PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o polskie nazwy



Stasia
13-05-2012, 05:36
Potrzebuję pomocy fachowca. Czy ktoś z miłośników węży wie może jak po polsku nazywa się azjatycka żmija Trimeresurus gramineus (wiem ze pierwszy człon to trwożnica) i grzechotnik Sistrurus miliarius barbouri.
A może jeszcze jaka jest inna nazwa Eristocophis macmahoni - znam nazwę żmija Macmahona.
dzięki za ewentualną pomoc
Stasia

Antoni Wróbel
13-05-2012, 11:56
Po pierwsze rodzaj Trimeresurus, to grzechotniki (a właściwie grzechotnikowate - Crotolidae), a nie żmiję(Żmijowate - Viperidae. Trimeresurus gramineus nazywa się po polsku Trwożnicą bambusową.
Sistrurus miliarius zaś też nie jest grzechotnikiem, tylko grzechotniczkiem(Sistrurus) - należy więc do grzechotnikowatych(Crotolidae), ale nie do grzechotników(Crotalus). Po polsku nazywa się Grzechotniczkiem karłowatym, po angielsku Pygmy rattlesnake. Mówisz o Sistrurus miliarius barbouri, więc zauważę, że podgatunkom nie nadaję się zwykle oddzielnych nazw(może z wyjątkiem psów) w języku polskim, dlatego i ta rasa jej nie ma.
Z nazwą polską Eristicophis macmahonii się nie spotkałem i sądzę, że taka nazwa nie istnieje. W ogóle nie wiem do czego potrzebne Ci są nazwy polskie. Łacina jest dużo praktyczniejsza, dokładnie nadzorowana(nazwy polskie są czesto mylące, lub nadawane po kilka jednemu gatunkowi), a poza tym, wiele gatunków zwierząt nie ma jeszcze nadanych nazw polskich. Gorąco namawiam do używania Łaciny!!!

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==