PDA

Zobacz pełną wersję : Zwierzęta niebezpieczne - aktualna lista i prośba o sugestie



Bartekg
12-07-2013, 04:44
Z dniem 23 sierpnia 2004 roku Ministerstwo Środowiska dołączyło Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne do grona podmiotów opiniujących listę gatunków i grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka. Na przedstawienie opinii mamy 14 dni, w związku z tym prosimy o nadsyłanie konkretnych sugestii wraz z uzasadnieniem jak najszybciej na adres PST lub zameszczenie ich na forum PST.

GADY Reptilia

Krokodyle Crocodylia I Niebezpieczeństwo pogryzienia
Waran z Komodo Varanus komodoeansis I Niebezpieczeństwo pogryzienia
Helodermy Heloderma sp. I Jadowite
Pyton tygrysi Python molurus I Niebezpieczeństwo uduszenia
Pyton siatkowany Python reticulatus I Niebezpieczeństwo uduszenia
Pyton skalny Python sebae I Niebezpieczeństwo uduszenia
Boa kubański Epicrates angulifer I Niebezpieczeństwo uduszenia
Boa dusiciel Boa constrictor I Niebezpieczeństwo uduszenia
Anakondy Eunectes sp. I Niebezpieczne ze względu na możliwość uduszenia, utopienia
Zaskroniec wschodni Rhabdophis sp. I Jadowite
Boiga blandingi I Jadowite
Conophis lineatus I Jadowite
Mussurana Clelia clelia I Jadowite
Bomslang Dispholidus sp. IJadowite
Thelotornis sp. I Jadowite
Zdradnicowate Elapidae I Jadowite
Węże morskie Hydrophiidae I Jadowite
Żmijowate Viperidae I Jadowite
Grzechotnikowate Crotalidae I Jadowite

BEZKRĘGOWCE Invertebrata
Czarne wdowy Latrodectus sp. I Jadowite
Tarantule Lycosa sp. I Jadowite
Skorpiony z rodziny Scorpionidae (wyłącznie z rodzajów Buthus i Centhruroides) I Jadowite
Atrax sp. I Jadowite
Ośmiorniczki Hapalochlaena sp. I Jadowite


W imieniu Zarządu PST
Bartłomiej Gorzkowski
http://www.pst.org.pl/forum/viewtopic.php?p=78#78

peper
12-07-2013, 05:12
chyba oszaleliscie ludzie ...! boa constrictor?! przeciez to owieczka! tak i tak go bede hodowal wedlug mnie morulus i constrictor powinny zostac wykreslone z tej beznadziejnej listy ;/

Diabolo
12-07-2013, 05:25
nie tylko wg. ciebie... ja tez tak mysle

peper
12-07-2013, 05:28
diabolo czarny bracie ;p oni przeginaja!! jeszcze niech zbozowke wpisza na ta liste

Mike
12-07-2013, 06:07
:| No to co niby mają zrobić ci którzy juz hodują zwierzęta które są wymienione na tej liście????????????????? Przecież nie spuszcze mojego molurusa w kiblu!!! :o| I tak bym tego nie zrobił chocby nie wiem co!!!!!

pppppp
12-07-2013, 06:13
Boa dusiciel Boa constrictor I Niebezpieczeństwo uduszenia - chyba szczura!!!

nie róbcie jaj, Pyton tygrysi juz był pomyłką to dołożyli boaska, brawo
najlepiej niech bedzie wszystko oprócz patyczaków i świerszczy chociaż nie swierszcze to I niebezpieczeństwo ogłuchnięcia

nie rozumiem po co 2 temat - pare postów niżej ta sama dyskusja Jarka Zajączkowskiego

Bartekg
12-07-2013, 06:24
nie rozumiem po co 2 temat - pare postów niżej ta sama dyskusja Jarka Zajączkowskiego
PPPPPP, tu nie chodzi o dyskusję.
PST jest jednym z 24 podmiotów upoważnionych do zaopiniowania ww listy. Post ten wraz z listą i linkiem został zamieszczony na tym bardzo popularnym serwisie jako zaproszenie do przesyłania PST swoich opinii wraz z porządnymi uzasadnieniami.
Pozwolę sobie zacytować Piotra Stanisławskiego
Drodzy terraryści- nie ma sensu dyskutować obecnie nad sprawami,gdzie nie mamy żadnego wpływu (czy Ustawa,rozporządzenie ma sens, czy Minister musi znać gady itd.).Róbmy to,na co możemy mieć wpływ.Im bardziej sensownie odpowiemy w opinii,tym większa szansa na nasz głos w sprawie listy (jesteśmy tylko jednym z 24 podmiotów opiniodawczych).
I proszę skupcie się wyłącznie na spisie gatunków/grup i uzasadnieniem.
Niech nasza opinia będzie prefesjonalna i ważąca przy ostatecznym podejmowaniu decyzji w MŚ.Wspólnymi siłami i zgodnie zrobimy dużo więcej.W ciągu kilku dni musimy zebrać możliwie najwięcej opinii i później sensownie opracować wraz z uzasadnieniem.Wykorzystajmy to.
pozdrawiam
Piotr S.

Awikularia
12-07-2013, 07:14
A gdzie niby te anakondy mają utopić???? Przynajmniej ten bezsens wykreślić.... Uduszenie może zostać... :P No i nie wszystkie tzw. czarne wdowy są tak niebezpieczne jak L. mactans....

Awikularia
12-07-2013, 07:21
Skreslilabym Lycosa sp. (po ukaszeniu przewaznie wystepuje swedzenie i lekka opuchlizna, nic poza tym); watpie, czy te pajaki sa az tak mocno jadowite :/

Dodałabym natomiast rodzaj Phoneutria - jak napisal wczesniej mantid i jadowite, i wredne....

Kmieciu
12-07-2013, 08:28
boa constrictor na tej liście?! loool fajny żarcik

mark0wy
12-07-2013, 08:48
Mam pytanie:
jakie inne podmioty zostaly wytypowane do zaopiniowania?


Pozdrawiam
Mark0wy

loko
12-07-2013, 09:10
a pogonce australijskie??
sa smiertelne .... dobrze ze surowice maja....wiec to tez trzeba by uszczegolowic

piotrs
12-07-2013, 09:17
Nie wiem,czy zał. nie jest zbyt duży.Spróbuję dołączyć.
pozdrawiam-Piotr S.

piotrs
12-07-2013, 09:27
Nie wiem,czy zał. nie jest zbyt duży.Spróbuję dołączyć.Niestety zbyt duży>70KB.Jestem zbyt słaby w operacjach komp.
Z organizacji do zaopiniowania wymienię m.in.: Dyr.Ogrodów Zool., PROP, GIOP,PKE,LOP,Pro Natura,Salamandra,WWF,Gaja,LKP,IZ PAN, PST, Gł.Lek.Wet.,wojewodowie i wiele innych organizacji związanych z ochroną przyrody,ekologią,biologią. Jeżeli jest taka potrzeba ,to lista opiniodawców zostanie umieszczona na stronie PST, gdzie temat jest kontynuowany.
pozdrawiam-Piotr S.

AGAM
12-07-2013, 09:49
ja bym dodał duze żółwie bo moga palec odgryźć a te wodne mogą utopić.... pluskwiaki jeszcze z rodzaju Platymersi bo moga oślepić, ropuche age bo jak sie ja ugryzie to sie można zatruć, muszki drospophila - bo jak się jedzie na rowerze to mogą wpaść do oka i spowodowac wypadek i jeszcze wszelkie małe jaszczurki - bo jak uciekną to babacia moze dostać zawału......
a tak serio to ciesze się że pominęli m.in. żółwia Helydra serpentina i skolopendry :) Zapewne po prostu zapomnieli o nich..... skoro skorpiony są, i boa dusiciel......

loko
12-07-2013, 09:50
to bylo do Awiki, Lycosa ma smiertelnie jadowitych przedstawicieli.... dziwny pomysl wykreslac je proponujac w zamian Phoneutria ktora nie jest w staniue przegrysc naskorka, wiec pomimo jej bardzo silnego jadu nie stanowi realnego zagrozenia...

Bartekg
12-07-2013, 09:54
Lista jest już na forum PST

Awikularia
12-07-2013, 11:24
Ale ma przedstawicieli, a nie wszystkie gatunki.... Do dusicieli naleza tez zbozowki. Na liscie znalazly sie wymienione gatunki wezy, to czemu nie pajakow?

AGAM
12-07-2013, 11:51
zbożówki należą do weży właściwych :) ale oczywiście popieram w 10000%

Awikularia
12-07-2013, 15:13
Agam, ale duszą ;P

AGAM
12-07-2013, 15:25
hehe no fakt :P Tak czy siak popieram w zupełności.

42d3e78f26a4b20d412==