PDA

Zobacz pełną wersję : Animal planet - lizards



Pawllo
28-07-2013, 12:42
Wczoraj oglądałem na animal planet film pt. "jaszczurki" Chociaż był to program o jaszczurkach wspomniano o wężech. Powiedzieli, że istnieją bodajże 2 gatunki węży które potrafią odrzucić ogon ale im już nie odrasta. I pytanie brzmi: jakie to gaunki??

P.S.1 Był tam też gekon lamparci, agama brodata i kameleon jameński :)

P.S.2 I też można było zauważyć w tym programie, że np. kameleon jameński, anolis jakiś tam i jakiś tam jeszcze inny gad były sfilmowane w terrarium bo te jaszczurki pochodziły z różnych biotopów( i kontynentów) to pomimo to pokazali jak polują na.......... świerszcza domowego :D:D:D

xav_setherial
28-07-2013, 13:59
U węży nie dochodzi do autonomii (odrzucenia w przypadku zarożenia fragmentu ciala)

pozdrawiam

Marcin Kranc (Shazzy)
28-07-2013, 14:38
i jak mowi lowca krokodyli i inni lowcy pajakow "pajaki nie skacza" a nasz rodzimy gatunek skakuna to niby jak lapieswoej ofiary ? ;)

Armal
29-07-2013, 03:40
xav_setherial napisał(a):

> U węży nie dochodzi do autonomii (odrzucenia w przypadku
> zarożenia fragmentu ciala)
>
> pozdrawiam

Nie zebym sie madrzył... ale zawsze mi sie wydawalo ze odrzucenie ogona to AUTOTOMIA.

Pozdrawiam.
Artur Ratajczak {Armal} Wroclaw.

Pawllo
29-07-2013, 13:21
nie autonomia tylko autotomia!

też sie zdziwiłem ale mówili, że sa dwa gatunki takich węży które odrzucają ogon ale potem im nie odrasta!!!!!!

Dragonsong
30-07-2013, 05:46
Nie oglądałam tego programu ale radzę dobrze się wsłuchiwac w to co mówią po angielsku bo niestety lektor ma zwykle jakieś pokręcone tłumaczenie wogóle nie pokrywające się z wersją oryginalną - wiele razy już to zauważyłam i to ze tłumaczyć musiały osoby nie znające się zbyt dobrze na temacie - przez to pojawia się bardzo dużo błędów.

dr Robert
30-07-2013, 06:49
Autotomia występuje u węzy z rodzaju Scaphiodontophis, Sybinophis oraz Pliocercus. Odkryto to w latach 50-tych XX wieku. Wszystkie te węże są z rodziny Colubridae. Regeneracji ogona brak.

Pawllo
30-07-2013, 12:40
Dziękuje dr Robercie :)

do Dragonsong: najpierw trzeba biegle władać(?) angielskim :D:D:D

42d3e78f26a4b20d412==