PDA

Zobacz pełną wersję : !!!WOLNOŚĆ DLA NATRIXA!!!



Mr.Q
16-04-2012, 10:03
Witajcie.

Miałem dziś w szkole barzdzo dziwnąprzygodę, a mianowicie dostałem od kumpla, który zna moje zainteresowania, że zna kolesia, który przyniusł dziś (tj. 02.06.03r) do szkoły młodego węża. Czym prędzej pobiegłem do tego chłopaczka, i żeczywiście, miał węże. Poprosiłem go, żeby mi pokazał gada, a ten

WYCIĄGNĄ GO Z BOCZNEJ KIESZONKI DŻINSÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No myślałem, że mnie qrwa krew zaleje, jak się dowiedziałem, że nosi go tak już

TRZY DNI!!!!!!!

Mało tego, to był młodziudki Natrix natrix! Chciałem mu wytłumaczyć, żeby go wypuścił, ale nie. Chciałem go odkupić, ale nie. Centralnie miałem ochotę go zajeb**ć, ale miał "plecy" w postaci trzech dryblasów. Staneło na tym, że z kumplem "porzyczyliśmy" go na jedną lekcję. Napoiliśmy biedaka, po czym ustaliliśmy, że mu go nie oddamy. Jak się dowiedział, że go wypuściliśmy, to się... rozbeczał :) Chodzi do 1 gimnazjum. Gdy z płaczem poszedł do domu, my pogadaliśmy z kumplem co teraz z nim zrobić. Staneło na tym, że ja wezmę go do domu, a potem do specjalisty. Bidulka ma zaledwie 24cm, jest wygłodzona, odwodniona i wogóle ogonem w grobie. Jak weterynarz powie, że przeżyje na wolności, to go puszcze, a jak postawi na nim krzyżyk, to go spróbuje odratować.


I teraz mam pytanko. Jakie mu stworzyć warunki? Tj. Pokarm, powieżchnia itd.

WIEM, że jest pod śćisłą ochroną, ale jednak zaryzykuje. A tak na marginesie, to jaka jest kara za przetrzymywanie Natrix-a? Najprawdopodobniej niedługo zobacze się ze starszym tego .... głupka, i chcę mieć asa w rękawie i prawo po mojej stronie.

....kurwa mać, uff.....

Ale ludzie są dziwni...


Dziękuje i pozdrawiam,
Mr.Q

Double
16-04-2012, 10:20
ojoj. akwaterrarium dla zaskroncy (bo to sa waze wodno-ladowe) powinno byc bardzo duze (przynajmniej 80X100), temp wody 15-25 stopni , duzo silnych roslin, krzewow, konarow. kawalek 'plazy' ze zwiru i piachu. takie zwierze jedza zaby, pisklaki, male myszki, ale przede wszystkim zaby. taki malutki zaskroniec jakiego ty masz to niewiem czym karmic. moze brrrr karlikami szponiastymi? (sama je hoduje, kocham i nie dalabym na pozarcie) jak sie dowiem czegos wiecej, to napisze. niewiem jak to jest prawnie, wiem ze natrix jest objety ochrona w polsce, jak wszystkie gady i plazy.

Double
16-04-2012, 10:24
moze powinienes sie zglosic do ministerstwa lesnictwa albo czegos takiego?? mozesz tez od biedy hodowac go w domu (znam takie przypadki, niewiem czy legalne), ale taki zwierz potrzebuje natury. podejrzewam, ze zwykly wet nie poradzi sobie ze zbadaniem zaskronca, jesli mieszkasz w wiekszym miescie mozesz poszukac herpetologa (gosc zajmujacy sie gadami) zeby ci pomogl

Nestor
16-04-2012, 10:49
czesc
mozesz go nakarmić rybkami(gupikami na przykład).
skoro jest taki malutki to nie wymaga duzego terrarium. myśle, ze jak tylko odzyska siły to go zwrócisz naturze
co do przepisow to nie wiem. wejdz do działu "Weterynarz" i skontaktuj sie z dr. Zajączkowskim. Myśle, że poradzi ci jakimi przepisami postraszyć ojca "kolegi"
gozej z jego "plecami", oni zapewne mają w dupie przepisy o ochronie gatunkowej.
trzymam kciuki za ciebie i natrixa

noradarling
16-04-2012, 11:34
UWAGA

Na początek kupuj mu w sklepie akwarystycznym np.gupiki lub inne małe rybki. Na 100% bedzie je jadł. Włóż te rybki do kuwety jakiejs /oczywiscie w wodzie/. Terrarium nieogrzewane ,wilgotne.

Basen z wodą , podloze moze byc torf.

Jezeli chcesz to zadawaj pytania.
Odpowiem...

Mr.Q
16-04-2012, 12:51
Co do chowu to już wszystko wiem, zostają kwestie prawne i... pleców :) Cza se zorganizowaćparu kumpli :) Nie... no o węża nie będą się lać. To było by wręcz chore!

Może dr Jarek wpadnie na forum i zobaczy tego posta.

Narazie posiedzi tydzień u mnie, co dalej? Zobaczymy...

Mam nadzieje, że z nim będzie ok.

Dzięki za słowa otuchy Nestor :)

Ten dzieciak naprawde jest pojebany... Trzymać węża w kieszeni...

Dziękuję i pozdrawiam,
Mr.Q

Fryta
16-04-2012, 13:17
Kwestie prawne w takich przypadkach pomoże rozwiązać Wojewódzko Konserwator Przyrody. Wskaże miejsce gdzie należy go oddać pod opiekę (może też zezwolić na opiekę w domu). Może podjąć też kroki w sprawie kolegi - nie wiem jednak co z jego "plecami" ;)

Mr.Q
16-04-2012, 14:05
Jakiś adresik?

mazik
16-04-2012, 14:21
Głupiki jako ryby karmowe kupisz tanio w biofil!
Powodzenia!!!

Nestor
16-04-2012, 16:16
tylko podaj mu rybki w małej ilości wody, bo jeśli jest osłabiony, a po trzech dniach w kieszeni raczej jest, to moze ich nie dogonić. Najlepiej wiekszy basen do pływania i rybki na spodeczku.
napisz jak sie dalej sprawa potoczyła
pozdrawiam

Jarek Zajączkowski
17-04-2012, 00:09
W sobotę ok godz 11:00 będę w Biofilu.....
Zwierzę trzeba odkarmić i wypuścić. Nie patrz na "plecy" a jeśli będzie trzeba zainteresuj sprawą rodziców i nauczycieli. Zagroź "właścicielowi" konsekwencjami w szkole. Powodzenia!

anaola
17-04-2012, 04:52
Nie wiem czy napisać 'Witam'

Twoje zachowanie, które byłes łaskaw opisać uważam za zwykłe chuligaństwo, na granicy kradzieży. Daleko od tego co można akceptować w normalnym swiecie. Sytuację o której wspomniałes można było z całą pewnoscią rozwiązać 'pokojowo' (np. rozmawiając z któryms z nauczycieli, a na początek może wystarczyło ze swoimi rodzicami, zasięgnąć ich rady) a nie bezmyslnie zaczynając od wyłudzenia.
Cel absolutnie nie uswięca srodków, a wręcz jak to ktos w swoim motto dopisuje "Brudne srodki, uswiniają cel". W sensie ochrony przyrody nie osiągnąłes niczego, wręcz przeciwnie, osoba pokrzywdzona przez Ciebie może teraz celowo niszczyć co pod rękę wpadnie aby wyładować frustrację.

Natomiast wypowiedzi np. Jarka Z. mnie wręcz przerażają, szukamy usprawiedliwień i ochrony dla zachowań kryminalnych? Złapanie węża przez większosć dzieciaków jest postrzegana jako zabawa, widać tu wyraźny brak pracy oswiatowej ze strony 'zawodowców' biologów, natomiast czym jest kłamstwo, kradzież wie każde dziecko wychowywane w, ogólnie rzecz ujmując, normalnych warunkach.

Anaola - ręce opadają

Awikularia_
17-04-2012, 06:23
Ręce opadają???? Nie, no na wężach się nie znam, ale anaola, bez przesady! Ważniejszy jest płacz jakiegos tam gówniarza z dryblasami za plecami, czy uratowanie zaskrońca, coraz rzadszego w Polsce? Jeszcze żeby gówniarz trzymał tego węża w terrarium, ale w kieszeni??? Wybacz, ale nie uważam aby to była kradzież. Kradzież to przywłaszczenie sobie nie swojej rzeczy - a chłopak który odebrał węża dzieciakowi chce go wypuścić, a nie zatrzymać dla siebie. Zasięganie rady by się przedłużało, poza tym doskonale wszyscy zdają sobie sprawę, że rodzice gimnazjalisty stanęliby w obronie synalka. Popracuj sobie z dzieciakami, a będziesz wiedział co znaczy porzekadło "obyś cudze dzieci uczył". A które to wypowiedzi Jarka tak cię przerażają??? Wszystkie na forum? Wybacz, ale żeby być takim specjalistą, zrobić doktorat i mieć osiągnięcia - to nie jest hop siup. Tytułów doktora się nie rozdaje na małomiasteczkowym rynku. Jeżeli uważasz, że wszystko można zrobić po dobroci, to jeszcze nie znasz życia. Do niektórych po prostu pewne rzeczy nie docierają. Nie jestem zwolenniczką przemocy (gimnazjalista nie dostał przecież "wycisku"), ale uważam, że zwierzętom należy pomagać. One sobie bez nas nie poradzą, bo człowiek, niestety, to najwredniejsze ze zwierząt...

Pozdrawiam.
Awikularia.

Nestor
17-04-2012, 06:37
KRADZIEŻ?!?!?!?!?!?
ja bym tym słowem określił działanie tego gówniaza, to on wyrwał naturze to co do niej należało a Mr.Q bardzo dobrze postąpił.

"Natomiast wypowiedzi np. Jarka Z. mnie wręcz przerażają, szukamy usprawiedliwień i ochrony dla zachowań kryminalnych?"
zachowanie kryminalne to przetrzymywanie zwierza objetego ochroną w KIESZENI.
Twoje argumenty do mnie nie docierają.

Jarek Zajączkowski
17-04-2012, 06:44
Nie cierpię anonimów - uważam je za wyraz bezdennego tchórzostwa.
Ja nie jestem Jarek Z ale Jarek Zajączkowski DVM -anaolo czy jak Cię tam zwać.
Ciekawi mnie jaka część mojej wypowiedzi tak Cię przeraziła.
Odkarmić i wypuścić?
Zainteresować nauczycieli i rodziców?
A może zechcesz poświęcić kolejne zwierzę - byle tylko nie oglądać łez nieświadomego chłopca?
Ile to lat polskie prawo karne przewidujew za świadomą dewastację zwierząt objętych całowitą ochroną? Czy takie zachowanie nazywasz zabawą?????
Czy ukrzyżowanie kota (poprzybijanie mu gwoźdźmi łapek do drzewa też nazwiesz zabawą??????. Obcięcie łapek (4 szt) młodemu legwanowi i porzucenie na śmietniku (jeszcze żył) - to dopiero ZABAWA!!!!!!!!!!!

CIEKAW CZY KAŻDE DZIECKO WYCHOWYWANE OGÓLIE RZECZ UJMUJĄC W NORMALNYCH WARUNKACH WIE JAK ODRÓŻNIĆ SADYZM OD ZABAWY???? ŻYCZĘ POWODZENIA W WYCHOWYWANIU DZIECI!!!!!

morda
17-04-2012, 06:55
Ludzie... paranoja.
Anola o co ci chodzi?!?!?! Ja bym takiem dał w ryj i tyle. I to tak, żeby bolało. Wole zwierzęta od ludzi i los tego synka by mnie w ogóle nie obchodzil.
Pokojowo rozwiązać? On go k**** mać nosił w kieszeni! Ten wąż mógł paść w każdej chwili! Za to powinien dostać 2 razy!

Korgan
17-04-2012, 06:59
być może wtedy by zrozumiał i jego koledzy też by sobie zapamietali. Rok temu jak chodziłem jescze do 1 gimn. miałem podobną sytuacje. ehh szkoda gadać.

Jarek Zajączkowski
17-04-2012, 07:06
NIE WOLNO BIĆ - TO BARDZO PONIŻA - NIE TYLKO BITEGO ALE I BIJĄCEGO!!!!!!
TRZEBA GADAĆ I GADAĆ, GADAĆ,GADAĆ - ABY BYŁO MNIEJ LUDZI O POGLĄDACH "ANAOLI"!!!!!!!

Mr.Q
17-04-2012, 07:23
Witam!

Słuchajcie! Natrix właśnie szama gupika!
Zauważyłem też pare powgniatanych łusek n jego lewej stronie pyszczka, sam nie wiem, co mam sądzić. Ale ważne, że je! Chyba już niedługo będe go wypuszczał. Anaola, kradzieżą można było by nazawć sytuację, gdzie ten gnój KUPIŁ sobie LEGALNIE np. lamparta, nosił go po szkole w fauna-box-ie a ja bym mu go ot tak zabrał. To była by kradzież.
Postaw się na miejscu wężą, a ja Cie zamknę w małej walizce i będę woził Tarpanem po wertepach. Powiesz mi, czy Ci się podobało, jak będę Cię wycągał grabiami z tej szafy.

Jutro postaram się przesłać zdjęcie i kolenje sprawozdanie o Natrixie.

Dziękuję i pozdrawiam,
Mr.Q

Olaf
17-04-2012, 07:31
Niesety hasło gadać, gadać i jeszcze raz gadać to tylko złudna nadzieja. istnieją ludzie do których argumenty nie trafiają, a jedyny respekt czuja przed silniejszymy.

A co do wypowiedzi anaoli to ręce opadają, ale Mr.Q i Jarku nie przejmujcie się, obraza z ust głupiego nie boli.

Mr.Q
17-04-2012, 07:50
Korgan, możesz ją opisać?

Lord_Leoric
17-04-2012, 08:08
Bez komentarza "anaolo".... Ciekawe czy ty wogole wiesz co piszesz.... :-|


Bardzo szkoda mi tego weza.... :o(

Wiadomo.... przemoc nie jest najlepszym wyjsciem..... ale zyjemy w takim a nie w innym swiecie... i nie sadze zeby to sie zmienilo...


POWODZENIA "Mr. Q"


Pozdrawiam

Lord_Leoric

____________________________

- Elaphe guttata 0.1.0
- Python molurus bivittatus 1.0.0
____________________________

Korgan
17-04-2012, 08:22
W moim przypadku wąż mierzył jakieś 45 cm miał poobcierane łuski był bardzo wyczepany i jak by zatkany(chłopak trzymął go w 2 litrowym słoiku z trocinami). W domu trzymałem go 3 dni. W akva z rybkami zrobiłem na powierzchni z drewna platworm dałem tam torf i wezyk sobie zył tyle ze nie mogł polować więc dawałem mu na tależu po pewnym czasie znacznie jego stan sie poprawił i szczeze mowiąc miałem ochotę go zatrzymać ale wypuściłem na nałono natury ,a po kilku dniach poszedłem w to miejsce węza nie było być może przeżył one chyba są twarde. :)

Mr.Q
17-04-2012, 08:30
Też się boję, że się przywiąże...

Double
17-04-2012, 11:22
a wiecie co..... taka maciupka dygresja: kiedys jak bylam na obozie w przepieknych i przeczystych lasach niedaleko Olesna, znalezlismy z kumpela malutkiego padalca. wzielysmy go sobie do namiotu i podstawilismy pod nos komara, bo myslalysmy ze padalce je jedza. popuszczalismy go sobie troche po kanadyjce (takie lozko polowe), poogladalismy mu ryjek i nastepnego dnia wypuscilysmy. no wiem, moze troche postapilam meczycielsko dla jaszczury, ale mialam ze 13 lat, no i dzieki temu poznaniu zakochalam sie w gadach :) pare lat pozniej, juz gdzie indziej, banda dzieciakow spotkala gdzies 'jakiegos węża'. uslyszalam ze to zmija zygzakowata, wiec polecialam do tych dzieciakow zeby je stamtad zabrac, no i przy okazji cos zrobic z ta zmija. i tu, cholera, sie okazalo, ze dzieciaki ja zabily, a wlasciwie jego, bo to byl zwykly maly zaskroniec, tyle ze dzieciarnia myslala ze to zmija. szlag mnie trafil, opieprzylam dzieciaki i zobilam wywod na temat rozrozniania zmii od zaskronca. niestety przecietny czlowiek nie rozroznia krokodyla od zaby :/ mysle, ze jak najbardziej powinno sie obserwowac rozne zwierzeta, ale ich nie meczyc czy od razu zabijac niewiedzac nawet co to jest...

nazer
17-04-2012, 13:32
hmm.... tak czytam i czytam wasze linki i anaola to mogla by zostac politykiem albo cos bo wypisuje glupoty jak ich gadka. 100% uznania dla MR.Q za to co zrobil zachowalbym sie tak samo + podal maolata na policje chodz niewiadomo czy to by pomoglo (jaka jest nasza policja kazdy wie).
Mialem podobna sytuacje lecz nie taka zla, moja siorka przywiozla do domu 2 rzekotki drzewne, wprowadzam ja w swiat terrarystyki tak ze zaczola sie interesowac gadzinkami, blad z mojej stronny byl taki ze zapomnialem powiedziec ze nasze gady i plazy sa chronione, ale przenocowalem rzekotki a na drugi dzien wrocily do swego domu

Pozdrawiam Nazer.

Jarek Zajączkowski
17-04-2012, 13:50
Taaaaa.........K.!
"Rywin zawinił........a Michnika powiesili"

Mr.Q
17-04-2012, 14:12
"... moja wina...moja wina...ale większa jest Rywina!"
;-p

wpadnijcie jutro na forum, bedzie zdjęcie natrixa.

Pozdrawiam i dziękuję,
Mr.Q

Mr.Q
17-04-2012, 23:32
A oto i on!

Fryta
18-04-2012, 02:40
Piekny! Oby w naturze miał szanse dorosnąć i wydać na świat całe pęczki takich jak on sam w tej chwili.

Nestor
18-04-2012, 03:48
piękna sznoróweczka!
Doprowadz go do zdrowia a kiedyś stanie sie postrachem żab, o ktorym najstarsze żaby będą opowiadać historie swoim małym żabkom :)

Atrax Robustus
18-04-2012, 05:26
Anaola - po przeczytaniu twojego posta, musialem zazyc tabletki na uspokojenie! Sadyzm nazywasz zabawa?! Nie mam pytan... i jeszcze te bezsensowne oskarzenia w stosunku do doktora Jarka...
Tutaj dopiero rece opadaja...
W kazdym razie mnie by nie obchodzily lzy jakiegos malego, rozwydrzonego gowniarza... musisz sie nauczyc pewnej rzeczy: w zyciu sa wazniejsze wartosci, niz ludzkie zachcianki, tym bardziej, gdy te zachcianki doprowadzaja do cierpienia zwierzat.
"osoba pokrzywdzona przez Ciebie może teraz celowo niszczyć co pod rękę wpadnie aby wyładować frustrację". Sugerujesz, ze mezczyzna, ktoremu odebrano rower, ktory on ukradl, moze teraz podlozyc bombe pod ten blok w celu wyladowania frustracji?

....Jak widac, wyznajesz zasade: "znalezione, nie kradzione". Po pierwsze, waz nie nalezy do gowniarza, o ktorym juz niewarto mowic, lecz do bogactwa naturalnego panstwa. Nie jest to zadna wlasnosc prywatna, dlatego odebranie go, w celu wyleczenia nie jest kradzieza...
W kazdym razie rowniez zycze sukcesu w wychowaniu dzieci...

Najbardziej mnie przeraza to, ze gdyby Mr.Q byl takim typem, jak ty, to waz pewnie juz dawno padlby z wicienczenia.
Rozwiazanie pokojowe?!
Jakos widze, ze kiepsko u ciebie z czytaniem:
"Mało tego, to był młodziudki Natrix natrix! Chciałem mu wytłumaczyć, żeby go wypuścił, ale nie. Chciałem go odkupić, ale nie." To napisal Mr.Q.
Jak widac, probowal przetlumaczyc temu malemu idiocie, co to znaczy hodowla zywego zwierzecia. Nie udalo sie. Niech ten maly sie cieszy, ze nie dostal (a nalezalo sie...i to mocno).

Ps. Anaola - to byla jakas prowokacja?
-----------------------------------

Mr.Q - Tak trzymac, bardzo dobrze zrobiles i ciesze sie, ze racjonalnie myslacy ludzie wciaz istnieja. Mam nadzieje, ze waz bedzie odratowany, a z tego, co widze, to bedzie, bo jesli zaczyna juz jesc, to wszystko jest na dobrej drodze :)

Nie zapomnij go pozniej wypuscic ;-)
Ja rowniez mialem podobny (aczkolwiek nie tak drastyczny) przypadek i tez ciezko mi sie bylo rozstac z wezem, jednak wypuscilem go i mam nadzieje, ze calkiem dobrze poradzil sobie w naturze.

Pozdrawiam wszystkich, ktorzy jeszcze potrafia myslec racjonalnie ;)

Mr.Q
19-04-2012, 10:56
Hello all!

Słuchajcie! Natrix lada dzień przejdzie wylinke.
Rośnie mi w oczach.

Kobra
19-04-2012, 13:30
po pierwsze nie przejmujcie się jedną (musze to napisać) debilką
a po drugie mr.Q jesteś the best

Mr.Q
19-04-2012, 14:04
Dzięki :)

DJP
21-04-2012, 07:47
Mr.Q bradzo dobrze. Dzieciak nie chciał w spułpracować to mu go ODEBRAŁ a nie UKRADŁ. To dzieciak go ukradł i moim zdaniem nie panistwu polskiemu tylko przyrodzie. Dzieciak powinien dostać jednego dydaktycznego strzała. I ciekawe kim jest anaola. Pewnie jej nigdy nie znajdzemy bo korzysta (chyba) z zwykłego łącza TP.

Mr.Q
22-04-2012, 03:56
Czy obok nicka anaoli jaest jej adres ip?

Lord_Leoric
22-04-2012, 05:55
Tak... to jest adres IP. Ale jest on zmienny poniewaz pisze 195.94.199.--- i te ostatnie kreski oznaczaja cyfry zmienne. Czyli ze anaola uzywa zwyklego polaczenia modemowego 56K i jak chcesz ją jakos za pomoca nr IP znalesc to raczej ci sie nie uda... :)


Pozdrawiam

Lord_Leoric

__________________________________

- Elaphe guttata 0.1.0
- Python molurus bivittatus 1.0.0

__________________________________

DJP
22-04-2012, 07:55
Pewnie że sie da, ale nawet ludze z telekomunikacji(nawet z wysoka) potrzebują pozwoleni na sprawdzenie czegoś takiego.

Mr.Q
22-04-2012, 10:19
Tak czy siak nie mam poco go szukać :)
Natrix właśnie zrzuca skóre.
Kiedy będzie znowu jadł?

Nestor
22-04-2012, 11:46
jak tylko sie rozbierze :)

anaola
23-04-2012, 06:12
Moj poprzedni post w temacie nie miał na celu nikogo obrazac lecz tylko przekazać moje zdanie. Nawet w przypadku bezposrednio zainteresowanego nie była to ocena jego jako osoby, lecz ocena konkretnej sytuacji i wydarzenia. Tylko nieliczne odpowiedzi do mojego postu, próbowały sie odniesć do meritum sprawy. To jest oczywiscie eufemizm.
Natomiast nie mogę pominąć postów Jarka Zajączkowskiego DVM (skoro tak sobie życzy być tytułowanym) i do nich się nie ustosunkować. Dosłowny cytat z mojego postu: "Natomiast wypowiedzi np. Jarka Z. mnie wręcz przerażają..." oznacza ewidentnie przywołanie przykładu pewnej wypowiedzi a nie samą wypowiedź, tym samym nie jest to ocena autora. Oczywiscie moje przerażenie było (i jest) spowodowane zupełnie jednostronnym i bezkrytycznym podejsciem do problemu w wielu postach, a nie NP. DZIAŁALNOŚCIĄ LUB WIEDZĄ AUTORA :) takiego czy innego postu.
Ripost które się pojawiły ze strony pana Jarka nie rozumiem (wolę nie rozumieć) i poproszę o odpowiedz ( na temat) w formie która dla innych mogła by być przykładem.

Tak czy inaczej problem jest i wcale nie uważam że tych pare wypowiedzi-inwektyw go rozwiązało. Myslę że warto wątek kontynuować na nieco innych zasadach:).

Anaola

PS. Nie zawsze mam czas aby szybko odpowiedzieć

Double
23-04-2012, 09:02
oj bzy bzy.... napisze na podstawie tej wypowiedzi prace magisterska.

Aleksander
23-04-2012, 09:29
Śledzę tę dyskusję i czekałem na Twoją odpowiedź anaolo. Niestety, jeszcze bardziej zagmatwała ona sprawę Twojego stanowiska, ktore zrozumiałem zresztą podobnie jak chyba wszyscy je komentujący: uważasz za naganne i godne potępienia odebranie dzieciakowi chronionego zwierzęcia w celu wypuszczenia go na wolność, po wcześniejszych próbach tłumaczenia i nakłonienia chłopaka, by zrobił to sam. Jeżeli chęć ochrony przedstawiciela rzadkiego gatunku uważasz za "jednostronne i bezkrytyczne podejscie do problemu", to nie wiem, co o tym myśleć. Zresztą trudno z Twojej drugiej wypowiedzi wywnioskowac, o co naprawe Ci chodzi. Za to pierwszą przeczytałem chyba ze trzy razy, tak zdumiewające wydało mi się Twoje stanowisko w tej sprawie.

Antoni Wróbel
23-04-2012, 10:50
Również śledzę tą dyskusje, mimo że narazie nie uznałem za stosowne zabierać głos. Teraz podpisuję się pod postem Aleksandra. Anaolo, o co Ci chodzi??? Mówisz, że wypowiedzi nie dotykały meritum sprawy, a moim zdaniem odnosiły się do niego w pełni! Piszesz także: "Tak czy inaczej problem jest". Przepraszam, ale gdzie, bo ja go nie zauważam, chyba że w kwestii ukarania tego gówniarza, który nosił węża w kieszeni? Czekam, aż ustosunkujesz się do odpowiedzi na Twój pierwszy post, bo na razie tego nie zrobiłaś.
Swoją drogą ja też nie znoszę anonimów i w tej kwestii w pełni zgadzam się z dr Zajączkowskim(zresztą w innych również:).

Pozdrawiam

anaola
23-04-2012, 11:13
O to rozumiem, jest watpliwosc, jest pytanie - uprzejmie słuze wyjasnieniem. Tym bardziej ze jak mi sie wydaje moje lenistwo i lapidarny styl wprowadzily to zamieszanie. Od razu wyjasniam ze uzyte okreslenia w tym poscie odnosza sie do zjawisk a nie konkretnych osob. Chociaz bedzie tez wyjatek.

a) Najpierw w sprawie zasadniczej: ochrona tego gatunku i wielu innych JEST sprawa istotna i to nie podlega dla mnie zadnej dyskusji.
Ale teraz zupełnie czyms innym jest realizacja tej ochrony i stosowane metody.
b) Moim zdaniem: ukrasc zlodziejowi to tez kradziez (chyba ze robi to okradziony) i nie chce widziec tu zbyt wielu okolicznosci lagodzacych, bo to daje usprawiedliwienie kazdemu kto kradnie. Kazdy sie tlumaczy 'jakimis' okolicznosciami i dotyczy to nie tylko kradziezy.
c) do realizacji różnych zadań trzeba mieć kwalifikacje, w szczególnosci dzieci nie są od tego aby wymierzac sprawiedliwosc. Co oczywiscie nie oznacza stania z boku w chwilach wątpliwych.
d) skuteczną ochronę przyrody uzyskamy wpajając takie idee dzieciarni w szkołach (dzieciarnia mam nadzieje sie nie obrazi), straszenie policją czy inne nie adekwatne pomysły po fakcie, tu nie pomogą.

Cytat: "Chciałem mu wytłumaczyć, żeby go wypuścił, ale nie. Chciałem go odkupić, ale nie." A gdzie jest napisane: "chcialem mu wytłumaczyc jak go przetrzymywac w dobrych warunkach"? To dałoby mozliwosc nawiazania kontaktu, zysk na czasie. Moze następnego dnia dalby sie przekonac, moze mialbys kolejnego kumpla?
A tak przy okazji, ten waz to nie powinien juz być na wolnosci?

To co zostało przedstawione to jest moje zdanie (choc na szczescie nie tylko) i nie moge oczekiwac ze kazdy i w kazdych okolicznosciach sie ze mna zgodzi i ja PAMIETAM ze nie daje mi to prawa do pomiatania każdym kto wyraza tu inne poglady.

Anaola

Antoni Wróbel
23-04-2012, 11:47
Jezu... Pytasz:"A gdzie jest napisane: "chcialem mu wytłumaczyc jak go przetrzymywac w dobrych warunkach"?", mimo, że chwilę wcześniej napisałaś, że wiesz, że są to zwierzęta chronione! Przetrzymywanie ich jest więc łamaniem prawa. Oburzasz się tak "kradzieżą", a sama namawiasz do złego?
I jeszcze o tej kradzieży... Nie może być tu mowy o tym, że tego złodzieja okradziono! Piszesz, że mogłoby by to być dopuszczalne, jeżeli odebrałby to od złodzieja okradziony. Pytam: JAK? Jak przyroda coś może sama odebrać? Nie ma takiej możliwości! Jedyną drogą jest przywrócenie jej własności przez czyjeś ręce. I tak się stanie - zaskroniec do niej wróci (ma nadzieję ;). Nie będę się także tutaj rozwodził na bezpośrednim, moralnym rozważaniu tej "kradzieży", ale moim zdaniem nic tu takiego nie było.
Jakie "kwalifikacje" miałaś na myśli?
A tak przy okazji, to minął dopiero tydzień i wątpie, by wąż doszedł już do siebie po takiej "imprezie"...
Dalej: nie jestem zwolennikiem wychowania bezstresowego i uważam, że straszenie policją może pomóc i nierzadko pomaga. Co oczywiście nie wyklucza tego, że trzeba wpajać pewne rzeczy "od małego".
I na koniec mała dygresja. Ja nie mam kumpli, którzy trzymają 3 dni węże w kieszeni i nie sądzę, żeby taki gówniarz mógłby zostać moim kumplem.

Pozdrawiam

Aleksander
23-04-2012, 12:32
O ile pamiętam ze szkoły to oczywiście mówiono nam o ochronie przyrody, pewnie nawet ktoś sie starał nam to wpajać, co nie przeszkodziło różnym małym zwyrodnialcom np. nadmuchiwac żab przez słomkę. I naprawdę mieli wtedy głęboko w d... panią od biologii i jej ochronę środowiska. Jeśli takie metody nie skutkują, to nie ma co na siłę w imię jakiś idei na nich przestawać.
Po drugie: mały dzieciak przetrzymujący chronione zwierzę robi w mikro-skali to, co przemytnicy zwierząt chronionych w skali gigantycznej (abstrahując od motywów). Czy konfiskatę transportu np. żółwi na granicy i rozlokowanie ich w ogrodach zoologicznych też nazwiesz kradzieżą???
I o jakich kwalifikacjach mówisz w punkcie c? Kwalifikacjach do ochrony przyrody "na własnym podwórku"? Do tego wystarczy trochę rozsądku i dobrej woli, potrzeby specjalnych kwalifikacji tu nie widzę.

Jarek Zajączkowski
23-04-2012, 14:11
Przykre, że nie rozumie Pani (dalszy ciąg szkolenia w sztuce dobrego wychowania - proszę zwrócić uwagę na dużą literę w wyrazie "Pani")ripost. Myślę, że brak zrozumienia dotyczy również treści pierwotnej wypowiedzi. Taka sytuacja może mieć swoje źródło albo w prozaicznym braku rozumienia słowa pisanego albo w chęci zdyskredytowania autora poprzez przypisanie mu pochwały zachowań kryminalnych. Kończąc temat (mam nadzieję, ze Natrix znajdzie się na wolności) mam nadzieję, że wyzbędzie sie Pani wstydu ujawniania swoich poglądów pod swoim własnym nazwiskiem, szczególnie wtedy, kiedy decyduje się Pani na ataki w stronę kogokolwiek.
ps. dziękuję za użycie (tym razem) mojego pełnego imienia i nazwiska. W przypadku Pani tego właśnie sobie życzę. Przyjaciele, których nie mało poznałem dzięki TCP nazywają mnie inaczej.

noradarling
23-04-2012, 16:26
Mr.Q

Prawdziwy z Ciebie bohater.
Z tego powodu mianuję Cię oficjalnie Żbikiem i nadaję stopień kapitana:-)

A na poważnie jak już mama i tata Ci wytłumaczą żeby wypuścić tego węża he he he -to nie zapomnij że ważną rzeczą jest to abyś to zrobił w miejscu gdzie natrix natrix ma swoje naturalne stanowiska.

Na nic się zda fakt że wypuścisz go tam gdzie nie ma innych zaskrońców.

anaola
24-04-2012, 02:38
Wyjasnienia wymaga jeszcze tylko kwestia, mojego podejscia do wypowiedzi anonimowych. Ja stosuje taka forme w przypadku gdy wymieniam poglady i osoba, jej kwalifikacje czy doswiadczenia nie powinny mieć wpływu na argumentację. Jest to forma jak najbardziej przyjęta min. w publikacjach prasowych. W internecie, również na tym forum znakomita wiekszosc wypowiedzi(nie chce mi sie liczyc dokładnie) jest anonimowa. Mozna to lubić lub nie, natomiast taka ocena anonimowych wypowiedzi jaka została zaprezentowana na pewno sprawiła niespodziankę sporej grupie użytkowników forum (mnie również). To min. jest powód dla którego uważam, należy być ostrożnym w ocenach postaw ludzi, dotyczy to zarówno postawy 'bijącego' jak i 'bitego'.

Zawsze używam swojego nazwiska w kontaktach oficjalnych oraz tam gdzie dyskusja toczy się w obszarze zawodowym osób które się znają. Ale w takich przypadkach nie ma miejsca na infantylne postawy i wyzwiska.

Wydaję mi się że moje posty razem czytane dają już teraz wyraźny i spójny obraz. Gdyby było inaczej to oczywisci postaram się jeszcze cos wyjasnić. Natomiast będę wdzięczny za uważne czytanie i próbę zrozumienia kontekstu. Wyrywanie pojedynczych zdań do niczego nie prowadzi.

Anaola

DJP
24-04-2012, 03:05
Co do anonimowości to możemy sie sprzeczać w nieskączoniość i nic z tego nie będze. Mało kto na tym forum anonimowy nie jest. Czasami niki są od psełdonimu z grupy koleżeniskiej, od imienia nazwiska lub jak w moim przypadku inicjałami. Chociaż ujawnie nazwisak przy takim ataku na kogoś jak to zrobiła anaoloa udowodniło by że nie jest to tchórziowska zaczepka.

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na kometnarze anaoli
a) to faktycznie nie podlega dyskusji (przynaujmniej tu sie zgadzamy)
b) jeśli ktoś kradnie złodziejowi i zabiera ją dla siebie to jest to zwykła kradziesz, ale jeśli ją oddaje prawowitemu właścićelowi (w tym przypadku przyrodzie) to jest to dobry uczynek. Mało tego jest dość mało udokomentowanych przypadków kiedy przyroda odebrała sobie swoją własność ;}
c) a może Twoim zdaniem bardziej wykfalikowany jest policjant który jeśli łaskawie interwaniuje to nie będzie wiedzał co z gadem zrobić, albo nauczycielka która boi sie węży bravo. Mało tego do tego czsau wąż pewnie zdechnie

Awikularia_
24-04-2012, 03:31
Doktorze Jarku, anaola nie jest kobietą, więc można do niego mówić Pan (wnioskuję to z jego postów). A więc zmiana na "pan". Cóż, widzę, że jego poglądy są już ugruntowane i nie ma sensu dalej dyskutować. Ja jestem tylko ciekawa, co z zaskrońcem? Człowiek, który go wydarł gówniarzowi nie odzywa się... Ględzenie pani od bioloii naprawdę nic nie da, niestety... Kiedy byłam w podstawówce - 5 lub 6 klasa - (oj dawno :P) mieliśmy lekcję o dżdżownicach. Ktoś je przyniósł, a po zakończonej lekcji dwaj chłopcy mieli je wypuścić. Bachory poprzekrajały wszystkie zwierzęta na ławce przed szkołą - zaiste, pani od biologii była "wielkim autorytetem" :/. Podobnie było z jaszczurkami zwinkami - kiedy byłam na spacerze, znalazlam ich pokaźną kupkę - bez głów, bez ogonów, bez kończyn... Kiedy winowajcy od dżdżownic i jaszczurek zostali ujawnieni, oczywiście pani od bioli zrobiła małe kazanie w ich stronę. Miny chłopców mówiły same za siebie - "a popier**** sobie, zaraz se pójdziemy do domu i g**** nam zrobisz". Fajna postawa, no nie? Chyba byli bezstresowo wychowywani.... A może w tym wypadku argument siłowy lub postraszenie policją by bardziej do wandali przemówiło niż "chrzanienie biologicy"?

anaola
24-04-2012, 03:35
Odpowiadam DJP
Było wyjasnienie: atakuję problem a nie kogos: cytat "uważam za zwykłe chuligaństwo" a nie "jestes chuliganem",róznica jest subtelna ale istotna.

cytat: "b) jeśli ktoś kradnie złodziejowi i zabiera ją dla siebie to jest to zwykła kradziesz, ale jeśli ją oddaje prawowitemu właścićelowi (w tym przypadku przyrodzie) to jest to dobry uczynek. Mało tego jest dość mało udokomentowanych przypadków kiedy przyroda odebrała sobie swoją własność ;} "

W ogólnym przypadku zgoda, natomiast twierdzę że tutaj nie było potrzeby kradzieży, przymus owszem ale nie kradzież. Znowu subtelna różnica. Na marginesie brawo za poczucie humoru, moje nadzieje powoli gasły ;).

Policjant jest nie adekwatny do problemu, w szkole władza jest nauczyciel, dyrektor. W moim rozumieniu wystarczyło powiadomic rozsadnego nauczyciela ( w rzadko której szkole się taki nie znajdzie, choć bywa) z jego autorytetem odebrać węża dzieciakowi i zaproponować opiekę nad nim do czasu wypuszczenia. Scenariusz do realizacji w godzine moze dwie. Opcja z proba wyjasnienia jakie sa potrzeby gada (warunki hodowli) dawala możliwosc zyskania na czasie do chwili opracowania jakiegos innego pomyslu, wąż przynajmniej miałby ludzkie warunki.

Anaola

Awikularia_
24-04-2012, 03:40
Zapomniałam o paniach od biologii - notorycznie się z takimi debilkami spotykałam - i w podstawówce, i w liceum o profilu biol.-chem., które uważają węże i inne "obrzydlistwa" za coś potwornego, nie mówiąc o biologicy z rzeczonego liceum, która na widok myszy wspinajacej się po firance o mało nie umarła ze strachu na swoim małym biureczku... I to jest autorytet???????????

Jarek Zajączkowski
24-04-2012, 04:08
Dziękuję Panu / Pani anaolo za wypowiedź( dalej nie jestem przekonany - anonimowość jest bezpłciowa). Ciekawą z historycznego punktu widzenia. Miałem nadzieję, że dialektyka zmarła wraz ze śmiercią PRL-

anaola
24-04-2012, 04:31
Awikularia, chodzi o rozsądnego nauczyciela, nie o 'biologicę'. Zazwyczaj jest ktos do kogo uczniowie mają jakie takie zaufanie.

Panie doktorze, pana wypowiedz niczego nie wniosła. To jest dialektyka.

Anaola

anaola
24-04-2012, 04:49
Mam teraz, jesli pozwolicie, pytanie. Po ostatnich moich wyjasnieniach, kto uwaza ze Mr.Q. nie mial innego wyjscia i postapił nalezycie?
Jest to dla mnie ciekawe, czy moje zdanie dało komus do myslenia.

To jest ostatni moj post w tym temacie zatem pozdrawiam wszystkich 'bezpłciowych anonimowych' i jawnych również.

Anaola

DJP
24-04-2012, 05:37
Moim zdaniem Mr.Q postąpił słusznie. Faktycznie mógł sie urzerać z nuczucielami którzy boją sie węży i prosić ich o pomoc. Ale skoniczyło by sie to bardzo źle dla węża którego życie i powrut do natury jest najważniejszy. Policja jak by stwierdziła że jest to wąż chroniony to było by już dobrze.

Double
24-04-2012, 07:03
JA natomiast postawie inne pytanie: czy chaotyczne kombinacje efemerycznych prycnypow sa w stanie zdeterminowac neutralna cywitatywe absolutnego elukubracyjnego realizmu immanentno-transcendentalnej solipsytycznej jazni, i co sie wtedy stanie?
dziekuje za uwage, Double (kobieta).

Double
24-04-2012, 07:06
co do Twego ostatniego pytania, Panie Anaolo, jest ona juz chyba nie na miejscu, poniewaz jeste to OCZYWISTE. I prosze nie probowac juz zmieniac tematu, ok, Anaolo? no.

Jarek Zajączkowski
24-04-2012, 07:46
"Nie wiem czy napisać 'Witam'"..... List anaoli z 03.06.03 godz.13:06
I dzisiejszy:
".....pozdrawiam wszystkich 'bezpłciowych anonimowych' i jawnych również...."
Nieee, no to mamy postęp. Jest to co prawda jeden niewielki krok człowieka, ale jakże ogromny skok dla sfrustrowanej ludzkości.
Odpowiedź na pytanie.
1.jestem przeciwny sadyzmowi i bezmyślności we wszelkiej postaci
2. jestem przeciwny "chowaniu głowy w piasek" i usprawiedliwianiu własnej bezduszności i znieczulicy poprzez powierzanie rozwiązywania problemów kompetentnym służbom - jeśli sam mogę zapobiec tragedii
3. jestem przeciwny bezpodstawnym atakom, inwektywom, obelgom w Internecie
4. jestem przeciwnikiem wszelkich odmian przemocy
5. jestem zwolennikiem (jako czterdziestolatek) otwartej i jawnej rozmowy pomiędzy ludźmi (z twarzą!) - niezależnie od wieku i płci
6. jestem zwolennikiem odwagi cywilnej oraz zwykłej ludzkiej przyzwoitości
7. jestem zwolennikiem "czytania tekstu ze zrozumieniem"
.................................................. ............................................

Jarek Zajączkowski
24-04-2012, 07:58
To jest piękne....wzruszyłem się :)))))))

Double
24-04-2012, 08:09
brrraaaawo! :D hura, i wszystko dobrze sie skonczylo.

Metus
24-04-2012, 10:14
"Mam teraz, jesli pozwolicie, pytanie. Po ostatnich moich wyjasnieniach, kto uwaza ze Mr.Q. nie mial innego wyjscia i postapił nalezycie? " - nie wypowiadalem sie jeszcze w tym temacie... ale teraz sie wypowiem. Całe postępowanie Mr.Q uważam za słuszne.. Chłopak zareagował szybko, stanowczo i z dobrym efektem. Myśle, że postawa godna co najmniej uznania.

Antoni Wróbel
24-04-2012, 12:11
Ja (nota bene jeden z niewielu przedstawicieli "jawnych", z czym czuję się bardzo dobrze :) podpisuję się całkowicie pod ostatnim postem Pana Zajączkowskiego. Z jednym wyjątkiem: nie jestem przeciwnikiem WSZELKICH odmian przemocy. Czasem przemoc jest najlepszym rozwiązaniem (to zagadnienie bardziej historiozoficzno - etyczne, ale w końcu dotkneliśmy już tutaj bardzo wielu dziedzin... :).
Jednak dialektyka marksistowska (no bo istnieje jeszcze heglowska) nie umarła... I szczerze nad tym ubolewam.
A co do ostatniego postu Anaoli (tudzież "Anaola" - nie był/a on/ona w końcu skłonny zdefiniować swojej płci), to Twoje argumenty, opinie i poglądy są dla mnie zbyt naiwne i w ogóle do mnie nie przemawiają. I nie zmieniłem w najmniejszym stopniu swego poglądu na sprawę. I jeszcze raz gratuluję Mr.Q (no właśnie, napisz nam jak wąż:)!

Pozdrawiam

noradarling
24-04-2012, 12:20
Łoł
Ale Macie "spust" na gadanie...
Mr Q już pewnie tego zaskrońca sprzedał na giełdzie za 50 PLN:-) albo już się tak z nim zaprzyjażnił że wąż ma piękne maluśkie terrarium na telewizorze i Mr Q zaraz po przyjściu ze szkoły rzuca "klipę" w kont i do 12 w nocy gapi się na węża i dokłada mu do michy coraz to nowe rybki...

Mr.Q
24-04-2012, 13:05
Zaraz zaraz!
Natrix ma duże terra ( 70x40x50 ) i stoi na półce z innymi terra zdala od chałasu i telewizora. Ma dwa gupiki w baseniku, przeszedł ( a dokładnie skończył przechodzić) wylinke. Jak powiedziałem, że go wypuszcze, to znaczy, że go wypuszcze. W ten weekend wybieram się nad rzeke, ale także wiem, że w krakowskim ogrodzie botanicznym żyje dużo Natrixów.
Nora, nie przesadzaj. Mam dużo zwierzaków, które kocham, a natrixowi napewno się podobało na wolności. Prawdziwi przyjaciele pozwalają sobie nawzajem na to, co słuszne i dobre :) Tak więc Natrix na 100 % trafi na łono natury

Mr.Q

noradarling
24-04-2012, 13:41
Spoko spoko

to był żart:-)

AGAM
24-04-2012, 14:01
Być może i Anaola ma racje. Sprawe można było rozwiązać inaczej. Ale widzocznie Mr.Q wybrał najlepsze wyjście skoro wszystko idzie ku dobremu końcowi, za co z całego serca gratuluję :-) fakt że można było iść do "biologicy" i się poskarżyć, ale czy to by spowodowało że chłopak byłby po zmuszeniu go do oddania węża szczęśliwy? Wątpie...

AGAM
24-04-2012, 14:02
A co do anonimowości, to myślę Anaolo że po tak wielu sugestiach ze stron tak wielu osób wypadałoby się w końcu przedstawić... no chyba ze się czegoś boisz... Zresztą starasz się za wszelką cenę udowodnić nam swoje racje, ale spójrz tylko na przewagę liczebną Twoich przeciwników... Chyba wszyscy nie mogą być w błędzie...

Atrax Robustus
25-04-2012, 10:34
Co do biologicy, to nie zgadzam sie. Owszem, gdyby to byla kobieta, ktora zna sie na rzeczy, to bez obaw dalbym jej tego weza, ale co zakompleksiona pani, ktora uczy z podrecznika, moze wiedziec o wezach?

Niestety nie nalezy przeceniac niektorych nauczycieli, bo moja nauczycielka wiedziala o ptasznikach tyle: "tarantule sa grozne i zabijaja ludzi w Azji i zrzucaja skore co miesiac"... Takiej osobie nie dalbym pajaka do odchowu...
Oczywiscie znam i wykwalifikowane osoby, ale jesli nie ma do takich dostepu, to juz lepiej samemu wziac sprawe w swoje rece.

piotr
25-04-2012, 13:10
Popatrz, a myślałem że tylko ja mam tu tyle lat :-)

P.

Awikularia_
26-04-2012, 16:29
I co, sprawa ucichła? Tak bardzo bylismy za uwolnieniem zaskrońca... Czy wąż jest już na wolności? Prosiłabym o odpowiedź...

Mr.Q
27-04-2012, 08:59
Dziś Natrix odzyskał wolność!
Zjadł Gupika i popełzał w siną dal...

Double
27-04-2012, 12:54
BRRAAAWOO! Hurra! :D trzymaj sie Q! :P trzymaj sie Natrix ;-)

Mr.Q
27-04-2012, 16:09
Szczęśliwej drogi już czaaas...
Nie ma jużnic, i nie ma już nas...
:(
Już tęsknie...

Antoni Wróbel
28-04-2012, 09:44
Gratuluję Mr.Q i dziękuję mu za uratowanie części naszego wspólnego dziedzictwa.
Dziękuję również wszystkim, którzy wzięli udział w dyskusji

Pozdrawiam

DJP
28-04-2012, 12:56
Gratuluje udanej akcji.

42d3e78f26a4b20d412==