PDA

Zobacz pełną wersję : ABC Elaphe schrencki (wąż amurski)



opiekun
13-03-2012, 02:51
Witam wszystkich.
Jestem nowym użytkownikem FORUM (mój pierwszy post) i postaram się nie wprowadzić wiekszego zamieszania.
Na początek chciałbym zacząć od pytań:
- mam zamiar kupić węża amurskiego (jak w temacie), czy dokonałem słusznego wyboru (pomijając artykuły, książki,opisy)? Proszę o odpowiedź osoby, które miały styczność z tym gatunkiem.
- ile razy i co jaki czas, w jakich porcjach należy karmić młodego//dorosłego?
- jakie koszty (miesięczne) wiążą się z utrzymaniem?
- ile kosztuje sam wąż?
- co sądzicie o zmianie podłoża z torfu (jak wiadomo może w najgorszym przypadku pojawić się pleśń) na żwir (a jeżeli tak to ziarna o jakiej średnicy)?
- wykluczam stosowanie kabli//mat grzewczych - żarówka dostarczy ciepła, (terrarium 100cm długość//50cm szerokość//50cm wysokość) jakiej powinna być mocy?
- czy konieczne jest stosowanie specjalnego rodzaju światła (UV, czerwone itd.)?
- wąż wymaga wilgotności powietrza na poziomie 50%-60%, może to sie wydać absurdalne ale chciałbym aby terrarium było bez "zieleni" (żywej czy też sztucznej) - jako wystrój wykorzystałbym korzenie//gałęzie (jakie drzewo?), kamienie, ewentualnie elementy dodatkowe typu gliniane doniczki itd.
- jakiego przekroju jest ten wąż (nie widać tego dokładnie na zdjęciach - czy nie jest jak długopis)?
- i pytanie, które nie padło z mojej strony (...): "Czy od tego całego terrarium i węża będzie śmierdzieć?"
Mam nadzieję, że nikogo nie zdenerwowały moje (oprócz 1) pytania.

Serpent
13-03-2012, 04:04
Witam

-czy dokonałeś słusznego wyboru musisz już sam wiedzieć, jeżeli chodzi Ci o to czy dobry to wąż i niekłopotliwy na początek to dokonałeś właściwego (zresztą można powiedziec że równie dobrze nadają sie inne weze z rodzaju Elaphe)

-np. młodego wezyka 40 cm co tydzień 1-2 noworodki, jesli chodzi o dorosłego masz większe pole manewru możesz go karmić np. co tydzień jedna mysz lub dwie równie dobrze bez szkody bla weza bedzie gdy podasz mu co 2 tygodnie jedną mysz, przy intensywniejszym karmieniu zrób mu głodówki np. nie podawaj nic do jedzenia przez 1-2 miesiące mozna taką głodówke zastosować około 2-3 razy do roku bardziej wpłynie pozytywnie na zdrowie twojego podopiecznego niż negatywnie.

-co do kosztów utrzymania to każdy ma inne zależy od pokarmu i od ceny jaką sie za niego płaci możesz sobie obliczyć np. co ile bedizesz go karmił ile mysz kosztuje itd.

-co do ceny węża to wacha się około 200 zł

- o zmianie na żwir bardzo dobrze byle był to żwir ''gruby'' nie taki piaskowaty i żeby jego krawędzie były ''szlifowane'' tzn. niepowinien być to żwir o ostrych bokach ( można taki kupić prawie w każdym zoologicznym jako żwirek stosowany w akwarystyce)

-moc zarówki/ek zalezy od wentylacji im większa wentylacja terrarium to trzeba żarówke o większej mocy uogujniając mozesz np. podłączyć 75W lub bać 2 o różnej mocy np. 25W i 60W wtedy wąż będzie mógł wybrać sobie optymalną dla siebie temp.

-niekonieczne jest stosowanie UV jeżeli natomiast zamierzasz go naświetlać to na pewno źle to na weza nie wpłynie chociaż jak go nie bedziesz naświetlał też na tym nie ucierpi jego zdrowie

-możesz kupić gotowe konary lub po prostu wybrać się do lasu i stabilne jakieś sobie przywieść wcześniej np. parząc we wrzątku

-jeżeli jest młody to wiadomo będzie np. podobnej grubości jak pióro im większy tym grubszy dorosłe osobniki mają około 5 cm średnicy ciała

-co do brzydkiego zapachu to juz zalezy od Ciebie ;-) jeżeli będziesz sprzątał odchody to nie

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==