PDA

Zobacz pełną wersję : Lista zakazanych gadów wg nowej ustawy



dreex
27-07-2013, 09:22
Podczas ostatniej mojej wizyty z Starostwie Powiatowym w Poznaniu gdzie rejstrowałem moje gady miałem okazje spojrzeć na projekt a moze właściwie juz gotową ustawę dotyczącą zakazu hodowli zwierząt niebazpiecznych , bardzo miła starsza pani skserowała mi jedną z list którą chciałem Wam przedstawić - i tak na liście oprócz słoni, nosorożców i innych bawołów :) tak tak one również są na tej liście znalazło sie także szereg gadów które chyba nas wszystkich najbardziej zainteresują ;


- Krokodyle ( Crocodylia)
- Waran z Komodo ( Varanus komodeeansis)
- Helodermy ( Heloderma sp.)
- Pyton Tygrysi ( Python Molurus)
- Pyton Siatkowany ( Python Reticulatus)
- Pyton Skalny ( Python Sebae)
- Anakondy ( Eunectes sp.)

W/w były zakwalifikowane ze względu na niebezpieczeństwo uduszenia , pogryzienia lub utopienia ( anakonda)

Następnie z rodziny jadusów znalazły się :

- Zaskroniec wschodni ( Rhabdophis sp.)
- Boiga blandingi
- Conophis lineatus
- Mussurana (Clelia clelia )
- Bomslang ( Dispholidus sp.)
- Thelotornis sp.
- Zdradnicowate (Elapidae )
- Węże morskie ( Hydrophiidae)
- Żmijowate ( Viperidae )
- Grzechotnikowate ( Crotalidae)

Sam jestem posiadaczem Pytonów tygrysich i na moje pytanie co zrobią z tymi gadami które są obecne w polskich hodowlach - pani niestety nie umiala mi udzielic odpowiedzi. Według zapisu tej ustawy w/w zwierzęta mogą być hodowane tylko w ogrodach zoologicznych , cyrkach , oraz placówkach gdzie służą do celów naukowych, nie ma natomiast napewno na tej liście Boa constrictor .

AGAM
27-07-2013, 09:50
No tyle dobrze że nie ma tutaj bezkręgowców.... chyba że nie napisałęś wszytskiego.... ale te pytony, anakondy i krokodyle..... wogóle idiotyzm :/ szkoda że taka lista istnieje... jakoś wcześniej jej nie było i praktycznie sie nie zdażały wypadki z egoztycznymi zwierzętami

Dominik1
27-07-2013, 13:29
pszepraszam za wyrazenie ale za jaja i pod sófit tych głombów co wymyslaja te wszystkie ustawy i uchwały i listy Brak słów oni na niczym się nie znaja nic nie naprawią a wszystko zepsują

Lukas
28-07-2013, 07:57
Czy ktoś wie kiedy bedzie "wyjdzie " nowa ustawa i pop[rawki dotej obecnej ???

dr Robert
28-07-2013, 08:50
Żadna nowa ustawa nie wyjdzie. Obowiązuje nowa Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.).
Dostępna na stronie:
http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/ustawy/01.99.1079.shtml



i ta ustawa ma artykuł 73, który mówi:

"Art. 73. 1. Zabrania się hodowli i utrzymywania, poza ogrodami zoologicznymi i placówkami naukowymi prowadzącymi badania nad zwierzętami, a także cyrkami, zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w tym drapieżnych i jadowitych.
2. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, gatunki lub grupy gatunków zwierząt, o których mowa w ust. 1, wskazując kategorie zwierząt według stopnia zagrożenia dla człowieka, kierując się potrzebą przeciwdziałania sprowadzaniu, oferowaniu, nabywaniu i przetrzymywaniu zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w celu ochrony ludzi przed tymi zwierzętami. "

Tak więc ustawa obliguje Ministra Środowiska do wydania rozporządzenia dotyczącego listy zwierząt niebezpiecznych, których zabrania się trzymania w hodowlach prywatnych. Właśnie do 10 września były społeczne konsultacje do rozporządzenia. Tekst rozporządzenia wraz z proponowaną listą jest na stronie www.mos.gov.pl i stronie PST www.pst.org.pl

Kiedy wyjdzie rozporządzenie nie i czy będą jakieś zmiany nie wie nikt, ale skoro były konsultacje to pewnie za kilka tygodni lub miesięcy.

Ergo
29-07-2013, 06:36
Pozakladajcie cyrki i juz.... plakac sie chce

Conqueror
06-08-2013, 09:35
Będzie można je chodować aż do końca ich dni ale:
nie będzie można ich sprzedać ani rozmnażać!!!

42d3e78f26a4b20d412==