PDA

Zobacz pełną wersję : inkubator



moorii
03-09-2012, 11:46
witam!!!

Czy jaja pytonów królewskich (jak i innych wezy) musza zawsze byc inkubowane w inkubatorze?
Jesli tak to czy wie ktos jak wykonac taki inkubator (chodzi mi o dokladny opis)
tzn: z czego ma byc wykonany, czy ma byc 100% szczelny czy musi byc wentylacja ?, co ma w nim byc, piasek? czy jaja moga byc calkowicie zakopane?, jak ma byc wyposazony, w jaki sposób nalezy przenosic jaja?
Za wszystkie odp. z góry wielkie THX!!!!

SNAKES
03-09-2012, 12:03
Cześć,

zapraszam na snakes.pl (http://www.snakes.pl) do działu TERRARIUM, jest tam rozdział INKUBATOR - dowiesz się o budowie inkubatora.
Dział o inkubacji jaj - wraz z wszystkimi zagadnieniami z tym związanymi (kontrola wilgotności, temperatury, obchodzenie się z jajkami, problemy przy inkubacji) jest obecnie w budowie. Ale powinien być gotowy w przeciągu około 2 tygodni - teraz odbudowuję dział GENETYKA, który w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął z dysku :)

Pozdrawiam

Evoker
04-09-2012, 02:40
Jaja Regiusów nie koniecznie muszą być inkubowane! Możesz poddać naturalnemu 'wysiadywaniu' przez samicę przy zapewnieniu odpowiednich temperatur i wilgotności.
Ja tak zrobiłem i uzyskałem 100% skuteczność - z 5 jaj 5 zdrowych młodych! Inkubator oczywiście upraszcza proces.
BTW - doczekałeś się jaj o tej porze roku?? Daj znać!

moorii
04-09-2012, 06:20
Nie, jaj sie jeszcze sie nie doczekalem , ale chce najpierw dowiedziec jak trzeba z nimi postepowac, zeby nie popelnic bledu.
Przeciez latwiej jest chyba dac do inkubatora i kontrolowac wszystko, bo przy samicy jest podobno mniejsza przezywalnosc mlodych.
A wlasnie co do tego inkubatora opisanego na snakes.pl przeciez jaja tych pytonów sa dosyc duze i podobno czesto zrosniete, jak je wsadzic do takiego inkubatora? Moim zdaniem potrzebny jest jakis wiekszy albo inny rodzaj inkubatora...

Evoker
04-09-2012, 07:58
Jaja się sklejają w ciągu 4-5 pierwszych godzin. Nie są zrośnięte :)
Inkubator można zrobić poprostu odpowiednio większy.
Tak jaja Regiusów są spore jak na rozmiary składające je węży, mają średnio 8x4cm!
Zacznij się martwić po kopulacji pary bądź owulacji samicy.
Foto w załaczeniu.

SNAKES
04-09-2012, 09:46
Witaj,

o wielkość raczej bym się nie martwił w tym przypadku - w takiej wielkości inkubatorze jesteś w stanie włożyć dwa mioty regiusów. Ale oczywiście możesz zrobić większy - projekt ten sam, jedynie wielkość się zmieni:)
Jeśli chodzi o inkubację przez samicę - jasne że to możliwe. Tylko trochę więcej pracy wymaga utrzymanie wilgotności na mniej więcej stałym poziomie.

Pozdrawiam

moorii
05-09-2012, 06:48
sory za to zrosniete :)) sklejone chcialem napisac ...
Evoker: pozostawiles jaja tam gdzie je samica zlozyla? czy musiales je gdzies przeniesc? jak opiekowales sie jajami tzn: jak zapewniles im odpowiednia temperature, wilgotnosc , majac je w terra jest to trudne...

Evoker
05-09-2012, 09:44
Pozostawiłem jaja w miejscu złożenia przez samicę, nakryłem ją wiklinowym koszykiem z wyciętym wejściem aby miała spokój, odzieliłem samca. Foto!
B.dbałem o stałą temperaturę 28-32C i wilgotność 80-90%, bo przy tym terra 270l skoki są bardzo duże. Napewno warto utrzymywać jak najstabilniejsze ww parametry, ja podaję to co mi się udawało utrzymać.
W momencie rozpoczęcia klucia, delikatnie przeniosłem jaja do małego terra z temp 30C i 80% wilgotności. Po 3 dniach stadko 5 Regiusów wyszło na świat, w odstępach co mniej więcej 10-12godzin.

Evoker
05-09-2012, 09:56
Aaa jak zapewniłem.... banalnie trudne :)
- temperatura: grzałem w dzień i w nocy, z dołu i z góry w zależności od potrzeb, dodatkowo samica dogrzewała jaja
- wilgotność: pryskałem wodą w dzień i w nocy, z dołu i z góry w zależności od potrzeb /nigdy bezp na jaja!/, miałem też włączoną grzałkę akwarystyczną 40W w basenie...

Całością strowałem jedynie ręcznie, bez stosowania termostatu. Kosztowało to wiele nerwów ale satysfakcja ogromna!

Nie karmiłem samicy przez okres wysiadywania /2 miesiące/ i wcześniej nie jadła /3 miesiące/, przy kolejnym miocie będę starał się podawać jej jednak małe posiłki. Aktualnie solidnie ją odżywiam ją..... świnkami!

42d3e78f26a4b20d412==