PDA

Zobacz pełną wersję : Zamknięcie tematu - Niebezpieczne.



Jarek Zajączkowski
12-07-2013, 07:12
Bardzo Wszystkim dziękuję za zabranie głosu w duskuzji o "Liście Zakazanych". Wyszło tego 36 stron. W sobotę i niedzielę postaram się zewrzeć WSZYSTKIE Wasze uwagi w skondensowaną formułę (Oczywiście to też opublikuję w TCP) i prześlę ją do MOŚ.
Dzięki "sieci" Wszyscy zaistnieliśmy jako "podmiot opiniotwórczy" - 25 ;)))))))))

Awikularia
12-07-2013, 07:15
Hmm, dlaczego dwie osoby robia taka listę? I bartekg, i ty, Jarku... Znowu jakieś podziały i bezsensy??

Jarek Zajączkowski
12-07-2013, 07:23
Nie. Dlaczego? Prosiłem Was o wypowiedzi i je otrzymałem. Jest wiele organizacji i stowarzyszeń, które otrzymały prośbę o konsultacje, Jesną z nich jest PST. Myślę, że wszystkie listy z "mojego tematu" mogą być (powinny być) brane pod uwagę przez Wszystkich Zainteresowanych. Nie wiem dlaczego Bartek powiela temat. Ja po prostu napisałem pierwszy. I tyle.
Swoją drogą dobrze się dowiedzieć, choć dosyć okrężną drogą, żr PST też zajmuje się interesującą tematyką. Życzę sukcesów dla dobra nas wszystkich.

peper
12-07-2013, 07:28
Panie Jarku to jak bedzie z tymi dusicielami : Boa constrictor?! epicrates angulifer?! one tez sa zabronione??!

Awikularia
12-07-2013, 07:28
O.K.

Jarek Zajączkowski
12-07-2013, 07:31
SPRAWDZĘ!!!!!!

peper
12-07-2013, 07:35
Ok :] mam nadzieje ze bc zostanie wykreslony ...

Bartekg
12-07-2013, 09:40
Avi, żadne podziały :)
Jeśli dr Jarek wyśle swoją (no i oczywiście osób które na ww temat się wypowiadały) do ministerstwa i faktycznie zostanie to potraktowane jako 25 opinia to bardzo dobrze.

Wśród organizacji którym przekazana została owa nieszczęsna lista do konsultacji znajduje się m.in. "Salamandra" i wiele klubów ekologicznych. Jak wszyscy wiemy nie mają oni obszernej wiedzy terrarystycznej. Znamy też powszechne nastawienie większości ekologów do terrarystów i zwierząt trzymanych w domach. Stąd im więcej rozsądnych głosów tym większa szansa na doprowadzenie listy do w miare normalnego stanu.

Lista którą publikujemy na stronie PST (Avi, to nie jest moja prywatna inicjatywa;) ), została przekazana PST w celu konsultacji bodajże wczoraj. Nie wiem skąd różnica dwóch gatunków, jednakże w takiej właśnie wersji została nam przekazana przez MOŚ.

Wypowiedzi w poście dr Jarka napewno zostaną uwzględnione przy opiniowaniu ww listy, niemniej jednak bardzo proszę o zgłaszanie na forum PST konkretnych uzasadnień wykreślenia pewnych gatunków z listy. Nie wystarczy poskreślać. Trzeba to porządnie umotywować.

Awikularia
12-07-2013, 11:22
Przeciez napisalam, ze O.K.. Mnie sie naprawde czasami da cos wytlumaczyc....

Mike
12-07-2013, 14:37
No to w takim razie Panie Jarku czekamy z niecierpliwością na kolejne informacje w tej sprawie! :) Oby nas terrarystów krew nie zalała przez to nasze polskie prawo :-/

Wiciu
13-07-2013, 15:18
powielanie to reklamowanie swojego stowarzyszenia oczywiscie Bartek nie miałyego na celu ale pamiętać należy że PST uzurpuje sobie przedstwicielstwo do reprezentowania wszystkich terrarystów Polski co oczywiście nie jest prawdą bo jest nas wielu i nie każdy chce (czytaj musi) należec do PST by reprezentowac polska terrarystykę

dr Robert
13-07-2013, 15:59
Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie określenia gatunków i grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka jest na stronie Ministerstwa Środowiska http://www.mos.gov.pl/
i każdy może napisać swoje uwagi również bezpośrednio na adres ministerstwa, warto, aby nie były to "bluzgi" tylko konkretne dobrze uzasadnione propozycje. Najlepiej jeśli będzie wspólny głos stowarzyszeń, ale także indywidualnych osób.

AGAM
13-07-2013, 16:22
a dla kogo jest ta lista?? kto niby będzie w domu morsa trzymać... to jest smieszne......... morsy, hipopotamy..... czy choćby leniwce... kurde a już sobie chciałem kupić parke pand wielkich i kazuara........
zakaz trzymania wilka...... hmmm.......

pepre
13-07-2013, 16:33
tak jak dla ciebie agam, trzymanie morsa czy pawiana w domu moze sie wydawać abstrakcja, tak dla jakiegos boagtego "biznesmena" z pruszkowa, moze to byc kolejna nowa zachcianka...

a swoja drogą to troche zaskakująca jest obecnosc niektorych zwierząt na tej liscie skoro wiadomo, ze w samych wladzach i najbliższym otoczeniu pst, sa hodowcy zarowno jadusów, jak i "dusicieli" jak i pajakow i skorpów...

AGAM
14-07-2013, 01:21
No ale widocznioe to nie Ci ludzie ją ułożyli... mi sie mimo wszystko wydaje że gdyby kogoś było stać na morsa to i na odpowiednie warunki dla niego. A takie zwierze też nie jest przecież wyjatkowo niebezpieczne - wystarczy że jest oswojone (rozumiem że jest problem z dorosłymi samcami), albo że się do niego nie podchodzi. A wilk? Trzymany od urodzenia z ludźmi nie stanowi napewno większego zagrożenia niz duży pies agresywnej rasy - no tyle ze tu dochodzi jeszcze ochrona gatunkowa, więc nie rozumiem po co go dawa na tą liste skoro jego i tak nie wolno w domu trzymać :/ Skoro lista ma być taka dokłądna to każde większe zwierze kopytne powinno sie na niej znaleźć bo moze pokopać czy nabić na rogi, czy kły (jak np. świnie, guźce). Jan ie kapuje kto to przygotowywał..... są tam zwierzęta od których nie trudno znaleźć coś bardziej agresywnego..... dobrym przkłądem sa choćby skorpiony które wcale nie należą do tych najjadowitszych a groźniejszych gatunków lista nie obejmuje... a skoro obejmuje już średnio groźne skorpiony to co np. z znacznie bardziej niebezpiecznymi ptasznikami i skolopendrami? Kazuar jest tak samo niebezpieczny jak struś tyle że bardziej agresywny, ale skoro l;udzie hodujący strusie potrafią unkać kopów to i podobnie by było z kazuarami (choć też wątpie żeby je ktoś w domu trzymał bo nawet mało który ogród zoologiczny je posiada). Do tego a propos małp - moge sie mylić bo teraz nie wiem czy mówie o wąsko- czy szerokonosych ale czy na liscie znajdują się takze pigmejki, marmopzety i tamaryny?? one napewno nie są groźniejsze od kapucynek które często są znacznie większe niż sę ludziom wydaje. Jak dla mnie to jest pomyłka cąła ta lista i po prostu kolejne ograniczenie.. w sumie większość z tych zwierząt i tak nie jest w domoach spotykana, ale sama świadomość ograniczenia jest jakaś taka niznośna.......

42d3e78f26a4b20d412==