PDA

Zobacz pełną wersję : Do speców od terra z OSB



John_Y
24-07-2013, 00:15
Cze!
Mam taki problem. Chce zbudowac terra z OSB, ale nie wiem jak zamontowac przednia szybe(znaczy sie, ze na prowadnicach drzwiczki to wiem), ale jesli mam juz zlozona skrzynie to jak zamontowac dolna i gorna szybe??? Moglby mi ktos to wytlumaczyc? Najlepiej gdybym zobaczyl to na obrazku...
Z gory wielkie dzieki!

wienio
24-07-2013, 00:54
wklejasz górną i boczną prowadnicęi wkładasz szyby, ktore możesz rozsuwać:) Podaj maila to podesle ci zdjecie

czakol
24-07-2013, 01:23
wienio ja tez poprosze o te foty na mejla...
z gory dziekuje

czakolu@wp.pl

pozdrawiam

Spellcaster
24-07-2013, 02:03
Tylko nie klejcie na Poxipol bo lubi sie czasem rozpaść , nie wienio ? ;)

afrox
24-07-2013, 03:35
a może tu by te fotki przylepić... będzie ku potomności ;)...

wienio
24-07-2013, 03:56
hm to jest fotka zwykłego terra więc nie ma chyba sensu umieszczać jej tu...



Spellcaster z tym poxipolem różnie bywa zresztą sam pewnie znakomicie o tym wiesz

Spellcaster
24-07-2013, 04:29
Wiem, wiem, juz wszystko posklejałem na sylikon i jest elegancko . Pozdrawiam .

juri
24-07-2013, 04:30
Sorry ale jestem jeszcze laikiem, co to jest OSB?

juri
24-07-2013, 04:31
Dobra, już wiem :)

DEXiu
24-07-2013, 08:31
John_y ==> Z tego co rozumiem pytasz w jaki sposób umieścza się szyby w prowadnicach? Bardzo prosto: szyby muszą mieć takie wymiary żeby po wsunięciu górnej krawędzi w górną prowadnicę (górna jest głębsza, a dolna płytsza - KONIECZNIE) dolna krawędź szyby powinna"na styk" dać się wsunąć (tak jak się zamyka bagażnik albo składany daszek) w dolną prowadnicę i po puszczeniu szyby powinna ona nieco "siąść" czyli obniżyć się tak aby weszła do dolnego rowka wciąż jednak trzymając się górnego (dlatego że jest głębszy - mogłeś głębiej wsunąć szybę i po obniżeniu nie wypadła z górnej rowka). Kolejną ważną rzeczą jest spoób zamontowania prowadnic tak aby nie odpadły po krótkim czasie. Ja mam je klejone na kleju do drewna TYTAN Vicol, ale przed tym wyżłobiłem w płycie OSB rowki tak że prowadnice praktycznie całkiem weszły do nich i nie odstawały co wyglądało estetycznie i dodatkowo wzmacniało ich zamocowanie bo prowadnice praktycznie same trzymały się w tych rowkach bez klejenia ale przykleić należy tak czy siak. Jedynymi wadami mojego sposobu jest po pierwsze czasochłonność (trzeba się sporo pobawić żeby takie rowki wyrzeźbić - ja używałem szlifierki kątowej żeby naciąć krawędzie rowków i dłutkiem żłobiłem resztę). Po drugie aby zastosować to rozwiązanie trzeba mieć płyty OSB grubości minimum 18 mm bo cieńsze się po prostu rozpadną.

Spellcaster No nie wiem czy na silikonie te prowadnice się będą trzymać OSB. Szkła raczej tak bo silikon jest właśnie do klejenia szkła i różnych materiałów do szkła ale płyty OSB raczej się trzyma słabo a już na pewno niewystarczająco żeby utrzymać prowadnice.

loktok
24-07-2013, 09:17
Co do klejenia prowadnicy do OSB za pomoca silikonu to wydaje mi sie ze to czy sie bedzie trzymala zalezy od sil jakie beda dzialac, ja mam tak przyklejone prowadnic do OSB ale szyby sa 5 mm grube i wymiarow 25x35 cm
wiec leciutkie i wszystko sie fajnie trzyma
problem moze byc przy wiekszych szybach

smogg
24-07-2013, 10:52
tez bym prosił o fotke:)

wienio
24-07-2013, 11:45
wszystkozależy od rozmiarór terrarium jeśli jet małe to bardzo ładnie trzymaja się prowadnice na silikonie akwarystycznym (sprawdzone)
pozdrawiam

wienio
24-07-2013, 11:52
smogg podaj maila to Ci wyśle

Spellcaster
24-07-2013, 12:50
Terra jest nieduze, prowadnice są nieduze , szkło jest lekkie --> wszystko trzyma się pięknie a nawet przeszło juz testy.

John_Y
24-07-2013, 13:13
moj mail:
hot.john@buziaczek.pl

fajny nie;-)

Z gory dzieki za zdjecia!

John_Y
24-07-2013, 13:37
DEXIU-->> Nie wiem czy ten obrazek sie wgral,ale tak:
to zielone to tylna sciana terra(wewnetrzna)
to zolte to boczne sciany terra(wewnetrzne)
chodzi o to jak przymocowac te szybki(czerwone) na ktorych maja byc prowadnice,
Chyba, ze prowadnice maja byc zamontowane inaczej(tak ja Ty to opisales). Albo ja zle to sobie wymyslilem;-)

amarc
25-07-2013, 00:13
Też mam prowadnice przyklejone do OSB, szyba 4mm 100x63 (to już chyba sporo) i jest ok. Prowadnice plastykowe (Castorama itp.). Nie pamiętam, czym dokładnie przyklejałem, mógł to być jeden z następujących specyfików: silikon, akryl lub Patex Super Fix. Każdy z nich do zastosowania jako klej do prowadnic bez problemu trzyma się OSB, problem może być raczej z przyczepnością do samych prowadnic. Tu trzeba to po prostu sprawdzić: na prowadnicę wycisnąć trochę każdego z tych specyfików, odczekać co najmniej z dzień i sprawdzić, który najlepiej się trzyma. Jeśli dobrze pamiętam, to do "moich" prowadnic silikon trzymał się bardzo mizernie, zatem mam je przyklejone akrylem lub Patexem.

Pozdrawiam

juri
25-07-2013, 01:06
Witam
Jeśli można też bym prosił kilka zdjęć
jurek711@wp.pl

Mike
25-07-2013, 02:00
Ja kleiłem sylikonem akwarystycznym plastikowe prowadnice do OSB i sie trzyma na mur beton! :) Już od dłuzszego czasu stosuję taką kombinację i jeszcze ani razu mi się nie odkleiły...

Mike
25-07-2013, 02:04
Tutaj jest przykład: http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=109&i=9920&t=9920 Prowadnice w tym terrarium też przyklejałem sylikonem, chociaz szyby są dość spore, o grubości 4mm. Prowadnice naprawde mocno się trzymają mimo, że zostały przyklejone na zwykły sylikon szklarski.

DEXiu
25-07-2013, 12:28
John_Y ==> Obrazek się niestety nie wgrał ale nie bardzo sobie wyobrażam o jakich szybkach na wklejenie prowadnic mówisz. Szybki na których się klei prowadnice stosuje się chyba tylko w przypadku szklanego terra o wentylacji typu przód-dół (często spotykane - w zasadzie nie spotkałem się jeszcze z innym rozwiązaniem). W przypadku w/w terra szklanego potrzebne jest wklejenie wąskich pasków szkła bo niemośliwością jest przykleić prowadnice do krawędzi szyby. Poniżej zamieszczam poglądowy rysunek (mam nadzieję że wyjdzie - nie zwracajcie uwagi na kropki bo musiałem je wstawić bo spacje znikają)

. _____ <=== pasek na wklejenie prowadnic
. |
. |
. |
. |_______
. |^^^^^|
. | |
.POWIETRZE ==> |
. _______|

42d3e78f26a4b20d412==