PDA

Zobacz pełną wersję : Python regius vs. Epicrates cenchria



PaWeL^
08-08-2012, 11:28
czesc

mam miejsce w domu na jeszcze jedno terrarium :)))) i postanowiłem, że zamieszka w nim Pyton Królewski lub Boa Tęczowy :]. Mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi w opisie gatunków :

1. Boa Tęczowy "zwykle 2 m" - wielkosc terrarium "90/60/60 cm."
Pyton Królewski "Osiąga przeważnie 1,5m" - wielkosc terrarium "minimale rozmiary: 100/60/60 cm."
Coś mi tu nie pasuje Boa jest większy a terra mniejsze :/

2. Zastanawiam sie nad tym czy dorosłe osobniki tych gatunków mogą jesc myszy (albo myszy dla dorosłych będą za male ?)

3. Czy potrzebują UV ?

4. Zetknolem sie z stwierdzeniami ze Pyton Królewski moze sprawic troche problemow - jest to przesadzone czy jest to prawda ?

5. Którego z tych węży polecacie bardziej


ps. jeżeli znacie jakies fajne węże o podobnych wymiarach, których opisów nie ma na tej stronce to napiszcie :]

trials
08-08-2012, 13:54
1. boa jest dłuższy co nie oznacza że większy a różnica w wielkości terrariów w opisie moim zdaniem nie jest aż tak wielka żeby się zagłębiać w szczegóły.
2. dorosłe osobniki oczywiście mogą jeść myszy ale znacznie taniej wyjdzie karmić szczurami albo świnkami morskimi.
3. to przedewszystkim zwierzęta nocne więc UV jest zbędne poza tym wszystki składniki odżywcze z witaminą D3 (o którą się tutaj rozchodzi) włącznie pobierają z pokarmu.
4. regiusek może stwarzać czasem problemy z jedzeniem, poszukaj na forum bo ten temat często się pojawiał.
5. oba są fajne choć epicrates raczej prostszy w hodowli, twój wybór...

niech się jeszcze inni wypowiedzą.

Dr_Who
09-08-2012, 06:23
1.Tu zgodzę sie z trials'em, różnica nie jest zbyt wielka a opisy pisza rózne osoby nie należy sie zbytnio trzymac tych wymiarów dla P.regius proponuję większe terra.
2.Dorosłe osobniki oczywiście mogą jeść myszy ale jak powiedział trials nie jest to dobre wyjscie gdyż dla takiego 140cm regiusa(grubości łydki dorosłego mężczyzny)
mysz bedzie tylko przekąską..
3.UV jest zupełnie zbędne.
4.przesądzenie że regius moze sprawiac trudności z np. jedzeniem raczej dotyczą osobników z odłowu gdyż na wolności regiusy żywią sie tylko jednym gat. jakim jest myszoskoczek.
5.trudno polecic jakiegoś, Oba są niezwykle piekne.
To co moge Ci powiedziec to to,że regius jes wężem delikatnym, delikatniejszym niz np. P.molurus Wymaga podawania miedzy innymi przegotowanej wody.....itp
po prostu musisz poświęcic mu wiecej uwagi.
Mnie osobiście bardziej podoba się P.regius......ale decyzję musisz podjąc sam
powodzenia

PaWeL^
09-08-2012, 08:25
czesc

wielkie dzięki jak narazie prowadzi P.regius - ale to sie jeszcze okaże :>

Evoker
09-08-2012, 10:52
Pytona Królewskiego można porównać /pod względem urody/ jedynie z Epicrates Cenchria Cenchria!

skorp
09-08-2012, 11:01
evoker co to za wąż:P

PaWeL^
09-08-2012, 13:09
czesc

Epicrates Cenchria Cenchria to Brazylijski boa tęczowy - o bardzo ładnym ubarwieniu :)

pare pytań odnośnie Boa Dusiciela - zainteresował mnie jeszcze ten gatunek :)

- w niewoli zadko osiągają 3,5 m - to ile średnio osiągają 3 m ??
- "Minimalne (!!) rozmiary dla dorosłej pary to 100 x 80 x 100 cm." - jak na takiego "olbrzyma" to troche za male (chyba) ? a takie 150/70/60 dla 1 bylo by odpowiednie (albo jeszcze za male) ?
- "warunkach terrarium podajemy im myszy, szczury, chomiki, króliki, świnki morskie, pisklaki, gołębie, i kury." - ile dorosły boaske jest w stanie zjeść kur (lub królikow) miesięcznie ??

coolary
09-08-2012, 14:45
Boa constrictor sa również polecane pocżatkującym hodowcą. Z tych 3 gatunków wybrałbym E.c.c. albo regiusa. Constrictor jest z nich największy i wymaga anjwiększego terrarium i DUZO je. Posłuchaj jeszcze opini innych terrarystów ale ja postawiłbym na Epicrates cenchria cenchria.

micgekon
10-08-2012, 04:18
Cześć ja tak samo wachałem sie między regiusem a tęczowym no i wygrał tęczowy w regiusie wystraszyło mnie trochę te jego skłonności do niejedzenia i "delikatność gatunku" choć jeśli chodzi o osobniki urodzone w niewoli pewnie przesadzone. Ale wybrałem Epicrates cenchria cenchria mam go od sierpnia jest moim pierwszym wężem i jestem bardzo zadowolony z karmieniem żadnych problemów (po za pierwszym).Co do wymiarów podanych w opisach to są chmmm moim zdaniem baaaaaaardzo minimalne.

peper
10-08-2012, 06:00
czesc to nie dokonca prawda o takich rozmiatrach. najczesciej jak kupisz boa constrictor mieszaniec:P ona rosna okolo 2-2,5m moze nawet trzech ale to juz przypadki. ja osobiscie jako pierwszego weza wybralem constrictorka i jak narazie jestem z niego zadowolony. polecam

PaWeL^
10-08-2012, 07:30
czesc

dzięki, ale nadal nie dowiedziałem sie czy takie terra ok. 150/70/60 wystarczy dla 1 dorosłego Boaska Dusiciela "najczesciej jak kupisz boa constrictor mieszaniec:P ona rosna okolo 2-2,5m moze nawet trzech ale to juz przypadki." czyli średnio to 2,5 m i troche więcej ? - czyli z tego wynika ze terra powinno byc git :) a co do karmienia ? "Constrictor jest z nich największy i wymaga anjwiększego terrarium i DUZO je" - jakis porównanie ? ile np. zje P.Regius, E.Cenchria a ile B.Constrictor miesięcznie ? :))

jeszcze raz dzięki za odpowiedzi :]

trials
10-08-2012, 07:35
mam kolege który ma 10 letniego samca boa constrictorka i wąż ten ma 2m długości. pamiętać należy że samce rosnął mniejsze od samic. mój constrictorek ma narazie terrarium o wymiarach 80/50 i wysokie na 125cm i jak narazie to dla niego wystarczy. pamiętać należy że jest to przede wszystkim wąż nadrzewny i mój boasek bardzo sporadycznie zchodzi na dno terra, zdarza się to główne w nocy bo na dnie mam przewód grzewczy który jest włączony przez całą dobę. dlatego myśle że lepiej zrobić wyższe terrarum jeżeli ma się oczywiście takie możliwości. mój constrictorek nie sprawia żadnych problemów, rośnie jak na drożdżach idaje oczywiście dużo radości. polecam ale należy pamiętać że dorosły waży ok10-15kg i ma NAPRAWDE DUŻO SIŁY!!!

moorii
10-08-2012, 07:56
Witam!!

Tak moim prywatnym zdaniem to wąz powinien miec jak najwieksze terra, w miare mozliwosci hodowcy. Terra 150/70/60 dla doroslego boa chyba bedzie za male.
Ja mam aktualnie Pytona królewskiego nie mam z nim zadnych wiekszych problemów, a niedlugo bede szykowl dla niego terra 150/80/80, ale dokupie jeszcze jednego do pary. Zbieram fundusze na E.c.c( boa teczowy) jest bardzo ladny, wlasciwie to regius i e.c.c to najladniejsze dusiciele(wedlug mnie).Zycze powodzenia w przyszlej chodowli!!!

peper
10-08-2012, 12:48
to nie zalezy w duzy m stpniu ze duzo constrictor je... zalzy jak mu dasz moj ma 115cm i je cztery myszki ,dwa szczurki(mlode) lub dwa mysoczkoczki naraz.i daje mu jesc co dawa tygodnie.

PaWeL^
10-08-2012, 13:34
czesc

wielkie dzięki ale widze ze na Boaska nie mam miejsca, qpie terra cos ok. wymiarow podanych wyżej i qpie albo Pytona Królewskiego albo Boa Tęczowego ;]

ps. ile mniej więcej kosztuje ====> Epicrates Cenchria Cenchria ??

trials
10-08-2012, 13:53
na początek wystarczy ale mogłoby być wyższe moim zdaniem jakby 1m miało to git.

micgekon
12-08-2012, 07:06
Ja dałem za E.c.c 410zł w sierpniu

42d3e78f26a4b20d412==