PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja



kolo1987
08-07-2013, 14:36
w jakich odległościach,jak dużo, jakiej wielkości otwory wentylacyjne zrobić w terrarium dla zbożówek?? wiem że na ściance bocznej i na górenej, mam zamiar zrobić te otwory wiertłem. ale mniej więcej jak??

maka
08-07-2013, 23:14
wiem ,ze sie wstawia takie gotowe metalowe tasmy,roznej szerokosci z dziurkami
i wydaje mi sie ,ze to najprostsze rozwiazanie.........przewaznie sa wlasnie z boku i na gorze,bo jest dobry przeplyw powietrza......

DEXiu
09-07-2013, 04:56
Szkoda się męczyć z wierceniem bo to kupa bezsensownej roboty. Lepiej wyciąć prostokątne otwory (jeden na bocznej ściance, drugi na suficie, ale po tej samej stronie terra, czyli jeśli masz dziure na lewej ściance to druga musi być na lewym końcu pokrywy żeby nie było przeciągów). Ich wymiary powinne być takie na jakie pozwala konstrukcja terra, tzn. jeśli ścianka boczna ma szerokość 50 cm to zrób otwór o szerokości 40-45 cm. Drugi wymiar otworów zalezy od wielkości terra - ogólnie wystarczy szerokość ok. 10 cm. W te otwory wklejasz lub przykręcasz siatki metalowe lub plastikowe o drobnych (ale gęstych) oczkach. Blachy perforowane oferowane m. in. w Biofilu są dobre ale dość drogie. Poza tym mają dość małą powierzchnię otworów (otworki są stosunkowo niewielkie a odległośi między nimi znaczne).

kolo1987
09-07-2013, 10:40
problemów z wierceniem nie będe miał żadnych i uważam że wiercąc będe mial mniej roboty niż wycinając otwór. jakiej wielkości wiertłem najlepiej zrobić otwory??

DEXiu
10-07-2013, 02:08
No nie wiem czy mniej roboty. Zależy w czym to chcesz wiercić. Domyślam się że w OSB. Jeśli płyty będą grubsze niż 10 mm to może być ciężko bo twarde skubaństwo jak cholera. No ale odpowiadając na pytanie - wiertło myślę 5 mm (grubości rzeczjasna). 10 może być za gruba. Otwory wiercisz rządkami jak najgęściej. Nalepiej żeby pomiędzy otworami w rządku było 5-10 mm odległości. Acha i żeby było ładniej i mocniej najlepiej wiercić na przemian czyli mniej więcej tak:

O O O O O O O O O O O O O O O
O O O O O O O O O O O O O O

(dziurka z rzędu poniżej ma być pomiędzy dziurkami z rzędu powyżej)

DEXiu
11-07-2013, 04:36
Hmm. Trochę nie wyszło mi to co chciałem pokazać tymi OOOO ale poniżej wytłumaczyłem o co chodzi.

bochnianin
12-07-2013, 07:21
Przecież istnieje coś takiego jak wyrzynarka jeden otwór i nóż wyrzynarki wycina obrys a siatki można kupić siatki w sklepach metalowych o różnych oczkach najlepiej z kajneru jak mają
z poważaniem

42d3e78f26a4b20d412==