PDA

Zobacz pełną wersję : "male" rozbierznosci....



Metus
28-03-2012, 16:44
mam takie pytanko....
poniewaz ostatnio mam duzy dylemat czy kupic E. guttata czy E. taeniura poczytalem bardzo dokladnie opisy gatunkow tu i tam.... Problem polega na tym, ze mam niezbyt duzy pokoj i nie mam miejsca na duze terra dla weza i z tego wzgledu zusialbym zrezygnowac z weza chinskiego. Wg opisu E. guttata na stronie www.terrarium.com.pl wielkosc terra DLA 2 DOROSLYCH OSOBNIKOW TEGO GATUNKU TO 80/50/40 (dl/szer/wys). natomiast wg opisu na stronie www.snakes.pl o zasadach doboru wielkosci terra do weza (minimalne wymiary terrarium:
dlugosc :3/4 całkowitej długości ciała; szerokość: 1/3 całkowitej długości ciała; Wysokość: gatunki naziemne: 1/2 długości węża ) wynika ze dla jednego doroslego E.Guttata terra powinno iec rozmiary 135/60/90 (dl/szer/wys) a wiec jest gigantyczna roznica w wielkosci. Biorac pod uwage teraz weza chinskiego ta roznica rowniez jest bardzo duza. I tak znow porownujac opis z tego serwisu do danych ze strony www.snakes.pl wychodza nast. wielkosci dla doroslej pary E. Taeniura minimum to 120/70/150 (dl/szer/wys)- terrarium.com.pl oraz wg opisu snakes.pl dla jednego osobnika 180/85/130 (dl/szer/wys)

Gdzie jest prawda??? moze ja cos pomieszalem albo zle zrozumialem??? prosze o wyjasnienie mi tego problemu.
ps jesli ktos moglby mi napisac jakie powinny byc wymiary dla jednego osobnika weza zbozowego i jednego osobnika weza chinskiego to bylbym wdzieczny.... Dzieki Waszym odpowiedziom bedzie mi latwiej sie zdecydowac na pupilka....

acha prosze zwrocic uwage na proponowana wysokosc terra dla zbozowki w opisie terrarium.com.pl i wysokosci wyliczonej z zaleznosci ze strony snakes.pl rowniez dla tego samego gatunku weza... wymiary te roznia sie GIGANTYCZNIE!!!!!

za wszystkie odpowiedzie wielkie dzieki :)

Serpent
28-03-2012, 17:09
dla guttaty starczy spokojnie 120dł/50szer/40wys(ewentualnie 50 cm wysokie jednak więcej jest moim zdaniem zbędne) dla teniury dałbym 150dł/50szer/70-80wys jakie będą mieć rozmiary te węże bo wątpie żeby były od razu dorosłe (chociaz jak ktoś takie sprzedaje to możliwe)

Pozdrawiam

Krzysztof.W
28-03-2012, 17:18
Pamietaj Metus , prawda jest zazwyczaj "po środku".
Nie polecę ci węża jakiego masz hodować, to twuj własny wybór.

DJP
29-03-2012, 01:14
Takich rozbierzności jest od choler... na przykład taki pyton regius na 3 najlepszych serwisach o węzach są 3 różne opisy dotyczące jego lubności poruszania się po konarach. Na jednym piszą że nie lubi, na drugim że lubi bardzo a na trzecim że średnio lubi takie wspinaczki. I będz tu mondry. I zgadam sie że prawda leży zawsze po środku.

Metus
29-03-2012, 02:14
Serpent! kupowalbym jeszcze malutkiego wezyka ale musze liczyc sie z tym ze kiedys on urosnie i bedzie mu potrzebne duze terra a moj pokuj ma mocno ograniczone miejsce... krótko mowiac takie terra o wym (150/50/70-80) na 100% sie nie zmiesci. mieszkam na poddaszu, wiec moimi scianami jest dach..... i teraz albo dlugosc albo wysokosc... najwieksze terra jakie moglbym zmiescic (3 rozne kombinacje to) 70/70/120; 110/70/80; 130/70/50 (dl/szer/wys). i nie wiem czy do ktoregos z wyzej wymienionych moglbym wcisnac E.Taeniura.... czy pozostaje mi E.Guttata.

porownujac litraz tych terra (mozliwe do upchania u mnie w pokoju do proponowanego przez Serpent) to 110/70/80 jest znacznie wieksze niz 150/50/70 (dl/szer/wys) wiem ze to pewnie niewiele pomaga bo musza byc zachowane odpowiednie wym dl/szer/wys ale.... pytam bo czasem warto zapytac.......

SNAKES
29-03-2012, 02:33
Cześć,

widzisz - rozbieżności wynikają z tego, że w terrarystyce próbujemy wszyscy odtworzyć warunki możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych.
Jednym z czynników jakie na to wpływają jest wielkość terrarium. I nie można wprost określić jaka wielkość terrarium będzie w stanie idealnie zasymulować warunki naturalne - nie ma takiej możliwości żeby je idealnie zasymulować.

Oczywiście można parę dorosłych zbożówek włożyć do terrarium o długości 80cm i będą one w środku żyć, jeść i nawet rozmnażać się.
Ale jeśli chcesz im sprawić naprawdę dobre warunki - żadne terrarium nie będzie za małe.
Gneralnie na świecie przyjmuje się takie zasady jak podałem w tym artykule o którym piszesz - w części państw, podobne wymiarysą zatwierdzone jako warunki konieczne do spełnienia, żeby móc legalnie trzymać dane zwierze.
Oczywiście wiele zależy od temperamentu zwierzęcia - pyton tygrysi czy siatkowany nie potrzebuje tak wiele miejsca w stosunku do swojej długości jak na przykład właśnie zbożówka.

Jeśli chodzi o mnie - proponuję po prostu największe terrarium jakie możesz zapewnić. 80cm długości dla pary dorosłych zbożówek to zdecydowanie za mało - 50% długości ciała przyjmuje się dla dużych dusicieli, a nie tak żywych i aktywnych zwierząt jak E.guttata.
Myślę, że terrarium o długości 120-150 cm byłoby optymalne w warunkach domowych - na pewno nigdy nie będzie ono za duże.

Pozdrawiam

pppppp
29-03-2012, 03:30
reguła jest taka: takiej wielkości terra na jakie sobie możesz pozwolić (cena, miejsce w mieszkaniu) oczywiście im wieksze tym lepiej, z tych dwóch węży większy jest E. taeniura co nie znaczy że nie wygospodarujesz mu miejsca, bo ma trochę inne wymagania niż zbożowka,dla niego ważna jest wysokość ok 150cm a nie długość i szerokość a u zbożówki przeciwnie, uważam że długość terra dla zbożowych to mim 100cm;
dlatego ustawiając terarria w pomieszczeniu to: zbożówki zajmie wiecej m2 pokoju niż dla chińskiego, któremu powierzchnia dna powinna wystarczyć 70-80 x 50cm ale ważna jest duża wysokość,
pomyśl gdzie najlepiej (i jakie) ustawisz terrarium i będziesz wiedział jakiego węża wybrać a oba są bardzo ładne i łatwe w hodowli

Zawak
29-03-2012, 05:27
Mam pytanie co do wielkosci terra.
Hoduje pajaki i wiem ze do np. gatunku naziemnego powinno byc terra 30/30/30 mniewiecej takie (nietyczy sie to np. T.Blondi ;) ) i wiem ze jak trzyma sie pajaka w mniejszym terrarium to pajak sie czuje bezpieczniej , jest mniej agresywny. Co by sie stalo gdyby wąż zbozowy byl w mniejszym terrarium niz jest podawane w opisach ??? zdechlby ? czy moze bylby agresywny i mialby jakeis swoje ''kaprysy'' np. ze niebedzie jesc.......

Zawak
29-03-2012, 08:16
mam 96cm długosci "dziury" w szafie by wlozyc tam terrarium to bedzie chyba zamalo a szerokosc 30. dalo by sie wtym co trzymac ? :)

DJP
29-03-2012, 12:43
domyślam sie że chodzi Ci o węże a nie o inne zwierzkaki. Zapewne Cie zmartwie ale moższ trzymać w takim terraium prawie tylko ślepuchy, ale nie są to specjalnie atrakcyjne zwierzki bo większość życia spędzają podziemią co wymaga przystosowanego terraium. Możesz też trzymać młode węże i odspredawać je ja zrobią sie za duże. Mój znajomy tak robił ale ja odradzam to rozwiązanie.

DJP
29-03-2012, 12:46
Przed chwilą przeczytałem że ktoś inny doradził Ci to w innym posicie.

Metus
29-03-2012, 12:47
a nie masz miejsca na podlodze gdzies?? te miejsce zostaw dla pajakow. acha a np pończosznika nie moglby tam trzymac????

Zawak
01-04-2012, 13:07
Metus i jak u ciebie ??:) mozesz meic weza ? bo ja tak !!:) ale jak moge meic jednego to ja sobie kupie parke !! bedzie super !! ;] Mam nadzieje ze tez bedziesz mial pozwolenie na weza w domu ;]

Metus
01-04-2012, 13:52
dzis mama dowiedziala sie o skorpionie :) prosila mnie zebym juz nic nie kupowal... ale juz jutro rusza w droge malutenka zbozoweczka..... dotrze do mnie dopiero we wtorek. Węzyk jest baaaardzo maluti bo wyklul sie jakies 2-3 tygodnie temu.... slyszalem ze takie maluchy bardzo czesto nie chca jesc... ponoc czesto trzeba karmic je "na sile" mam nadzieje ze moj bedzie jadl jak to przystoi na porzadnego weza :)

42d3e78f26a4b20d412==