PDA

Zobacz pełną wersję : Wielkość węża a karmienie ???



Marcin Ratajczak
26-04-2012, 05:35
Witam

Mam 40cm zbożówkę jeśli będę ją karmił 2 razy w tygodniu tak jak (Elian) czy jakoś to wpłynie na jej wygląd wielkość w przyszłości (jak będzie dorosła) czy będzie większa masywniejsza szybciej osiągnie większe rowmiary niż jak bym ją karmił raz w tygodniu lub raz na 1,5 tygodnia ?

P.S. Noworodków mam i to niezły zapas więc z tym nie ma problemu

Serpent
26-04-2012, 05:55
logiczne że z większą częstotliwościa karmienia szybciej wąż rośnie.... jednak przekarmiać nie można w przyszłości negatywnie moze się odbić na zwierzaku możesz ją karmić tak jak pisałeś ale od czasu do czasu przyda się jej głodówka. (przegłodzić ją możesz spokojnie 4-5 tygodni)
Pozdrawiam

Marcin Ratajczak
26-04-2012, 06:19
- Kiedy będę wiedział że ją przekarmiłem ?
- Co to znaczy negatywnie odbić się na zwierzaku co się stanie możesz szerzej to wyjaśnić ?
- Co ile powinna być ta głodówka

Marcin Ratajczak
27-04-2012, 03:05
A czy częstrze karmienie wpłynie na wielkość węża później ?

No i moje poprzednie pytania bardzo proszę o odpowiedzi

SNAKES
27-04-2012, 03:22
Witaj,

generalnie - im więcej oraz im częściej będziesz podawał pokarm tym szybciej będzie rosła Twoja zbożówka.
Oczywiście zawsze jest jakieś "ale":
1. zbyt szybki wzrost powoduje iż samica będzie w stanie szybciej złożyć jajka, ale w większości przypadków będzie ich wtedy trochę mniej i szybciej przestanie je składać.
2. jeśli przetłuścisz węża - będziesz widział to po kształcie jej ciała, zacznie być okrągły i wyraźnie będzie widać że jest "gruba" - oznacza to podobne konsekwencje zdrowotne dla węża jak w przypadku otyłych ludzi.

Osobiście sugeruję złoty środek - karmić raz na tydzień (u młodych co 5-7 dni) pokarmem który pozostawi niezbyt wielkie ale widoczne zgrubienie u węża.

Pozdrawiam

Wiesław Pyć
28-04-2012, 05:49
Ja tez proponuje metode raz na tydzien.

tea
28-04-2012, 06:05
Ja również proponuję karmienie raz w tygodniu.
pozdrawiam.

Ps. Jeśli nie masz co robić z myszkami to oddaj je komuś, na pewno za darmo nikt nie pogardzi :-)

Karla
02-05-2012, 05:00
> Kiedy będę wiedział że ją przekarmiłem ?

Zbozowka w tym wieku na pewno nie bedzie za gruba (bo bedzie rosla a nie tyla) - to jest zagrozenie dla doroslych wezy. Bedziesz wiedzial, ze ja przekarmiles jednorazowo (za duzy posilek) jesli po dwoch dobach jeszcze widac zgrubienie, o ktorym pisze Snakes. Powinno zniknac. Jesli nastepnego dnia juz go nie ma - to z kolei za maly posilek i spokojnie nastepnym razem mozna dac ciut wiekszy.

> Co to znaczy negatywnie odbić się na zwierzaku?

Jednorazowo zbyt duzy posilek bardzo obciaza zoladek - jest ryzyko, ze waz zwymiotuje, co moze byc bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia (latwo doprowadzic do cyklu zwracania pokarmu, ktory szybko spowoduje smierc zwierzaka). Natomiast zbyt czeste karmienie powoduje bardzo intensywny wzrost (duze obciazenie dla wszystkich ukladow) i w konsekwencji - krotsze zycie weza. Jednym z widocznych objawow tego, ze waz zbyt szybko urosl jest tzw. pin-head syndrome, czyli zbyt mala glowa w stosunku do reszty ciala u osobnika juz doroslego.

> Co ile powinna być ta głodówka?

Ojej. Glodowke to sobie waz sam aplikuje - nie jedzac w czasie przygotowan do zrzucania wylinki. To jest jakis tydzien od poczatku do konca i wystarczy. Sa weze, ktore i tak zjedza w tym czasie, ale lepiej wtedy nie karmic - taka krotka glodowka jest naturalna. Natomiast pojecia nie mam, po co glodzic weza 4 tygodnie (tak mlodego!!!) To moze zaszkodzic, a pozytku z tego nie bedzie).

Pozdrawiam, Karla

42d3e78f26a4b20d412==