013, 14:32
Zgadzam się z Awi, dr Robertem oraz Witoldem Borkowskim...

Ta lista jest chora... no ale czegoś takiego predzej czy pozniej moglismy się sodziewac :/ Nasze chore prawo nie istnieje od wczoraj... i cały czas sie rozwija dobijając nas jeszcze bardziej :/

Nie bede powtarzał wypowiedzi innych osob na temat wykreslania molurusow, boasow czy innych zwierzat, które bezpodstawnie znalazly sie na tej liscie poniewaz w 100% się z tymi osobami zgadzam!

Mozna by im tam podsunac kilka gatunków BARDZO jadowitych pająków ktore naprawde sa grozne dla życia zdrowego człowieka oraz kilka gatunków jadowitych wezy (juz nie bede sie wypowiadal na temat czy wszystkie jadowite weze maja byc zakazane czy np trimek ma pozostac 'wolny' ;)). Zrobmy wkoncu jakas liste i ją podsuńmy tym w urzedach zeby cos mieli i zeby sie zatkali... Niech mają tego warana z komodo, żarłacza białego oraz kilka dinozaurów.... Musimy coś zdziałać, bo jak bedziemy tylko siedziec na forum i niszczyc sobie nerwy z tego powodu to wkoncu 'mądrzy' urzednicy zrobią po swojemu... i nas w ten sposob wszystkich udupią na amen.......... :-/////

Ale przeciez tak jak Marcin .P (i nie tylko) mówił... urzędasy i tak zrobią po swojemu................... ://///



PRECZ Z LISTY MOLURUSY I INNE DUSICIELE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZA TO WPISAĆ NA LISTĘ URZĘDASÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nhandu
15-07-2013, 13:14
jeszcze ja zapomniałem tego skomentowac w tej polsce i z tym pieprzonym rządzie (u złodzieji) nie mozna byc normalnym slyszalem rowniez taki wiersz ktory jest stuprocentowa prawda oto on: policja morduje
ksiądz molestuje
poseł główkuje
a prezydent cwaniakuje i to wydaje mi sie ze w ogole lista zwierzat zabronionych to naprawde wielka glupota jakiej czlowiek nie wymyslil dziwi mnie rowniez fakt taki iz dalczego polski sejm wymyslil sobie zeby zajac sie zwierzetami i cytuje "po drodze chodza cwaniaki zboczency mordercy dilerzy narkotykow"i co policja nie wezmie sie za nich tylko za ludzi zajmujacych sie terrarystyka wiec co jestw tym polskim kraju moze za niedlugoprzyjdzie nam takie cos ze bedziemy prostestowac

42d3e78f26a4b20d412==